Analiza
Indie, będąc największym krajem pod względem liczby ludności, mają wielką odpowiedzialność i prawo do okazania światowego przywództwa. Indie, z sukcesem przewodnicząc niedawnemu szczytowi G20 i będąc członkiem ważnych światowych partnerstw, takich jak BRICS i Quad, mają strategiczną pozycję do odegrania kluczowej roli w geopolityce w nadchodzących dziesięcioleciach.
Bycie największą demokracją na świecie nakłada na Indie odpowiedzialność za realizację globalnego programu, który będzie wspierać demokrację w innych krajach. Jako członek Quad, wraz z trzema innymi demokracjami, Indie mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu porządku międzynarodowego opartego na zasadach. Dziś żyjemy w świecie, który znacznie różni się od tego, który powstał w 1945 r., po drugiej wojnie światowej czy w 1991 r., kiedy zakończyła się zimna wojna. W obu przypadkach Stany Zjednoczone wyłoniły się jako dominujące supermocarstwo. Potęga Ameryki w porównaniu z resztą świata obecnie wyraźnie spada i dlatego nawet luźny sojusz demokracji, w skład którego wchodzą Indie, zmienia bieg wydarzeń przeciwko konkurującym ze sobą strukturom rządów.
Wzrost gospodarczy Indii
Indie są obecnie najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką na świecie, a do końca tej dekady mają stać się trzecią co do wielkości gospodarką na świecie. Oczywiście alternatywnym sposobem oceny rozwoju Indii może być pomiar produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca, który jest stosunkowo niski i wynosi niecałe 3000 dolarów. Jednak sama wielkość całkowitego PKB i rosnąca populacja nadają całej gospodarce poważne znaczenie.
Duża populacja Indii i stały rozwój klasy średniej pozycjonują Indie jako lukratywnego sojusznika gospodarczego dla wielu krajów na świecie, zarówno jako rynek, jak i dostawca towarów i usług. Czyni to również Indie atrakcyjnym rynkiem do inwestowania, szczególnie w obecnym klimacie ograniczania ryzyka i dywersyfikacji łańcuchów dostaw.
Wiele globalnych potęg korporacyjnych, takich jak Facebook, Google, Apple i Saudi Aramco, zainwestowało w Indiach. Współpraca gospodarcza nieuchronnie skutkuje także zacieśnieniem relacji politycznych i jest bardzo prawdopodobne, że tendencja ta będzie kontynuowana.
Strategiczne zalety Indii
Największym atutem Indii pod względem geopolitycznym i gospodarczym będzie demokratyczny system rządów. Na przykład obecność Indii w Quad ma skutek legitymizujący. Wszyscy członkowie są demokracjami, ale Indie są zdecydowanie największym demokratycznym krajem na świecie.
Demokracja pomoże Indiom także na froncie gospodarczym. Wszystkie rozwinięte gospodarki, z wyjątkiem kilku krajów bogatych w ropę i państw-miast, są demokracjami. Dzieje się tak, ponieważ, jak argumentowano w artykule dla MFW w 2022 r., wzrost gospodarczy wymaga innowacji, a innowacje są lepiej wspierane w demokracji, w której panuje wolność myślenia i kreatywność. Wiele narodów może stać się krajami o średnich dochodach bez demokracji, ale aby przejść do gospodarki zaawansowanej, potrzebują silniejszych wartości demokratycznych. Korea Południowa i Tajwan stanowią przykłady krajów o średnich dochodach, które po silniejszym przejściu w kierunku demokracji przekształciły się w gospodarki o wysokich dochodach. Demokracja w połączeniu z różnorodnością populacji może być głównym czynnikiem popychającym Indie do przełamania pułapki średniego dochodu.
Tymczasem średni wiek w Indiach, który wynosi 32 lata, jest o około 10 lat młodszy niż w Chinach. Jest to dla Indii strategiczna przewaga nie tylko gospodarcza, ale także polityczna w stosunkach międzynarodowych. Będzie to oznaczać wzrost siły roboczej, która może pomóc w produkcji indyjskich towarów przemysłowych i usługowych. Młodsza populacja spowoduje również większy rynek konsumencki i, co ważniejsze, będzie napędzać większy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dodatkowo młodsza populacja przełoży się także na większe wpływy podatkowe dla indyjskiego rządu, które można wykorzystać na rozwój. Skutkuje to również zmniejszeniem środków finansowych przeznaczanych na starzejące się społeczeństwo.
W miarę rozwoju krajów takich jak Chiny, Wietnam i Bangladesz, w których produkcja zlecana na zewnątrz odgrywa dużą rolę w ich programach gospodarczych, Indie, które są słabsze pod względem produkcji, mają przewagę, jeśli chodzi o eksport usług, takich jak doradztwo, IT-BPM, i edukacja. Indie są ośrodkiem usług zlecanych na zewnątrz przez zachodnie firmy, a przewiduje się, że eksport usług do 2030 r. osiągnie 2 biliony dolarów. Znajomość języka angielskiego w Indiach jest dodatkowym atutem, ale wiele innych czynników odgrywa również ważną rolę. Indie dysponują dużą wykwalifikowaną siłą roboczą, zwłaszcza w zakresie technologii informatycznych, tworzenia oprogramowania i outsourcingu procesów biznesowych. Centra technologiczne w całym kraju, takie jak Bangalore, gdzie mają swoją siedzibę duże światowe firmy technologiczne i start-upy, a także wsparcie rządowe, zwiększają skalę, na jaką Indie mogą rozwijać ten kluczowy eksport w nadchodzących dziesięcioleciach. Na przykład branża usług oprogramowania dojrzała, co doprowadziło do zwiększenia skali sektora. Co ciekawe, 20 procent inżynierów zajmujących się projektowaniem półprzewodników na świecie jest zatrudnionych w Indiach.
Powyższe cechy stawiają Indie jako idealnego partnera strategicznego dla wielu krajów. Kraje takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje europejskie, Japonia, Australia, Kanada i Korea Południowa uważają Indie za naturalnego sojusznika. Indie budują także więzi w swoim regionie z krajami Zatoki Perskiej na zachodzie i z krajami ASEAN na wschodzie. Sąsiadująca z Indiami od południa Sri Lanka przeszła niedawno najgorszy kryzys gospodarczy od czasu uzyskania niepodległości w 1948 r. Po ogłoszeniu upadłości w kwietniu 2022 r. Sri Lanka stanęła w miejscu bez paliwa przez 3 tygodnie, 12-godzinnych przerw w dostawie prądu oraz niedoborów żywności i leków . To Indie przybyły na ratunek, udostępniając 4 miliardy dolarów w najtrudniejszym momencie, dając światu jasny sygnał, że Indie są partnerem, który stanie w ich obronie.
Talal Rafi jest ekonomistą i członkiem-ekspertem Światowego Forum Ekonomicznego. Obecnie jest konsultantem ds. polityki gospodarczej w Azjatyckim Banku Rozwoju, a także stałym felietonistą Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jego prace publikowały m.in. Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Azjatycki Bank Rozwoju, Światowe Forum Ekonomiczne, London School of Economics, UNFCCC, Chatham House London, Deloitte i Forbes.
Wyrażane poglądy są wyłącznie poglądami autora i nie reprezentują żadnej organizacji, z którą jest powiązany.
Ten artykuł został opublikowany na licencji Creative Commons i może zostać ponownie opublikowany z podaniem autorstwa.
Autor: Talal Rafi. 12 KWIETNIA 2024 R,
Link do artykułu: