3.9 C
Gdańsk
wtorek, 19 marca, 2024

Miesięcznik internetowy „Wobec” ISSN: 2450-3983

Adres redakcji: ul. Gdańska 55, Mikoszewo 82-103 

REDAKCJA

Zespół redakcyjny:

  • Piotr Kotlarz – Redaktor naczelny
  • Przemysław Kobiałka – [Zastępca redaktora naczelnego] Galeria WOBEC
  • Justyna Luszyńska – Redakcja literatury
  • Jan Skoumal –  Współpraca z wydawnictwami naukowymi i uniwersytetami [jan.skoumal.wobec@gmail.com]
  • Marek Baran – [Zastępca redaktora naczelnego] Teatr
  • Jan Jackowicz Korczyński – Edukacja
  • Kazimierz Babiński – Film
  • Ludwik Filip Czech – Redakcja poezji [ludwikfilip.czech@gmail.com]
  • Tomasz Diakun – Redakcja muzyki klasycznej

STALE WSPÓŁPRACUJĄ

Katarzyna Fląt,  Lesław Nowara; Sabina Wawerla-Długosz, Czesław Kabala, Jan Jackowicz-Korczyński,  Jakub Krok, Marek Weiss Grzesiński, Jan Stępień, Maja Myślińska.

  

Wydawca: Fundacja Kultury ,,WOBEC”

KRS 0000612633

Kontakt, propozycje tekstów: redaktor.naczelny.wobec@gmail.com

Tomasz Diakun

Skrzypek kameralista, uczeń prof. Mirosławy Pawlak. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Był koncertmistrzem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w Gdańsku oraz Filharmonii Koszalińskiej. Obecnie I skrzypek Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Założyciel Niekonwencjonalnej Orkiestry Kameralnej. W latach 1999-2003 prowadził ją i dał się poznać jako znakomity organizator i pomysłodawca ciekawych projektów łączących muzykę z tańcem współczesnym, światłem, poezją, kabaretem oraz filmem. Współpracował z Leszkiem Możdżerem, Adamem Sztabą, Zygmuntem Rychertem, Mirosławem Baką, Gdańskim Teatrem Tańca, grupą kabaretowo-filmową 'Goście z Kosmosu'. Od 2008 roku jest liderem Baltic String Quartet.

Ludwik Filip Czech

Ludwik Filip Czech ur.1959. Mieszka w Gdańsku-Oliwie. Główny laureat 38 Konkursu Czerwonej Róży /1997/. Główny laureat w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca /2004/. Tudzież laureat innych, mniej znaczących poetyckich potyczek. Książki - brulion "Mgły i zapachy" /1993/, "Wyrąb"/2000/, "Mimikra"/2003/, Gorzkie wakacje"/2004/, "Ślimak i panna"/2007/, "Tabu"/2010/, "Porządki" /2019/. Pisuje do bydgoskiego Akantu, gdańskiego Autografu, Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego i innych. Jego recenzje można znaleźć na stronie Piszarze.pl.

Kazimierz Babiński

Były wieloletni pracownik spółdzielczości mieszkaniowej i samorządu. Współpracownik redakcji "Autografu", "Forum Pomorskiego" i "Neonów. Tożsamość". Publikował w prasie codziennej Wybrzeża Gdańskiego ("Głos Wybrzeża", "Dziennik Bałtycki"), w warszawskiej "Kulturze" i w warszawskim "Tygodniku Kulturalnym", w gdańskim "Tytule", w dwumiesięczniku "30 Dni", w szczecińskim "Morze i Ziemia", roczniku "Teki Kociewskie" i wielu innych. Pisze, kiedy mu się chce.

Przemysław Kobiałka

Prawnik, magister sztuki, doktorant literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Członek Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz Związku Polskich Artystów Plastyków.

Justyna Luszyńska

Manager

Magister filologii angielskiej. Autorka książek: "Będę czekać całą noc", "Nie będziesz pamiętać" oraz "Nie kochałeś mnie najpiękniej". Bezpłatnie publikuje swoje powieści na stronie Wattpad ("Łączy nas nienawiść", "Iris: Wybrana", "Iris: Martwa"). W 2016 roku zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Bolesława Prusa. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną za felieton o tematyce miłosnej w Ogólnopolskim Konkursie „Sienkiewiczki”.
Od 2016 do 2018 stała autorka miesięcznika społeczno-kulturalnego WOBEC, potem zastępca redaktora naczelnego. Kiedyś redaktor koordynator oraz dziennikarz w serwisie EYIA (European Youth Information Agency). Obecnie publikuje swoje teksty w miesięczniku KREATYWNI.
W 2018 roku została nominowana do grona liderów CrEuro.
Członek jury drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na opowiadanie im. Bolesława Prusa oraz redaktor pokonkursowej antologii.
Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Listy nasze do Was” oraz prowadząca stronę – www.pisadlo.pl
Poza pisaniem dla przyjemności maluje, tworzy biżuterię oraz fotografuje.

Katarzyna Fląt

Manager

Katarzyna Fląt - absolwentka filologii polskiej, edukacji wczesnoszkolnej oraz zarządzania. Laureatka konkursu radiowego pt. „Najlepsza historia wigilijna” czytanego na antenie w BIS Polskim Radiu przez Elżbiętę Szymkowską. Została wyróżniona za opowiadanie pt. „Kobieta w kapeluszu” w Ogólnopolskim Konkursie na opowiadanie im. Bolesława Prusa, które dołączyło do wydanej antologii. Pasjonuje się książkami, podróżami oraz wszystkim, co ma związek z Polskim Radiem. Uwielbia pisać różnorodne teksty, głównie krótkie z nieprzeciętną fabułą i morałem oraz dużo czytać, jeśli tylko pozwala jej na trzyletnia córka. Aktualnie prowadzi, jako dyrektor warszawskie przedszkola. Współpracuje również z miesięcznikiem e-kreatywni oraz EYIA (European Youth Information Agency)

Sabina Wawerla-Długosz

Manager

Sabina Wawerla-Długosz, ur. 1978 w Katowicach. Studiowała w Cieszynie. Absolwentka Edukacji Filozoficzno-Społecznej na Uniwersytecie Śląskim. W latach 2001-2006 Członek Stowarzyszenia Kulturalnego „KONTUR”, działającego przy galerii „SZARA” w Cieszynie. W okresie czasu między rokiem 2001-2002 współprowadząca wraz z Alfredem Kulą; Klub Filmowy w Domu Narodowym w Cieszynie. Obecnie od roku 2015; Pomysłodawczyni i prowadząca Forum Literackie w Miejskim Domu Kultury „Południe” w Katowicach, oraz zajęcia kreatywne dla seniorów: „Każdy może”. Organizatorka Turnieju Jednego Wiersza, który powstał przy Forum Literackim. Debiutowała w 1998 roku na łamach Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „ŚLĄSK”, publikując tam wiersze przez szereg lat. Wiersze publikowała również w Piśmie Katastroficznym „ARKADIA”, także: ”OPCJE”, „WYRAZY”. W wydaniach elektronicznych: „e-Faust”, „Instynkt” „Pisarze.pl” „NGL” (Nowa Gazeta Literacka) „ Śląska Strefa Gender”. Wiersze na antenie Radia Katowice. Prowadzi Warsztaty dla kobiet: „Siła kobiecości tkwi w niezależności”, w klubie teatralno-muzycznym Old Timers Garage w Katowicach- Piotrowiczach. Wolontariuszka Stowarzyszenia Dress for Success Poland. Laureatka III Miejsca w XXI Konkursie im. Rafała Wojaczka (2013). Wyróżnienia w szeregu konkursów Literackich. W roku 2015 wydała swój debiutancki tom wierszy: „Sprawozdania z obserwacji” wyd. MINIATURA, Kraków. W tomie znalazły się wiersze zebrane, wcześniej publikowane na łamach czasopism kulturalnych. Zagrała również drugoplanową rolę w filmie „Wydalony”, inspirowany trzema prozami Samuela Becketta w reż. Adama Sikory.

Jan Skoumal

Manager

Jan Skoumal – prozaik, odnajdujący się w krótkiej formie, nie przestający jednak marzyć o napisaniu pełnokrwistej powieści. Swoim piórem stara się sięgać ku dawnemu językowi i epokom, by tchnąć w nie nowe życie w otaczającej nas rzeczywistości. Publikował na łamach Kwartalnika „Wyspa”, portali „Pisarze.pl”, „Wobec” oraz miesięcznika „Bezkres”, a także w antologiach literackich i prasie lokalnej. Członek redakcji Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego WOBEC. Jest laureatem konkursów literackich, m.in. ogólnopolskiego konkursu „Mistrzowie i patrioci” pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy (2019) oraz Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za osiągnięcia w dziedzinie literatury (2020). Studiuje prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krakowie bierze udział w spotkaniach Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich oraz w życiu artystyczno-literackim miasta. Prowadzi stronę internetową, gdzie publikuje swoje opowiadania i przemyślenia: https://janskoumal.home.blog/.