Fot.: IDF: Szef Sztabu Generalnego, LTG Herzi Halevi, przeprowadza obecnie ocenę sytuacyjną w Centrum Operacyjnym Izraelskich Sił Powietrznych w Kirya wraz z dowódcą izraelskich sił powietrznych, dowódcą Dyrekcji Operacyjnej i dowódcą Oficer Zarządu Wywiadu. Podczas oceny sytuacyjnej przedstawiono działalność obronną i ofensywną ostatnich godzin oraz plany jej kontynuacji. W załączeniu powiązany film: https://videoidf.azuredge.net/057c1aac-da48-4fb1-a4d1-a37c85a870ad W załączeniu powiązane zdjęcia: https://IDFANC.activetrail.biz/ANC140420.Plik : IDF 2024-04-14 08-02.jpg. Z Wikimedia Commons, bezpłatnego repozytorium multimediów
[Redakcja WOBEC po raz kolejny sięga bezpośrednio do artykułów Wikipedii publikując je na naszych łamach. Czynimy to z kilku powodów. Ważne wydarzenia polityczne w świecie mają bardzo wiele przyczyn i są bardzo złożone. Nie sposób w krótkim terminie od ich zaistnienia poznać wszelkie ich okoliczności, dokonać oceny, a tym bardziej snuć hipotezy na temat ich konsekwencji. Niemniej jednak uważamy, że jesteśmy winni naszym Czytelnikom choć podstawowe informacje. Takie właśnie można znaleźć w Wikipedii, tworzonej przez liczącą setki milionów osób anonimową społeczność. Nie wszyscy w naszym kraju wiedzą, że tu właśnie możemy znaleźć dość szerokie i obiektywne informacje. Tu kolejny powód zamieszczenia tego artykułu. Obok polskojęzycznej Wikipedii możemy korzystać też z Wikipedii anglojęzycznej. Wystarczy wpisać interesujący nas temat w języku angielskim i dodać słowo Wikipedia. Tłumaczenie na język polski jest automatyczne i niemal doskonałe. Zachęcamy do pozyskiwania informacji tą drogą.
Redakcja WOBEC]
Konflikt irańsko-izraelski 2024
W 2024 r. konflikt zastępczy Iran–Izrael przerodził się w bezpośredni konflikt między obydwoma krajami. W dniu 1 kwietnia Izrael zbombardował irański konsulat w Damaszku, zabijając wielu wyższych urzędników irańskich. W odpowiedzi Iran i jego pełnomocnicy przypuścili 13 kwietnia ataki w Izraelu.
Tło
Główne artykuły: konflikt zastępczy Iran-Izrael i wojna Izrael-Hamas
Po rewolucji irańskiej w 1979 r. Iran zajął bardziej krytyczne stanowisko wobec Izraela i wybuchła wojna zastępcza, gdy Iran wspierał libańskich szyitów i bojowników palestyńskich podczas wojny w Libanie w 1982 r. Iran zaczął zdobywać władzę i wpływy wśród innych krajów i grup. Konflikt ewoluował wraz z izraelskimi próbami zatrzymania irańskiego programu nuklearnego i konfrontacjami podczas wojny domowej w Syrii.
Napięcia podczas wojny Izrael-Hamas
W dniu 7 października 2023 r. Hamas, palestyńska grupa bojowników częściowo finansowana przez Iran, przypuściła atak na Izrael, w wyniku którego zginęło prawie 1200 Izraelczyków, głównie cywilów, oraz wybuch wojny między Izraelem a Hamasem. Izrael także stoczył potyczkę z irańskim zastępcą Hezbollahem w Libanie. Po ataku Izrael w ramach odwetu zaczął częściej atakować oddziały irańskie i zastępcze oddziały w Syrii. W kolejnych miesiącach narastały obawy przed wojną regionalną.
Razi Mousavi, irański dowódca, zginął 25 grudnia 2023 r. w wyniku izraelskiego nalotu na jego rezydencję w Sayyidah Zaynab, 10 km (6 mil) na południe od Damaszku, w czasie wojny między Izraelem a Hamasem. Zabójstwo Musawiego było zabójstwem najwyższego szczebla irańskiego urzędnika wojskowego od czasu ukierunkowanego zabójstwa Qasema Soleimaniego aż do późniejszego zabójstwa Mohammada Rezy Zahediego w 2024 r.
W dniu 20 stycznia 2024 r. Sadegh Omidzadeh wraz z czterema innymi irańskimi urzędnikami, Alim Aghazadehem, Saeedem Karimi, Hosseinem Mohammadim i Mohammadem Aminem Samadim został zabity podczas spotkania w budynku w dzielnicy Mezzeh w Damaszku. Jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, izraelskie naloty spowodowały całkowite zniszczenie budynku, w wyniku czego zginęło co najmniej 10 żołnierzy.
Zamach bombowy na ambasadę Iranu (1 kwietnia)
Główny artykuł: izraelskie bombardowanie ambasady Iranu w Damaszku
1 kwietnia Izrael zbombardował ambasadę Iranu w Damaszku w Syrii. W ataku zginęło 16 osób, w tym wielu irańskich oficerów i zastępczych bojowników. Co najważniejsze, w nalocie zginął Mohammad Reza Zahedi, dowódca sił Quds. W czasie ataku irańscy urzędnicy przebywający w budynku rzekomo spotykali się z przywódcami palestyńskich bojowników.
Przygotowania izraelskie (2 kwietnia – 12 kwietnia)
Iran obiecał odpowiedzieć, a zachodnie źródła podejrzewały, że zaatakuje bezpośrednio w Izraelu. Izrael rozpoczął przygotowania na kilka dni przed atakiem, ewakuując izraelskie ambasady i zakłócając sygnały GPS w przypadku bombardowania powietrznego. Francja wysłała swoją flotę do obrony Izraela.
Zajęcie Barana MSC (13 kwietnia)
Główny artykuł: irańskie zajęcie MSC Aries
13 kwietnia 2024 r. Iran przejął kontrolę nad kontenerowcem MSC Aries należącym do Gortal Shipping i wydzierżawionym spółce Mediterranean Shipping Company (MSC). Gortal Shipping jest powiązana z Zodiac Maritime, twierdzi firma, której właścicielem jest częściowo izraelski biznesmen Eyal Ofer. Incydent został nazwany międzynarodowym piractwem. Na pokład statku weszli irańscy komandosi w cieśninie Ormuz na wodach międzynarodowych u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Następnie przewieziono go do Iranu. W następstwie tego incydentu Izrael wezwał Unię Europejską do nałożenia sankcji na IRGC.
Irańskie ataki na Izrael (13 kwietnia – 14 kwietnia)
Główny artykuł: irańskie ataki w Izraelu w 2024 r.
Wczesnym rankiem 13 kwietnia Hezbollah zaatakował południowy Izrael około 40 rakietami. Izrael odpowiedział bombardowaniem fabryki broni Hezbollahu w Libanie. Aljazeera powiedział, że atak był prawdopodobnie powiązany z irańskim strajkiem, który miał miejsce później tego samego dnia.
Później Iran i jego pełnomocnicy zaatakowali Izrael za pomocą około 300 dronów i wielu rakiet balistycznych. Houthi, Islamski Ruch Oporu w Iraku i niezidentyfikowany pełnomocnik w Syrii również przeprowadzili ataki na Izrael pod dowództwem Iranu. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Jordania przechwyciły ponad 100 irańskich dronów. Drony i rakiety ostatecznie uderzyły w różne miasta w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i Wzgórzach Golan. Atak uszkodził także bazy lotnicze Netavim i Ramon. 33 cywilów zostało rannych.
Zwiększone napięcie (14 kwietnia – obecnie)
Urzędnicy izraelscy i amerykańscy przeprowadzili tej nocy ocenę sytuacyjną. Stany Zjednoczone oświadczyły, że nie wezmą udziału w odwetowym ataku na Iran. Iran zagroził, że jeśli Izrael podejmie odwet, bezpośrednio lub pośrednio, uderzy mocniej. Izrael stwierdził, że atak wymaga reakcji. Stany Zjednoczone ostrzegły Izrael, aby zachował powściągliwość, a izraelski gabinet wojenny spierał się co do skali reakcji Izraela.
14 kwietnia Hezbollah i Houthi ponownie zaatakowały Izrael.
Według źródeł izraelskich Izrael planował w tym tygodniu rozpocząć pierwsze kroki w ofensywie lądowej w Rafah, ale odłożył to w czasie, aby rozważyć swoją reakcję na atak.
15 kwietnia gabinet wojenny kontynuował spory na temat izraelskiej reakcji. Gabinet rozważył opcje wojskowe i dyplomatyczne, pod presją międzynarodową, aby złagodzić sytuację mającą wpływ na decyzje.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Link do artykułu: https://en.wikipedia.org/wiki/2024_Iran%E2%80%93Israel_conflict