Republika Południowej Afryki wkrótce rozpocznie produkcję przełomowego leku zapobiegającego zakażeniu wirusem HIV, długo działającego kabotegrawiru (CAB-LA), dzięki czemu leczenie ratujące życie będzie dostępne na kontynencie afrykańskim. Kuracja, którą należy wstrzykiwać co dwa miesiące, prawie całkowicie eliminuje ryzyko zarażenia się wirusem HIV drogą płciową. Oczekuje się, że rozwój ten pomoże milionom zagrożonych ludzi w Afryce.
W wyniku porozumienia o współpracy między twórcami CAB-LA, ViiV Healthcare i wspieranej przez ONZ puli patentów medycznych (MPP), po raz pierwszy w Afryce Południowej zostanie wyprodukowany środek zapobiegający HIV. Ma to ogromne implikacje dla Afryki jako całości, oferując niedrogie rozwiązanie problemu, który od dawna jest źródłem bólu dla kontynentu.
Nieopatentowany, wysoce skuteczny lek zapobiegający zakażeniu wirusem HIV
Istnieje markowa wersja, a w USA jeden zastrzyk kosztuje 3500 dolarów. Jednak dzięki tej nowej umowie, ogłoszonej w marcu 2023 r., można wreszcie wyprodukować generyczną wersję leku. Lek generyczny to lek farmaceutyczny, który zawiera tę samą substancję chemiczną co lek, który był pierwotnie chroniony patentami chemicznymi. Jest to ważne, ponieważ drastycznie obniża koszty ponoszone przez rządy, które chcą uzyskać leczenie dla swoich populacji. Chociaż w dużej części Afryki dostępne są już bezpłatne leki zapobiegające zakażeniu wirusem HIV, należy je przyjmować codziennie i nie są one tak skuteczne, jak długotrwały zastrzyk kabotegrawiru, który należy przyjmować tylko co dwa miesiące. Lek prawie całkowicie eliminuje ryzyko zarażenia się wirusem HIV drogą płciową.
Rzadko zdarza się, aby leki były produkowane w Afryce, mimo że niektóre leki, takie jak środki zapobiegające zakażeniom wirusem HIV, są tam bardziej poszukiwane niż gdziekolwiek indziej. W rzeczywistości tylko 38 krajów na całym świecie ma producentów leków, a jeszcze mniej z nich faktycznie opracowuje nowe leki. Oczekuje się, że nowa dostępność tego wysoce skutecznego leku pomoże milionom Afrykanów, którzy są obecnie narażeni na zakażenie wirusem HIV.
Współpraca przy produkcji leków generycznych ratuje życie
Firma, która będzie produkować lek, indyjska grupa Cipla, otrzymała na to pozwolenie w marcu dzięki porozumieniu między jej twórcami a MPP wspieranym przez ONZ. MPP stwierdza, że:
„NASZĄ MISJĄ JEST ZWIĘKSZANIE DOSTĘPU I UŁATWIANIE ROZWOJU LEKÓW RATUJĄCYCH ŻYCIE DLA LMIC. ROBIMY TO POPRZEZ INNOWACYJNE PODEJŚCIE DO DOBROWOLNEGO LICENCJONOWANIA I ŁĄCZENIA PATENTÓW”.
Aby osiągnąć ten cel, współpracują ramię w ramię ze społeczeństwem obywatelskim, organizacjami międzynarodowymi, przemysłem, grupami pacjentów i rządami. W latach 2012-2021, poprzez partnerstwa z 18 posiadaczami patentów i 56 producentami leków generycznych, dostarczyli 26,91 miliarda dawek leków, ratując co najmniej 18 000 istnień ludzkich.
Praca grup takich jak MPP ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia, że narody o niskich dochodach mogą zapewnić niezbędną i ratującą życie opiekę swoim populacjom. Często ludzie w potrzebie cierpią i potencjalnie umierają, ponieważ nie mają dostępu do specjalistycznych leków. Sami twórcy leków są zwykle winni naciągania finansów, kierowania się zyskiem, a nie produkcją leków dla wspólnego dobra.
Zdobycie leku zapobiegającego HIV to wielkie zwycięstwo, ale walka trwa
Przechowywanie niezbędnych i ratujących życie leków przez firmy farmaceutyczne od dawna stanowi problem. Problem ten naprawdę zwrócił uwagę podczas pandemii COVID , kiedy bogate narody były w stanie kupić miliardy dawek szczepionki – więcej niż potrzebowały – podczas gdy narody o niskich dochodach cierpiały.
Zezwolenie firmie Cipla na produkcję ważnego leku w Afryce Południowej to duży pierwszy krok, ale dzięki dalszej współpracy z producentami leków można osiągnąć znacznie więcej. Po pierwsze, umożliwienie większej liczbie firm produkcji tego samego leku poprawi dostępność i pomoże zanegować przyszłe niedobory, o ile firmy, które otrzymają dostęp do wiedzy, będą gotowe do produkcji w wymaganych ilościach. Poza tym zwiększona konkurencja oznacza niższe ceny. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wykazała w jednym raporcie, że produkty sześciu lub więcej producentów leków generycznych były średnio o 95% tańsze niż wtedy, gdy dostępna była tylko opcja jednej marki.
Niezależnie od niedoskonałej sytuacji, możliwość wyprodukowania generycznej wersji CAB-LA w RPA uratuje niezliczone życia i jest zwycięstwem w toczącej się walce o udostępnienie ratujących życie leków wszystkim potrzebującym.
Link do artykułu: