5 sposobów na wzmocnienie współpracy uniwersytet-przemysł w Afryce / Segun Ogunwale i Peter Azikiwe Onwualu

0
339
  • Pomimo szybkiego postępu afrykańskich uniwersytetów, nadal istnieje duża przepaść między badaniami a przemysłem na kontynencie.

  • Lokalne wyzwania obejmują rozwój rynku afrykańskiego i ograniczone możliwości instytucjonalne.

  • Wykorzystanie międzynarodowych partnerstw może pomóc zrekompensować ograniczenia regionalne.

Rośnie liczba uniwersytetów w Afryce. Niezwykły postęp poczyniony w ciągu ostatniej dekady obejmuje poprawę światowych rankingów, wzrost liczby instytucji oraz wzrost wyników i wpływu badań afrykańskich. Jednak nadal istnieje duża przepaść między badaniami akademickimi w regionie a przemysłem. Wzmocnienie tego powiązania jest niezbędne do przełożenia postępów i badań uniwersytetów na innowacje, które odpowiadają licznym lokalnym wyzwaniom na kontynencie.

Chociaż uniwersytety w Afryce dokładają starań, aby wzmocnić swoje zdolności instytucjonalne do współpracy z przemysłem, stoją przed wyzwaniami w dużej mierze kształtowanymi przez lokalne struktury rynkowe i ograniczone możliwości instytucjonalne. Oto pięć sposobów, dzięki którym można poprawić współpracę uniwersytetów z przemysłem na kontynencie:

1. Rozwój globalnych partnerstw

Instytucje badawcze w Afryce Subsaharyjskiej muszą pogodzić się z faktem, że lokalny przemysł może nie być jeszcze gotowy lub wystarczająco silny, aby zapewnić wymagane wsparcie dla badań. Dlatego uniwersytety muszą poszerzać swoje horyzonty, patrząc globalnie. Naukowcy z Afryki mogą współpracować z globalnymi partnerami przemysłowymi, aby stawić czoła wyzwaniom społecznym, wnosząc swój lokalny punkt widzenia.

W szczytowym momencie pandemii COVID-19 w 2020 r. senegalski Instytut Pasteura w Dakarze i brytyjska firma Mologic wspólnie opracowały nowy 10-minutowy zestaw diagnostyczny, który kosztuje 1 dolara. Jest to przykład zdolności instytucji badawczych w Afryce do wniesienia wkładu w rozwiązania globalnych wyzwań. Jego uczelnie mogą dołączać do istniejących globalnych sieci instytucji, dzięki czemu mogą rozszerzyć swój partnerski zasięg na międzynarodowe firmy.

Żaden kraj afrykański nie osiągnął półmetka współpracy uniwersytetów z przemysłem w 2022 r

W 2022 r. żaden kraj afrykański nie osiągnął półmetka współpracy uczelni z przemysłem. Zdjęcie: Segun Ogunwale/Global Innovation Index

2. Formalne platformy komunikacji i współpracy

Należy organizować fora, konferencje i wystawy z aktywnym udziałem zarówno środowiska akademickiego, jak i przemysłu. Wiele z tych platform istnieje obecnie w silosach. Organizacje zawodowe zajmują wyjątkową pozycję w nawiązywaniu takich kontaktów, ponieważ często mają członków zarówno ze środowiska akademickiego, jak i przemysłowego. Sieci badawcze, które są otwarte na przedstawicieli przemysłu, również mogą zapewnić taką możliwość. Okresowe sesje z prezentacjami zarówno ze środowisk akademickich, jak i przemysłowych zapewnią możliwości spotkania i powitania, a także współpracy w obszarach badań i rozwoju potencjału.

Jedną z takich sesji zorganizował Bank Światowy w 2019 r., aby przedstawić japońskim firmom wiele możliwości współpracy z afrykańskimi uniwersytetami w celu prowadzenia badań rynku i produktów, badań i rozwoju, komercjalizacji badań i opracowywania prototypów. Następnie zorganizowano wydarzenia inauguracyjne, a pilotaż zaowocował powstaniem 12 odrębnych partnerstw między uczelniami a przemysłem do 2021 r. Instytucjonalizacja i poszerzenie zakresu podobnych inicjatyw może pomóc we wspieraniu większej liczby i głębszych partnerstw między uniwersytetami a przemysłem.

3. Jasność oczekiwań z naciskiem na rezultaty

Ponieważ instytucje na kontynencie pracują nad rozwijaniem partnerstwa z przemysłem, podpisano liczne protokoły ustaleń (MoU). Niestety, w wielu z tych umów brakuje konkretnych rezultatów partnerstwa i nie przekładają się one na wymierne rezultaty w dłuższej perspektywie.

Instytucje muszą wyjść poza ceremonie podpisywania umów i zająć się konkretami. Wymaga to określenia zdolności partnerów, jasności oczekiwań i orientacyjnych terminów, jeśli to konieczne. Protokoły ustaleń muszą zapewniać ścieżki do określonych celów instytucjonalnych, branżowych i/lub zrównoważonego rozwoju, nad którymi partnerzy zamierzają pracować i w które wnoszą określony wkład.

Partnerstwo między Nelson Mandela African Institution of Science and Technology (NM-AIST) i Nikken Co. Ltd (japońska firma) zaowocowało adaptacją opracowanego przez firmę Nikken katalizatora dezynfekującego wodę. Doprowadziło to do opracowania prototypu oczyszczacza wody, który może wyeliminować skażenie bakteryjne wody w ciągu sześciu godzin, a także zidentyfikowania nowych partnerów i zaprojektowania modeli biznesowych w celu przyjęcia technologii w Tanzanii.

Jak funkcjonuje interakcja uniwersytetu

Jak funkcjonuje interakcja między uczelniami Zdjęcie: Segun Ogunwale

4. Zapewnij instytucjom narzędzia potrzebne do wspierania współpracy branżowej

Uniwersytety prawdopodobnie odniosą większy sukces w partnerstwach branżowych, znajdując firmy, z którymi mają wspólne zainteresowania w obszarach badawczych. Często można je badać w publikacjach w czasopismach i zgłoszeniach patentowych; narzędzia cyfrowe, takie jak SciVal i Web of Science, umożliwiają naukowcom śledzenie wyników innych instytucji i firm na całym świecie. Mogą identyfikować potencjalnych partnerów w swoich obszarach zainteresowania, aby stworzyć możliwości współpracy i komercjalizacji.

Niestety wiele afrykańskich instytucji nie ma dostępu do tych narzędzi i zestawów umiejętności, aby jak najlepiej je wykorzystać. Są to konkretne luki, na które mogą ukierunkować interwencje mające na celu wspieranie partnerstw między uczelniami a przemysłem. Inicjatywy, takie jak Research4Life, utworzone w celu zapewnienia taniego dostępu do treści naukowcom z krajów o niskich dochodach, można powielać lub rozszerzać w celu uzyskania przystępnego cenowo dostępu do narzędzi badawczych w celu stymulowania współpracy.

5. Wzmocnienie ochrony własności intelektualnej na rynkach afrykańskich

Rynki z silnym egzekwowaniem praw własności intelektualnej dają firmom i inwestorom pewność finansowania i komercjalizacji badań w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej. Aby partnerstwa w zakresie finansowania i komercjalizacji z instytucjami były bardziej atrakcyjne dla afrykańskich firm, muszą one mieć gwarancje, że przewaga rynkowa wynikająca z innowacji wynikających z finansowania badań jest uzasadniona. Dzięki temu instytucjom bardziej opłaca się budować silne portfolio własności intelektualnej, które można skomercjalizować, udzielając licencji partnerom branżowym.

W 2018 roku około 2,94 miliarda dolarów przychodów z licencji zostało wygenerowanych bezpośrednio z procesu wprowadzania wynalazków akademickich na rynek przez amerykańskie uniwersytety. Ponieważ uniwersytety w Afryce dążą do zwiększenia przychodów z licencjonowania swojej własności intelektualnej, muszą szukać zarówno lokalnie, jak i globalnie firm działających w niszach rynkowych istotnych dla ich badań. Uniwersytety i firmy partnerskie mogą korzystać z Konwencji Berneńskiej, dzięki której zarejestrowane patenty są widoczne na całym świecie i wykonalne w każdym ze 181 krajów-sygnatariuszy, w tym na dużych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone, Europa i Japonia.

Segun Ogunwale

Współzałożyciel i CEO firmy Bridgia

Petera Azikiwe Onwualu 

Profesor, pełniący obowiązki prezydenta Afrykańskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Abudży

 

Link do artykułu: https://www.weforum.org/agenda/2023/05/africa-university-industry-collaboration/

Licencja i ponowne publikowanie

Artykuły Światowego Forum Ekonomicznego mogą być ponownie publikowane zgodnie z Międzynarodową Licencją Publiczną Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 oraz zgodnie z naszymi Warunkami użytkowania.

Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami samego autora, a nie Światowego Forum Ekonomicznego.

Obraz wyróżniający: Laboratorium – badanie. Obraz Satheesh Sankaran z Pixabay