Zbigniew Gorlak, wernisaż wystawy w galerii Związku Ormiańskiego w Gdańsku / Fotoreportaż – Przemysław Kobiałka

0
503
W dniu 13 lutego b.r. w galerii Związku Ormiańskiego w Gdańsku o godz. 18.00 miał miejsce wernisaż wystawy Profesora Zbigniewa Gorlaka zatytułowany „Kolory Armenii”.
           Zbigniew Gorlak (ur. 1955 r. w Sopocie) rozpoczął studia na PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w 1974 r. Wśród jego profesorów wyróżnić trzeba prof. Bohdana Borowskiego, prof. Władysława Jackiewicza, i doc. Czesława Tumielewicza. Dyplom uzyskał w 1979 r. w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza. Zajmuje się grafiką i malarstwem. Na macierzystej uczelni od 30 lat prowadzi Pracownię Litografii, a w ostatnim czasie również Pracownię Rysunku i Malarstwa.
            Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prace Artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku i Kielcach, w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz w Centrum Firmy LEGO w Danii.
Sam o sobie mówi:
Najbliżej mi do Chiaromontego, filozofów starożytnych, kultury śródziemnomorskiej, do Thomasa Tallisa czy Steve’a Reiche’a. Obce jest mi płynięcie w tzw. mainstreamie. Kierunek drogi artystycznej wyznaczam sobie sam. Paradoksalnie bliżej mi w myśleniu w sztuce do Davida Salle czy Jeffa Koonsa. Może widzenie rzeczywistości i stosunek do tradycji zbliża myślenie pokoleniowo? Patrzeć przed siebie i wokół, ale czuć ciągły „oddech przeszłości”. Być wiernym sobie, być cenzorem obojętności społeczności międzynarodowych, ich infantylności i stadnego myślenia o kulturze. Dystans do „tłumu” pozwala na poruszanie się w opozycji do konformizmu i wszech panującej „poprawności”.
Zdjęcia: Przemysław Kobiałka