Stany Zjednoczone uniknęły recesji w 2023 r. Jakie są perspektywy na 2024 r.? / CASEY QUINLAN

0
180
Port w Houston, jeden z największych portów w Stanach Zjednoczonych By U.S. Army Corps of Engineers, photographer not specified or unknown – U.S. Army Corps of Engineers Digital Visual LibraryImage pageImage description pageDigital Visual Library home page, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2083236

Kwestionowane wybory mogą wywrócić rynki finansowe do góry nogami

Przyszły rok będzie pełen potencjalnych zmian w gospodarce, ale wielu ekonomistów i analityków inwestycyjnych oczekuje tego kraj prawdopodobnie uniknie recesji w 2024 r., nawet jeśli wzrost gospodarczy spowolni w pierwszej połowie roku.

States Newsroom rozmawiał z ekonomistami o ich oczekiwaniach co do niektórych kluczowych wskaźników, a także o obawach dotyczących tego, co może zmienić ich prognozy.

Rynek pracy pozostanie silny, ale nie tak gorący jak w 2023 r.

Stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 4% od prawie dwóch lat, a w listopadzie stopa bezrobocia spadła do 3,7%. Jednak od początku roku zatrudnienie spadło, a zatrudnienie w handlu detalicznym spadło o prawie 40 000 miejsc pracy, jak wynika z najnowszego raportu o zatrudnieniu, co pozostawia pytanie: jak stabilny będzie rynek pracy w 2024 r.?

Mike Konczal, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Roosevelt Institute, think tanku z siedzibą w Nowym Jorku, powiedział, że choć nastąpiło spowolnienie tempa zatrudnienia, nie doszło do wielu zwolnień, co dobrze wróży na przyszły rok, jeśli Rezerwa Federalna nie „przekroczy” swoich wysiłków na rzecz spowolnienia gospodarki. Fed wstrzymał kampanię podwyżek stóp procentowych rozpoczętą w marcu 2022 r., a ekonomiści oczekują, że bank centralny utrzyma stopy na stałym poziomie na posiedzeniu w dniach 12–13 grudnia.

„Wyobraźcie sobie bezrobotnego jako kałużę wody. Zamiast napływu większej liczby bezrobotnych, po prostu trochę mniej ich ubywa. To inny rodzaj dynamiki” – powiedział. „Zwykle jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że na powolnym rynku pracy zatrudnienie w zasadzie po prostu wstrzymuje się, a zwolnienia rosną. Część osób zwracała uwagę, że duża część zmian w zatrudnieniu nastąpiła wśród młodych ludzi. Nie było to powszechne spowolnienie wśród osób w wieku od 25 do 54 lat”.

Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics, powiedział, że jego zdaniem rynek pracy w 2024 r. pozostanie stabilny, a wzrost liczby miejsc pracy będzie stabilny, ale powolny.

„Uważam, że rok 2024 powinien być dobrym rokiem dla pracowników – nadal będzie dużo miejsc pracy i niskie bezrobocie, a chociaż wzrost płac będzie umiarkowany, powinien pozostać na tyle silny, aby przewyższyć inflację” – stwierdził.

Według Biura Statystyk Pracy w listopadzie płace wzrosły w ciągu ostatniego roku o 4% w porównaniu z inflacją, która spadała wraz z listopadowym raportem pokazującym ogólny wzrost cen o 3,1% w ciągu 12 miesięcy a w październiku spadek wyniósł 3,2%.

Jesse Rothstein, profesor polityki publicznej i ekonomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powiedział, że siła rynku pracy częściowo zależy od skuteczności polityki Fed w zakresie stóp procentowych.

„Jeśli inflacja będzie spadać, a bezrobocie nie będzie rosło, a oni będą mogli kontynuować tę napiętą blokadę, myślę, że zobaczymy pewne ochłodzenie gospodarki, a płace będą nadal rosły, aby dogonić inflację, którą obserwowaliśmy przez cały okres w ciągu ostatnich kilku lat, ale nie wyprzedzą jej radykalnie” – powiedział Rothstein. „… Jeśli im się nie uda, istnieje ryzyko, że zaostrzą swoje oczekiwania i wpędzą nas w recesję, ale jak dotąd nic nie wskazuje na to, że tak właśnie się dzieje”.

Pracownicy będą mieli możliwość dalszego organizowania się

Pracownicy handlu detalicznego, produkcji samochodów, mediów i żeglugi zyskali w tym roku wiadomości dzięki swoim organizacjom związkowym, szczególnie podczas tak zwanego „gorącego lata pracy”, kiedy tysiące pracowników rozpoczęło strajki lub zaostrzyło negocjacje w sprawie umów, grożąc strajkiem. Napięty rynek pracy i większe zyski w niektórych branżach dały pracownikom siłę do żądania lepszych warunków pracy, wyższych wynagrodzeń oraz umowy, które w większym stopniu uwzględniały gorzej opłacanych pracowników, i nie oczekuje się, aby to się zmieniło w nadchodzącym roku.

Konczal stwierdził, że aby pracownicy stracili znaczącą przewagę w walce o bezpieczniejsze miejsca pracy i wyższe płace, stopa bezrobocia musiałaby znacząco wzrosnąć. Organizatorzy będą także nadal mogli korzystać z bardzo prozwiązkowej Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy, powiedział.

„Kiedy pomyślę więcej o warunkach ogólnych, w jakich pracownicy mogą sprawować pewną władzę, myślę, że problem nie dotyczy bezrobocia na poziomie 3,9% w porównaniu z 3,6%, ale tego, czy stopa bezrobocia jest na poziomie trzech, pięciu, sześciu czy siedmiu procent,” powiedział. „Rynek pracy jako całość nadal będzie stanowić silny wkład w odradzające się kampanie na rzecz pracy”.

Ma pewne obawy co do tego, czy sektor usług będzie musiał stawić czoła przeszkodom w wysiłkach pracowników na rzecz organizowania związków zawodowych w miarę, jak zatrudnienie zacznie spadać na te stanowiska.

„Z drugiej strony, jeśli popyt pozostanie silny, a pracownicy rzeczywiście będą mieli przewagę, myślę, że nadal będą mieli okazję do dalszych działań” – dodał.

Rynek mieszkaniowy nadal będzie wyzwaniem

Zmiany w polityce Rezerwy Federalnej i stłumiony popyt na domy spowodują jeszcze bardziej konkurencyjny rynek mieszkaniowy w wielu stanach i ciągłe wyzwania dla osób poszukujących niedrogich domów i mieszkań na wynajem. Jednak na niektórych rynkach mieszkaniowych w USA, szczególnie w Pasie Słońca, ceny mieszkań się ustabilizują. Ceny będą rosły, ale wolniej niż w przeszłości, w związku z niezrównoważonym wzrostem, jaki odnotowały wcześniej podczas pandemii.

Selma Hepp, główna ekonomistka CoreLogic, powiedziała: „W tym roku, kiedy oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło nieco poniżej 6%, odnotowaliśmy znaczny wzrost popytu, co mówi mi, że popyt jest dość stłumiony, ale ludzie siedzą na uboczu i czekają, aż oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie.”

Powiedziała, że ​​przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego i osoby kupujące dom po raz pierwszy są obecnie największymi konkurentami na rynku mieszkaniowym. Przy nieznacznym spadku oprocentowania kredytów hipotecznych, osoby kupujące dom po raz pierwszy mają większy udział w niedawnym wzroście liczby wniosków o kredyt hipoteczny – dodała. Kupujący opuszczający rynek wynajmu będą z kolei wpływać na ceny wynajmu.

Hepp powiedziała, że choć w 2024 r. czynsze będą nadal rosły, nie wzrosną tak jak w ciągu ostatnich kilku lat i zaczną spadać.

„Historycznie rzecz biorąc, czynsze wzrastały o 3% rok do roku i myślę, że właśnie do tego wrócimy, ponieważ ludzie, którzy są wyceniani z rynku na zakup, będą sprowadzać najemców lub pozostaną najemcami, ponieważ nie są gotowi do zakupu lub nie ma tam zapasów” – powiedziała.

Zandi powiedział, że nie sądzi, aby w przyszłym roku rynek mieszkaniowy stał się dostępny dla wielu Amerykanów, dla których ceny są obecnie zbyt wysokie.

„Myślę, że powinniśmy zaobserwować pewne umiarkowane spadki cen, ale zajmie to trochę czasu, ponieważ wszyscy ci ludzie, którzy mają kredyty hipoteczne w wysokości 3,5%, będą bardzo niechętni do przeprowadzki. Przeprowadzą się tylko wtedy, gdy będą musieli się rozwieść, umrzeć, mieć dzieci lub zmienić pracę, a to może zająć trochę czasu” – powiedział. „Nie uważam, że najgorsze jest w zasięgu ręki, jeśli chodzi o sprzedaż domów i przystępność cenową, ale nie widzę, aby rynek stał się przystępny dla większości Amerykanów w najbliższym czasie, a już na pewno nie w 2024 roku”.

Środkowy zachód będzie również nadal odnotowywał zwiększony popyt na mieszkania ze względu na inwestycje rządu federalnego w produkcję półprzewodników, powiedział Hepp.

Wydatki konsumenckie „popchną gospodarkę do przodu”

Konczal i Zandi powiedzieli, że nie obawiają się, że nastąpi wystarczająco znacząca zmiana w wydatkach konsumenckich, aby zaszkodzić gospodarce w 2024 r. I że jak dotąd są zachęceni tym, co widzą. Ceny bazowe, które nie obejmują cen żywności i energii, wzrosły w listopadzie o 0,3%, nieznacznie w porównaniu z 0,2% w październiku, utrzymując wzrost w ciągu roku na poziomie 4%. Jednak ani Konczal, ani Zandi nie uważają tego za powód do niepokoju.

„Ogólnie rzecz biorąc, nadal istnieje wiele silnych oszczędności i silnych wydatków” – powiedział Konczal. „Oczywiście dla wielu ludzi, zbyt wielu ludzi, [oszczędności] i inne rzeczy są prawdziwym zmartwieniem. Kiedy jednak patrzymy na gospodarkę jako całość, wydaje się, że wydatki pozostają dość silne, a warunki finansowe również się nie pogorszyły. … Myślę, że są wszelkie powody, by zakładać, że tak będzie nadal, zwłaszcza jeśli Fed jest skłonny przyjąć odpowiedź twierdzącą, ponieważ obniżył inflację”.

Bliskie i sporne wybory mogłyby doprowadzić do niepokojów społecznych, które najszybciej i najbardziej znacząco ujawniłyby się na rynkach akcji i obligacji. Biorąc pod uwagę, jak kruche jest już zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw, może to je podważyć.

– Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics

Pomimo wyższych cen mieszkań, kondycja finansowa wielu Amerykanów poprawiła się, powiedział Zandi.

„Ludzie są nadal znacznie zamożniejsi niż przed wybuchem pandemii, a gospodarstwa domowe o wysokich dochodach, gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ludzie w dwóch trzecich najwyższego rozkładu dochodów, nadal mają wiele dodatkowych oszczędności, które zgromadzili podczas pandemii, które wydają się być skłonni wykorzystać, gdy muszą, aby utrzymać swoją siłę nabywczą” – powiedział. „Myślę, że konsumenci nie będą wydawać bez opamiętania i to dobrze, ponieważ byłoby to pożywką dla inflacji i kolejnych podwyżek stóp procentowych. Ale myślę, że (oni) po prostu zrobią swoje i będą nadal pchać gospodarkę do przodu”.

Co może pójść nie tak?

Ekonomiści twierdzą, że istnieje potencjał do pogorszenia sytuacji gospodarczej, w zależności od wyników politycznych w przyszłym roku. Chociaż do wyborów parlamentarnych pozostał jeszcze rok, a liczby mogą się znacznie zmienić w tym czasie, niektóre sondaże pokazują, że prezydent Joe Biden i były prezydent Donald Trump idą łeb w łeb. Polityczne i społeczne wstrząsy, które mogą przynieść bliskie wyniki, mogą również oznaczać zawirowania gospodarcze w 2024 roku.

„Wydaje się, że będzie bardzo blisko, a zatem potencjał jego zakwestionowania jest bardzo wysoki i nie ma w tym nic dobrego” – powiedział Zandi. „To tylko kwestia tego, ile będzie minusów, ile niepokojów społecznych i przemocy. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie… Ale z pewnością jest to coś, co należy obserwować. Jest to ryzyko dla mojego optymizmu co do gospodarki w 2024 roku”.

Powiedział, że niektóre z tych najgorszych scenariuszy mogą mieć wpływ na rynki akcji i obligacji.

„Bliskie i sporne wybory mogłyby doprowadzić do niepokojów społecznych, które najszybciej i najbardziej znacząco ujawniłyby się na rynkach akcji i obligacji. Biorąc pod uwagę, jak kruche jest już zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw, może to je podważyć, powodując spadek wydatków konsumenckich i inwestycji biznesowych oraz recesję” – powiedział.

Rothstein, profesor z Berkeley, powiedział, że powtórzenie się sytuacji, w której kandydat odmawia pogodzenia się z przegraną, tak jak zrobił to Trump i jego zwolennicy w 2020 r., może być poważnym problemem dla kraju i chociaż gospodarka nie jest jego pierwszym zmartwieniem przy ocenie potencjalnych szkód, może to stanowić „duży problem” dla rynków finansowych.

Oprócz obaw o wpływ wyborów prezydenckich na gospodarkę, ekonomiści zwracają uwagę na ryzyko zamknięcia rządu. Chociaż w tym roku udało się go uniknąć dzięki zatwierdzeniu ustawy o wydatkach tymczasowych, Kongres stoi w obliczu terminów w styczniu i lutym, aby wspólnie pracować nad ustawami o wydatkach, aby uniknąć zamknięcia.

„Myślę, że zamknięcie rządu jest zawsze zagrożeniem dla gospodarki” – powiedział Rothstein. „Jeśli zostanie zamknięty na dłużej niż kilka dni, będzie to miało ogromny wpływ na gospodarkę i może spowodować recesję. Nawet jeśli nie spowoduje to recesji, z pewnością sprawi, że nasza gospodarka będzie bardziej wrażliwa i biedniejsza. Myślę więc, że musimy mieć nadzieję, że oznaki, że do tej pory uniknęliśmy zamknięcia, będą się utrzymywać”.

Artykuły Colorado Newsline mogą być ponownie publikowane w Internecie lub w formie drukowanej na licencji Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0. Prosimy o edycję wyłącznie w celu nadania stylu lub skrócenia, podanie odpowiedniego źródła i linku do naszej strony internetowej. Prosimy o zapoznanie się z naszymi wytycznymi dotyczącymi ponownego publikowania dotyczącymi wykorzystania zdjęć i grafik.