Zastanawiają się Państwo zapewne nad tym, co przedstawia zamieszczone zdjęcie? Dostrzegłem je wypływając z Warszawy, oczywiście postanowiłem się zatrzymać. Obok znajdowała się byle jaka plaża i dwoje młodych ludzi wynajmowało tam plażowe leżaki, co warto też dodać, wynajmującym oferowali do czytania książki, których posiadali dość spory zbiór. Zapytałem ich o to miejsce. Nie znali jego historii, ani – co dziwne – przeznaczenia. A przecież od razu widać, że są to pozostałości po trybunach wioślarskich. Przed wojną, a i jeszcze w latach 70-tych (jako dowiedziałem się później od sympatycznej pani, którą spotkałem w Płocku, a która w tamtych latach studiowała w Warszawie i należała do sekcji wiosłowej w ramach AZS) sporty wodne traktowane były przez władze krajowe i samorządowe poważnie, dostrzegano ich rangę i znaczenie.
Dodam, że po drodze spotkałem tylko jeden Międzyszkolny Klub Kajakowy w Łączanach (o jego sympatycznych i życzliwych gospodarzach jeszcze wspomnę). Sporty rzeczne, kajakarstwo, wioślarstwo (dostrzegłem tylko jeden trening wioślarzy przed Płockiem), żeglarstwo. To wspaniałe sporty o ogromnych walorach wychowawczych. Czy nie powinniśmy zastanowić się nad ich rozwojem?
To długa i żmudna droga. Myślę, że konieczna będzie w tym zakresie pomoc państwa. Tylko na tym szczeblu można zaprojektować przywrócenie użeglowienia Wisły, ale również odbudować zainteresowanie młodzieży sportami wodnymi. Konieczne jest stworzenie wielu międzyszkolnych klubów (na wzór „Orlików”). Inwestycje takie na pewno się zwrócą. Widząc nad Wisłą wiele korzystających z niej zakładów przemysłowych, wiele też miast, proponuję powołanie przez nie Fundacji Wisły, która mogłaby w przyszłości realizować te cele, a także pozyskiwać na nie środki z Unii Europejskiej.
To tylko wstępne przemyślenia, w przyszłości do ich powrócę. Wspomnianą ilustrację dedykuję panu prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu, może i jego skłoni ono do jakichś przemyśleń…
Piotr Kotlarz
Autor zdjęć: Piotr Kotlarz

Ten artykuł został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ponownej publikacji, skontaktuj się z nami. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat licencji, sprawdź poszczególne obrazy.