Panie Tusk, proszę nie siać defetyzmu i dezinformacji / Piotr Kotlarz

0
1289

Poniższe wypowiedzi przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, pana Donalda Tuska podaję za artykułem redaktora Piotra Kozłowskiego „Tusk ostrzega PIS przed interesami z Orbanem. Terlecki i Obajtek reagują”,  z portalu „Dziennik.pl”. Pomijam już to, że sam fakt próbowania doprowadzenia do konfliktu w ramach antyputinowskiej koalicji tylko z tego powodu, że jedna ze stron nie jest aż tak radykalna w sankcjach przeciw rosyjskiej agresji, jak nasz kraj jest, co najmniej, podejrzany. Od wzmacniania antyimperialnej koalicji są zabiegi dyplomatyczne, a nie ataki na polski rząd i to w takim momencie. Przyjrzyjmy się jednak dalszym wypowiedziom pana Donalda Tuska, który w czwartek na konferencji prasowej mówił też o sankcjach nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę.

– Czy Zachód ma jeszcze jakieś instrumenty, narzędzia, które mogą powstrzymać Putina od agresji? Wydaje się, że te miękkie narzędzia – więc nie udział w konflikcie, ale jednak bardzo poważne wsparcie dla Ukrainy (…), wydaje się, że tu już rezerwy nie ma – ocenił Tusk.

Oczywistym jest, że żadne państwo bez wypowiedzenia drugiej stronie wojny nie może angażować się w żaden konflikt. Każdy ma prawo jednak eksportować broń do wszelkich niepodległych państw, ma prawo też do tego, by ograniczać wymianę handlową, nie dopuszczać do swej przestrzeni powietrznej itp. państw, które uzna za nieprzyjazne sobie, albo wobec których uzna, że naruszają podstawowe ludzkie wartości. Tak państwa Unii Europejskiej, jak i USA, Kanada… (co tu zresztą wymieniać, wystarczy przyjrzeć się głosowaniu w sprawie wojny w Ukrainie w ONZ) wszystkie te państwa, na każdym z tych pól stanęły na wysokości zadania. Udzielają Ukrainie pomocy w uzbrojeniu, pomocy finansowej, humanitarnej. Wspiera społeczeństwo Ukrainy większość ludności Świata. Tych dla, których wolność jest wartością najwyższą. Już pytanie zadane przez dziennikarza jest nieco sugerujące… dziś bowiem nie ma mowy o powstrzymywaniu Putina przed agresją. Agresja i będąca jej wynikiem wojna są już faktem. Teraz trzeba wygrać  wojnę i Ukraina z pomocą społeczności całego Świata ją wygra. Putin zostanie obalony. By do tego doszło bez wojny światowej działania muszą być zrównoważone. To sami Rosjanie muszą w końcu zrozumieć jak bardzo się dotąd mylili, że za te pomyłki będą musieli teraz zapłacić wielką cenę. Czeka ich drożyzna, bezrobocie. Nikt nie wie jak wielu młodych Rosjan, tych, którzy mogliby przyczyniać się do wzrostu dobrobytu ich społeczeństwa polegnie jeszcze w tej wojnie.  Tu kolejna wypowiedź Donalda Tuska.

Według niego Kreml atakując Ukrainę postawił sprawę „radykalnie”. – Chcecie interweniować, chcecie spróbować konfrontacji, to oznacza III wojnę światową i konflikt nuklearny. I Putin, i Ławrow mówią o tym już właściwie bardzo otwarcie – podkreślił Tusk. Czy przewodniczący Platformy Obywatelskiej staje się tubą Putina i Ławrowa? Nikt poza Rosją nie interweniuje, wszystkie państwa działają w ramach przyjętych praw. Jedynym agresorem i jedyną stroną, która w tym konflikcie narusza wszelkie prawa jest putinowska Rosja i dlatego ta musi przegrać tę wojnę.

Nie zgadzam się też z panem Tuskiem, według którego nie jest wykluczone, że ten konflikt będzie trwał tygodniami, miesiącami, może latami. – Nikt tego nie wie, bo nikt nie napisał tego scenariusza precyzyjnie. Nie wydaje się, żeby Moskwa zrezygnowała ze swoich planów i nie wydaje się, że by plan szybkiej wojny się powiódł. Więc prawdopodobnie będziemy świadkami rzeczy dramatycznych i niespodziewanych – ocenił Tusk. – Chroń nas, Panie Boże, przed konfliktem nuklearnym – dodał.

Panie Donaldzie Tusk, przestań nas pan straszyć, tak jak próbuje to Putin i Ławrow. Rosja nie jest jedynym mocarstwem posiadającym broń atomową, myślę też, że i na Kremlu są ludzie świadomi, że nie ma tam samobójców. Dziś argument broni atomowej mogą wyciągać tylko psychopatyczni samobójcy, myślę jednak, że w każdym społeczeństwie istnieją wystarczające mechanizmy do tego, by nas przed takimi chronić.

                                                                    Piotr Kotlarz

 

Obraz wyróżniający:  Donald Tusk (2018). Z Wikimedia Commons, wolnego repozytorium multimediów.