Czy młodzież poszukuje pomocy w Internecie, zamiast zwrócić się bezpośrednio o pomoc do odpowiednich instytucji w razie problemu? – Projekt społeczny młodzieży z Siemianowic Śląskich “Pamiętaj nie jesteś Sam”

0
339

 O PROJEKCIE

Projekt społeczny w realizacji programu Zwolnieni z Teorii 2022/2023 – (Ogólnopolskiej Olimpiady, która ma za zadanie wspierać uczniów w tworzeniu ich pomysłów na projekt, dzięki którym młodzi ludzie podejmują się działań na rzecz danego problemu).

Uczestnicy projektu to 5. osobowa grupa młodzieży z Siemianowic Śląskich, która połączyła swoje siły, aby uświadomić społeczeństwu  ważny problem dotyczący postaw młodzieży, która – ich zdaniem – najczęściej woli opowiedzieć swoją historię obcej osobie na portalu społecznościowym, zamiast podjąć odpowiednie kroki i uzyskać profesjonalną poradę od psychologa czy terapeuty. 

Uczestnicząca w projekcie młodzież mówi:

Chcieliśmy stworzyć projekt z myślą o naszych rówieśnikach, którzy na co dzień zmagają się z ciężkimi, życiowymi problemami, z którymi sami nie potrafią sobie poradzić oraz o tych, którzy czują się w tym dużym świecie samotni. Sam pomysł udziału w projekcie Zwolnieni z Teorii 2022/2023 oraz jego temat wziął się z naszej obserwacji innych i doświadczeń, które zaznaliśmy w naszym życiu. Zdajemy sobie sprawę, jak wiele naszych kolegów i koleżanek potrzebuje zwykłej rozmowy, która mogłaby im  pomóc i co najważniejsze poprawić komfort ich życia”.

CZY MŁODZIEŻ SZUKA POMOCY W INTERNECIE?

Pomysłodawcy projektu “Pamiętaj nie jesteś Sam” po rozeznaniu się wśród swych znajomych  odnośnie do postawionego pytania, zauważyli, że do pewnego momentu nie potrafili oni odpowiedzieć na postawione im pytanie, ponieważ żaden z nich rzekomo nigdy nie miał takiej potrzeby. Mając jakieś problemy od razu zwracali się po pomoc do osoby im bliskiej, która pomagała im w rozwiązywaniu przedstawionych trudności.

Uczestnicy projektu musieli znaleźć inny sposób na to, aby dowiedzieć się, czy faktycznie młodzi ludzie spędzając tyle czasu przed ekranem smartfonu czy komputera tak się zachowują, czy też wolą “wylać” swoje niepokojące myśli, wygadać się, poprosić o pomoc na socjalach pod wymyślonym przez siebie pseudonimem, aby żaden z ich znajomych (real life) nie mógł tego zobaczyć i nie narazili się na jakiekolwiek nieprzychylne komentarze tychże.

Grupa realizująca projekt podjęła działania udostępniając wśród swego otoczenia ankietę, która miałaby odpowiedzieć na podstawowe pytanie, które sprowadza się do tego, czy wypełniający ankietę mając jakieś problemy, wśród innych możliwości, w pierwszej kolejności zwróciłby się o pomoc do kogoś z Internetu.  Tę opcję wybrało, aż 10,5% osób, która na tle innych była jednak najrzadziej wybieraną odpowiedzią. Wśród najczęstszych odpowiedzi znaleźli się głównie Bliscy lub Przyjaciele. Wniosek z tego jest taki, że większa liczba osób z otoczenia ankieterów nie zwróciłaby się do nieznanej im osoby z Internetu po pomoc.

A czy tak rzeczywiście jest? Gdyby można było przeprowadzić ankietę rozsyłając do wszystkich młodych użytkowników korzystających z Internetu, czy uzyskany w ankiecie procent odpowiedzi nie uległby zwiększeniu?

Na wielu portalach społecznościowych (TikTok, Twitter itd.) można zaobserwować posty, filmiki, wpisy, które zwracają się bezpośrednio o radę w opisywanej przez siebie formie sytuacji do osób, którzy mieliby oni udzielić takiej porady psychologicznej.

Coraz więcej osób zajmującą się daną dziedziną w wykonywanym zawodzie zakłada konta i prowadzi profil skupiając się na danym problemie. Dzięki temu komentujący uzyskuje odpowiedź, ale nie jest ona tak samo wiarygodna, jak gdyby usłyszał to samo od odpowiedniego lekarza na umówionej wizycie w gabinecie.

Powinniśmy o tym pamiętać, że na podstawie filmiku czy artykułu nie można stwierdzić objawów np. choroby. Jeśli zauważymy niepokojące zmiany w naszym zachowaniu, powinniśmy raczej zwrócić się do specjalisty niż “leczyć” się na własną rękę, szukając pomocy osób przypadkowych (w Internecie) ponieważ skutek takich zachowań przynosi jeszcze gorsze konsekwencje niż gdybyśmy w ogóle na nie, nie zareagowali. 

Realizatorzy projektu “PAMIĘTAJ NIE JESTEŚ SAM” zapraszają do wypełnienia ankiety, na FB i Instagramie.

(Nie trzeba wstawiać linków, jeśli Państwo nie wyrażają na to zgody, ale dążymy w ten sposób do powiększenia liczby naszych odbiorców oraz uzyskania większej liczby wypełnionych ankiet. Za udział w ankiecie z góry dziękujemy).

Facebook: https://www.facebook.com/pamietajniejestesSAM/

Instagram: https://www.instagram.com/pamietaj_nie_jestes_sam

Ankieta: https://docs.google.com/forms/u/1/d/e/1FAIpQLSdQYQMh921Su6jIUEgEenopHYxNJEFxJk224RY-sQwnClpo-Q/viewform?fbclid=IwAR0Eg8mAvag4v_I894pfHGKYVvlPQdWlcg4bDjBZT4ofg6CzIMQSCoCNVFI