Atak GOP na przepisy dotyczące pracy dzieci pod nowym nadzorem po śmierci 16-latka w zakładzie drobiarskim / KENNY STANCIL

0
341
Duvan Pérez, 16-letni chłopiec z Gwatemali, zmarł 14 lipca w zakładzie Mar-Jac Poultry w Hattiesburgu w stanie Mississippi. (Zdjęcie: Facebook)
„Ile jeszcze dzieci musi umrzeć?” – zapytał lider AFL-CIO. „Każdy ustawodawca, który chce podważyć przepisy dotyczące pracy dzieci w 2023 r., jest hańbą”.
Niedawna śmierć nieletniego w wyniku obrażeń odniesionych podczas pracy w zakładzie drobiarskim w Mississippi wywołała nowe oburzenie z powodu niebezpiecznych konsekwencji obecnego ataku na ochronę pracy dzieci w Stanach Zjednoczonych.
Władze potwierdziły we wtorek, że Duvan Pérez, 16-letni chłopiec z Gwatemali, zmarł w ubiegły piątek w zakładzie drobiarskim Mar-Jac w Hattiesburgu.
Przeciwstawiając się przedstawianiu śmierci Péreza jako nieoczekiwanego nieszczęśliwego wypadku, Terri Gerstein, dyrektor Projektu dotyczącego egzekwowania prawa na szczeblu stanowym i lokalnym w Centrum Pracy i Sprawiedliwej Gospodarki Harvard Law School, podkreśliła, że była ona przewidywalna i stanowiła przestępstwo.
„To nie jest nieprzewidywalny wypadek” – napisała Gerstein w mediach społecznościowych. „Pracodawcy nie bez powodu nie mogą zatrudniać dzieci w strasznie niebezpiecznych miejscach pracy”.

 

Wydaje się, że Pérez, uczeń gimnazjum, został bezprawnie zatrudniony jako pracownik sanitarny w Mar-Jac Poultry.
Federalna ustawa Fair Labor Standards Act, zatwierdzona w 1938 roku, zabrania pracodawcom zatrudniania osób poniżej 18 roku życia do pracy w zakładach uboju, przetwórstwa i pakowania mięsa – z ograniczonymi wyjątkami dla praktykantów i uczniów, którzy mają co najmniej 16 lat i są zapisani do zatwierdzonych programów – ze względu na z natury niebezpieczny charakter takich prac. Wszyscy pracownicy poniżej 18 roku życia nie mogą obsługiwać i czyścić maszyn do przetwórstwa mięsnego.
CBS News podało w środę, że Pérez zmarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas czyszczenia sprzętu.
Pracownik pełniący dyżur w tym czasie powiedział NBC News, że zanim usłyszeli krzyk chłopca wołającego o pomoc, było już za późno.
„Dwa razy zaczął krzyczeć: 'Pomocy! Pomocy!” – powiedział pracownik. „Wiedziałem, że umarł”.
Amerykańska Administracja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Wydział Płac i Godzin Departamentu Pracy USA (DOL) wszczęły dochodzenie w sprawie śmiertelnego incydentu w zakładzie Mar-Jac Poultry – drugiego w ciągu dwóch lat.
Śmierć Péreza nastąpiła niecałe dwa tygodnie po tym, jak 16-letni chłopiec zmarł podczas pracy w tartaku w północnym Wisconsin z naruszeniem stanowych i krajowych przepisów dotyczących pracy dzieci.
„Ile jeszcze dzieci musi umrzeć?” zapytała w środę przewodnicząca AFL-CIO Liz Shuler. „Każdy ustawodawca, który chce podważyć przepisy dotyczące pracy dzieci w 2023 r., jest hańbą”.
Od 2021 r. ustawodawcy w 14 stanach wprowadzili ustawy mające na celu osłabienie przepisów regulujących, jakie rodzaje zadań w miejscu pracy mogą wykonywać nieletni i za jakie wynagrodzenie. Economic Policy Institute (EPI) argumentował, że ten deregulacyjny atak jest napędzany chęcią korporacji do zwiększenia wyzysku.
„Tendencja ta odzwierciedla skoordynowany nacisk wielu branż na rozszerzenie dostępu pracodawców do nisko płatnej siły roboczej i osłabienie stanowych przepisów dotyczących pracy dzieci w sposób sprzeczny z federalną ochroną” – napisały na początku tego roku badaczki EPI, Jennifer Sherer i Nina Mast. „Niedawny wzrost aktywności ustawodawczej w stanach jest powiązany z długoterminowymi celami wspieranymi przez przemysł, polegającymi na zmianie federalnych przepisów dotyczących pracy dzieci i innych zabezpieczeń dla pracowników w całym kraju”.
Od czerwca ustawodawcy zaproponowali co najmniej 19 zmian w przepisach dotyczących pracy dzieci w ciągu ostatnich dwóch lat. Spośród nich siedem zostało podpisanych w pięciu stanach (Arkansas, Iowa, Michigan, New Hampshire i New Jersey). Większość przepisów została opracowana i wprowadzona przez republikańskich ustawodawców. Demokraci w New Jersey odegrali jednak integralną rolę w uchwaleniu ustawy z 2022 r., która zwiększa liczbę godzin pracy dzieci, a demokratyczna gubernator Michigan Gretchen Whitmer odmówiła zawetowania pary ustaw uchwalonych w 2022 r. – jednej obniżającej minimalny wiek pracy w sklepie monopolowym, a drugiej obniżającej wiek uprawniający do podawania alkoholu.
Według EPI, zatwierdzone przez rząd stanu Iowa prawo, które weszło w życie 1 lipca:
  • Pozwala pracodawcom zatrudniać nastolatków w wieku 14 lat do wcześniej zabronionych niebezpiecznych prac w pralniach przemysłowych lub w wieku 15 lat przy lekkich pracach montażowych;
  • Pozwala agencjom państwowym na zniesienie ograniczeń dotyczących niebezpiecznych prac dla 16-17-latków w ramach długiej listy niebezpiecznych zawodów, w tym rozbiórki, krycia dachów, wykopów i obsługi maszyn o napędzie mechanicznym;
  • Wydłuża godziny pracy, aby umożliwić nastolatkom w wieku 14 lat pracę na sześciogodzinnych nocnych zmianach w ciągu roku szkolnego;
  • Zezwala restauracjom na podawanie alkoholu przez nastolatków w wieku 16 lat;
  • Ogranicza zdolność agencji państwowych do nakładania kar za przyszłe naruszenia pracodawcy.
„Wiele przepisów nowego prawa stanowego jest sprzecznych z federalnymi zakazami Fair Labor Standards Act (FLSA) dotyczącymi„ uciążliwej pracy dzieci ” obejmującej niebezpieczne warunki lub nadgodziny, które kolidują z nauką lub zdrowiem i samopoczuciem nastolatków” — zauważył EPI.
Urzędnicy stanowi dążą do osłabienia prawa pracy dzieci, mimo że tragedie, którym można było zapobiec w tym miesiącu w tartaku w Wisconsin i zakładzie drobiarskim w Mississippi, są bolesnym przypomnieniem, że istniejące zabezpieczenia stanowe i federalne są już niewystarczające i nie są konsekwentnie egzekwowane – ze śmiertelnymi konsekwencjami.
Według danych DOL liczba nieletnich zatrudnionych z naruszeniem przepisów dotyczących pracy dzieci wzrosła o 283% od roku podatkowego 2015 do roku podatkowego 2022. W tym samym okresie liczba nieletnich zatrudnionych z naruszeniem nakazów dotyczących pracy niebezpiecznej wzrosła o 94%.
Chociaż agencja bada setki przypadków pracy dzieci, stanowią one „tylko niewielki ułamek naruszeń, z których większość nie jest zgłaszana ani badana” – ubolewała EPI.
Na początku tego miesiąca Gerstein powiedział The Guardian, że „aby powstrzymać łamanie prawa dotyczącego pracy dzieci, potrzebujemy więcej funduszy na egzekwowanie, wyższych kar i jasnych, osiągalnych sposobów pociągnięcia wiodących korporacji do odpowiedzialności za naruszenia w ich łańcuchach dostaw”.
12 kwietnia sekretarz Departamentu Rolnictwa USA Thomas Vilsack wysłał list, w którym błagał 18 największych przetwórców mięsa w kraju o „podjęcie ważnych kroków zapobiegawczych” w celu wyeliminowania „nielegalnej pracy dzieci w łańcuchach dostaw”.
„Wykorzystywanie nielegalnej pracy dzieci – w szczególności wymagające podejmowania przez dzieci niebezpiecznych zadań – jest niewybaczalne, a firmy muszą wziąć pod uwagę zarówno swoją prawną, jak i moralną odpowiedzialność, aby zapewnić, że one i ich dostawcy, podwykonawcy i sprzedawcy w pełni przestrzegają przepisów dotyczących pracy dzieci” – czytamy w liście. „Firmy produkujące żywność – zwłaszcza te o znaczącej sile rynkowej – muszą zwracać uwagę na standardy swoich dostawców, aby pomóc ograniczyć systemowe naruszenia i nadużycia”.
NBC News poinformowało w zeszłym miesiącu, że federalne śledztwo w sprawie dzieci z Gwatemali pracujących w USA z naruszeniem prawa pracy dzieci „rozszerzyło się o firmy zajmujące się pakowaniem mięsa i produkcją, które rzekomo zatrudniały nieletnich migrantów w co najmniej 11 stanach”.

Kenny Stancil –