Zamieszki we Francji: 45 000 policjantów i pojazdów opancerzonych rozmieszczonych w celu stłumienia zamieszek / Tasnim News Agency

0
219
TEHRAN (Tasnim) – Francja rozmieściła w sobotę 45 000 policjantów i kilka pojazdów opancerzonych na ulicach, podczas gdy zamieszki wstrząsały francuskimi miastami  czwartą noc z rzędu w związku ze śmiertelnym postrzeleniem nastolatka przez funkcjonariusza podczas zatrzymania ruchu.

 

Budynki i pojazdy zostały podpalone, a sklepy splądrowane, a przemoc pogrążyła prezydenta Emmanuela Macrona w najpoważniejszym kryzysie jego przywództwa od czasu protestów żółtych kamizelek, które rozpoczęły się w 2018 r., donosi Reuters.

Zamieszki wybuchły w całym kraju, w tym w miastach takich jak Marsylia, Lyon, Tuluza, Strasburg i Lille, a także w Paryżu, gdzie Nahel M., 17-latek pochodzenia algierskiego i marokańskiego, został zastrzelony we wtorek na przedmieściach Nanterre.

Jego śmierć, uchwycona na wideo, ponownie rozpaliła długotrwałe skargi biednych i mieszanych rasowo społeczności miejskich na przemoc policyjną i rasizm.

Fragment oryginalnego filmu ze strzelaniny opublikowanego na Twitterze, pokazującego policjanta strzelającego do pojazdu Merzouka, gdy ten odjeżdża. Słychać klakson samochodu, gdy głowa Merzouka uderza w kierownicę. [Wikipedia: Zabicie Nahela Merzouka]

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin powiedział wcześnie rano w sobotę, że w piątek wieczorem aresztowano 270 osób, co daje łączną liczbę ponad 1100 od czasu wybuchu zamieszek.

Aresztowania w piątek wieczorem obejmowały 80 osób w południowym mieście Marsylia, drugim co do wielkości mieście we Francji i domu dla wielu osób pochodzenia północnoafrykańskiego.

Zdjęcia z mediów społecznościowych pokazały eksplozję wstrząsającą starym portem w Marsylii. Władze miasta powiedziały, że badają przyczynę, ale nie wierzą, że były ofiary.

Według policji uczestnicy zamieszek w centrum Marsylii splądrowali sklep z bronią i ukradli kilka karabinów myśliwskich, ale bez amunicji. Jedna osoba została zatrzymana z karabinem prawdopodobnie ze sklepu, policja powiedziała. Sklep był teraz strzeżony przez policję.

Burmistrz Marsylii Benoit Payan wezwał rząd krajowy do natychmiastowego wysłania dodatkowych żołnierzy. „Sceny grabieży i przemocy są niedopuszczalne” – napisał na Twitterze późnym wieczorem w piątek.

Trzech policjantów zostało lekko rannych w sobotę. Nad miastem przeleciał policyjny helikopter.

W Lyonie, trzecim co do wielkości mieście Francji, policja żandarmerii rozmieściła transportery opancerzone i helikopter, aby stłumić zamieszki.

Darmanin poprosił lokalne władze w całej Francji o wstrzymanie ruchu autobusowego i tramwajowego od godziny 21:00 (1900 GMT) i powiedział, że rozmieszczono 45 000 funkcjonariuszy, o 5 000 więcej niż w czwartek.

„Najbliższe godziny będą decydujące i wiem, że mogę liczyć na wasze bezbłędne wysiłki” – napisał do strażaków i policjantów.

Zapytany w głównym wieczornym programie telewizyjnym TF1, czy rząd może ogłosić stan wyjątkowy, Darmanin powiedział: „Po prostu nie wykluczamy żadnej hipotezy i zobaczymy po dzisiejszym wieczorze, co wybierze prezydent Republiki”.

W Paryżu w piątek wieczorem po zaimprowizowanej demonstracji policja usunęła protestujących z kultowego centralnego placu Place de la Concorde .

Ponad 200 policjantów zostało rannych od czasu wybuchu zamieszek, a setki uczestników zamieszek zostało aresztowanych, powiedział Darmanin, dodając, że ich średni wiek to 17 lat.

Macron wcześniej wzywał rodziców, aby trzymali dzieci z dala od ulic.

Piłkarze reprezentacji Francji w piłce nożnej wydali rzadkie oświadczenie wzywające do zachowania spokoju. „Przemoc musi się skończyć, aby ustąpić miejsca żałobie, dialogowi i odbudowie” – powiedzieli w oświadczeniu opublikowanym na koncie gwiazdy Kyliana Mbappe na Instagramie

Od początku zamieszek szabrownicy splądrowali dziesiątki sklepów i spalili około 2000 pojazdów.

Odwołane zostały wydarzenia, w tym dwa koncerty na Stade de France na obrzeżach stolicy. Organizatorzy Tour de France powiedzieli, że są gotowi dostosować się do każdej sytuacji, gdy wyścig kolarski wjedzie do kraju w poniedziałek po starcie w hiszpańskim mieście Bilbao.

Macron wcześnie opuścił szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, aby wziąć udział w drugim spotkaniu kryzysowym gabinetu, który odbędzie się za dwa dni. Poprosił media społecznościowe o usunięcie „najbardziej wrażliwych” nagrań z zamieszek i ujawnienie tożsamości użytkowników podżegających do przemocy.

Darmanin spotkał się z przedstawicielami Meta, Twittera, Snapchata i TikToka. Snapchat powiedział, że ma zerową tolerancję dla treści promujących przemoc.

Przyjaciel rodziny ofiary, Mohamed Jakoubi, który obserwował dorastanie Nahel, powiedział, że wściekłość była podsycana poczuciem niesprawiedliwości po incydentach przemocy policji wobec mniejszości etnicznych, w tym wielu z byłych francuskich kolonii.

„Mamy dość, my też jesteśmy Francuzami. Jesteśmy przeciwko przemocy, nie jesteśmy szumowinami” – powiedział.

Macron zaprzecza systemowemu rasizmowi w organach ścigania.

Filmy w mediach społecznościowych pokazywały płonące miejskie krajobrazy. Tramwaj został podpalony we wschodnim mieście Lyon, a 12 autobusów wypatroszonych w zajezdni w Aubervilliers w północnym Paryżu.

Niektórzy turyści byli zaniepokojeni, inni popierali protestujących.

„Rasizm i problemy z policją i mniejszościami to ważny temat i ważne jest, aby się nim zająć” – powiedział w Paryżu amerykański turysta Enzo Santo Domingo.

Niektóre zachodnie rządy ostrzegały obywateli, aby byli ostrożni.

W Genewie biuro ONZ ds. praw podkreśliło znaczenie pokojowych zgromadzeń i wezwało władze francuskie do zapewnienia, by użycie siły przez policję było niedyskryminacyjne.

„To moment, aby kraj poważnie zajął się głębokimi problemami rasizmu i dyskryminacji rasowej w organach ścigania” – powiedziała rzeczniczka Ravina Shamdasani.

Policjant, który według prokuratorów przyznał się do oddania śmiercionośnego strzału nastolatkowi, przebywa w areszcie prewencyjnym w ramach formalnego śledztwa w sprawie dobrowolnego zabójstwa – co jest równoznaczne z postawieniem mu zarzutów w jurysdykcjach anglosaskich. Jego prawnik, Laurent-Franck Lienard, powiedział, że jego klient wycelował w nogę kierowcy, ale został uderzony, gdy samochód wystartował, powodując, że strzelił w klatkę piersiową. „Oczywiście (oficer) nie chciał zabić kierowcy” – powiedział Lienard w telewizji BFM.

Zamieszki ożywiły wspomnienia z trwających trzy tygodnie ogólnokrajowych zamieszek w 2005 roku, które zmusiły ówczesnego prezydenta Jacquesa Chiraca do ogłoszenia stanu wyjątkowego po śmierci dwóch młodych mężczyzn porażonych prądem w podstacji energetycznej, gdy ukrywali się przed policją.

 

Link do artykułu: https://www.tasnimnews.com/en/news/2023/07/01/2918810/france-riots-45-000-police-armored-vehicles-deployed-to-quell-unrest

Cała zawartość Tasnim News Agency jest objęta licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License .