Zapowiedzi wydawnicze. Etaf Rum, „Pamiętaj, że nie jesteś mężczyzną” / Wydawnictwo Editio

0
455

„Urodziłam się bez głosu, pewnego zimnego, pochmurnego dnia na Brooklynie w Nowym Jorku. Nikt nigdy nie mówił o moim stanie. Nie wiedziałam, że jestem niema, aż do lat późniejszych, kiedy otworzyłam usta, by poprosić o to, czego chciałam, i zdałam sobie sprawę, że nikt mnie nie słyszy. Tam, skąd pochodzę, brak głosu jest warunkiem mojej płci, tak normalnym jak biust na piersi kobiety, tak koniecznym jak kolejne pokolenie rosnące w jej brzuchu. Ale nigdy ci tego nie powiemy, oczywiście. Tam, skąd pochodzę, nauczyliśmy się ukrywać nasz stan. Nauczono nas milczeć, że nasze milczenie nas uratuje. Dopiero teraz, wiele lat później, wiem, że to nieprawda. Dopiero teraz, gdy piszę tę historię, czuję, że mój głos nadchodzi.”

Etaf Rum

Palestyna, 1990

Siedemnastoletnia Isra woli czytać książki, niż zajmować się kandydatami na męża, których
wynajduje dla niej ojciec. W ciągu tygodnia wrażliwa marzycielka wbrew swojej woli zostaje
narzeczoną, a następnie żoną jednego z nich i wkrótce jest zmuszona do przeprowadzki na
Brooklyn. Tam z trudem próbuje sprostać wymaganiom bezdusznej teściowej Fareedy i
Adama, obcego mężczyzny, który został jej mężem. Presja, pod którą żyje Isra, wzrasta wraz z narodzinami kolejnych dzieci – czterech córek zamiast synów. W jej świecie rodzenie
chłopców jest obowiązkiem każdej kobiety.

Brooklyn, 2008

Osiemnastoletnia Deya, najstarsza córka Isry, musi spotykać się z kandydatami na mężów, bo tak każe jej babka Fareeda. Deya wolałaby spełnić swoje marzenie i iść na studia. Babka jest jednak w tej kwestii nieugięta: jedynym sposobem, aby zapewnić Dei godną przyszłość, jest wydać ją za właściwego mężczyznę. Tymczasem los ma wobec Dei zupełnie inne plany i wkrótce dziewczyna podejmie decyzje, które doprowadzą ją do szokującej prawdy o własnej rodzinie…

 

Etaf Rum jest palestyńską powieściopisarką amerykańską. Jej debiutancka powieść to Kobieta nie jest mężczyzną (2019).

Etaf Rum urodził się i wychował na Brooklynie w Nowym Jorku w palestyńskiej rodzinie. Jej rodzice dorastali w obozach dla uchodźców w Palestynie, zanim wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, a jej dziadkowie również spędzili swoje życie w obozach dla uchodźców w Palestynie.  Rum wychował się w tradycyjnej rodzinie iw młodym wieku zawarł zaaranżowane małżeństwo. Następnie przeniosła się do Karoliny Północnej, gdzie w wieku 19 lat urodziła córkę i syna dwa lata później.

Wychowując dzieci, Rum zapisała się na North Carolina State University, gdzie uzyskała tytuł licencjata z języka angielskiego i literatury, licencjat z filozofii oraz tytuł magistra literatury i filozofii amerykańskiej i brytyjskiej.

Echa doświadczeń Rum można znaleźć w jej debiutanckiej powieści Pamiętaj, że  nie jest mężczyzną, która ukazała się w 2019 roku. Sfrustrowana ograniczeniami jej życia i zastanawiająca się, dlaczego nie może zajmować się rzeczami, na które może pozwolić sobie mężczyzna, jej babcia powiedziała jej: „Ponieważ Nie możesz tego zrobić, bo nie jesteś mężczyzną”.

Odrzucając to powiedzenie, Rum kontynuowała naukę. Jak powiedziała Scottowi Simonowi z NPR:

Kontynuowałam naukę pomimo otaczającej mnie presji, aby zostać w domu i opiekować się dziećmi, i powoli, w miarę jak się kształciłam… Zaczęłam zdawać sobie sprawę z mojego miejsca w społeczności oraz cyklu traumy i opresji, które [będę] dawać mojej córce — jeśli nie stanę w obronie tego, co chcę osiągnąć w życiu, jeśli nie stanę w obronie samej siebie.

Kiedy uczyła literatury w miejscowym college’u, po raz pierwszy wpadła na pomysł napisania powieści. Zdała sobie sprawę, że literatura na temat doświadczeń arabsko-amerykańskich z kobiecej perspektywy prawie nie istnieje i trzeba o niej opowiadać.

Rum pracuje nad drugą książką, którą ma nadzieję wydać w 2021 roku.

Rum mieszka z dziećmi w Rocky Mount w Północnej Karolinie.  Prowadzi konto na Instagramie @booksandbeans i co miesiąc publikuje tam informacje o swoich ulubionych książkach jako Ambasador Klubu Książki Miesiąca.

 [Informacje o autorce za Wikipedią]