Kolejne sensacyjne odkrycia w Egipcie

0
835

W jednym z czterech nowo odkrytych grobowców na stanowisku archeologicznym w Sakkarze na południe od Kairu archeolodzy odkryli ok. 4300-letnią mumię w całości owiniętą złotymi płatami, zdaniem archeologów może być to najstarsza z dotąd odkrytych mumii. Mężczyzna o imieniu „Hekashepes” został znaleziony w wapiennym sarkofagu na dnie głębokiego na 50 stóp (ok. 15 metrów) szybu w pobliżu piramidy schodkowej. Uważa się, że są to  jedne z najstarszych i najbardziej kompletnych zwłok niekrólewskich, jakie kiedykolwiek znaleziono w Egipcie.  

Największa z mumii, które odkryto na tej starożytnej nekropolii, miała należeć do człowieka o nazwisku Khnumdjedef – kapłana, inspektora i nadzorcy szlachty. Inna należała do mężczyzny imieniem Meri, który był wyższym urzędnikiem pałacowym, któremu nadano tytuł „strażnika tajemnicy”, co pozwalało mu na odprawianie specjalnych rytuałów religijnych.

Uważa się, że sędzia i pisarz o imieniu Fetek został pochowany w drugim grobowcu, gdzie odkryto zbiór największych posągów, jakie kiedykolwiek znaleziono w okolicy. Posągi te są wyrzeźbione na podobieństwo służących, mężczyzn, kobiet i rodzin. Wśród grobowców znaleziono również kilka innych przedmiotów, w tym ceramikę.

 

Grobowiec znaleziony w starożytnym miejscu pochówku na południe od Kairu

Jeden z czterech nowo odkrytych grobowców na stanowisku archeologicznym w Sakkarze na południe od Kairu

 

Posągi znaleziono w grobowcach na stanowisku archeologicznym na południe od Kairu

W grobowcach znaleziono różne posągi i przedmioty ceramiczne

Według oświadczenia egipskiego archeologa, byłego ministra starożytności Zahi Hawassa,  wspomniane odkrycia datowane są na okres od około 25 do 22 wieku p.n.e. Ich znaczenie jest o tyle ważne, że „łączy królów z ludźmi żyjącymi wokół nich” – powiedział Ali Abu Deshish, inny archeolog zaangażowany w wykopaliska.

Sakkara była aktywnym cmentarzyskiem przez ponad 3000 lat i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w starożytnej stolicy Egiptu, Memfis, gdzie znajduje się kilkanaście piramid – w tym piramida schodkowa, w pobliżu miejsca, w którym znaleziono szyb zawierający „złotą” mumię.

Czwartkowe odkrycie ma miejsce zaledwie dzień po tym, jak eksperci z Luksoru w południowym Egipcie poinformowali, że odkryli kompletne miasto mieszkalne z czasów rzymskich, datowane na II i III wiek naszej ery. Archeolodzy znaleźli budynki mieszkalne, wieże i tak zwane „warsztaty metalowe” – zawierające garnki, narzędzia i rzymskie monety. W ostatnich latach Egipt dokonał wielu ważnych odkryć archeologicznych w ramach wysiłków na rzecz ożywienia przemysłu turystycznego.

Rząd ma nadzieję, że Wielkie Muzeum Egipskie, które po spowodowanym pandemią opóźnieniu, ma zostać otwarte w tym roku, przyciągnie nawet 30 milionów turystów rocznie do 2028 roku. Krytycy zarzucają jednak rządowi Egiptu, że w celu przyciągnięcia większej liczby turystów przedkłada znaleziska, które przyciągają uwagę mediów, nad twarde badania akademickie.

                                                [Red.]

Więcej na temat naukowych badań egipskich mumii w kolejnym artykule.

Saqqara (arabskiسقارةegipski Arabski wymowa:  [sɑʔːɑːɾɑ]), pisane również Sakkara lub Saccara w języku angielskim ə k ɑːr ə /, to egipska wieś w markaz (hrabstwo) z Badrashin w guberni Giza, który zawiera starożytne cmentarzyska egipskiej rodziny królewskiej, służące jako nekropolia starożytnej stolicy Egiptu , Memfis. W Sakkarze znajdują się liczne piramidy, m.inPiramida Dżesera , czasami nazywana Grobowcem Schodkowym, oraz kilka grobowców mastaby . Położona około 30 km (19 mil) na południe od współczesnego Kairu, Sakkara zajmuje obszar około 7 na 1,5 km (4,3 na 0,9 mil).

W Sakkarze znajduje się najstarszy kompletny kompleks kamiennych budowli znany w historii, Piramida Dżesera, zbudowana za czasów Trzeciej Dynastii. Kolejnych szesnastu egipskich królów zbudowało piramidy w Sakkarze, które obecnie znajdują się w różnych stanach zachowania. Wysocy urzędnicy przez cały okres faraoński dodawali do tej nekropolii prywatne pomniki pogrzebowe. Obszar ten pozostał ważnym kompleksem pochówków niekrólewskich i ceremonii kultowych przez ponad 3000 lat, aż do czasów ptolemejskich i rzymskich.

Na północ od Sakkary leży kompleks piramid Abusir, a na południe kompleks piramid Dahshur, który wraz z kompleksem piramid w Gizie na dalekiej północy tworzą Pyramid Fields of Memphis, czyli Nekropolię Memphite, która została uznana za Światowe Miejsce Dziedzictwa UNESCO w 1979 r.

Niektórzy uczeni uważają, że nazwa Sakkara nie pochodzi od starożytnego egipskiego bóstwa pogrzebowego Sokar, ale od lokalnego plemienia Berberów zwanego Beni Saqqar, mimo że plemię o tej nazwie nie jest nigdzie udokumentowane. Średniowieczni autorzy również określają wioskę jako Ard as-Sadr ( arab . ارض السدر , dosł. „Kraina rokitnika”).

Najwcześniejsze pochówki szlachty sięgają czasów pierwszej dynastii, na północnej stronie płaskowyżu Sakkara. W tym czasie cmentarz królewski znajdował się w Abydos. Pierwsze królewskie pochówki w Sakkarze, obejmujące podziemne galerie, pochodzą z czasów drugiej dynastii. Ostatni król z drugiej dynastii, Chasechemui, został pochowany w swoim grobowcu w Abydos, ale zbudował także pomnik nagrobny w Sakkarze, składający się z dużego prostokątnego ogrodzenia, znanego jako Gisr el-Mudi. To prawdopodobnie było inspiracją do utworzenia monumentalnego muru otaczającego zespół Piramidy Schodkowej. Kompleks grobowy Dżesera, zbudowany przez królewskiego architekta Imhotepa, obejmuje ponadto dużą liczbę atrap budynków i drugorzędną mastabę (tzw. „Grobowiec Południowy”). Francuski architekt i egiptolog Jean-Philippe Lauer spędził większą część swojego życia na wykopaliskach i renowacji kompleksu grobowego Dżesera.

                        [Informacja za Wikipedią]

Obraz wyróżniający: Piramida Dżesera w Sakkarze w Egipcie. By Charles J. Sharp – Own work, from Sharp Photography, sharpphotography, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32434567