Kościół św. Filipa w Highlands, kościół episkopalny w Garrison w stanie Nowy Jork. / Zdjęcie: Daniel Case, Wikimedia Commons
Chrześcijaństwo doświadcza największych strat netto pod względem nawróceń religijnych.
Kurator / recenzja: Matthew A. McIntosh
Public Historyk
Brewminate
Wstęp
Upadek chrześcijaństwa w świecie zachodnim przejawia się malejącą przynależność do religii chrześcijańskiej. Podczas gdy większość krajów świata zachodniego była historycznie prawie wyłącznie chrześcijańska, w okresie po II wojnie światowej kraje rozwinięte z nowoczesnymi, świeckimi placówkami edukacyjnymi przechodziły w kierunku społeczeństw postchrześcijańskich, świeckich, zglobalizowanych, wielokulturowych i wielowyznaniowych. Chociaż chrześcijaństwo jest obecnie dominującą religią w Ameryce Łacińskiej, Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, religia podupada na wielu z tych obszarów, w tym w Europie Zachodniej Ameryce Północnej i Oceanii. Spadek liczby wyznawców chrześcijaństwa w krajach południowego stożka Ameryki Łacińskiej również przyczynił się do wzrostu bezbożności w Ameryce Łacińskiej.
Tło
Według ankiety Pew Research Center z 2012 roku, chrześcijaństwo pozostanie największą religią na świecie przez następne cztery dekady. Jednakże, zgodnie z oczekiwaniami, chrześcijaństwo może doświadczyć największych strat netto pod względem konwersji religijnych. Przewiduje się, że na całym świecie konwersje religijne będą miały „skromny wpływ na zmiany w populacji chrześcijan” w latach 2010-2050;[10] i mogą negatywnie wpłynąć na wzrost populacji chrześcijańskiej i jej udział w światowej populacji „nieznacznie”[10]. [W prognozach tych brakuje jednak wiarygodnych danych na temat konwersji religijnej w Chinach, ale według doniesień medialnych i ocen ekspertów możliwe jest, że szybki wzrost chrześcijaństwa w Chinach może utrzymać, a nawet zwiększyć obecną przewagę liczebną chrześcijaństwa jako największej religii na świecie. W Stanach Zjednoczonych odnotowano pewne nawrócenia na chrześcijaństwo wśród osób, które dorastały jako niereligijne, ale nie były to liczby, które rekompensowałyby tych, którzy zostali wychowani jako chrześcijanie, ale w późniejszym okresie życia stali się niezaangażowani religijnie.
Naukowcy zaproponowali, że instytucje kościelne tracą na sile i znaczeniu w większości uprzemysłowionych społeczeństw, z wyjątkiem przypadków, w których religia pełni jakąś funkcję w społeczeństwie, wykraczającą poza zwykłe regulowanie relacji między jednostkami a Bogiem. Kraje rozwijające się w Ameryce Łacińskiej i Afryce nie doświadczają spadku, głównie z powodu konwersji religijnej w tych krajach, w których Kościół oferuje szerokie usługi wsparcia społecznego Wraz ze spadkiem liczby zachodnich chrześcijan, rosnąca liczba chrześcijan na globalnym Południu utworzy „nowe chrześcijaństwo”, w którym większość światowej populacji chrześcijan będzie znajdować się na Południu. Według różnych badaczy i źródeł, zielonoświątkowcy – protestancki ruch chrześcijański – są najszybciej rozwijającą się religią na świecie; wzrost ten wynika przede wszystkim z konwersji religijnej.
Badanie European Values Study wykazało, że w większości krajów europejskich w 2008 r. większość młodych respondentów identyfikowała się jako chrześcijanie. W przeciwieństwie do Europy Zachodniej, w krajach Europy Środkowej i Wschodniej odsetek chrześcijan był albo stabilny, albo wzrósł w erze postkomunistycznej. Zdecydowana większość (83%) osób, które zostały wychowane jako chrześcijanie w Europie Zachodniej, nadal identyfikuje się jako chrześcijanie. Podczas gdy pozostali w większości identyfikują się jako niezaangażowani religijnie[2]. Chrześcijaństwo jest nadal największą religią w Europie Zachodniej, gdzie 71% Europejczyków Zachodnich identyfikuje się jako chrześcijanie, zgodnie z badaniem Pew Research Center z 2018 r..
Analiza European Values Study z 2015 r. w Handbook of Children and Youth Studies wykazała „dramatyczny spadek” przynależności religijnej w całej Europie w latach 1981-2008[26], jednak zgodnie z tą samą analizą „większość młodych respondentów w Europie twierdziła, że należy do wyznania chrześcijańskiego”.
W 2017 r. w raporcie opublikowanym przez St. Mary’s University w Londynie stwierdzono, że chrześcijaństwo „jako norma” zniknęło przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości. W co najmniej 12 z 29 krajów europejskich, które zostały przebadane przez naukowców, w oparciu o próbę 629 osób, większość młodych dorosłych zgłosiła, że nie jest religijna.[28][6] Dane uzyskano z dwóch pytań, z których jedno brzmiało: „Czy uważasz się za osobę należącą do jakiejś konkretnej religii lub wyznania?” dla całej próby, a drugie: „Której?” dla próby, która odpowiedziała „Tak”. Pew Research Center skrytykowało metodologię dwuetapowego podejścia: „Przypuszczalnie dzieje się tak dlatego, że niektórzy respondenci, którzy mają stosunkowo niski poziom praktyk religijnych lub przekonań, odpowiedzieliby na pierwsze pytanie, mówiąc, że nie wyznają żadnej religii, podczas gdy ci sami respondenci identyfikowaliby się jako chrześcijanie, muzułmanie, żydzi itp. gdyby przedstawiono im listę religii i poproszono o wybór spośród nich. Wpływ tych różnic w sformułowaniu i formacie pytania może się znacznie różnić w zależności od kraju”.
W 2018 roku papież ubolewał nad trwającym trendem zmiany przeznaczenia kościołów, z których niektóre były wykorzystywane jako pizzerie, markety, kluby ze striptizem i bary. W Niemczech od 2000 roku zamknięto 500 kościołów katolickich. Kanada straciła w tym czasie 20% swoich kościołów. Jest to wynikiem braku duchownych chętnych do obsadzania kościołów, a także niezdolności kościołów do pokrycia kosztów. Po skandalu w Neapolu, gdzie zdekonsekrowany kościół stał się miejscem imprezy Halloween, na której pojawiły się skąpo odziane czarownice, które siedziały na dawnym ołtarzu, papież Franciszek, uznając spadek frekwencji w Kościele, błagał, aby zdekonsekrowane kościoły zostały oddane do użytku, aby zaspokoić społeczne potrzeby opieki nad ubogimi. W nowym badaniu opublikowanym w 2022 r. Pew Research Center przewiduje, że jeśli tempo zmiany wyznania będzie nadal przyspieszać (głównie do braku przynależności religijnej), chrześcijanie będą stanowić mniej niż połowę amerykańskiej populacji do 2070 r., a szacowane przedziały na ten rok spadną między 35% a 46% amerykańskiej populacji (spadek z 64% w 2022 r. i spadek z 91% w 1976 r.). To samo badanie wykazało, że wskaźnik retencji wśród amerykańskich chrześcijan jest bliższy 67%, przy czym jedna trzecia osób, które były chrześcijanami w dzieciństwie, opuszcza religię przed ukończeniem 30 roku życia.
Europa
Przegląd
Według naukowców w 2017 r. ludność Europy stanowiła 77,8% chrześcijan (wzrost z 74,9% w 1970 r.), zmiany te były w dużej mierze wynikiem upadku komunizmu i przejścia na chrześcijaństwo w byłym Związku Radzieckim i krajach bloku wschodniego. Według badania Eurobarometru z 2019 r. chrześcijaństwo było największą religią w Unii Europejskiej, obejmując 64% ludności UE, co oznacza spadek z 72% w 2012 r.
W 2017 roku Pew Research Center odkryło, że liczba chrześcijan w Europie spada. Dzieje się tak głównie z powodu liczby zgonów, która według szacunków przekracza liczbę urodzeń wśród europejskich chrześcijan, oprócz niższej płodności i rezygnacji z przynależności religijnej.
W 2018 roku Pew Research Center stwierdziło, że wskaźnik retencji wśród chrześcijan z Europy Zachodniej wynosi około 83% (od 57% w Holandii do 91% w Austrii). Pomimo spadku przynależności chrześcijańskiej w Europie Zachodniej, chrześcijaństwo jest nadal największą religią w Europie Zachodniej, gdzie 71% mieszkańców Europy Zachodniej określiło się jako chrześcijanie, zgodnie z badaniem Pew Research Center z 2018 roku. W przeciwieństwie do Europy Zachodniej, w krajach Europy Środkowej i Wschodniej odsetek chrześcijan utrzymywał się na stałym poziomie lub nawet wzrósł w epoce postkomunistycznej.
W Europie Zachodniej chrześcijanie mają stosunkowo niski wskaźnik retencji w Holandii (57%), Norwegii (62%), Belgii i Szwecji (65%); większość tych, którzy porzucili chrześcijaństwo w tych krajach, identyfikuje się obecnie jako niezrzeszeni religijnie. Tymczasem chrześcijanie mają stosunkowo wysoki wskaźnik retencji w Austrii (91%), Szwajcarii i we Włoszech (90%) oraz w Irlandii i Wielkiej Brytanii (89%). Odsetek respondentów, którzy obecnie identyfikują się jako chrześcijanie, spada w Czechach i na Słowacji, podczas gdy odsetek respondentów, którzy obecnie identyfikują się jako chrześcijanie, utrzymuje się na stałym poziomie lub nawet rośnie w pozostałych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Austria
Austria jest w przeważającej mierze chrześcijańska, wyznaje ją 68,2% ludności kraju, zgodnie z badaniem krajowym z 2021 r. Od 2011 r. Austriacki Urząd Statystyczny zmienił metodologię spisu z tradycyjnego spisu bezpośredniego i opartego na modułach na rejestr- spis oparty; ta ostatnia nie pozwala na bezpośrednie wypytywanie populacji o pewne tematy, takie jak przynależność religijna. W konsekwencji spis powszechny z 2011 r. nie dostarczył informacji o przynależności religijnej Austriaków. W 2021 r. Austriacki Urząd Statystyczny przyjął połączoną metodologię spisu, a pytanie o religię zostało ponownie wprowadzone w ramach mikrospisu, czyli badania ogólnokrajowego, uzupełniającego spis oparty na rejestrach. przeprowadzone przez Austriacki Urząd Statystyczny. Wśród chrześcijan 80,9% stanowili katolicy, 7,2% prawosławni (w większości należący do prawosławia), 5. 6% stanowili protestanci, a pozostałe 6,2% to inni chrześcijanie, należący do innych wyznań lub niezrzeszeni w żadnym wyznaniu. a 22,4% zadeklarowało, że nie należy do żadnej religii, wyznania ani wspólnoty wyznaniowej.
Francja
Liczba wyznawców chrześcijaństwa spada we Francji stale od 1980 roku. W 2021 roku francuski sondaż wykazał, że ponad połowa obywateli Francji nie wierzy w Boga ani nie uważa chrześcijaństwa za istotne. Liczba osób, które identyfikowały się jako katolicy, spadła z 81% w 1986 r. do 47% w 2020 r., podczas gdy liczba osób, które identyfikowały się jako niereligijne, wzrosła z 16% do 40%. W 2021 r. około 50% wszystkich francuskich respondentów określiło się jako chrześcijanie.
Finlandia
W Finlandii 78,4% populacji praktykowało chrześcijaństwo, a liczba ta spadła do 67,7% w 2021 r., co oznacza około 10-cyfrowy spadek w ciągu dekady. Szczególnie duży wzrost liczby członków Kościoła odchodzących z Kościoła nastąpił jesienią 2010 roku. Było to spowodowane wypowiedziami na temat homoseksualizmu i małżeństw osób tej samej płci – postrzeganych jako nietolerancyjne wobec osób LGBT – wygłoszonymi przez konserwatywnego biskupa i polityka reprezentującego chadecję w telewizyjnej debacie na ten temat.
Niemcy
W 2020 roku około 54% ludności Niemiec stanowili chrześcijanie, w tym 51% członkowie dwóch dużych kościołów chrześcijańskich. Frekwencja i członkostwo zarówno w kościołach katolickich, jak i protestanckich w Niemczech spada od kilku dziesięcioleci. Od 2021 r. Mniej niż połowa obywateli Niemiec po raz pierwszy w historii kraju należy do kościoła, około 52,7% ludności stanowili chrześcijanie, w tym 49,7% członkowie dwóch dużych kościołów chrześcijańskich. Tylko w 2021 roku około 360 000 katolików opuściło kościół, a około 280 000 osób opuściło kościoły protestanckie. W 2017 roku Pew Research Center ustaliło, że liczba zgonów przekracza liczbę urodzeń wśród niemieckich chrześcijan o prawie 1,4 miliona.
Węgry
Według niektórych źródeł chrześcijaństwo na Węgrzech upada. Chociaż większość Węgrów identyfikuje się jako katolicy, tylko 12% regularnie chodzi do kościoła. Z drugiej strony seria badań przeprowadzonych przez Pew Research Center w 2018 roku wykazała, że odsetek chrześcijan na Węgrzech utrzymuje się na dość stałym poziomie (75% twierdzi, że zostali wychowani jako chrześcijanie, a 76% twierdzi, że są teraz chrześcijanami).
Irlandia
Chrześcijaństwo, zwłaszcza katolicyzm, pozostaje dominującą religią w Republice Irlandii. W spisie powszechnym z 2016 r. 85,1% populacji zidentyfikowało się jako chrześcijanie. Jednak ostatnie zmiany społeczne, w tym zniesienie zakazu aborcji i zalegalizowanie małżeństw osób tej samej płci, ugruntowały rozwój myśli liberalnej w Irlandii, zwłaszcza wśród młodszej społeczności. Irlandzki ksiądz ks. Kevin Hegarty stwierdził w 2018 roku, że autorytet kościoła został podważony przez papieską encyklikę Humanae Vitae, który ustanowił sprzeciw Kościoła wobec antykoncepcji. Poinformował, że w całej diecezji Killala jest tylko jeden ksiądz w wieku poniżej 40 lat; tylko dwóch księży zostało wyświęconych w ciągu ostatnich 17 lat, a od 2013 roku nie było żadnych kandydatów do kapłaństwa. Hegarty obwinia za ten spadek stanowisko Kościoła w sprawie święceń kobiet, antykoncepcji i seksualności. Ciągły wymóg chrztu dzieci uczęszczających do irlandzkich szkół katolickich utrzymuje ogólny poziom chrztów na wysokim poziomie, chociaż liczba osób praktykujących wyznanie lub uczęszczających do kościoła maleje.
Holandia
Holandia tolerowała większą różnorodność religijną wśród sekt chrześcijańskich niż kraje skandynawskie, gdzie „automatyzm” (domyślna rejestracja w Kościele luterańskim przez urodzenie) był normą. Bezwyznaniowość wzrosła w Holandii w XIX wieku. Proces ten zwolnił między latami trzydziestymi a sześćdziesiątymi XX wieku, po czym przynależność bezwyznaniowa wzrosła do bardzo wysokiego poziomu. Posługa Kościoła na rzecz ubogich nie była potrzebna we współczesnej Holandii, która rozwinęła systemy opieki społecznej i świeckiej dobroczynności. Zmniejszający się wpływ instytucji religijnych na życie publiczne umożliwił wielki pluralizm religijny, filozoficzny i teologiczny w sferze prywatnej i indywidualnej społeczeństwa holenderskiego. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku filaryzacja zaczęła słabnąć, a ludność stała się mniej religijna. W 1971 r. 39% ludności Holandii należało do Kościoła rzymskokatolickiego; do 2014 r. ich udział w populacji spadł do 23,3% (dane KASKI przekazane przez kościół) lub do 23,7% (badanie przeprowadzone na dużej próbie przez Statistics Netherlands w 2015 r.). Odsetek wyznawców kalwinizmu i metodyzmu spadł w tym samym okresie z 31% do 15,5%. W 2022 r. diecezja amsterdamska ogłosiła, że w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie tam zamkniętych 60% kościołów katolickich (łącznie około 100 kościołów).
W 2015 roku Statistics Netherlands, rządowy instytut gromadzący informacje statystyczne o Holandii, stwierdził, że chrześcijanie stanowili 43,8% całej populacji. Z zaledwie 49,9% Holendrów obecnie (2015) wyznających religię, Holandia jest jednym z najmniej religijnych krajów Unii Europejskiej, po Czechach i Estonii. W latach 80. religia w dużej mierze straciła wpływ na holenderską politykę, w wyniku czego holenderska polityka dotycząca praw kobiet, aborcji, eutanazji, homoseksualizmu i prostytucji stała się bardzo liberalna w latach 80. i 90. XX wieku. W wyniku upadku dwa główne nurty kalwinizmu, Holenderski Kościół Reformowany i Kościoły Reformowane w Holandii, wraz z niewielką grupą luterańską, zaczęły współpracować jako Samen op weg Kerken.
W 2015 roku 63% Holendrów uważa, że religia wyrządza więcej szkody niż pożytku. Jedna czwarta populacji uważa, że moralność jest zagrożona, jeśli nikt nie wierzy w Boga, co stanowi spadek w porównaniu z 40% w 2006 r. W 2015 r. Urząd Statystyczny Holandii stwierdził, że 50,1% dorosłej populacji zadeklarowało brak przynależności religijnej.
Polska
Sondaż z 2022 roku wykazał, że 84% Polaków identyfikuje się jako katolicy, ale tylko 42% to praktykujący katolicy, a wśród osób w wieku 18-24 lat tylko 23% to praktykujący katolicy, w porównaniu z 69% w 1992 roku. Całkowity zakaz aborcji w Polsce i rozwój praw osób LGBTQ+ przyczyniły się do tego spadku katolicyzmu wśród młodszych pokoleń.
Włochy i Hiszpania
Przestrzeganie ustalonych form kultu związanych z kościołem gwałtownie spada we Włoszech i Hiszpanii, a autorytet Kościoła w kwestiach społecznych, moralnych i etycznych został ograniczony. Codzienne uczęszczanie do kościoła spadło, ale katolicyzm nadal pozostaje dominującą religią w Hiszpanii i we Włoszech. Według Hiszpańskiego Centrum Badań Socjologicznych w 2023 r. 57% Hiszpanów samookreśliło się jako katolicy. Według badania Eurobarometar z 2021 r. 79,2% mieszkańców Włoch to katolicy.
Zjednoczone Królestwo
W spisie powszechnym z 2021 r. W Anglii i Walii 46,2% populacji zidentyfikowano jako chrześcijanie. Około 37,2% populacji zidentyfikowano jako niereligijnych.
Frekwencja w kościołach anglikańskich zaczęła spadać w Wielkiej Brytanii w epoce edwardiańskiej, przy czym spadało zarówno członkostwo w kościołach głównego nurtu, jak i uczęszczanie do szkółek niedzielnych. Po II wojnie światowej chrzest niemowląt spadł. W 2014 r. arcybiskup Canterbury Rowan Williams stwierdził, że Wielka Brytania stała się „krajem postchrześcijańskim”. W tym samym roku tylko 4,3% populacji uczestniczyło w nabożeństwie bożonarodzeniowym Kościoła anglikańskiego (C of E). Niemniej jednak około 60% wszystkich respondentów nadal identyfikowało się jako chrześcijanie w spisie powszechnym z 2011 r.
Kościół rzymskokatolicki był świadkiem najwyższego wskaźnika retencji wśród wszystkich wyznań chrześcijańskich. W 2015 roku 9,2% populacji Wielkiej Brytanii było katolikami. Według uczonego Stephena Bullivanta, na podstawie British Social Attitudes Survey i European Social Survey, spadek anglikanizmu został spowolniony dzięki „powrotowi patriotyzmu i dumy z chrześcijaństwa”, a liczba wyznawców Kościoła anglikańskiego wzrosła nieznacznie o 2017. W 2017 roku raport zlecony przez chrześcijańską grupę Hope Revolution wskazywał, że 21% brytyjskiej młodzieży zidentyfikowało się jako „aktywni wyznawcy Jezusa”.
Według British Social Attitudes Survey (BSA) z 2018 r. 33% osób w wieku powyżej 75 lat określiło jako C lub E, podczas gdy tylko 1% osób w wieku 18–24 lat to zrobiło. W raporcie stwierdzono, że „Wielka Brytania staje się bardziej świecka nie dlatego, że dorośli tracą swoją religię, ale dlatego, że starsi ludzie przywiązani do C-E i innych wyznań chrześcijańskich są stopniowo zastępowani przez młodsze osoby niezrzeszone”.
Oceania
Australia
Odsetek osób należących do jakiejś formy chrześcijaństwa spadł z 52,2% w spisie powszechnym z 2016 r. Do 43,9% w spisie powszechnym z 2021 r. Tymczasem liczba osób deklarujących brak wyznania wzrosła z 30% w spisie powszechnym z 2016 r. do 38,9% w spisie powszechnym z 2021 r. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. wśród nastoletnich Australijczyków w wieku 13–18 lat 52% zadeklarowało, że nie wyznaje żadnej religii, w porównaniu z 38% chrześcijanami, 3% muzułmanami, 2% buddystami i 1% hinduistami.
Jedyną formą chrześcijaństwa, która wykazała znaczny wzrost w spisie powszechnym z 2016 r., Jest kościół zielonoświątkowy, który wzrósł z 2,1% w porównaniu z 1,7 % w 2016 r. Jednak, podobnie jak inne formy chrześcijaństwa, również spadł w Spisie Ludności 2021. Większość wyznawców kościołów zielonoświątkowych jest młoda, ponieważ średni wiek wśród nich to 25 lat.
Nowa Zelandia
W Nowej Zelandii nastąpił spadek chrześcijaństwa i wzrost populacji deklarującej „brak przynależności religijnej”. Ten powód tego przypisuje się spadkowi wiary w religię instytucjonalną i wzrostowi sekularyzmu. W spisie powszechnym z 1991 r. 20,2% populacji Nowej Zelandii nie wyznawało żadnej religii.
Odsetek ten wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu dwóch dekad, osiągając 41,9% w spisie z 2013 r., a liczba ta ponownie wzrosła do 48,2% w spisie z 2018 r. W tym samym czasie populacja chrześcijan spadła z 47,65% w spisie powszechnym z 2013 r. Do 37,31% w spisie powszechnym z 2018 r. W spisie powszechnym z 2018 r. ludność Nowej Zelandii twierdząca, że „bez religii” oficjalnie wyprzedziła chrześcijaństwo.
Ameryka północna
Kanada
W 2021 roku Statistics Canada wykazało, że tylko 68% Kanadyjczyków w wieku 15 lat i starszych zgłosiło przynależność religijną, co oznacza pierwszy spadek liczby poniżej 70%, odkąd StatCan zaczął śledzić przynależność religijną w 1985 r. Chrześcijaństwo pozostaje największą religią w Kanadzie w spisie powszechnym z 2021 r. 53,3% populacji zidentyfikowano jako chrześcijanie.
W Quebecu od czasu cichej rewolucji ponad 500 kościołów (20% wszystkich) zostało zamkniętych lub przekształconych do użytku niezwiązanego z kultem. W latach pięćdziesiątych XX wieku 95% populacji Quebecu chodziło na mszę; obecnie liczba ta jest bliższa 5%. Pomimo spadku frekwencji w kościołach, według spisu z 2021 r. chrześcijaństwo pozostaje największą religią w Quebecu, gdzie 64,82% ludzi to chrześcijanie.
Wraz z utratą monopolu chrześcijaństwa, które niegdyś było centralnym i integralnym elementem kanadyjskiej kultury i życia codziennego, Kanada stała się państwem postchrześcijańskim i świeckim.
Meksyk
Chociaż Meksyk jest drugim co do wielkości krajem katolickim na świecie pod względem liczby członków, katolicyzm spada w ciągu ostatnich 30 lat, z 89,7% populacji w 1990 r. do 77,7% w 2020 r. Liczba katolików w Meksyku spadła o 20,5 % od 1950 r. W 2020 r. 8,1% Meksykanów nie identyfikowało się z żadną religią.
Stany Zjednoczone
Chrześcijaństwo, największa religia w Stanach Zjednoczonych, osiągnęło najwyższy w XX wieku poziom 91% całej populacji w 1976 r. Liczba ta spadła do 73,7% do 2016 r. i 64% w 2022 r. Kościół ewangelicki Kościół Luterański w Ameryce (ELCA) stracił około 30% swojej kongregacji i zamknął 12,5% swoich kościołów: Zjednoczony kościół metodystów stracił 16,7% swojej kongregacji i zamknął 10,2% swoich kościołów. Kościół prezbiteriański odnotował największy spadek, tracąc ponad 40% swojego zgromadzenia i 15,4% swoich kościołów w latach 2000-2015. Zmniejszyła się również liczba chrztów niemowląt; w całym kraju liczba chrztów katolickich spadła o prawie 34%, a chrztów ELCA o ponad 40%.
W badaniu opublikowanym w 2022 roku Pew Research Center przewidywało, że jeśli tempo zmiany będzie nadal przyspieszać (głównie z powodu braku przynależności religijnej), chrześcijanie będą stanowić mniej niż połowę populacji amerykańskiej do 2070 roku, a szacunkowe przedziały dla tego roku mieszczą się między 35% i 46% populacji amerykańskiej.
Badanie krajobrazu religijnego z 2014 r. Wykazało, że zdecydowana większość tych, którzy zostali wychowani jako chrześcijanie w Stanach Zjednoczonych, nadal identyfikuje się jako tacy (wskaźnik zatrzymania 87,6% wśród wychowanych jako chrześcijanie), ci, którzy nie identyfikują się już jako chrześcijanie, w większości identyfikują się jako niezrzeszeni religijnie. [86] Jednak badanie opublikowane w 2022 roku przez Pew Research Center wykazało, że wskaźnik retencji wśród amerykańskich chrześcijan jest bliższy 67%, przy czym jedna trzecia tych, którzy byli chrześcijanami w dzieciństwie, porzuciła religię w wieku 30 lat, i stwierdzono, że spadek chrześcijaństwa wynika przede wszystkim z tego, że ludzie odchodzą od chrześcijaństwa i nie mają przynależności religijnej (a nie nawracają się na inne religie).
W 2019 roku 65% dorosłych Amerykanów określało się jako chrześcijanie. [87] W 2020 r. 47% Amerykanów stwierdziło, że należy do kościoła, w porównaniu z 70% w 1999 r.; był to pierwszy raz, kiedy sondaż wykazał, że mniej niż połowa Amerykanów należy do kościoła. W latach 2000-2017 liczba katolików w całym kraju wzrosła, ale liczba kościołów spadła o prawie 11%, a do 2019 r. liczba katolików spadła o 2 miliony osób [89], spadając z 23% populacji do 21 %. Od 1970 r. cotygodniowa frekwencja katolików spadła z 55% do 20%, liczba księży spadła z 59 000 do 35 000, a liczba osób, które opuściły katolicyzm, wzrosła z poniżej 2 milionów w 1975 r. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych było mniej niż 42 000 zakonnic, co oznacza spadek o 76% w ciągu 50 lat, z mniej niż 1% zakonnic poniżej 40 roku życia. Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (ELCA) stracił około 30% kongregacji i zamknął 12,5% kościołów; Zjednoczony kościół metodystów stracił 16,7% kongregacji i 10,2% kościołów. Kościół prezbiteriański odnotował najostrzejszy spadek liczby członków kościoła: w latach 2000-2015 stracił ponad 40% kongregacji i 15,4% kościołów. [85] Zmniejszyła się również liczba chrztów niemowląt; w całym kraju liczba chrztów katolickich spadła o prawie 34%, a chrztów ELCA o ponad 40%. [85] Konwencja Południowych Baptystów doświadczyła upadku: w latach 2006-2020 straciła 2,3 miliona członków, co stanowi 14% spadek liczby członków w tym okresie. Synod Kościoła Luterańskiego w Missouri poinformował w 2021 r., że liczba członków wyznania spada. W 2020 roku kościół zgłosił około 1,8 miliona wszystkich ochrzczonych członków, co stanowi spadek w stosunku do szczytu w 1971 roku, kiedy to odnotowano prawie 2,8 miliona wszystkich ochrzczonych członków.
Badanie krajobrazu religijnego z 2014 r. Wykazało, że zdecydowana większość tych, którzy zostali wychowani jako chrześcijanie w Stanach Zjednoczonych, nadal identyfikuje się jako tacy (wskaźnik retencji 87,6% wśród osób wychowanych jako chrześcijanie), podczas gdy ci, którzy nie identyfikują się już jako chrześcijanie, w większości identyfikują się jako niezrzeszeni religijnie. Nowsze badania wykazały, że wskaźnik retencji zbliża się do 67%, przy czym jedna trzecia osób, które były chrześcijanami w dzieciństwie, porzuciła religię w wieku 30 lat. Badanie z 2014 r. wykazało, że 84 % wszystkich dorosłych, którzy byli wychowywani jako historycznie czarni protestanci nadal identyfikują się jako tacy lub identyfikują się teraz z różnymi wyznaniami chrześcijańskimi. Ewangeliczni protestanci (81%), mormoni (76%), katolicy (75%), ortodoksyjni chrześcijanie (73%), protestanci z głównego nurtu (70%) i Świadkowie Jehowy (62%) nadal identyfikują się jako tacy lub identyfikują się teraz z różnych wyznań chrześcijańskich. Znaczące mniejszości osób wychowanych w prawie wszystkich chrześcijańskich rodzinach wyznaniowych obecnie twierdzą, że są niezrzeszone, od 13% wśród wychowanych historycznie czarnych protestantów do 35% wychowanych jako Świadkowie Jehowy. Niewielka mniejszość osób wychowanych w prawie wszystkich chrześcijańskich rodzinach wyznaniowych identyfikuje się obecnie z inną wiarą, od 3% wśród wychowanych historycznie czarnych protestantów, ewangelików protestantów, mormonów, ortodoksyjnych chrześcijan i Świadków Jehowy do 4% wychowanych katolików i Główna linia protestancka. Badanie Pew Research z 2022 r. Wykazało, że 30% Latynosów w Stanach Zjednoczonych było niezrzeszonych religijnie, a połowa Latynosów w wieku 18-29 lat była niezrzeszona religijnie.
W 2018 roku Minneapolis Star Tribune poinformował, że kościoły w Minnesocie były zamykane z powodu malejącej frekwencji. Kościół katolicki zamknął 81 kościołów w latach 2000-2017; Archidiecezja Minneapolis zamknęła w 2010 roku 21 kościołów i musiała połączyć dziesiątki kolejnych. Mniej więcej w tym samym czasie Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce w Minnesocie stracił 200 000 członków i zamknął 150 kościołów. Zjednoczony Kościół Metodystyczny, który jest drugim co do wielkości wyznaniem protestanckim w Minnesocie, zamknął 65 swoich kościołów. Na początku lat 90. Archidiecezja Chicago zamknęła prawie 40 katolickich kościołów i szkół. W 2016 roku rosnące koszty i niedobory księży podsyciły plany zamknięcia lub konsolidacji do 100 katolickich kościołów i szkół w Chicago w ciągu najbliższych 15 lat. Archidiecezja Nowego Jorku ogłosiła w 2014 r., że prawie jedna trzecia ich kościołów łączy się i zamyka. Archidiecezja Bostonu zamknęła ponad 70 kościołów w latach 2004-2019. W 2021 roku arcybiskup Cincinnati ogłosił, że 70% kościołów katolickich zostanie tam zamkniętych w ciągu najbliższych kilku lat. W maju 2023 r. arcybiskup St. Louis ogłosił zamknięcie 35 parafii. W skali kraju liczba zapisów do szkół katolickich spadła o ponad 430 000 uczniów od 2008 roku.
Umiarkowane i liberalne wyznania w Stanach Zjednoczonych zamykają kościoły w tempie trzy lub cztery razy większym niż liczba konsekrowanych nowych kościołów. Jednak według The Christian Century wskaźnik rocznych zamknięć wynosi około 1% i jest dość niski w porównaniu z innymi typami instytucji. Stwierdzono, że z około 3700 kościołów, które są zamykane każdego roku, aż połowa to nieudane nowe kościoły. Bardziej konserwatywne wyznania ewangelickie również podupadły, stanowiąc 23% populacji w 2006 r. i 14% w 2020 r. według Public Religion Research Institute.
Kościół prawosławny (przedwyznaniowy) i wyznania takie jak Świadkowie Jehowy, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich i Zielonoświątkowcy odnotowali niewielki wzrost liczby członków w latach 2003-2018, ale liczba dorosłych w Stanach Zjednoczonych, którzy nie zgłaszają żadnych przynależność religijna prawie się podwoiła w tym okresie. Jednak w 2021 r. grecko-prawosławna archidiecezja Ameryki, największy kościół prawosławny w Stanach Zjednoczonych, zgłosiła utratę członków w okresie 40 lat. W 2015 roku Pew Research Center odnotowało 38% spadek liczby członków Kościołów prawosławnych w Stanach Zjednoczonych w latach 2009-2014.
Spis ludności amerykańskiej religii Public Religion Research Institute 2020 wykazał, że ogólny spadek liczby białych chrześcijan w Ameryce zwolnił, stabilizując się na poziomie około 44% populacji. Pokazało to również, że wbrew oczekiwaniom, biali ewangelicy nadal spadali i że obecnie przewyższają ich liczebnie biali protestanci z głównej linii. I odwrotnie, Pew Research Center stwierdziło w 2022 r., że spadek nadal przyspieszał w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.
Artykuł napisany przez Adama Gabbatta w kwietniu 2021 r. Dla brytyjskiej gazety The Guardian twierdził, że „reakcja alergiczna” na konserwatywnych chrześcijan spowodowała upadek religii jako całości, przede wszystkim w kierunku tego, że niektórzy konserwatywni chrześcijanie generalnie nie popierają rozwoju LGBT prawa do aborcji i prawa do aborcji, punkt widzenia podzielany głównie przez młodszych ludzi, takich jak milenialsi. Gabbatt i inni badacze, z którymi przeprowadzono wywiady w artykule, szczególnie obwiniają Partię Republikańską za forsowanie konserwatywnej polityki społecznej.
Ameryka Południowa – Chile
Pomimo przykładu pewnych krajów Ameryki Południowej i Środkowej, a także Karaibów, które odnotowały wzrost religijności w ciągu ostatnich 30 lat, przypadki wykorzystywania seksualnego, próby ukrywania informacji i ingerencja w sprawy rządowe były głównymi przyczynami upadku chrześcijaństwa w Chile. Według telewizji publicznej TVN liczba Chilijczyków deklarujących się jako katolicy spadła z 73% w 2008 roku do 45% w 2018 roku. Poza tym to kraj Ameryki Łacińskiej cieszy się mniejszym zaufaniem (36%) w Kościele w całym regionie według Latinobarómetro. Według Encuesta Nacional Bicentenario 63% ludności Chile wyznaje jakąś gałąź chrześcijaństwa identyfikuje się jako chrześcijanie, a około 45% Chilijczyków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, a 18% do kościołów zielonoświątkowych. 5% ludności wyznaje inną religię.
Próby przywrócenia wiary rzymsko-katolickiej w Chile nie powiodły się. Argentyńska gazeta Clarín poinformowała, że wizyta państwowa papieża Franciszka w Chile w 2018 roku „była najgorszą w jego pięcioletnim pontyfikacie”. Po wizycie papieskiej kryzys w chilijskim Kościele katolickim nasilił się. Według badania Bicentenario ateizm wzrósł z 21% w 2018 r. do 32% w 2019 r., a następnie do 36% w 2020 r. i 37% w 2021 r. Pomimo upadku kościoła rzymskokatolickiego, pentekostalizm nadal utrzymuje ten sam odsetek wyznawców od 2012 r.
Pierwotnie opublikowane przez Wikipedię , 20.07.2018, na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported .
Link do artykułu:
Christianity’s Decline in the Western World Continues at More Rapid Pace