Fot.: Polityk opozycji Oleg Chorzhan, który kiedyś został nazwany przez władze Naddniestrza „zdrajcą”, został niedawno znaleziony martwy w swoim domu / Zrzut ekranu z ostatniego filmu opublikowanego na kanale YouTube Olega Khorzhana
Zabójstwo Olega Chorżana zwróciło uwagę na separatystyczny region Mołdawii i jego walkę z oligarchią.
Po zabójstwie w zeszłym tygodniu najwybitniejszego polityka opozycji w regionie, Olega Chorżana, we wspieranym przez Rosję separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii nasiliła się niestabilność.
Horzhan, przywódca miejscowej partii komunistycznej, został zamordowany w swoim domu na obrzeżach stolicy Naddniestrza, Tyraspola. Był na wolności od niespełna roku.
Śmierć człowieka nazwanego niegdyś przez władze Naddniestrza „zdrajcą” wywołała poruszenie na nierozpoznanym terytorium na wschodnim brzegu Dniestru, gdzie władze Naddniestrza i Mołdawii przedstawiły różne możliwe scenariusze jego śmierci.
Spekulacje na temat losu tego separatystycznego regionu – wąskiego skrawka ziemi, który dzieli 400-kilometrową granicę z Ukrainą – gwałtownie wzrosły po zeszłorocznej inwazji Putina na pełną skalę.
Rosja od dawna ma w regionie kontyngent sił pokojowych oraz regularne wojska i wyraziła zainteresowanie zabezpieczeniem „mostu lądowego” łączącego Rosję z Naddniestrzem przez Ukrainę.
Tymczasem ukraińscy urzędnicy zaoferowali „ pomoc” Mołdawii w odzyskaniu regionu siłą. Seria niewyjaśnionych ataków dronów i eksplozji w zeszłym roku tylko zwiększyła niepokój.
Śledczy z Naddniestrza sugerują, że 47-letni Chorzhan mógł zostać zamordowany w ramach rabunku, ale lokalni działacze, prawnicy i politycy opozycji podchodzą do tej teorii sceptycznie. Zamiast tego łączą śmierć Chorżana z jego kampanią przeciwko bezprawiu, biedzie i panującemu reżimowi, którą wznowił po wyjściu z więzienia w grudniu 2022 r.
Przekonanie , że polityczni przeciwnicy reżimu, którym grozi więzienie lub coś gorszego, często muszą opuścić Naddniestrze, nie zwiększa wiary w śledztwo .
„W gospodarce nie ma wolności słowa, wolnych mediów, wolnych wyborów, konkurencji. W Naddniestrzu istnieje absolutny monopol [na władzę], z którym Oleg walczy od siedmiu lat” – powiedział Jewgienij Szewczuk, były prezydent Naddniestrza odsunięty w 2016 roku.
„Dlaczego właściwie wciąż żyjesz?”
Jest rok 2021, a Oleg Khorzhan trzeci rok spędza za kratkami.
Zagorzały krytyk „ligarchii” Naddniestrza – dominujących interesów biznesowych, które przenikają każdą dziedzinę życia w regionie – poseł kilkakrotnie kandydował na prezydenta Naddniestrza. W 2018 roku trafił do więzienia za zorganizowanie rzekomo nieusankcjonowanej wiecu w Tyraspolu.
Według lokalnej partii komunistycznej jeden zamach na jego życie prawie miał miejsce w 2017 roku, ale został powstrzymany dzięki interwencji Moskwy. Chorzhan nawoływał wówczas do dialogu z władzami Mołdawii – posunięcie radykalne – spotykając się nawet osobiście z ówczesnym prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem.
Od wybuchu wojny domowej w latach 90. nie udało się pojednać ani reintegrować separatystycznego Naddniestrza z Mołdawią. Status quo cichej współpracy, w której ludzie swobodnie przemieszczają się nad Dniestrem, odpowiada obu stronom. Jednak poza formalnymi negocjacjami Chorzhan był jedynym naddniestrzańskim politykiem, który odważył się rozmawiać ze swoimi mołdawskimi odpowiednikami.
Ludzie ledwo przeżywają, a jednak niewielka grupa tak zwanych oficjalnych przedstawicieli i ludzi powiązanych z szeryfem tyje kosztem ludzi. Zamienili Naddniestrze w narzędzie do wzbogacania kilku złych ludzi
Kiedy więc dziennikarz pyta go w więzieniu : „Dlaczego właściwie jeszcze żyjesz?” – Chorzhan jest gotowy.
„To pytanie nie jest do mnie, ale do naszego naddniestrzańskiego oligarchy” – odpowiada Chorzhan. „Takie decyzje [o zabiciu niezależnego polityka] w Naddniestrzu podejmuje dziś tylko on. Mogę tylko przypuszczać, że konsekwencje takiej decyzji dla niego byłyby więcej niż poważne.
Chodzi o Viktora Guscana, szefa holdingu Sheriff, który kontroluje naddniestrzańskie supermarkety, stacje benzynowe, firmy budowlane, hotele, sieć telefonii komórkowej, piekarnie, gorzelnię, drużynę piłkarską i mini imperium medialne stacji radiowych i telewizyjnych . Lokalnie szeryf jest znany po prostu jako „firma”.
Odkąd Vadim Krasnoselsky, były pracownik szeryfa i były minister spraw wewnętrznych, został prezydentem w 2016 roku, uważa się, że Guscan dzierży niezrównaną władzę. Ale wszystko dzieje się za kulisami; rzadko występuje publicznie lub wypowiada się
Zmiany nastąpiły szybko. Były prezydent Jewgienij Szewczuk opuścił Naddniestrze w 2017 roku, a później został skazany – zaocznie – na 16 lat więzienia pod zarzutem defraudacji, przekupstwa i przemytu. Szeroko krytykował szeryfa, a media i imperium polityczne szeryfa odpowiedziały.
Mniej szczęścia miał minister spraw wewnętrznych Szewczuka Giennadij Kuźmiczow. W 2018 roku został rzekomo porwany w Mołdawii przez pracowników naddniestrzańskiej służby bezpieczeństwa i wrócił do Tyraspola, gdzie został skazany na 13 lat więzienia. Szereg innych przeciwników politycznych opuściło Naddniestrze – lub zostało zabitych .
Chorzhan pozostał jednak i kontynuował swoją kampanię, wzywając rząd Naddniestrza do dymisji z powodu jego podporządkowania szeryfowi. „Ani prezydent, ani nasi posłowie już o niczym nie decydują” – powiedział na wiecu opozycji w Tyraspolu w czerwcu 2018 r. „Wszystkie decyzje w kraju podejmuje szeryf”.
Kilka dni później został pozbawiony immunitetu poselskiego i zatrzymany – za zorganizowanie „nieusankcjonowanego” protestu. Rzekoma bójka na posterunku policji tylko pogorszyła sprawę. Został skazany na cztery i pół roku więzienia (warunki w więzieniach Naddniestrza są notorycznie złe).
Władze Mołdawii, obrońcy praw człowieka zarówno z Mołdawii, jak i Naddniestrza, ambasada USA i misja UE w stolicy Mołdawii Kiszyniowie wielokrotnie wzywały do jego uwolnienia.
Nawet będąc w więzieniu, Khorzhan przemawiał. „90% mieszkańców Naddniestrza nienawidzi ludzi u władzy i firmy [szeryfa]”, powiedział w wywiadzie dla mediów. „Ludzie ledwo przeżywają, a jednak niewielka grupa tak zwanych oficjalnych przedstawicieli i ludzi powiązanych z szeryfem tyje kosztem ludzi. Zamienili Naddniestrze w narzędzie do wzbogacania kilku złych ludzi”.
Chorzhan nie postrzegał Rosji jako wroga. Aprobował „ustanowione związki Naddniestrza z Rosją” i wspierał działania rosyjskich sił pokojowych. W niedawnym wywiadzie powiedział: „Przytłaczająca większość mieszkańców Naddniestrza uważa rosyjskich sił pokojowych za swoich obrońców. Mieliśmy 30 lat pokoju – i dlatego mieszkańcy Naddniestrza tak postrzegają Rosję, rosyjskich sił pokojowych”.
Miał też powiązania z politykami z innych separatystycznych terytoriów kontrolowanych przez Rosję, takich jak Osetia Południowa i samozwańcza „Doniecka Republika Ludowa” we wschodniej Ukrainie.
Jednocześnie Chorzhan uważał, że Naddniestrze może zostać ponownie zintegrowane z Mołdawią, jeśli ta ostatnia będzie prowadziła promoskiewską politykę dyplomatyczną. Tydzień przed zabójstwem podpisał nawet porozumienie o współpracy z mołdawską organizacją polityczną Kongres Obywatelski, kierowaną przez innego komunistycznego polityka Marka Tkaczuka.
Porozumienie mówiło, że związek opozycji naddniestrzańskiej (koalicja polityków opozycji, której członkiem był Chorzhan) i Mołdawska Partia Kongresu Obywatelskiego będą działać na rzecz „przezwyciężenia pogłębiającego się systemowego ubóstwa, exodusu ludności… klany oligarchiczne i kolonialna arystokracja, które od dziesięcioleci pasożytują na ludzkim nieszczęściu”.
Tyraspol, de facto stolica Naddniestrza | Obrazy Getty’ego
Wzywa do śledztwa
Ta wspólna walka, przynajmniej z udziałem Chorżana, nie dojdzie do skutku. 17 lipca został znaleziony w swoim biurze przez byłą żonę, najwyraźniej zasztyletowaną. Drzwi do budynku były otwarte i nie było śladów włamania. Sejf w biurze był otwarty i pusty. Nagrania z monitoringu przechowywane na twardym dysku zniknęły.
Tego samego dnia naddniestrzańscy śledczy stwierdzili, że to, co się stało, było „morderstwem w celu rabunku”. Wczoraj wymieniono jednego z podejrzanych w sprawie Andrieja Duminike, mieszkańca Naddniestrza, który był wcześniej skazany za rabunek i wymuszenia i który znał Chorżana z więzienia.
W rozmowie z tym reporterem Duminike zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w morderstwie, twierdząc , że w chwili śmierci Khorzhana nie przebywał ani w Naddniestrzu, ani w Mołdawii, pokazując stemple paszportowe wjazdu do Rumunii, a następnie na Węgry w połowie maja 2023 r. Tego Duminike nie było w Mołdawii o godz. czas zabójstwa potwierdził 25 lipca wicemarszałek parlamentu mołdawskiego. Duminike powiedział, że komunikował się z Khorzhanem telefonicznie w wieczór morderstwa.
Powiązana historia
Co warto wiedzieć o Naddniestrzu 5 maja 2022 | Jewgienij Ceban
Ponieważ Mołdawii grozi wciągnięcie w wojnę Rosji z Ukrainą przez Naddniestrze, wydaje się, że ani Kiszyniów, ani separatystyczny region nie są zainteresowane dalszym konfliktem
Działacze obywatelscy i opozycyjni w Naddniestrzu i poza nim wyrazili sceptycyzm wobec teorii „rabunku” i nie wierzą w prawdziwość jakiegokolwiek śledztwa. Region był świadkiem wielu upolitycznionych postępowań sądowych na przestrzeni lat. Od tego czasu Tyraspol zwrócił się o oficjalną pomoc do władz Mołdawii.
„Czy system prawny, sądowniczy i polityczny Naddniestrza jest w stanie zapewnić obiektywne śledztwo? Myślę, że odpowiedź jest oczywista: nie” – powiedział były prezydent Naddniestrza Szewczuk.
Podczas gdy naddniestrzańscy prokuratorzy twierdzili, że ciało Chorżana zostało znalezione z ranami i torturami, być może w celu skłonienia go do otwarcia sejfu, mołdawska policja wszczęła własne śledztwo i zamiast tego poinformowała, że Chorzan został zastrzelony. Informacji tej nie potwierdzają ani naddniestrzańscy urzędnicy, ani współpracownicy Chorżana, którzy byli w kontakcie z jego bliskimi.
Mołdawskie Biuro ds. Reintegracji, które odpowiada za politykę mołdawskiego rządu wobec Naddniestrza, zaproponowało wszczęcie niezależnego śledztwa w ramach misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Mołdawii. Sama misja OBWE przyłączyła się do ambasady USA i misji UE, domagając się uczciwego i obiektywnego śledztwa.
25 lipca 2023, godz. 12.07
26 lipca: aktualizacja artykułu w celu odzwierciedlenia oświadczenia wiceprzewodniczącego parlamentu Mołdawii w sprawie lokalizacji Andrieja Duminike w dniu 17 lipca.
Ten artykuł został opublikowany na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International . Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ponownej publikacji, skontaktuj się z nami . Sprawdź poszczególne obrazy, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat licencji.
Link do artykułu: https://www.opendemocracy.net/en/odr/transnistria-russia-ukraine-oleg-khorzhan-murder/