Abstrakt
Ludność Chin weszła w erę niskiej dzietności i starzenia się, z wolniejszym tempem wzrostu w ostatniej dekadzie. Ten komentarz krótko omawia zmiany demograficzne w Chinach w ciągu ostatnich siedmiu dekad, z kilkoma ważnymi latami zmian w śmiertelności, dzietności i urbanizacji, oraz omawia przyszłe trendy zgodnie z informacjami dostarczonymi przez Spis Ludności 2020. Chiny doświadczyły „skompresowanych” zmian demograficznych, a starzenie się społeczeństwa będzie postępowało, tymczasem oczekuje się, że populacja osiągnie swój szczyt w najbliższej przyszłości. Aby proaktywnie przygotować właściwą odpowiedź na wyzwania, konieczna jest zmiana instytucjonalna, która dostosuje się do zmian demograficznych.
Wyniki VII Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w 2020 roku zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny ( 2021). Od powstania Chińskiej Republiki Ludowej w ciągu siedmiu dekad zaszły znaczące zmiany w wielkości i strukturze populacji, a także w dzietności, śmiertelności i migracji. Chiny doświadczyły przemian demograficznych w ciągu pół wieku, od wysokiej dzietności i wysokiej śmiertelności do niskiej płodności i niskiej śmiertelności, a także odnotowały wysokie tempo wzrostu w latach 60. i 70. XX wieku. W najbliższej przyszłości oczekuje się ujemnego wzrostu liczby ludności, którego szczytowa liczba będzie nieco przekraczać 1,4 miliarda. W porównaniu ze średnim światowym trendem i zmianami regionalnymi, dynamika populacji Chin zmieniła się dramatycznie z wysokiego wzrostu do niskiego wzrostu w stosunkowo krótkim czasie, i ma tendencję do utrzymywania się na najniższym poziomie wzrostu na świecie w następnych dziesięcioleciach. Spis Ludności 2020 prawdopodobnie będzie ostatnim, w którym zobaczymy wzrost liczby ludności Chin w tym stuleciu.
Proces przemian demograficznych w Chinach został znacznie skompresowany w czasie, spowodowany rozwojem społeczno-gospodarczym i zmianami instytucjonalnymi, w tym odpowiednią polityką. Śmiertelność w Chinach gwałtownie spadła w latach pięćdziesiątych, spadając o połowę w ciągu 8 lat, a następnie spadła do mniej niż 7 na tysiąc pod koniec lat siedemdziesiątych. Korzystając z poprawy zdrowia publicznego, zwalczania chorób zakaźnych oraz rozwoju opieki zdrowotnej dla matek i dzieci zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich, śmiertelność niemowląt drastycznie spadła z około 200 na tysiąc w 1949 r. do 48 na tysiąc w 1975 r. Śmiertelność poniżej piątego roku życia również znacznie spadła w ciągu 20 lat. Nowo opublikowana śmiertelność niemowląt wynosi 5,4 na tysiąc, a śmiertelność dzieci poniżej piątego roku życia wynosi 7,5 na tysiąc w roku 2020 (Xinhua,2021 ).
Podobnie jak w większości innych krajów azjatyckich, zmiana dzietności w Chinach była napędzana przez wiele sił. Gwałtowne zmniejszenie śmiertelności, ustanowienie miejskiego systemu ubezpieczeń społecznych, rozwój szkolnictwa podstawowego i poprawa statusu kobiet, zwłaszcza wspieranej przez rząd aktywności zawodowej kobiet, stworzyły niezbędne i gotowe warunki wstępne do spadku dzietności, podczas gdy usługi antykoncepcyjne były daleko w tyle za. Ogólnopolski program planowania rodziny zapoczątkowany na początku lat 70. i kierujący się strategią „później (w małżeństwie i rodzeniu dzieci), dłużej (w odstępach urodzeń) i mniej (dzieci w życiu)” wraz z powszechnym objęciem bezpłatnych usług antykoncepcyjnych przyniosła niezwykły efekt wraz z innymi wymienionymi powyżej postępami społecznymi.
Zapoczątkowany spadkiem dzietności w miastach w 1964 r., przemiana dzietności nastąpiła w ciągu trzech dekad. Całkowita dzietność spadła z prawie sześciorga dzieci na parę w 1970 r. do 2,3 w 1980 r. Po wahaniach na przestrzeni dekady lat 80. ostatecznie spadła poniżej poziomu zastępowalności pokoleń w 1992 r. (Yao i Yin, 1994, s. 144 ) .Całkowity współczynnik dzietności utrzymywał się na poziomie 1,6 lub niższym w XXI wieku, z wyjątkiem niewielkiego wzrostu w 2016 i 2017 r., spowodowanego prawdopodobnymi skutkami korekty polityki dzietności, która uwolniła długo opóźnione potencjalne pragnienie drugiego dziecko (Wang i Wang, 2019 ). Chociaż istnieją różne szacunki dotyczące płodności okresu i różne opinie na temat tego, jak radzić sobie z efektem tempa spowodowanym opóźnionym porodem (Guo i in., 2018), wśród demografów osiągnięto konsensus co do faktu niskiej dzietności w Chinach. Liczba dzieci kiedykolwiek urodzonych przez kobiety w wieku 50 lat wynosiła 1,65 w 2015 roku i stopniowo spadała w zależności od wieku do 1,52 w wieku 40 lat (Departament Ludności i Zatrudnienia NBS, 2016, P. 369), co sugeruje utrzymywanie się niskiej płodności, a zwłaszcza wśród młodszych kohort. Ze względu na spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym i starzenie się tej grupy oraz utrzymujący się niski współczynnik dzietności, liczba urodzeń w 2019 r. spadła do 14,65 mln, najniższego od 50 lat, a następnie zmniejszyła się do zaledwie 12 mln w 2020 r. przy całkowitej dzietności na poziomie 1,3, trend spadkowy wydaje się nieodwracalny. Spis Powszechny 2020 po raz kolejny potwierdza, że Chiny są już w epoce niskiej dzietności, a nawet należą do krajów o najniższej dzietności na świecie (Guo i in., 2019 ) .
Tak niski współczynnik dzietności z pewnością spowodowałby zmianę struktury wiekowej ludności, czyli starzenie się ludności. Ze względu na zmniejszoną liczbę urodzeń liczba ludności w wieku 0–14 lat w Chinach nadal się kurczy od 1982 r., A jej udział w całej populacji stopniowo się zmniejszał. Udział ludności w wieku 0–14 lat wyniósł w 2020 r. 17,95%, czyli mniej niż odsetek osób w wieku 60 lat i starszych (18,70% w 2020 r.) Według opublikowanych wyników Spisu Powszechnego 2020. Od 2012 r. liczba ludności w wieku od 15 do 59 lat nadal spada. Ponieważ roczniki wyżu demograficznego, które urodziły się w latach 60., nadal opuszczają rynek pracy, spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym przyspieszy i szacuje się, że zasięg około 200 milionów do 2050 roku (Wang, 2019). Tymczasem populacja w wieku produkcyjnym nie tylko się kurczy, ale także starzeje, biorąc pod uwagę rosnący odsetek osób w wieku 45 lat i starszych. Starzenie się chińskiej populacji postępuje tak szybko, że liczba osób w wieku powyżej 65 lat wyniosła w 2020 r. ponad 30% całej populacji, podczas gdy osoby w wieku powyżej 80 lat (najstarsza stara grupa) osiągną szczyt około 160 milionów około 2070 r., co stanowi około 40% populacji osób starszych (Wang, 2019). Główny czynnik starzenia się populacji Chin zmienia się na różnych etapach, co było spowodowane spadkiem dzietności i niską płodnością przed 2010 r., a następnie zwraca się ku wzrostowi populacji osób starszych w latach 2010-2040 i długowieczności po 2040 r. (Li, 2018 ) . Odsetek najstarszych osób w wieku 80 lat i starszych gwałtownie wzrośnie po 2040 r.
Roczna stopa przyrostu naturalnego populacji Chin wynosiła aż 2,7% pod koniec lat 60. XX wieku, spadła poniżej 1% w 1998 r. Średnia roczna stopa przyrostu naturalnego w ciągu dekady pierwszej dekady XXI wieku wynosiła 0,57%, a ponadto spadł do 0,53% w ciągu dekady 2010 roku. Populacja Chin zbliża się do zera i oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat spadnie, znacznie wcześniej niż wielu przewidywało wcześniej. Na przykład oczekiwano, że populacja osiągnie szczytową wielkość na poziomie 1,6 miliarda w połowie XXI wieku w 2000 roku, a kilka lat później przewidywano szczytową wielkość 1,5 miliarda do 2033 roku w 2007 roku.Notatka1 Więcej prognoz z ostatnich lat jest najprawdopodobniej zbliżonych do możliwej rzeczywistości w najbliższej przyszłości. Istotne przesunięcie w dół wielkości szczytu o około 200 milionów i przesunięcie szczytu w górę o około 20 lat pokazuje różne rozumienie dynamiki populacji w reżimie niskiej dzietności, a debata tocząca się przez ostatnie cztery dekady wciąż jest czymś ale nie kończy się (Guo i Wang, 2020 ).
Niektóre prowincje w Chinach doświadczyły już ujemnego przyrostu naturalnego w pierwszej dekadzie XXI wieku z powodu migracji młodych ludzi, podczas gdy trzy prowincje (Liaoning, Heilongjiang i Jilin) w północno-wschodnich Chinach odnotowały ujemne tempo przyrostu naturalnego od 2011 jeden po drugim, z powodu mniejszej liczby urodzeń i odpływu siły roboczej. Spis powszechny 2020 odnotował ujemny wzrost liczby ludności w ostatniej dekadzie w sześciu prowincjach, podczas gdy liczba ludności w Guangdong staje się największa w 2020 r. i z najwyższym tempem wzrostu liczby ludności w ostatniej dekadzie, głównie z powodu napływu młodych pracowników.
Przy przyspieszonym i trwałym postępie urbanizacji odsetek ludności zamieszkującej obszary miejskie wzrósł z 49,68% w 2010 r. do 55,88% w 2015 r. i do 63,89% w 2020 r., co oznacza wzrost o około 14 punktów procentowych w ciągu zaledwie jednej dekady. Liczba migrantów wzrosła do 375,82 mln w 2020 r., co oznacza, że mobilność ludności jest dość duża. Chociaż główny strumień migracji pozostaje z obszarów wiejskich do obszarów miejskich, w ostatnich latach odnotowano więcej migracji z miast do miast i powrotów migrantów ze wsi. Ponieważ młodsze i lepiej wykształcone osoby mają tendencję do przemieszczania się z mniej rozwiniętych obszarów wiejskich do lepiej rozwiniętych obszarów miejskich, niektóre społeczności wiejskie doświadczają bardziej zaawansowanego procesu starzenia się społeczeństwa. Ponieważ niska dzietność i niska śmiertelność są stosunkowo stabilne i przewidywalne,2014 ).
Ludność Chin przeszła od szybkiego wzrostu w połowie i pod koniec lat 60. do szybkiego spadku. Ta „skompresowana” zmiana populacji miała miejsce w dużej populacji, co niewątpliwie przyniesie relatywnie większe skutki. Spadek liczby ludności będzie w Chinach rzeczywistością, a jego skutki społeczno-ekonomiczne we wszystkich aspektach oraz dla rodzin i jednostek w przyszłości wkrótce staną się coraz bardziej widoczne i nie należy ich lekceważyć, a my powinniśmy jak najszybciej przygotować się na odpowiednią reakcję. W wielu badaniach przeprowadzonych w ostatnich latach przeanalizowano charakterystykę spadku liczby ludności w Chinach i omówiono możliwe skutki społeczno-ekonomiczne oraz wezwano do określenia strategicznych wyborów w odpowiedzi na możliwe wyzwania, w tym jasnego zrozumienia średnio- i długoterminowych zmian demograficznych oraz nadania priorytetu głównym zadaniom,2019 ).
Proces starzenia się, spowolnienie tempa wzrostu i dynamika ujemnego wzrostu populacji Chin w XXI wieku zależeć będzie głównie od dzietności. Niska dzietność w Chinach charakteryzuje się słabym pragnieniem posiadania potomstwa, niskim współczynnikiem progresji liczby porodów do drugiego dziecka oraz ciągłym odkładaniem małżeństwa i rodzenia dzieci. Idealna liczba dzieci zgłaszana w badaniach krajowych należy do najniższych na świecie. Chociaż większość małżeństw ma dzieci, znaczna część z nich ma tylko jedno dziecko i nie zamierza mieć kolejnego. Odkładanie w czasie zawierania małżeństw i rodzenia dzieci stało się powszechnie obserwowane zarówno w miastach, jak i na wsi w XXI wieku, co jest jedną z głównych przyczyn spadku współczynnika dzietności (Gu i in., 2020) .). W porównaniu z innymi częściami Azji Wschodniej, w Chinach nadal istnieje duży potencjał dalszego odkładania małżeństwa (Jones, 2019 ). W związku z faktem, że czynniki ograniczające pragnienie płodności i posiadanie drugiego dziecka nie zmienią się zasadniczo w krótkim okresie, głównie ciężar związany z wychowywaniem dzieci i trudności w pogodzeniu rozwoju zawodowego i rodzenia/wychowania dzieci, zwłaszcza w przypadku kobiet wykonujących zawody, Chiny będą w stanie niskiej płodności przez długi czas i istnieje realne ryzyko popadnięcia w skrajnie niską płodność, podczas gdy w niektórych częściach Chin już istnieje.
Patrząc na zmiany demograficzne w ciągu ostatnich siedmiu dekad w Chinach, wiele zmian często przeplata się z czynnikami społeczno-ekonomicznymi i zmianami polityki publicznej. W szczególności skutki polityk publicznych na różnych etapach historycznych odgrywały różne role w płodności, śmiertelności i migracji w Chinach, łącznie z czynnikami społeczno-ekonomicznymi. Trend zmniejszania się i starzenia się populacji w XXI wieku został określony, a wiele polityk, systemów, norm społecznych, tradycji i praktyk rodzinnych w Chinach ukształtowało się w okresie, gdy współczynniki dzietności były wyższe, a struktury ludności młodsze, co w oczywisty sposób dezaktualizuje się w stosunku do obecną sytuację ludnościową. Zaproponowano pewne sugestie, że w starzejącym się społeczeństwie polityka związana z populacją powinna zmienić sposób myślenia „tradycyjny (często z celami demograficznymi)”,2020 ).
Chiny właśnie sformułowały 14. plan pięcioletni (2021–2025), w którym proponuje się wdrożenie krajowej strategii proaktywnej reakcji na starzenie się społeczeństwa, w tym zmniejszenie obciążenia związanego z rodzeniem, wychowywaniem i edukacją dzieci, poprawę systemu polityki wspierania opieki nad dziećmi usług i wczesnego rozwoju dziecka oraz doskonalenie systemu usług opieki nad osobami starszymi. Rozwój społeczno-ekonomiczny i polityka publiczna, w tym między innymi polityka planowania ludności i planowania rodziny, odegrały razem ważną rolę podczas przemian demograficznych w Chinach. Polityki publiczne, zwłaszcza polityki związane z rodziną, również będą miały ważną rolę do odegrania w nowej erze.
Zhenzhen Zheng
Przypis:
-
Ludność i rozwój Chin w XXI wieku. 19 grudnia 200 r. https://www.chinanews.com/2000-12-19/26/62210.html ; Raport badawczy na temat narodowej strategii ludności i rozwoju, 11 stycznia 2007r. http://www.gov.cn/gzdt/2007-01/11/content_493677.htm . (wszystko w języku chińskim) Dostęp 13 maja 2021 r.
Bibliografia
-
Departament Ludności i Zatrudnienia, Krajowe Biuro Organizacji Statystycznych. (2016). Tabelaryczne zestawienie ogólnokrajowego badania losowego 1% populacji z 2015 r. (s. 369). Chińska prasa statystyczna. po chińsku.
-
Gu, B. (2014). Migracja wewnętrzna dominuje w dynamice populacji w Chinach. Badania populacji azjatyckiej, 10 (1), 1–3.
-
Gu, B., Hou, J. i Wu, N. (2020). Dlaczego chiński TFR jest tak niski? Wzajemna zależność między odkładaniem a rekonwalescencją. Ludność i ekonomia , (1), 49–62. po chińsku.
-
Guo, Z., Gietel-Basten, S. i Gu, B. (2019). Najniższy współczynnik dzietności na świecie? Dowody z chińskiego spisu ludności 1% z 2015 r. China Population and Development Studies, 2 (3), 245–258.
-
Guo, Z., Wang, F. i Cai, Y. (2018). Niski wskaźnik urodzeń w Chinach i rozwój populacji . Routledge’a.
-
Guo, Z. i Wang, J. (2020). Rozbieżność i ewolucja badań nad strategią ludnościową Chin. Międzynarodowy Przegląd Ekonomiczny, 4 , 38–53. po chińsku.
-
Hu, Z. i Peng, X. (2020). Strategiczne zmiany i wybory polityczne w zarządzaniu starzejącym się społeczeństwem Chin. Nauki społeczne w Chinach, 41 (4), 185–208.
-
Jones, GW (2019). Ultra-niska dzietność w Azji Wschodniej: reakcje polityczne i wyzwania. Badania populacji azjatyckiej, 15 (2), 131–149.
-
Li, J. (2018). Czterdzieści lat rozwoju populacji w Chinach (1978–2018). W J. Zhang (red.), Raporty o ludności i pracy w Chinach (nr 19). Prasa akademicka nauk społecznych. po chińsku.
-
Lu, J. (2019). Era ujemnego wzrostu populacji: charakterystyka, zagrożenia i strategie. Journal of Social Development, 6 (1), 21–32. po chińsku.
-
Narodowe Biuro Statystyki. (2021). Biuletyn Siódmego Narodowego Spisu Powszechnego. http://www.stats.gov.cn/tjsj/ , dostęp 13 maja 2021 r. (po chińsku) Wszystkie dane dotyczące populacji w 2020 r. pochodzą z tego samego źródła, jeśli nie określono.
-
Wang, G. (2019). 70 lat Chin: Zmiany w strukturze wiekowej ludności i trend starzenia się ludności. Chinese Journal of Population Science, 3 , 2–15. po chińsku.
-
Wang, G. i Wang, J. (2019). Sytuacja ludnościowa i tendencje rozwoju demograficznego we współczesnych Chinach. Journal of Social Development, 6 (1), 1–20. po chińsku.
-
Xinhua. (2021). Śmiertelność matek w Chinach nadal spada. China Daily , 29 kwietnia. https://www.chinadaily.com.cn/a/202104/29/WS608a58f4a31024ad0babb4db.html , dostęp: 13 maja 2021 r.
-
Yao, X. i Yin, H. (1994). Podstawowe dane o ludności Chin . Wydawnictwo Ludności Chin.
Deklaracje etyczne
Konflikt interesów
Autor oświadcza, że nie ma konfliktu interesów.
Prawa i uprawnienia
Otwarty dostęp Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License, która zezwala na używanie, dzielenie się, adaptację, dystrybucję i powielanie na dowolnym nośniku lub w dowolnym formacie, pod warunkiem, że podasz odpowiednie oznaczenie oryginalnego autora (autorów) i źródła, podać link do licencji Creative Commons i wskazać, czy dokonano zmian. Obrazy lub inne materiały osób trzecich zawarte w tym artykule są objęte licencją Creative Commons, chyba że zaznaczono inaczej w informacji o autorze materiału. Jeśli materiał nie jest objęty licencją Creative Commons, a zamierzone użycie jest niezgodne z przepisami prawa lub wykracza poza dozwolone użycie, musisz uzyskać pozwolenie bezpośrednio od właściciela praw autorskich. Aby zobaczyć kopię tej licencji, odwiedźhttp://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ .
- Komentarz. Otwarty dostęp. Opublikowany:
Od przeszłości do przyszłości: czego dowiadujemy się z Chińskiego Spisu Ludności 2020
Badania ludności i rozwoju Chin tom 5 , strony101–106 ( 2021 )
O tym artykule
Cytuj ten artykuł
Zheng, Z. Od przeszłości do przyszłości: czego uczymy się z Chińskiego Spisu Ludności 2020. Ludność Chin. deweloper stadnina. 5 , 101–106 (2021). https://doi.org/10.1007/s42379-021-00084-8
- Otrzymane
- Przyjęty
- Opublikowany
- Data wydania
- DOIhttps://doi.org/10.1007/s42379-021-00084-8
Obraz wyróżniający: By Studio Incendo – Hong Kong anti-extradition bill protest, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79933255