Janusz Tartyłło / Wystawa rysunku

0
669
Serdecznie zapraszamy na wystawę rysunku Janusza Tartyłło do Galerii ZPAP „Projektanci na Piwnej” przy ul. Piwnej 67/68 w Gdańsku.
Wernisaż wystawy w dniu 18.03.2022 r. o godz. 18.00.
Wystawa czynna  od 19.03-10.04.2022 r.
kurator wystawy jest Piotr Kowalski

 

Janusz Tartyłło Urodził się 4 lipca 1930 roku w Grodnie. W 1948 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1950 roku przeniósł się  do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kontynuował naukę w pracowni scenografii pod kierunkiem prof. Władysława Daszewskiego. W 1953 roku otrzymał absolutorium warszawskiej ASP za scenografię do baletu „Pan Twardowski” w choreografii prof. Janiny Jarzynównej ( Opera Bałtycka w Gdańsku ). Dyplom warszawskiej ASP uzyskał z wyróżnieniem w roku 1956.

Jest autorem przeszło dwustu scenografii teatralnych na krajowych i zagranicznych scenach. Zrealizował m.in. scenografie do sztuk: „Śmierć komiwojażera” i „Skandal w Helbergu” w reżyserii Kazimierza Kutza. Przez wiele lat współpracował z reżyserami: Wiesławem Hołdysem, Sylwestrem Chęcińskim czy Wojciechem Pokorą. W latach 60-tych pracował jako scenograf w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Następnie w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, którego dyrekcję objął po trzyletniej pracy scenograficznej.

W 1979 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie w Teatrze na Rozdrożu kontynuował pracę scenografa. Kiedy Teatr na Rozdrożu został zamknięty za spektakl „Mury” Jacka Kaczmarskiego, otrzymał propozycję pracy w Teatrze Dramatycznym w Gdyni. Tam pracował jako scenograf do roku 1991.

Obok scenografii, reżyserii i dramaturgii zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach w kraju i za granicą.

Jest laureatem kilku znakomitych konkursów plastycznych. Otrzymał m.in. „Cinq mois sejours” na Biennale Młodych w Paryżu za scenografię do ,”Wariatki z Chaillot” JeanaGiraudox’a. Ponadto jest laureatem Debiutu Dramatycznego w Teatrze Ateneum za komediodramat „Oczekiwanie na koniec świata”. W 2020 roku artysta obchodził jubileusz 65-lecia pracy twórczej.

 

[Informacje za zaproszeniem ZPAP Oddz. Gdańsk]