Od Redakcji
Grudzień jest miesiącem szczególnym. Kalendarz, daty, to kwestie umowne, niemniej jednak to tylko z niektórymi z nich wiążemy więcej przemyśleń niż z innymi.
Wraz z rozwojem naszej wiedzy i co za tym idzie świadomości, zauważyliśmy w życiu przyrody, a więc i w naszym, pewną cykliczność i nieuchronność – przemijanie. Wraz z końcem roku lubimy podsumowywać czas miniony, lubimy tez snuć plany na przyszłość. Bywa, że jedno i drugie w jakiś sposób się łączy.
Nasza gazeta powoli zbliża się do końca trzeciego roku swego istnienia. Może nie jest to okres zbyt długi, ale nawet w krótkiej historii naszego pisma wydarzyło się bardzo wiele. Pomad rok temu doszło do znaczącej zmiany składu redakcji. Zmieniliśmy portal, wróciliśmy do wstępnych założeń. Ich istotą jest dążenie do utworzenia wokół naszej redakcji zespołu ludzi, którym wspólne są pewne idee, osób kreatywnych. Chcemy zamieszczać w naszym miesięczniku głównie prace (dzieła literackie, recenzje, artykuły i felietony) oryginalne, własne. Jesteśmy przy tym otwarci na współpracę. Chętnie zamieszczamy i zamieścimy też prace (artystyczne lub naukowe) autorów niezwiązanych z naszą redakcją, ale zależy nam głównie na stałej współpracy.
No właśnie, w wyniku wspomnianej zmiany redakcji, niestety utraciliśmy stały dostęp do naszego archiwum z pierwszego okresu, część publikowanych wówczas materiałów zniknęło z Internetu. Wypadły m.in. publikowane w tym czasie niektóre z moich dramatów i monodramów. Wprawdzie większość z nich wydałem w książce „Dramaty i monodramy”, ale uznałem, że warto je również ponownie stopniowo zamieścić w bieżących numerach. W ten sposób trafią do aktualnego archiwum i będą na stałe dostępne. Postanowiłem też, że będziemy ponownie publikować również oryginalne prace innych autorów, które na skutek wspomnianych wyżej zmian niestety zniknęły (na szczęście nie przepadły ostatecznie).
Wracając do kwestii współpracy. Po konsultacji z kol. Justyną Luszyńską postanowiliśmy łamy naszego miesięcznika udostępnić autorom prac licencjackich i magisterskich z zakresu szeroko pojmowanej humanistyki. Jeśli ktoś z absolwentów uczelni uzna, że jego praca zasługuje na publikację i oceni, że nasze pismo jest dla niej odpowiednim miejscem to zapraszamy. Szkoda, by Wasza praca spoczęła tylko na Waszych półkach i w uczelnianych archiwach, sądzimy, że warto pokazać ją innym..
Nasz konkurs na opowiadanie (jego druga edycja) ponownie spotkał się z dużym zainteresowaniem. Spłynęło już ponad sześćdziesiąt opowiadań. By nie zostać zaskoczonym nadmiarem prac postanowiliśmy poszerzyć skład jury. Na szczęście dla nas biorący udział w jury poprzedniego konkursu, pan Czesław Kabala dysponował wolnym czasem i na naszą prośbę zgodził się ponownie przystąpić do obecnego zespołu jurorów, za co mu serdecznie dziękujemy. Jego ponowny udział w pracach jury jest dla nas tym większą radością, że swą pracę traktuje on bardzo poważnie i często dzieli się swymi przemyśleniami na temat nadsyłanych opowiadań na łamach naszej gazety.
W imieniu całego zespołu Redakcji życzę wszystkim Naszym Czytelnikom zdrowych i wesołych Świąt oraz wszystkiego najlepszego z Nowym Rokiem
W imieniu Redakcji
Piotr Kotlarz