Finlandia skutecznie walczy z bezdomnością – pomimo nowych wydarzeń politycznych / Wywiad z Juhą Kahilą z Y-Foundation na temat realizacji programu „Najpierw mieszkanie” w Finlandii

0
99
Koniec z bezdomnością – cel, który brzmi jak utopijna fikcja, może wkrótce stać się rzeczywistością. Koncepcja „Najpierw mieszkanie” w Finlandii, wspierana przez organizacje pozarządowe, takie jak Y-Foundation, ma na celu wyeliminowanie bezdomności w 2027 r. W nowym wywiadzie Juha Kahila, dyrektor ds. spraw międzynarodowych w Y-Foundation, opowiada o wdrażaniu programu „Najpierw mieszkanie”, nowych wydarzeniach w polityce i jego nadziejach na przyszłość.
Projekt „Najpierw mieszkanie” w Finlandii w dalszym ciągu skutecznie ogranicza bezdomność. Osoby dotknięte bezdomnością otrzymują mieszkanie i dodatkowe wsparcie bez żadnych warunków wstępnych. Skutek: Od lat 80. liczba osób pozbawionych mieszkania stale maleje. W 2022 roku w Finlandii było 3686 osób bezdomnych, czyli o 262 mniej niż w 2021 roku. Celem jest wyeliminowanie bezdomności w Finlandii do roku 2027. Pisaliśmy o tym już w poprzednim artykule.

Nowe rozwiązania w ramach inicjatywy „Najpierw mieszkanie” w Finlandii

Kluczowym interesariuszem fińskiej walki z bezdomnością jest  Fundacja Y. Organizacja pozarządowa zapewnia mieszkania dla bezdomnych od 1985 roku. Obecnie jest jednym ze sponsorów polityki „Najpierw mieszkanie” w kraju. Organizuje mieszkania i jest czwartym co do wielkości właścicielem nieruchomości w Finlandii. Dziś zarządza 19 000 mieszkań w całej Finlandii. 7 000 z tych mieszkań jest przeznaczonych specjalnie dla osób bezdomnych lub osób, które wkrótce staną się bezdomne.
W niedawnym wywiadzie Juha Kahila, który pracuje jako  koordynator i główny koordynator Krajowej Sieci Rozwoju Mieszkalnictwa  w Y-Foundation, opowiada o procesie „Najpierw mieszkanie”. Podaje szczegółowe informacje na temat korzyści finansowych projektu mieszkaniowego oraz wyjaśnia rolę rządu fińskiego w realizacji tej koncepcji.
Nowością są wybory konserwatywnego rządu w 2023 r. Kahila uważa, że ​​powodzenie inicjatywy „Najpierw mieszkanie” zależy od tego, czy nowy rząd ograniczy niektóre świadczenia socjalne. Wciąż jednak ma nadzieję, że cel, jakim jest położenie kresu bezdomności, zostanie osiągnięty. Ponadto uważa, że ​​projekt może zainspirować organizacje i decydentów politycznych w innych krajach, co w dłuższej perspektywie bardzo im pomoże.

Wywiad z Juhą Kahilą z Y-Foundation na temat realizacji programu „Najpierw mieszkanie” w Finlandii

Kontrast.at rozmawiał z Juhą Kahilą o udanej fińskiej koncepcji i fundacji Y. Od ponad 10 lat zajmuje się pomocą bezdomnym i zanim został dyrektorem generalnym, pracował w Fińskim Stowarzyszeniu ds. Mieszkalnictwa dla Młodzieży (NALPA). Później przeniósł się do Y-Foundation, gdzie obecnie pracuje jako dyrektor ds. spraw międzynarodowych. Wywiad w języku niemieckim można przeczytać tutaj.
Juha Kahila (Zdjęcie: Juha Kahila:Twitter)
Juha Kahila (Photo: Juha Kahila:Twitter)
Panie Kahila, jak wygląda proces przyznawania mieszkań? W jaki sposób dana osoba zgłasza się do was i jak długo trwa przyznanie mieszkania?
Juha Kahila: Po pierwsze, zanim dana osoba stanie się bezdomna, większość ludzi próbowała już wielu sposobów, aby temu zapobiec. Jeśli ktoś nadal traci mieszkanie, może rozważyć – wraz z jednym z naszych pracowników socjalnych – jakie jest najlepsze rozwiązanie mieszkaniowe i forma wsparcia. Innymi słowy, czy powinno to być pojedyncze mieszkanie z okazjonalnym wsparciem, czy też jednostka „Housing First”, tj. mieszkanie w kompleksie „Housing First”, w którym pomoc jest dostępna przez całą dobę.
Obecnie możemy bardzo szybko zapewnić zarówno mieszkanie, jak i wsparcie. Tylko jeśli ktoś chce mieszkać w konkretnej jednostce „Housing First”, może być zmuszony do dłuższego oczekiwania na mieszkanie. Ale wiele osób i tak chce czekać w tymczasowym zakwaterowaniu i zawsze jest to możliwe.
Świadczenia socjalne zaczynają płynąć natychmiast. W zależności od sytuacji danej osoby rozważamy również odpowiednie możliwości zatrudnienia. Na przykład jednostki „Housing First” same oferują niskoprogowe zatrudnienie.
Fundacja Y zawsze współpracuje z innymi agencjami. Zapewniamy mieszkanie. Wsparcie, doradztwo, usługi socjalne i inne usługi są następnie świadczone przez okręgi opieki społecznej i inne organizacje.

Wspólne pomieszczenia – a nawet sauna: Tak wyglądają domy „Housing First”

Jak wyglądają te mieszkania lub domy? Czy są one rozproszone po całym mieście?
Juha Kahila: Mieszkania są w większości dość zwyczajne. 80 procent mieszkań jest rozproszonych po całym mieście. Reszta znajduje się w jednostkach „Housing First”, z których każda obejmuje od 33 do 100 mieszkań w jednym budynku i usługi wsparcia na parterze. Mieszkania są wyposażone w lodówkę, piekarnik itp. Resztę mieszkańcy urządzają sami, aby czuć się jak w domu. W jednostkach „Housing First” znajdują się również wspólne obszary, w których ludzie mogą gotować, oglądać telewizję lub po prostu spotykać się i rozmawiać.
Pierwsza jednostka mieszkaniowa Väinolä w Espoo w Finlandii. (Zdjęcie: Fundacja Y, zVg)
Housing First Unit Väinolä in Espoo, Finland. (Foto: Y-Foundation, zVg)

Na pewno są osoby, które twierdzą, że to niesprawiedliwe, że wiele osób musi wydawać dużą część swoich dochodów na mieszkanie, a inni po prostu dostają je „za darmo”. Co im powiesz?

Juha Kahila : Odpowiedź jest taka, że ​​mieszkanie jest prawem człowieka. Jeśli to nie wystarczy, wyjaśniamy, że zapewnianie mieszkań w ten sposób faktycznie pozwala zaoszczędzić pieniądze i pozwala uniknąć konieczności spania w kwaterach tymczasowych lub na ulicy. Wyjaśniamy, że miasto jest też bezpieczniejsze dla wszystkich, jeśli naprawdę zadbamy o wszystkich.
Poza tym nie ma nic za darmo, ludzie płacą czynsz za mieszkania. Oczywiście na wczesnym etapie większość z nich opłaca czynsz z różnych świadczeń socjalnych. Ale stały dom daje im szansę, aby ponownie wnieść większy wkład.
Ty i Fundacja Y twierdzicie, że taniej dla państwa jest zapewnienie mieszkań bezdomnym, niż pozostawienie ich w takiej sytuacji. Jak wygląda to wyliczenie?
Juha Kahila : To prawda, że ​​wyeliminowanie bezdomności pozwala na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie muszą korzystać z drogich usług ratunkowych. Mniej nocy spędzają w więzieniu, rzadziej potrzebują pomocy policji lub prawnika i tak dalej. W Finlandii obliczyliśmy, że oszczędności wyniosą około 15 000 euro na osobę rocznie, jeśli zamiast przebywać w schroniskach lub na ulicach, otrzymają mieszkanie.
Gdy ludzie będą mieli dom i potrzebną pomoc, środki potrzebne na inne schroniska i usługi zostaną uwolnione. Ponadto osoby bezdomne w dłuższej perspektywie ponownie stają się podatnikami – ale nawet tego nie uwzględniliśmy w naszych obliczeniach.
Ogólnie rzecz biorąc, skutki są wielostronne. Badaliśmy to w Finlandii i istnieją badania na całym świecie, które pokazują ten sam wynik: zawsze taniej jest umieszczać ludzi w domach ze wsparciem, niż zostawiać ich w schroniskach lub na ulicach.

Inicjatywa „Najpierw mieszkanie” wyszła od rządu fińskiego

W Finlandii podejście „Najpierw mieszkanie” cieszy się dużym poparciem politycznym. Jak do tego doszło – kto kogo przekonał?
Juha Kahila : Model „najpierw mieszkanie” był w Finlandii z natury decyzją polityczną. Tutaj zadziałało to inaczej niż w wielu innych krajach, gdzie organizacje i inne zainteresowane strony musiały wyjaśniać politykom, dlaczego ma to sens. W Finlandii politycy musieli przekonać zainteresowane strony! Marchewką i kijem, że tak powiem.
Politycy powiedzieli: Chcemy zmienić system. Jeśli jesteś na pokładzie, pomożemy Ci w remoncie apartamentów. Jeśli nie będzie Cię na pokładzie, nie kupimy zapewnionego przez Ciebie zakwaterowania. Nastąpiło zatem „delikatne pchnięcie”.
Jednak obecnie mamy rząd, który chce obciąć świadczenia społeczne i w przyszłości budować tańsze mieszkania. Oczywiście stawia to przed nami wyzwania. Ale nie rozpaczamy, pracujemy przy użyciu narzędzi, które mamy.
A co z innymi krajami: Czy organizacje pozarządowe lub przedstawiciele polityczni przychodzą do Ciebie, aby uczyć się na podstawie Twoich doświadczeń w ramach inicjatywy „Najpierw mieszkanie”?
Juha Kahila : Tak, co roku odwiedza nas kilkaset osób, a wielu z nich to decydenci polityczni: ministrowie, burmistrzowie i decydenci UE. Ponadto wiele grup przychodzi i czerpie inspirację do własnej pracy.
Czy znasz jakieś porównywalne projekty międzynarodowe?
Juha Kahila : W Danii i Austrii trwają obecnie ogromne prace w tym zakresie i uważam, że w dłuższej perspektywie przyniesie to ogromne korzyści tym krajom.

Do 2027 r. nikt nie powinien być bezdomny – Helsinki chcą osiągnąć ten cel do 2025 r.

Fiński rząd chce całkowicie wyeliminować bezdomność do 2027 r. Czy to się uda?
Juha Kahila : To zależy od decyzji obecnego rządu. Jestem głęboko przekonany, że jeśli nie wszystkie cięcia zostaną wdrożone, uda się wyeliminować bezdomność do końca 2027 r.
Helsinki mają jeszcze ambitniejszy cel: miasto chce do końca 2025 roku wyeliminować bezdomność. Mają też doskonały program, więc i ten cel da się osiągnąć.
Czy i jeśli tak, to od kogo krytykowana jest zasada „Najpierw mieszkanie”?
Juha Kahila : Czasami tak. Głównie od osób, które uważają, że „Najpierw mieszkanie” dotyczy tylko mieszkalnictwa i nie zdają sobie sprawy, że inne formy wsparcia są istotną częścią tego modelu. Oczywiście w przyszłości wszyscy musimy lepiej się starać, aby ograniczyć te uprzedzenia.
Co osobiście motywuje Cię do pracy w Y-Foundation?
Juha Kahila : Fundacja naprawdę chce zmienić świat i podejmuje w tym celu konkretne działania. Ograniczanie bezdomności na całym świecie to cel, który z łatwością i radością mogę wesprzeć. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pewnego dnia każdy miał swój dom.
Czy jest jakaś historia osoby, którą szczególnie pamiętasz i którą chciałbyś się podzielić?
Juha Kahila: Kiedyś byłem pracownikiem socjalnym i przez kilka lat pracowałem z młodym mężczyzną. W pewnym momencie nie potrzebował już wsparcia i był gotowy do samodzielnego życia. Tej jesieni, po kilku latach, nagle zadzwonił i poinformował mnie, że został ojcem i bardzo chce mi o tym powiedzieć. Myśl o tym zawsze wywołuje u mnie uśmiech.

Data: 4 lutego 2024 r

Ta praca jest objęta licencją Creative Common License . Można go ponownie opublikować bezpłatnie, w tłumaczeniu lub w języku oryginalnym. W obu przypadkach jako oryginalne źródło/autora podaj Kontrast.at / Kathrin Glösel i umieść link do tego artykułu na Scoop.me. https://thebetter.news/interview-juha-kahila-housing-first-finnland/ Prawa do treści pozostają w posiadaniu pierwotnego wydawcy.