Koniec z bezdomnością – cel, który brzmi jak utopijna fikcja, może wkrótce stać się rzeczywistością. Koncepcja „Najpierw mieszkanie” w Finlandii, wspierana przez organizacje pozarządowe, takie jak Y-Foundation, ma na celu wyeliminowanie bezdomności w 2027 r. W nowym wywiadzie Juha Kahila, dyrektor ds. spraw międzynarodowych w Y-Foundation, opowiada o wdrażaniu programu „Najpierw mieszkanie”, nowych wydarzeniach w polityce i jego nadziejach na przyszłość.
Projekt „Najpierw mieszkanie” w Finlandii w dalszym ciągu skutecznie ogranicza bezdomność. Osoby dotknięte bezdomnością otrzymują mieszkanie i dodatkowe wsparcie bez żadnych warunków wstępnych. Skutek: Od lat 80. liczba osób pozbawionych mieszkania stale maleje. W 2022 roku w Finlandii było 3686 osób bezdomnych, czyli o 262 mniej niż w 2021 roku. Celem jest wyeliminowanie bezdomności w Finlandii do roku 2027. Pisaliśmy o tym już w poprzednim artykule.
Nowe rozwiązania w ramach inicjatywy „Najpierw mieszkanie” w Finlandii
Kluczowym interesariuszem fińskiej walki z bezdomnością jest Fundacja Y. Organizacja pozarządowa zapewnia mieszkania dla bezdomnych od 1985 roku. Obecnie jest jednym ze sponsorów polityki „Najpierw mieszkanie” w kraju. Organizuje mieszkania i jest czwartym co do wielkości właścicielem nieruchomości w Finlandii. Dziś zarządza 19 000 mieszkań w całej Finlandii. 7 000 z tych mieszkań jest przeznaczonych specjalnie dla osób bezdomnych lub osób, które wkrótce staną się bezdomne.
W niedawnym wywiadzie Juha Kahila, który pracuje jako koordynator i główny koordynator Krajowej Sieci Rozwoju Mieszkalnictwa w Y-Foundation, opowiada o procesie „Najpierw mieszkanie”. Podaje szczegółowe informacje na temat korzyści finansowych projektu mieszkaniowego oraz wyjaśnia rolę rządu fińskiego w realizacji tej koncepcji.
Nowością są wybory konserwatywnego rządu w 2023 r. Kahila uważa, że powodzenie inicjatywy „Najpierw mieszkanie” zależy od tego, czy nowy rząd ograniczy niektóre świadczenia socjalne. Wciąż jednak ma nadzieję, że cel, jakim jest położenie kresu bezdomności, zostanie osiągnięty. Ponadto uważa, że projekt może zainspirować organizacje i decydentów politycznych w innych krajach, co w dłuższej perspektywie bardzo im pomoże.
Wywiad z Juhą Kahilą z Y-Foundation na temat realizacji programu „Najpierw mieszkanie” w Finlandii
Kontrast.at rozmawiał z Juhą Kahilą o udanej fińskiej koncepcji i fundacji Y. Od ponad 10 lat zajmuje się pomocą bezdomnym i zanim został dyrektorem generalnym, pracował w Fińskim Stowarzyszeniu ds. Mieszkalnictwa dla Młodzieży (NALPA). Później przeniósł się do Y-Foundation, gdzie obecnie pracuje jako dyrektor ds. spraw międzynarodowych. Wywiad w języku niemieckim można przeczytać tutaj.
Panie Kahila, jak wygląda proces przyznawania mieszkań? W jaki sposób dana osoba zgłasza się do was i jak długo trwa przyznanie mieszkania?
Juha Kahila: Po pierwsze, zanim dana osoba stanie się bezdomna, większość ludzi próbowała już wielu sposobów, aby temu zapobiec. Jeśli ktoś nadal traci mieszkanie, może rozważyć – wraz z jednym z naszych pracowników socjalnych – jakie jest najlepsze rozwiązanie mieszkaniowe i forma wsparcia. Innymi słowy, czy powinno to być pojedyncze mieszkanie z okazjonalnym wsparciem, czy też jednostka „Housing First”, tj. mieszkanie w kompleksie „Housing First”, w którym pomoc jest dostępna przez całą dobę.
Obecnie możemy bardzo szybko zapewnić zarówno mieszkanie, jak i wsparcie. Tylko jeśli ktoś chce mieszkać w konkretnej jednostce „Housing First”, może być zmuszony do dłuższego oczekiwania na mieszkanie. Ale wiele osób i tak chce czekać w tymczasowym zakwaterowaniu i zawsze jest to możliwe.
Świadczenia socjalne zaczynają płynąć natychmiast. W zależności od sytuacji danej osoby rozważamy również odpowiednie możliwości zatrudnienia. Na przykład jednostki „Housing First” same oferują niskoprogowe zatrudnienie.
Fundacja Y zawsze współpracuje z innymi agencjami. Zapewniamy mieszkanie. Wsparcie, doradztwo, usługi socjalne i inne usługi są następnie świadczone przez okręgi opieki społecznej i inne organizacje.
Wspólne pomieszczenia – a nawet sauna: Tak wyglądają domy „Housing First”
Jak wyglądają te mieszkania lub domy? Czy są one rozproszone po całym mieście?
Juha Kahila: Mieszkania są w większości dość zwyczajne. 80 procent mieszkań jest rozproszonych po całym mieście. Reszta znajduje się w jednostkach „Housing First”, z których każda obejmuje od 33 do 100 mieszkań w jednym budynku i usługi wsparcia na parterze. Mieszkania są wyposażone w lodówkę, piekarnik itp. Resztę mieszkańcy urządzają sami, aby czuć się jak w domu. W jednostkach „Housing First” znajdują się również wspólne obszary, w których ludzie mogą gotować, oglądać telewizję lub po prostu spotykać się i rozmawiać.
Na pewno są osoby, które twierdzą, że to niesprawiedliwe, że wiele osób musi wydawać dużą część swoich dochodów na mieszkanie, a inni po prostu dostają je „za darmo”. Co im powiesz?
Juha Kahila : Odpowiedź jest taka, że mieszkanie jest prawem człowieka. Jeśli to nie wystarczy, wyjaśniamy, że zapewnianie mieszkań w ten sposób faktycznie pozwala zaoszczędzić pieniądze i pozwala uniknąć konieczności spania w kwaterach tymczasowych lub na ulicy. Wyjaśniamy, że miasto jest też bezpieczniejsze dla wszystkich, jeśli naprawdę zadbamy o wszystkich.
Poza tym nie ma nic za darmo, ludzie płacą czynsz za mieszkania. Oczywiście na wczesnym etapie większość z nich opłaca czynsz z różnych świadczeń socjalnych. Ale stały dom daje im szansę, aby ponownie wnieść większy wkład.
Ty i Fundacja Y twierdzicie, że taniej dla państwa jest zapewnienie mieszkań bezdomnym, niż pozostawienie ich w takiej sytuacji. Jak wygląda to wyliczenie?
Juha Kahila : To prawda, że wyeliminowanie bezdomności pozwala na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie muszą korzystać z drogich usług ratunkowych. Mniej nocy spędzają w więzieniu, rzadziej potrzebują pomocy policji lub prawnika i tak dalej. W Finlandii obliczyliśmy, że oszczędności wyniosą około 15 000 euro na osobę rocznie, jeśli zamiast przebywać w schroniskach lub na ulicach, otrzymają mieszkanie.
Gdy ludzie będą mieli dom i potrzebną pomoc, środki potrzebne na inne schroniska i usługi zostaną uwolnione. Ponadto osoby bezdomne w dłuższej perspektywie ponownie stają się podatnikami – ale nawet tego nie uwzględniliśmy w naszych obliczeniach.
Ogólnie rzecz biorąc, skutki są wielostronne. Badaliśmy to w Finlandii i istnieją badania na całym świecie, które pokazują ten sam wynik: zawsze taniej jest umieszczać ludzi w domach ze wsparciem, niż zostawiać ich w schroniskach lub na ulicach.
Inicjatywa „Najpierw mieszkanie” wyszła od rządu fińskiego
W Finlandii podejście „Najpierw mieszkanie” cieszy się dużym poparciem politycznym. Jak do tego doszło – kto kogo przekonał?
Juha Kahila : Model „najpierw mieszkanie” był w Finlandii z natury decyzją polityczną. Tutaj zadziałało to inaczej niż w wielu innych krajach, gdzie organizacje i inne zainteresowane strony musiały wyjaśniać politykom, dlaczego ma to sens. W Finlandii politycy musieli przekonać zainteresowane strony! Marchewką i kijem, że tak powiem.
Politycy powiedzieli: Chcemy zmienić system. Jeśli jesteś na pokładzie, pomożemy Ci w remoncie apartamentów. Jeśli nie będzie Cię na pokładzie, nie kupimy zapewnionego przez Ciebie zakwaterowania. Nastąpiło zatem „delikatne pchnięcie”.
Jednak obecnie mamy rząd, który chce obciąć świadczenia społeczne i w przyszłości budować tańsze mieszkania. Oczywiście stawia to przed nami wyzwania. Ale nie rozpaczamy, pracujemy przy użyciu narzędzi, które mamy.
A co z innymi krajami: Czy organizacje pozarządowe lub przedstawiciele polityczni przychodzą do Ciebie, aby uczyć się na podstawie Twoich doświadczeń w ramach inicjatywy „Najpierw mieszkanie”?
Juha Kahila : Tak, co roku odwiedza nas kilkaset osób, a wielu z nich to decydenci polityczni: ministrowie, burmistrzowie i decydenci UE. Ponadto wiele grup przychodzi i czerpie inspirację do własnej pracy.
Czy znasz jakieś porównywalne projekty międzynarodowe?
Juha Kahila : W Danii i Austrii trwają obecnie ogromne prace w tym zakresie i uważam, że w dłuższej perspektywie przyniesie to ogromne korzyści tym krajom.
Do 2027 r. nikt nie powinien być bezdomny – Helsinki chcą osiągnąć ten cel do 2025 r.
Fiński rząd chce całkowicie wyeliminować bezdomność do 2027 r. Czy to się uda?
Juha Kahila : To zależy od decyzji obecnego rządu. Jestem głęboko przekonany, że jeśli nie wszystkie cięcia zostaną wdrożone, uda się wyeliminować bezdomność do końca 2027 r.
Helsinki mają jeszcze ambitniejszy cel: miasto chce do końca 2025 roku wyeliminować bezdomność. Mają też doskonały program, więc i ten cel da się osiągnąć.
Czy i jeśli tak, to od kogo krytykowana jest zasada „Najpierw mieszkanie”?
Juha Kahila : Czasami tak. Głównie od osób, które uważają, że „Najpierw mieszkanie” dotyczy tylko mieszkalnictwa i nie zdają sobie sprawy, że inne formy wsparcia są istotną częścią tego modelu. Oczywiście w przyszłości wszyscy musimy lepiej się starać, aby ograniczyć te uprzedzenia.
Co osobiście motywuje Cię do pracy w Y-Foundation?
Juha Kahila : Fundacja naprawdę chce zmienić świat i podejmuje w tym celu konkretne działania. Ograniczanie bezdomności na całym świecie to cel, który z łatwością i radością mogę wesprzeć. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pewnego dnia każdy miał swój dom.
Czy jest jakaś historia osoby, którą szczególnie pamiętasz i którą chciałbyś się podzielić?
Juha Kahila: Kiedyś byłem pracownikiem socjalnym i przez kilka lat pracowałem z młodym mężczyzną. W pewnym momencie nie potrzebował już wsparcia i był gotowy do samodzielnego życia. Tej jesieni, po kilku latach, nagle zadzwonił i poinformował mnie, że został ojcem i bardzo chce mi o tym powiedzieć. Myśl o tym zawsze wywołuje u mnie uśmiech.
Data: 4 lutego 2024 r
Ta praca jest objęta licencją Creative Common License . Można go ponownie opublikować bezpłatnie, w tłumaczeniu lub w języku oryginalnym. W obu przypadkach jako oryginalne źródło/autora podaj Kontrast.at / Kathrin Glösel i umieść link do tego artykułu na Scoop.me. https://thebetter.news/interview-juha-kahila-housing-first-finnland/ Prawa do treści pozostają w posiadaniu pierwotnego wydawcy.