Po kilku dniach protestów i medialnego zamieszania redaktor sportowy Przemysław Babiarz został przywrócony do pracy. Sprawa w gruncie rzeczy marginalna, wręcz śmieszna. Komentarz piosenki „Imagine” Johna Lenona zgodny z jego własną interpretacją wywołał atak marksistów i spowodował zawieszenie pana Babiarza w pracy.
Cóż takiego powiedział redaktor Babiarz? Przytoczę tę wypowiedź raz jeszcze, choć jest powszechnie znana.
Imagine”, czyli świat bez nieba, bez narodów, religii. I to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety.
Słowa polskiego komentatora sportowego pokrywają się z wypowiedziami Lenona, który jako wówczas były beatles w wywiadzie z Davidem Sheffem dla magazynu „Playboy” powiedział o swoich inspiracjach do napisania utworu. Okazuje się, że były nimi modlitewnik i… ruch komunistyczny. Dick Gregory miał dać Lennonowi i Ono książkę z modlitwami chrześcijańskimi, które bardzo spodobały się artyście. – Koncepcja pozytywnej modlitwy… Jeśli możesz sobie wyobrazić świat w pokoju, bez wyznań religijnych – nie bez religii, ale bez tego, że „mój Bóg jest większy od twojego Boga” – to może być prawda – powiedział w rozmowie z Davidem Sheffem John Lennon.
Lenon dodał wówczas: The World Church zadzwonił do mnie kiedyś i zapytał, czy mogą użyć tekstu piosenki »Imagine« i po prostu zmienić go na »Imagine one religion« (»wyobraź sobie jedną religię«)? To pokazało mi, że oni w ogóle tego nie rozumieją. To zniweczyłoby cały cel piosenki, cały pomysł.
Artysta potwierdził też, że podobieństwa między ideałami przedstawionymi w piosence a komunizmem były zamierzone: – „Imagine”, które mówi: Wyobraź sobie, że nie ma już religii, nie ma już kraju, nie ma już polityki”, jest praktycznie manifestem komunistycznym, mimo że nie jestem szczególnie komunistą i nie należę do żadnego ruchu – cytował w 1980 roku „Playboy” słowa Johna Lennona. [Wywiad został przeprowadzony na kilka miesięcy przed tragiczną śmiercią muzyka, bo we wrześniu 1980 roku (Lennon zmarł 8 grudnia).]
Czy słowa z wywiadu Lenona, a obecnie wypowiedzi pana Przemysława Babiarza Babiarza dowodzą komunistycznego przesłania „Imagine”? Moim zdaniem, nie do końca. Tak w wypowiedzi pana Babiarza, jak i w wywiadzie Lenona brakuje podstawowego odniesienia?
Przyjrzyjmy się też innym opisom tego tekstu
„Imagine” — utwór, który zrewolucjonizował muzykę pop, jest dziełem legendarnego brytyjskiego rockmana Johna Lennona. Wydany w 1971 r. na albumie o tym samym tytule, stał się najbardziej rozpoznawalnym singlem solowej kariery Lennona. Tekst piosenki zachęca słuchaczy do wyobrażenia sobie świata pokoju, bez materializmu, bez granic dzielących narody i bez religii.
Zawarte w wielu rankingach piosenek, w 1999 BMI uznało „Imagine” za jedną ze 100 najczęściej wykonywanych piosenek XX wieku. W tym samym roku utwór otrzymał Grammy Hall of Fame Award oraz został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako jedna z 500 piosenek, które ukształtowały rock and roll. Piosenka zajęła 23. miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli wszech czasów w Wielkiej Brytanii w 2000. W 2002 brytyjskie badanie przeprowadzone przez Guinness World Records British Hit Singles Book uznało „Imagine” za drugi najlepszy singiel wszech czasów, zaraz za „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen. Gold Radio umieściło piosenkę na trzecim miejscu na swojej liście „Gold’s greatest 1000 hits”.
Urish i Bielen skrytykowali muzykę instrumentalną piosenki jako zbyt sentymentalną i melodramatyczną, porównując ją do muzyki z okresu przed rockiem i opisując melodię wokalną jako powściągliwą. Według Blaneya, teksty Lennona opisują hipotetyczne możliwości, które nie oferują praktycznych rozwiązań; teksty, które są czasem niejasne i sprzeczne, prosząc słuchacza o porzucenie systemów politycznych, jednocześnie zachęcając do systemu podobnego do komunizmu. Autor Chris Ingham wskazał na hipokryzję Lennona, milionera rockmana mieszkającego w rezydencji, zachęcającego słuchaczy do wyobrażenia sobie życia bez posiadłości, co odzwierciedlił Elvis Costello w swoim singlu „The Other Side of Summer” z 1991. Inni argumentują, że Lennon miał na celu zainspirowanie słuchaczy do wyobrażenia sobie, jak świat mógłby wyglądać bez posiadłości, a nie jako wyraźne wezwanie do ich rezygnacji. Blaney skomentował: „Lennon wiedział, że nie ma nic konkretnego do zaoferowania, więc zamiast tego oferuje marzenie, koncepcję do zbudowania”. [Imagine (singel Johna Lennona), https://pl.wikipedia.org/wiki/Imagine_(singel_Johna_Lennona)]
Imagine – John Lennon
Imagine there’s no heaven
It’s easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people living for today
Imagine there’s no countries
It isn’t hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people living life in peace
You may say I’m a dreamer
But I’m not the only one
I hope some day you’ll join us
And the world will be as one
Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people sharing all the world
You may say I’m a dreamer
But I’m not the only one
I hope some day you’ll join us
And the world will live as one
Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,john_lennon,imagine.html
Tłumaczenie
Imagine
Wyobraź sobie, że nie ma nieba
To łatwe, jeśli spróbujesz
Nie ma piekła pod nami
Nad nami tylko niebo
Wyobraź sobie wszystkich ludzi żyjących dniem dzisiejszym
Wyobraź sobie, że nie ma krajów
To nie jest trudne do zrobienia
Nie ma za co zabijać ani umierać
I nie ma też religii
Wyobraź sobie wszystkich ludzi żyjących w pokoju.
Możesz powiedzieć, że jestem marzycielem
Ale nie jestem jedyny
Mam nadzieję, że pewnego dnia do nas dołączysz
A świat stanie się jednością
Wyobraź sobie brak własności
Zastanawiam się, czy potrafisz
Bez potrzeby chciwości czy głodu
Braterstwo ludzi
Wyobraź sobie wszystkich ludzi dzielących cały świat
Możesz powiedzieć, że jestem marzycielem
Ale nie jestem jedyny
Mam nadzieję, że pewnego dnia do nas dołączysz
I świat będzie żył jako jedność
Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,john_lennon,imagine.html
Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)
Jakie zagadnienie pominął w swej wypowiedzi redaktor Babiarz, w swym wywiadzie Lenon i jaką ideę pomijają lub próbują zaciemnić w swych komentarzach marksizujący dziennikarze?
Ideę własności. Nie materializmu (słowo to wytłuściłem), który możemy rozumieć jako nadmierne przywiązywanie wagi do własności, lecz własności jako takiej.
Imagine no possessions (Wyobraź sobie brak własności) – śpiewa Lenon.
Ziemia, domy, prawa autorskie, ruchomości, to wszystko istnieje i ktoś tym dysponuje. Nie można wyobrazić sobie świata bez własności. To co próbowali zrobić komuniści, to tylko zabrać własność jednym, później samemu nią dysponować i wreszcie samemu się na niej uwłaszczyć. Nawet wczasach przed państwowych (do ok. 5000 lat temu), w czasach gdy społeczeństwa były na etapie egalitaryzmu, idea własności była oczywista. Ludzie byli właścicielami swych domostw, stad itd., w czasach przedhistorycznych swej broni i biżuterii. Te chowano wraz ze zmarłym w jego grobie.
Podważanie prawa własności jest zbrodnicze i tu leży główny błąd lub inaczej mówiąc zbrodniczość komunizmu. To z tego powodu potępiamy tę ideologię, którą niektórzy błędnie próbują nazwać filozofią.
Inne bzdury Lenona „brak polityki”, „brak religii” – cóż, szkoda o tym mówić. Przecież zawsze musi być jakaś forma zarządzania ogromnymi masami ludzi (polityka), zawsze też będziemy potrzebować jakiegoś uzasadnienia sensu naszego życia (religia). Mogą nam się nie podobać przyjmowane rozwiązania i instytucje (rządy, kościoły). Te możemy i będziemy zmieniać. Musimy też mieć do tego prawo.
Piosenka Lenona może się podobać. „Marzenia”, samo słowo brzmi pozytywnie. Te mieli również naziści. Oni również starali się je ubierać w piękne artystyczne szaty. „Imagine”, niestety, jest manifestem komunistycznym. Nie musimy tej piosenki odrzucać, powinniśmy jednak o tym wiedzieć.
Własność jest podstawowym prawem człowieka. Nie ma wolności bez własności!!!
Piotr Kotlarz
Imagine (Remastered 2010)
Associated Performer, Vocals, Piano, Producer: John Lennon Associated Performer, Bass Guitar: Klaus Voormann Associated Performer, Drums: Alan White Associated Performer, Strings: The Flux Fiddlers Producer: Yoko Ono Producer: Phil Spector Composer Lyricist: John Lennon Auto-generated by YouTube.
Obraz wyróżniający: Lennon i Yoko Ono w Amsterdamie, 1969. Autorstwa Eric Koch / Anefo – http://proxy.handle.net/10648/ab63599e-d0b4-102d-bcf8-003048976d84, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65912906