Brazylia: Wylesianie Amazonii zmniejsza się o ponad 30 procent / Kontrast.at, Marco Pühringer

0
444

Fot. Widok z lotu ptaka na amazoński las deszczowy w pobliżu Manaus, stolicy brazylijskiego stanu Amazonas. Autor: Neila Palmera. Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.

Przez lata lasy deszczowe Amazonii były wycinane. Obawa: unikalny ekosystem może się zawalić. Wylesianie w Brazylii to ogromny problem środowiskowy. Ale wybór Luli da Silvy na prezydenta dał nadzieję. Zapowiedział, że zakończy wylesianie Amazonii. W rzeczywistości pierwsze kroki podjęto kilka dni po objęciu urzędu. Zachęcający wynik: w porównaniu z poprzednim rokiem wylesianie zmniejszyło się o ponad jedną trzecią.

„BRAZYLIA JEST GOTOWA WZNOWIĆ SWOJĄ ROLĘ W WALCE Z KRYZYSEM KLIMATYCZNYM I CHRONIĆ WSZYSTKIE EKOSYSTEMY, ZWŁASZCZA AMAZONIĘ. NASZEMU RZĄDOWI UDAŁO SIĘ KIEDYŚ OGRANICZYĆ NISZCZENIE LASÓW O 80%. TERAZ WSZYSCY RAZEM WALCZMY O ZERO WYLESIANIA!” MÓWI LULA DA SILVA, PREZYDENT BRAZYLII.

BBC donosi o pierwszych sukcesach w walce z wylesianiem lasów deszczowychW porównaniu z pierwszą połową poprzedniego roku wylesianie zmniejszyło się o 33,6%. W czerwcu 2023 roku zniszczono aż o 41% mniej lasów niż rok wcześniej. Brazylijska minister środowiska Marina Silva przypisuje to skutecznej polityce środowiskowej Luli.

Lulas może zmniejszyć wylesianie o 89 procent

Cel Luli, jakim jest zakończenie wylesiania do 2030 r., jest dużym wyzwaniem. Pod rządami jego poprzednika, Jaira Bolsonaro, wylesianie przybrało niepokojące rozmiary. Nowy plan ochrony, który prezydent Lula opublikował na początku czerwca 2023 r., ma na celu osiągnięcie tego celu. Przewiduje między innymi konfiskatę połowy wszystkich nielegalnie użytkowanych gruntów na obszarach chronionych, a także wyższe kary za nielegalne wycinki.

Ponadto prezydent Brazylii wzywa inne kraje, zwłaszcza bogaty Zachód, do finansowego wsparcia ratowania „zielonych płuc ziemi” w celu walki z kryzysem klimatycznym na całym świecie.

Badanie potwierdza, że ​​plany Luli rzeczywiście mogą zmniejszyć wylesianie Amazonii o 89 procent. W każdym razie Lula nie będzie miał łatwo: lewicowy prezydent wciąż ma w parlamencie konserwatywną większość.

Pod rządami Bolsonaro Amazonia kurczyła się ponad dwukrotnie w stosunku do powierzchni Wiednia – miesięcznie

Jest to bardzo potrzebne, ponieważ Amazonia została poważnie dotknięta w ostatnich latach. Kiedy Lula po raz pierwszy wprowadził się do pałacu prezydenckiego w 2003 roku, rozpoczął ambitny program ratowania lasów deszczowych. On i jego następczyni Dilma Rousseff, która podobnie jak Lula wywodzi się z brazylijskiej lewicowej Partii Robotniczej, udało się ograniczyć wylesianie o 80 procent do historycznie niskiego poziomu. Ale kiedy Bolsonaro doszedł do władzy w 2019 roku, Brazylia zrobiła zwrot w sprawie polityki ochrony środowiska.

Bolsonaro chętnie udzielał koncesji, aby umożliwić korporacjom wycinanie lasów deszczowych pod uprawę soi i oleju palmowego, a także hodowlę bydła i wydobycie. Nielegalnie wykarczowane tereny zostały zalegalizowane przez Bolsonaro, a pożary lasów gaszono tylko połowicznie. Clearing skoczył o 70 procent pod jego rządami.

Po raz pierwszy Amazonia emituje więcej CO2, niż jest w stanie wchłonąć

Pod rządami Bolsonaro równowaga klimatyczna Amazonii odwróciła się: po raz pierwszy emituje więcej CO2, niż jest w stanie wchłonąć. Zostało to wykazane w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z francuskiego Narodowego Instytutu Badań Agronomicznych. Naukowcy przeanalizowali głównie dane satelitarne dokumentujące biomasę roślinną w lesie deszczowym i jego wylesianie. Rezultat: dorzecze Amazonki uwolniło do środowiska około 16,6 miliarda ton CO2, ale pochłonęło tylko około 13,9 tony. Ta różnica 2,7 miliarda ton to w przybliżeniu konsumpcja Austrii przez 35 lat.

Bez dobrze utrzymanych lasów deszczowych Amazonii cały ekosystem mógłby się przewrócić

Obecnie Amazonia ma doskonale funkcjonujący cykl wodny: regiony w głębi lądu mają zbyt mało opadów jak na tropikalny las deszczowy. Ale drzewa zasysają wodę gruntową do góry, ta wyparowuje i ponownie opada na ogromny obszar leśny. Cykl ten może zostać trwale zakłócony przez dalsze wylesianie. Lasy deszczowe powoli umierały, zamieniając się w sawannę i zmieniając klimat na całym świecie.

Proces ten uwolniłby tyle CO2, ile zużywa cały świat w ciągu siedmiu lat. Unikalny ekosystem, w którym żyje 10 procent wszystkich gatunków, zostałby bezpowrotnie utracony, a wraz z nim efekt wiązania CO2 przez las deszczowy. Naukowcy zakładają, że ten punkt krytyczny zostanie osiągnięty przy tempie wylesiania wynoszącym od 20 do 25 procent. Obecnie mamy 18 proc.

Wylesianie w Brazylii: kontrole po objęciu urzędu

W ciągu kilku dni od objęcia urzędu rząd Luli podjął działania, przeprowadzając kontrole w lasach deszczowych pod kątem nielegalnego pozyskiwania drewna. Jak donosi Reuters, kontrole przeprowadzono na wszystkich obszarach w obrębie autochtonicznego rezerwatu Cachoeira Seca, gdzie wylesianie jest surowo zabronione.

Podczas gdy wylesianie maleje, liczba pożarów stale rośnie, wynika z monitoringu satelitarnego. Nie można ustalić, czy z przyczyn naturalnych, czy też podpalenia.

Brazylia: Wylesianie Amazonii zmniejsza się o ponad 30 procent

Ta praca jest objęta licencją Creative Common License . W przypadku nowej publikacji proszę podać Kontrast.at /Marco Pühringer jako źródło/autora i podać link do artykułu w języku angielskim: https://scoop.me/deforestation-brazil/ Prawa do treści pozostają przy oryginale wydawca.