7. Gdańskie Biennale Sztuki. Fotoreportaż / Przemysław Kobiałka

0
703
03 02 2023

7. Gdańskie Biennale Sztuki

Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29; GGM2, ul. Powroźnicza 13/15; 4G, ul. Szeroka 37
Data: 03.02.2023-16.04.2023
Finisaż: 16.04.2023

Osoby artystyczne: Alicja Bach, Maria Elena Bonet, Grzegorz Bożek, Marta Branicka, Patrycja Cichosz, Natalia Dopkoska, Krzysztof Gliszczyński, Marianna Grabska, Kamil Kak, Daniel Kotowski, Milena Krasnopiórko, Magdalena Król, Anna Kwiatkowska, Michał Łagowski, Piotr Tadeusz Mosur, Agata Nowosielska, Mateusz Pęk, Plenum Osób Opiekujących Się (Weronika Morawiec, Ada Rączka, Gabi Skrzypczak, Anna Steller, Marta Stoces, Dorota Walentynowicz, Ania Witkowska, Ula Zerek), Agata Przyżycka, Grażyna Rigall, Magdalena Sadłowska, Maciej Salamon, Hanna Shumska,  Anna Tyczyńska, Dorota Spłocharska, Katarzyna Swinarska, Alina Żemojdzin, Marta Grabicka, Tomaszewska Malina, Robert Turło, Marta Wawrzynowicz, Anna Witkowska, Tomasz Zerek.


Kuratorka: Grażyna Tomaszewska

Współpraca: Katarzyna Wróblewska
Identyfikacja graficzna: Gosia Golińska
Audioprzewodnik: Marcin Skirło

Krzysztof Gliszczyński

Dorota Spłocharska

Alicja Bach

Gdańskie Biennale Sztuki  gości w Gdańskiej Galerii Miejskiej już po raz siódmy. W tym roku po raz kolejny prace wybrane przez radę kuratorską z pośród nadesłanych zgłoszeń, zostaną zaprezentowane w trzech oddziałach GGM, czyli w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 przy ul. Piwnej 27/29, Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 przy ul. Powroźniczej 13/15 i Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37. Biennale to okazja, aby zaprezentować jednocześnie twórczość kilkudziesięciu artystek i artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Twórcza konfrontacja różnych postaw artystycznych, technik a także reprezentantów i reprezentantek różnych pokoleń ma w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska artystycznego. Spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia obecnych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów.

Pierwsza edycja GBS miała miejsce w 2010 roku i od tego czasu wrosła już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń artystycznych związanych z Gdańskiem. Pandemiczne lata 2020-21 przesunęły w naszych planach biennale aż o rok. Z tym większą radością wracamy do naszej publiczności z szeroką prezentacją najciekawszych trójmiejskich artystów!

Podobnie jak w poprzednich edycjach i w tym roku, na wystawie będzie dominować malarstwo, ale wyjątkowo licznie reprezentowane są też obiekty oraz instalacje wideo i audio.

Zakres tematyczny dzieł prezentowanych podczas siódmej edycji wydarzenia jest jak zwykle bardzo zróżnicowany. Z jednej strony pojawiły się tu prace społecznie zaangażowane, analizujące konteksty kulturowe, zanurzone w odległych epokach, z drugiej zaś spora ilość prac, które jakby na przekór wszystkiemu posługując się humorem, proponuje ironiczne spojrzenie na rzeczywistość. Nie mogło oczywiście zabraknąć prac bardziej lub mniej bezpośrednio odnoszących się do aktualnej sytuacji za naszą wschodnią granicą.

Spośród 30 tegorocznych finalistów Gdańskiego Biennale Sztuki ogólnopolskie jury wyłoni zwycięzców siódmej edycji. Organizator – Gdańska Galeria Miejska przygotowała nagrodę w formie pieniężnej. Już po raz czwarty przyznana będzie również pieniężna Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej, odwiedzający będą mogli głosować na artystę lub artystkę, który otrzyma „Nagrodę Publiczności”. Na ogłoszenie wyników zapraszamy 16 kwietnia o godzinie 18.   

Organizatorzy:

Patroni medialni:

  

 

Tekst za stroną Gdańskiej Galerii Miejskiej

7. Gdańskie Biennale Sztuki