Zespól egipskich i brytyjskich archeologów odsłonił starożytny królewski grobowiec w Luksorze

0
390

Wiadomość tę podają niemal wszystkie portale internetowe, często nadając jej sensacyjny wręcz charakter. Cóż, walka o czytelnika, o kolejne kliknięcia trwa, takie jest prawo rynku. Nasz portal nie ma komercyjnego charakteru, ale postanowiliśmy i my przyjrzeć się tej informacji. Oczywiście, w przyszłości będziemy śledzić dalsze etapy i tych prac archeologicznych. Każde odkrycie powiększa naszą wiedzę o tych odległych czasach.

Zespól egipskich i brytyjskich archeologów odsłonił starożytny królewski grobowiec w Luksorze

Egipsko-brytyjska misja, dołączając do Najwyższej Rady Starożytności i New Kingdom Research Foundation z University of Cambridge, zdołała odkryć nieznany wcześniej królewski grobowiec podczas prac wykopaliskowych w Dolinie nr C w Zachodnich Dolinach Luksoru .

Królewski grobowiec został znaleziony na zachodnim brzegu Nilu, gdzie znajduje się słynna „Dolina Królów”, a wykopaliska archeologiczne wciąż trwają, powiedział w oświadczeniu Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu. Pierwsze elementy odkryte do tej pory wewnątrz grobowca już wydają się wskazywać, że pochodzi on z czasów XVIII dynastii”, uważanego za szczytowy i najbogatszy okres starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie należał do żony króla z XVIII dynastii, w skład której wchodzili faraonowie Echnaton i Tutenchamon 3500 lat temu. 

Zdaniem jednego z archeologów, egipskiego badacza  Mohsena Kamela, wnętrze grobowca jest „w złym stanie zachowania”, z „licznymi konstrukcjami i inskrypcjami zniszczonymi przez zachodzące w starożytności powodzie, które wypełniły komory grobowe piaskowymi i wapiennymi osadami” .

W ostatnich miesiącach w Egipcie dokonano kilku ważnych odkryć, zwłaszcza na nekropolii w Sakkarze na południe od Kairu. Kraj ze 104 milionami mieszkańców przeżywa poważny kryzys gospodarczy i liczy na nowe odkrycia archeologiczne. Oczekuje się, że odkrycia pomogą ożywić turystykę, ważny dział gospodarki, który został mocno dotknięty pandemią Covid-19. Sektor, który zatrudnia dwa miliony ludzi i wytwarza ponad 10 procent PKB, tak naprawdę nie poprawił się od arabskiej wiosny 2011 roku. Kair od miesięcy obiecuje otwarcie „Wielkiego Muzeum Egipskiego” w Gizie, ale data otwarcia nie została jeszcze ogłoszona. Wielu przewidywało, że stanie się to w 2022 roku, w 200. rocznicę odkrycia Kamienia z Rosetty, za pomocą którego Jean-François Champollion rozszyfrował pismo starożytnego Egiptu, oraz w stulecie odkrycia grobowca chłopca-faraona Tutenchamona.

                                                                Redakcja