Zapraszamy na wernisaż rzeźby prof. Wojciecha Sęczawy

0
785
Niestety, dowiedziałem się o tym wydarzeniu dopiero dziś. Niemniej jednak z dużą radością pragnę podzielić się  z czytelnikami naszego portalu informacją o kolejnej wystawie prof. Wojciecha Sęczawy.
Wernisaż wystawy odbędzie się 11.06.2021 o godz. 18.00 w Strefie Inspiracji w GALERII WNĘTRZ – CITY MEBLE GDAŃSK (aleja Grunwaldzka 211).

Z twórczością Wojciecha Sęczawy zetknąłem się już wiele lat temu. Widziałem kilka wystaw jego rzeźb i grafik w GTPS, do dziś pozostaje w mojej pamięci wrażenie jakie wywarła na mnie ekspozycja jego rzeźb i płaskorzeźb w salach Uniwersytetu Gdańskiego. W mojej ocenie to rzeźbiarz wybitny. Niestety, brak czasu uniemożliwia napisanie szerszego komentarza do jego twórczości, z tego powodu posłużę się cytatem:

Swoim realizacjom Wojciech Sęczawa nadaje charakter ustawicznego budowania. Upraszczając radykalnie styl przenosi punkt ciężkości wszystkich decyzji w stronę masywnych brył o kanciastych, zrytmizowanych kształtach i wyraźnie podkreślonej tektonice. Traktując tworzywo jako ważny składnik sztuki i atrybut idei, artysta materializuje swoje projekty najchętniej w drewnie, chociaż też łączy ten materiał z kamieniem i ceramiką. Za sprawę o znaczeniu pierwszorzędnym uznaje synkretyzm wartości sztuki tradycyjnej ze współczesnym sposobem rozwiązywania problemów artystycznych, zarówno w wymiarze formalnym jak i estetycznym.”

Mam nadzieję, że i ta wystawa spotka się ze sporym zainteresowaniem.

Piotr Kotlarz

Wojciech Sęczawa (ur. 1961 r., Dubienka), rzeźbiarz, profesor zwyczajny. Studia na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku; dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka w 1986 r. Kierownik Pracowni Podstaw Rzeźby na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Prace swoje prezentował w prestiżowych galeriach w kraju i za granicą.
Zwycięzca licznych konkursów w zakresie sztuk plastycznych.