Wytworzone wcześniej w warunkach laboratoryjnych minerały odkryto w składzie meteorytu El Ali / Piotr Kotlarz

0
681

Zespół naukowców z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie odkrył dwa nowe minerały w meteorycie El Ali, który znaleziono w 2020 roku na terenie Somalii.

Meteoryt El Ali (znany również jako Nightfall ) to meteoryt o masie 15,2 tony (16 800 kg) , który był znany miejscowej ludności w Somalii od pokoleń, ale po raz pierwszy został naukowo zidentyfikowany w 2020 roku. Lokalni pasterze wiedzieli o istnieniu tej skały od pięciu do siedem pokoleń, pojawiała się w ich pieśniach, folklorze, tańcach i wierszach. Na meteoryt zwrócił uwagę społeczności międzynarodowej personel Kureym Mining and Rocks Company, który poszukiwał opali w okolicy. Zidentyfikowali skałę i zaczęli przenosić ją do Mogadiszu, zanim interweniował rząd Somalii. 

W 2022 roku naukowcy z University of Alberta badając 70- gramowy kawałek tego meteorytu zidentyfikowali w nim elaliit i elkinstantonit.  Minerały te zostały zidentyfikowane przez Andrew Lococka, który jest szefem uniwersyteckiego laboratorium mikrosond elektronowych. Oba minerały, które odkryto w meteorycie, są tlenkami żelaza o zróżnicowanym składzie i strukturze. Pierwszy – elaliit (ang. elaliite) – ma wzór Fe2+8Fe3+(PO4)O8), a jego nazwa pochodzi od samego meteorytu i miasteczka, gdzie znaleziono obiekt. Drugim minerałem jest elikinstantonit (ang. elkinstantonite) o wzorze Fe4(PO4)2O, którego nazwano na cześć Lindy Elkins-Tanton, wiceprezeski ASU Interplanetary Initiative, profesorki w Szkole Badań Ziemi i Kosmosu Uniwersytetu Stanowego Arizony oraz badaczki NASA.

Syntetyczne wersje obu minerałów zostały wyprodukowane we francuskim laboratorium w latach 80. XX wieku, ale nie można ich było sklasyfikować jako minerał, dopóki nie znaleziono ich w naturze. Odkrycie naukowców z kanadyjskiego uniwersytetu pomoże nam zrozumieć proces formowania się takich kosmicznych obiektów. W swej pracy „Kataklizmy, które zmieniały obraz Ziemi” postawiłem hipotezę, że do zmian składu asteroid, powstawania w nich minerałów przyczyniały się ich zderzenia w kosmosie, a także ostateczne zderzenie z Ziemią (wywołane nimi ogromne temperatury i ciśnienie).

Informację o minerałach podano podczas Sympozjum Eksploracji Kosmosu, które odbyło się 21 listopada br. w na Uniwersytecie Alberta, po czym zamieszczono ją w informacji prasowej uczelni.

Niestety, przyszłość meteorytu jest niepewna, ponieważ został wysłany do Chin prawdopodobnie na sprzedaż. Moim zdaniem, pojawia się tu jeszcze jeden problem, mianowicie uregulowanie prawne powszechnej dostępności do takich znalezisk. Tylko w ten sposób, prowadząc międzynarodowe badania, możemy przyśpieszyć poznawanie zagadek kosmosu i Ziemi. 

                                                                      Piotr Kotlarz

Obraz wyróżniający: Meteorite-Auckland-Museum-Collection-CC-BY-2.0-Wikimedia-Commons-1392×928

https://www.e-bookowo.pl/publicystyka/kataklizmy-ktore-zmienialy-obraz-ziemi.html