Wystawa prac Milany Chyżawskiej – „Ludzie Morza. Multimedialne portrety” / Gdańsk, Galeria PUNKT, ul. Chlebnicka 2

0
446

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki serdecznie zaprasza na wystawę prac Milany Chyżawskiej pt. „Ludzie Morza. Multimedialne portrety”

Wernisaż: piątek 14 kwietnia, godz. 18:00
Miejsce: Galeria PUNKT, ul. Chlebnicka 2
Data: 14.04 – 24.04.2023

Artystka o sobie samej:

Nazywam się Milana Chyżawska, urodziłam się w Ukrainie w mieście Biła Cerkwa. Malować zaczęłam od dziecka. W latach 2008-2011 brałam prywatne lekcje od nauczycieli z Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie. W 2014 roku przeprowadziłam się do Polski. Od 2018 roku studiuję Malarstwo na ASP w Gdańsku. W Gdańsku mieszkam i maluję, realizuję też różne artystyczne projekty na terenie Trójmiasta i okolic. Nieustannie pracuję nad doskonaleniem warsztatu, pogłębiam wiedzę.

Wizja artystyczna

Zawsze zachwycałam się kolorami otaczającego mnie świata. Ten zachwyt znalazł swoje odbicie w malowaniu. Cały świat jak paleta…W swojej twórczości wykorzystuje farby olejne. One najbardziej przekazują moją wizje. Również, cały czas odkrywam dla siebie rysunek z innej ciekawej dla mnie strony. Lubie zgubić się między kreskami. Tam jest przytulnie i spokojnie. Natomiast malarstwo daje mi energię, dynamikę i …niepokój… Obecnie badam różne zestawiana barw. Dążę do precyzyjności i harmonii w kolorach. Staram się je znaleźć tam gdzie są najmniej widoczne. Zagłębiam się w cienie zagłębiam się w światło. Jaką tajemnice kryją? Te poszukiwania i pytania bez odpowiedzi prowadzą mnie do zaplątanych linij. A spokój znajduje w formie koła. Wtedy idę drogą przyrody i harmonii, w którą niespodziewanie włamuję się ostre światło i głębokie cienie, wiążę się pajęczyna myśli.

Wystawy indywidualne:

2023 wystawa Słoneczniki w specjalnej przestrzeni restauracji „Progres” Gdańsk Juliusza Słowackiego 17, 80-257 Gdańsk •
14.03-29.04.2022 „Poza miastem” Art is my weapon, Gdańsk, Juliusza Słowackiego 21, Pomorski Inkubator Kultury •
5.09 – 11.09.2021 Wystawa w LookArT – okno na sztukę Teatr w Oknie / TwO Windows Theatre •
2021,2020,2019,2018 Uliczna wystawa pod czas Jarmarku sw. Dominika w Gdańsku
• 2017 rok – w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie • 2016 rok – w Palast Galerie, Berlin. Niemcy


Artystka o wystawie:

Nigdy nie mieszkałam nad morzem. Teraz, od jakiegoś czasu, obserwuję widok morza i działalność ludzi. Chciałabym
pokazać w tej serii prac wizualnych ludzi związanych z morzem, to jest bliskie do mnie – zachwycam się siłą żywiołu Bałtyku jak i również siłą zwykłych ludzi, ludzi – którzy otaczają mnie. Ludzi morza. W 2020 roku w Porcie Władysławowo, wspólnie z Denisem Chyżawskim, malując mural “Historia w morzu rozpoczęta. Na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem” zaczęłam obserwować i interesować się tematyką morską, a zwłaszcza ludźmi, którzy bezpośrednio są związani z nim. W 2021 roku 11-19 września uczestniczyłam w plenerze „Morskie refleksje i aktywność ludzi morza” zorganizowanym przez Wejherowskie Centrum Kultury.
Woda i człowiek. Odbicie wizerunku człowieka w poruszającej się wodzie. Portretowane ludzie całkowicie oddają się morzu. Bardzo często są niewidzialne i niedoceniane. W swoich pracach badam rzeczywistość, ruch i zmiany. Przedstawiam coś inaczej, niż to wygląda w realnym świecie. Rzeczywistość jest zmienna. Człowiek nieustannie się zmienia.
Powstało 10 obrazów o wymiarach 40/30 cm oraz przy ich pomocy stworzone zostały żywe portrety w postaci wideo. Technika własna, połączenia tradycyjnego malarstwa i rysunku z nowoczesnymi technologiami jako wideo multimedia. Do każdego portretu będzie dodany opis w jaki sposób osoba jest związana z morzem.

Zdjęcia z wieszania wystawy: