W najbliższy piątek 06.10.2023 w Galerii PUNKT GTPS o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż rozpoczynający dwutygodniową wystawę prac Łukasza Rozozińskiego pt. ,,Spotkania z Szekspirem”.
W imieniu twórcy serdecznie zapraszamy, prosząc równocześnie o PUNKTUALNE PRZYBYCIE, ponieważ w związku z odbywającym się w czasie wernisażu spektaklem NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI WEJŚCIA DO GALERII po godz. 18:00.
Łukasz Rogiński, zainspirowany twórczością Williama Shakespeare’a stworzył niesamowity cykl niefiguratywnych prac przedstawiających jego indywidualną interpretacje dzieł wielkiego dramaturga.
Wydarzenie uświetni swoją obecnością postać Williama Szekspira, która w formie spektaklu performatywnego ożywi przedstawiane prace fragmentami monologów z takich dzieł jak „Hamlet”, „Makbet”, „Sen nocy letniej”, „Jak Wam się podoba” czy „Henryk V”.
Postać Szekspira – Leszek Tarasewicz
Konsultacja w doborze monologów – Philip Parr
Projekt kostiumu – Alicja Gruca
Charakteryzacja – Bernadeta Nirewicz
Scenografia i wystrój wnętrza – Julia Dawidowska i Agnieszka Cieślik
,,Patrycjuszki gdańskie” – Anna Stawska i Bożena Reszel
Akompaniament muzyczny – Tomasz Szwelnik (pianino)
Scenariusz i reżyseria – Leszek Tarasewicz
Fotografia – Agnieszka Wielopolska
Filmowanie – Kajetan Kwaśniewski
Projekt graficzny reklamy wystawy – Andrzej Stelmasiewicz
Pomoc w organizacji (catering) – Lena Ormińska
Oprawa muzyczna – Zbigniew Ferger
Prace powstawały w czasie, kiedy artysta zmaga się z postępującą utratą wzroku. Jak sam mówi wykorzystując siłę własnej wyobraźni tworzy mając ,,oczy na koniuszkach palców”. https://youtu.be/6nactHpsw_M
Informacja o artyście:
Łukasz Rogiński urodził się w Wilnie w 1936 r. w rodzinie artystów Władysławy i Bolesława Rogińskich, przybyłych do Gdańska w 1945 r. Jego wujkiem był znany grafik Stanisław Żukowski.
Studia artystyczne odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1954 -1960. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa profesora Piotra Potworowskiego w 1960 r. Drogę twórczą w dziedzinie grafiki rozpoczął będąc studentem w pracowni Juliusza Studnickiego.
Ł. Rogiński jest grafikiem, malarzem i ceramikiem. Jego autorstwa są zdobienia, sgraffito na fasadach kamienic przy ul. Grobla I i ul. Szerokiej w Gdańsku ( 1969 ) https://youtu.be/Tn_5lB79TR8
oraz fontanna na Skwerze Kościuszki w Gdyni ( 1974 ).
Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach graficznych krajowych, a także międzynarodowych. Swoje prace plastyczne prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych licznych muzeów i bibliotek m. in w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Bibliotece PAN w Gdańsku. Są też ozdobą wielu kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą.
Poza działalnością artystyczną zajmował się też działalnością społeczną. Między innymi współorganizował wraz z ojcem Bolesławem w latach 1975 – 1985 polsko – fińskie konkursy grafiki marynistycznej. W założonej w 1989 r. Fundacji „Sprawni Inaczej”, zainicjował utworzenie pracowni ceramicznej dla osób z niepełnosprawnościami.
Otrzymał wiele odznaczeń, m. in. Srebrny Krzyż Zasługi „Za zasługi dla Gdańska” i „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”. Był laureatem nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku ( Finlandia ).