Ras Al Hekma (Głowa mądrości). https://wikimapia.org/12801305/Ras-Al-Hekma
Czytając ten tytuł zwątpiłem, choć od razu wydawał mi się absurdalny. Czyżbyśmy wracali do czasów sprzedaży przez Napoleona Luizjany w 1803 roku, czy sprzedaży Alaski w 1867 roku? Czy w XXI wieku jest to możliwe, czy możliwa jest sprzedaż przez przywódców jakichś państw części ich suwerennego terytorium?
Wszedłem na ten artykuł przez portal Wirtualnej Polski, lecz artykuł firmuje portal money.pl, często na stronie wp.pl goszczący. To jedne z największych portali informacyjnych w naszym kraju, niestety wielkość nie idzie w parze z rzetelnością, z wiarygodnością. Kilka razy już na to wskazywałem, nie spodziewałem się jednak, że można być aż tak… no właśnie jakim? Nierzetelnym, a może niedouczonym… nie nie chcę używać epitetów. Zastanawiam się jednak nad tym, komu ma służyć taka dezinformacja.
Tytuł: Egipt sprzedał miasto nad Morzem Śródziemnym. Cena? 35 mld dolarów1. Zafascynowany faktem tej sprzedaży redaktor Kędzierski podkreśla to jeszcze w artykule dodając śródtytuły: Egipt sprzedaje miasto Zjednoczonym Emiratom Arabskim oraz Egipt pogrąża się w kryzysie.
Czy rzeczywiście? Na szczęście żyjemy w czasach otwartego dostępu do informacji, na szczęście też przestał być barierą język. Tłumaczenie artykułów otrzymujemy niemal automatycznie, w wypadku wątpliwości można wspomóc się tłumaczami Google lub DeepL. Szybko znalazłem na ten temat dwa artykuły. W prasie arabskiej na stronie The Arab News znajdujemy artykuł Hoping to ease currency crisis, Egypt signs $35 billion deal with UAE for Ras al-Hekma ( Mając nadzieję na złagodzenie kryzysu walutowego, Egipt podpisuje umowę o wartości 35 miliardów dolarów z ZEA dotycząca Ras al-Hekma )2, w którym możemy przeczytać:
Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały umowę inwestycyjną o wartości 35 miliardów dolarów na rozwój półwyspu Ras al-Hekma. Oczekuje się, że projekt wygeneruje 150 miliardów dolarów i pomoże rozwiązać kryzys w Egipcie.
Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły przełomowe partnerstwo inwestycyjne w celu rozwoju półwyspu Ras al-Hekma (także al-Hikma). Umowa ta zapewnia bezpośrednie inwestycje zagraniczne o wartości 35 miliardów dolarów w zmagającą się z trudnościami egipską gospodarkę, co ma na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego i rozwiązanie kryzysu związanego z twardą walutą.
Egipski premier Mostafa Madbouly uznał projekt za „jedną z największych transakcji tego rodzaju”.
Odnosząc się do kryzysu walutowego, powiedział, że „inwestycja ta przyczyni się do jego rozwiązania”.
Kryzys ten utrudnił Egiptowi zarządzanie znacznym zadłużeniem zagranicznym i radzenie sobie z luką między oficjalnymi a czarnorynkowymi kursami wymiany.
Państwowy fundusz majątkowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ADQ, będzie przewodził konsorcjum inwestycyjnemu, które przeznaczy 24 miliardy dolarów na Ras al-Hekma, położony na zachód od Aleksandrii. Pozwoli to przekształcić ten śródziemnomorski region przybrzeżny w kurort z lotniskiem zarządzanym przez ZEA. Pozostałe 11 mld USD zostanie przeznaczone na projekty rozwojowe w całym Egipcie.
Odetchnąłem, nie sprzedaż a inwestycja, taka która przyczyni się do rozwiązania kryzysu gospodarczego Egiptu, umożliwi mu dalsze inwestycje i w przyszłości przyniesie temu państwu ogromne zyski.
Postanowiłem przyjrzeć się tematowi bliżej. Zajrzałem na stronę portalu REUTERS, gdzie w artykule pt. Egipt ogłasza inwestycje o wartości 35 miliardów dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na wybrzeżu Morza Śródziemnego znalazłem jeszcze więcej informacji.
Okazuje się, że Umowa z ADQ, najmniejszym z trzech głównych państwowych funduszy inwestycyjnych Abu Zabi, ma na celu rozwój półwyspu Ras El Hekma i może ostatecznie przyciągnąć inwestycje o wartości aż 150 miliardów dolarów, powiedział na konferencji prasowej egipski premier Mostafa Madbouly. (…)
Taki napływ środków zapewniłby ogromny impuls dla dotkniętej kryzysem gospodarki Egiptu, który stoi w obliczu nowych nacisków związanych z wojną w Gazie i stara się rozszerzyć swój obecny program wsparcia MFW.
Ras El Hekma leży około 200 km (124 mil) na zachód od Aleksandrii, w okolicy pełnej ekskluzywnych kurortów turystycznych i plaż z białym piaskiem, popularnych w miesiącach letnich wśród zamożnych Egipcjan.
ADQ twierdzi, że prace nad budową „miasta nowej generacji” o powierzchni ponad 170 kilometrów kwadratowych – prawie jednej piątej wielkości miasta Abu Zabi – rozpoczną się na początku 2025 r. W mieście znajdą się strefy inwestycyjne, technologia i przemysł lekki, parki rozrywki, przystań i lotnisko, a także zabudowa turystyczna i mieszkaniowa.
Proszę samemu porównać te informacje, w mojej ocenie wniosek może być tylko jeden. Smutny. Pozostaje pytanie, kto i w jakim celu nami manipuluje?
Piotr Kotlarz
Przypisy
1 Robert Kędzierski, Egipt sprzedał miasto nad Morzem Śródziemnym. Cena? 35 mld dolarów. https://www.money.pl/gospodarka/egipt-sprzedal-cale-miasto-za-35-mld-dolarow-rzad-zbiera-gromy-6999102220119008a.html 24.02.2024
2 The New Arab Staff, Hoping to ease currency crisis, Egypt signs $35 billion deal with UAE for Ras al-Hekma.https://www.newarab.com/news/ras-al-hekma-egypt-signs-huge-35-billion-deal-uae. 3 luty 2023.
3 Patrick Werr i Karin Strohecker, Egipt ogłasza inwestycje o wartości 35 miliardów dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na wybrzeżu Morza Śródziemnego. https://www.reuters.com/business/egypt-announces-multi-billion-uae-investment-boost-forex-2024-02-23/