Teatr szkolny domaga się wsparcia / Piotr Kotlarz

0
696

Ostatnio na Facebooku „Pasjonaci Teatru Amatorskiego”  trafiłem na wpis jednej z nauczycielek, która poszukiwała pomysłu na szkolne przedstawienie teatralne. „Hej Kochani, szukam dobrego scenariusza dla licealistów. Najlepiej, żeby to była komedia. Macie jakieś pomysły?”, napisała. Propozycji było bardzo niewiele, czasami proponowano wystawienie klasyki. Biorąc pod uwagę stan polskiej sceny zawodowej, jej repertuar, jestem w stanie zaakceptować i ten kierunek poszukiwań, choć wiem, że przeciwni mu byli tak pedagodzy, jak i praktycy teatru szkolnego okresu międzywojennego. Czy jednak słusznie, czy nie właściwszym byłoby domagać się tego, by teatry zawodowe wzięły się do pracy, by dostrzegły całość swej misji i odeszły tylko od komercji lub tzw. „artyzmu”? By domagać się tego, by teatr szkolny zaczął pracować nad własnym repertuarem, szukał własnego języka…

Smutny obraz, jakże daleko w tyle pozostajemy w tej dziedzinie za innymi społeczeństwami.  Zerknąłem do Internetu i wystarczyła tylko chwila, by zobaczyć jak sytuacja w tym zakresie wygląda choćby w Niemczech… Gdzie polscy autorzy sztuk dla młodzieży, gdzie ich propozycje?

Polski teatr szkolny potrzebuje wsparcia, wymaga reform. Mamy w tej dziedzinie wielkie (choć zapomniane tradycje), . Nie ideologizowanie szkoły, lecz położenie większego akcentu na metody dydaktyczne, warsztat pedagogiczny, wreszcie potrzeby młodzieży…  to powinno być głównym zadaniem polskich władz oświatowych.

Teatr szkolny wymaga pomocy państwa oraz samorządów, ale też pomocy ze strony środowisk artystycznych, twórczych. Teatrów i aktorów (ZASP), którzy mogliby wesprzeć szkolne inicjatywy swym doświadczeniem, organizować przedstawienie dla szkół w celu kształtowania swej przyszłej publiczności, wspomagać szkolenia szkolnych instruktorów teatralnych (nauka dykcji, ruchu scenicznego, reżyserii itd.). Pisarzy, którzy obok innych zajęć, mogliby część czasu poświęcić pracy nad scenariuszami szkolnych przedstawień, sztuk dla młodzieży.

                                                          Piotr Kotlarz

Poniżej kilka obrazków odnoszących się do sytuacji teatru szkolnego w Niemczech.

Szkolne Studio Teatralne we Frankfurcie – Teksty teatralne

www.schultheater.de

www.theaterbuch-versand.de

Wydawca autorów

www.schultheatertexte.de to oferta wydawnictwa autorskiego skierowana specjalnie do szkolnych grup teatralnych oraz nauczycieli przedmiotów artystycznych/teatralnych.

Na stronie www.schultheatertexte.de  znajdziesz stale rosnący repertuar tekstów, które są szczególnie odpowiednie dla teatru w szkole:

  • Proponowane sztuki teatralne dla wszystkich grup wiekowych i na określoną tematykę
  • Informacje o utworach i autorach
  • Zabawy i materiały dydaktyczne do pobrania
  • możliwość ubiegania się o prawa do wykonywania

Warsztaty teatralne Ahrensfuge

www.ahrensflueter-theaterwerkstatt.de/texte.html

Z powodzeniem wystawiał sztuki w teatrze szkolnym/młodzieżowym (12-18 lat) oraz w teatrach amatorskich. Tematy i role zostały zaprojektowane zgodnie z pomysłami i życzeniami aktorów, więc są zbliżone do odpowiedniej grupy wiekowej.

Wymiana teatralna

www.theaterboerse.de

Spektakle na scenach szkolnych i amatorskich, dla teatrów niezależnych i innych w wymianie teatralnej.

Wymiana teatralna zawsze szuka nowych sztuk.

Cantus-Verlag

http://www.cantus-verlag.com/

Przedstawienia z muzyką dla szkół podstawowych, wszystkie z powodzeniem wykonywane.
Utwory te są wydawane przez jeszcze młode CANTUS Verlag w Eschach.

Współpraca szkoły z teatrem

W ubiegłym roku w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu w Erlangen-Norymberdze zrealizowano projekt „Współpraca szkoły z teatrem” w ramach projektu „Edukacja teatralna”. W efekcie powstała ulotka dla nauczycieli „O współpracy szkół i teatrów”. Zawiera kilka ważnych informacji i wskazówek dotyczących współpracy i innych form współpracy. Członkowie Stowarzyszenia Teatrów Szkolnych – Sztuk Widowiskowych Dolna Saksonia mogą  tutaj bezpłatnie zamówić przewodnik w formacie PDF.

 

Inne wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu sztuk dla teatrów szkolnych:

https://www.theaterboerse.de/verlag/

Jeszcze jedna propozycja:

Spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży

Z każdą grupą teatralną powstają nowe historie na scenę. Na tej stronie znajdziesz wybór moich sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży, które powstały na podstawie próśb o role i pomysły na zabawę z danej klasy teatralnej. Nadają się szczególnie do klas szkolnych.

 

Informacje o utworach można znaleźć w następujących miejscach:
A) Streszczenia wszystkich utworów
B) Fragmenty (niebieskie linki)

C) Warunki: procedura, koszty i oferty coachingowe

A) Streszczenia wszystkich utworów

Tutaj znajdziesz podsumowanie zawartości utworu oraz informacje o rolach i długości utworu…

 

Obraz wyróżniający: Końcowy ukłon z produkcji „Folwark Zwierzęcy Demokracji”. ueTheater. Plik Animal Farm der Demokratie.jpg Wikimedia Commons auf Deutsch Z Wikimedia Commons, repozytorium wolnych multimediów