2.7 C
Gdańsk
piątek, 6 grudnia, 2024

Starsze wpływowe kobiety na Instagramie przeciwstawiają się narracjom o starzeniu się / Munmuna Ghosha

0
192

Streszczenie

Influencerów zazwyczaj kojarzy się z młodymi ludźmi tworzącymi falę w mediach społecznościowych. Istnieją jednak „influencerzy” w wieku 60 lat i starsi. To badanie ujawnia „starsze wpływowe kobiety na Instagramie”, które inspirują każde pokolenie swoją atrakcyjnością i obecnością na platformie. W tym badaniu zbadano, w jaki sposób starsze kobiety wpływowe na Instagramie promują się w Internecie i jak kwestionują stereotypy dotyczące starzenia się. W epoce zdefiniowanej przez rosnący wpływ mediów cyfrowych niniejsze badanie ujawnia wyjątkową perspektywę, z której korzystają te kobiety, aby podważyć społeczne założenia dotyczące starzenia się. W szczególności w niniejszym badaniu zaproponowano nowe sposoby starzenia się, przeciwstawiając się płci i wyznaczając nowsze perspektywy na starość i starzenie się. Korzystając z techniki netnografii, przeprowadzono szeroko zakrojone badanie tożsamości online i dyskusje ośmiu starszych kobiet wpływowych na Instagramie. Netnografia pozwoliła wniknąć głębiej w ich profile publiczne, obserwować ich wirtualne społeczności i zapewnić wgląd w ich tożsamość internetową. Wyniki zwracają uwagę na kilka kluczowych cech charakteryzujących osobowości internetowe „starszych influencerek” na Instagramie. Ci influencerzy kwestionują z góry przyjęte wyobrażenia na temat starzenia się za pośrednictwem swoich profili, kreując obraz siebie jako osoby pełnej życia, zaangażowanej i aktywnej. W starannie dobranych tekstach i filmach przedstawiają kolorowe, pełne możliwości życie, pełne wyrażania siebie, które pokazują ich miłość do wszystkiego, co ich otacza, np. jedzenia, podróży, mody, szybkich porad itp. Co więcej, wyniki sugerują, że osoby te influencerzy zapewniają swoim obserwującym poczucie siły. Dzieląc się osobistymi, codziennymi doświadczeniami, mądrością i radami, nawiązują kontakt z szeroką publicznością, podnoszą na duchu i dodają otuchy tym, którzy przeżywają trudne chwile. Ludzie w każdym wieku angażują się w ich treści, pokazując, że to poczucie wspólnoty jest „ponadczasowe”. To badanie netnograficzne ujawniło kluczową rolę, jaką starsze wpływowe kobiety na Instagramie odgrywają w eliminowaniu stereotypów związanych z wiekiem i tworzeniu przyjaznej społeczności. Ich doświadczenia i osobowość w Internecie oferują zróżnicowany punkt widzenia na temat starzenia się, zachęcając jednostki do korzystania z możliwości, jakie oferuje życie w każdym wieku.
s41599-023-02323-4 (1)

Wstęp

Ageizm odnosi się do stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji ludzi ze względu na wiek. Często postrzegana jest jako problem społeczny, z którym należy się uporać. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) podjęła ogromne kroki i opracowała globalne strategie i plany działania dotyczące starzenia się i zdrowia. Inicjatywa ONZ „Dekada zdrowego starzenia się” (2021–2030) koncentruje się przede wszystkim na obszarze – sposobu, w jaki społeczeństwo myśli, czuje i działa w obliczu starzenia się, dbając o to, aby społeczności wokół nas wspierały zdolności osób starszych, zapewniając zintegrowane, skoncentrowane na osobie opieki zdrowotnej dla osób starszych i zapewnienia im długoterminowego dostępu do opieki, która jej potrzebuje (Światowa Organizacja Zdrowia, 2021; Organizacja Narodów Zjednoczonych, 2016 ; Officer i de la Fuente-Nunez, 2018 ). Ageizm jest wszechobecny, a jego zwalczanie w obecnych czasach jest ważną kwestią dotyczącą polityki i rzecznictwa. Omawiając lub wdrażając jakąkolwiek politykę, zauważa się, że liczenie wkładu osób starszych w rodzinę, społeczność i społeczeństwo jest możliwym sposobem budowania narracji w celu zwalczania dyskryminacji ze względu na wiek (Organizacja Narodów Zjednoczonych, 2016 ).
Liczba około 600 milionów osób w wieku 60 lat i więcej na całym świecie podwoi się do 2025 r., osiągając 1,4 miliarda w 2030 r. (Światowa Organizacja Zdrowia, 2021 ). Najszybciej rośnie także liczba osób w wieku 80 lat i więcej, co wskazuje na znaczny wzrost długości życia. To niezwykły wyczyn, który może znacząco przyczynić się do procesu rozwoju. Jednak postawy związane ze starzeniem się i dyskryminacja ze względu na wiek pozbawiają społeczeństwo tej szansy, powodując dewaluację, marginalizację i izolację osób starszych, uważając je za słabe, bezbronne i niewnoszące żadnego wkładu (Swift i Steeden, 2020 ; Organizacja Narodów Zjednoczonych, 2016 ). Wręcz przeciwnie, istnieją również pewne segmenty, w których osoby starsze były nawet przedstawiane jako „bogate w zasoby i produktywne” w nadmiernie pozytywnym świetle, zwłaszcza w mediach rozrywkowych, i niezależnie od takiego przedstawienia osoby starsze w ogóle i w kontekście społecznym zawsze były temat niedoceniany i niewystarczająco zbadany (Makita i in. 2021 ).
Wraz z postępem technologii media społecznościowe, a w szczególności sieci społecznościowe i platformy udostępniania plików wideo, mogły prawdopodobnie w największym stopniu przyczynić się do kształtowania „wizerunku osób starszych” w Internecie i ustanawiania nowych standardów, jednak media społecznościowe są niezwykle uznawane za twórcę i dystrybutor stereotypów wiekowych (Leist, 2013 ; Levy i in. 2013 ; Makita i in. 2021 ). Oro-Piqueras i Marques ( 2016 ) w swojej pracy argumentowali, że media społecznościowe mogą zdominować i stawić czoła negatywnym reprezentacjom starości, ponieważ platforma umożliwia jednostkom dzielenie się zindywidualizowanym doświadczeniem dorastania i starzenia się. Nie ulega jednak wątpliwości, że starsze, zwłaszcza starsze kobiety, w większym stopniu odczuwają skutki dyskryminacji ze względu na wiek wraz z łącznymi skutkami dyskryminacji ze względu na wiek i seksizmu, co prowadzi do wielorakich nierówności, również dlatego, że kobiety mają tendencję do przeżywania swoich małżonków, więc w takich przypadkach muszą polegać na innych w zakresie swoich potrzeb i pomocy (North i Fiske, 2012 ; Hsu, 2015 ). Chociaż starsze pokolenia są obecne w Internecie, często są powiązane z kimś, kto angażuje się w media społecznościowe, ale częściej w celu utrzymania łączności społecznej i zwalczania izolacji (Chen i Schulz, 2016 ; Sen i in. 2022 ).
Ta rozmowa ujawni zupełnie inne pojęcie o „starości”. Niniejsze badanie pokazuje, jak „starsze wpływowe kobiety” wykorzystują media społecznościowe do przedstawiania się lub reprezentowania siebie, szczególnie na Instagramie, za pośrednictwem treści wizualnych i tekstowych swoich postów. Dalsza dyskusja pokaże, w jaki sposób oczekiwania społeczne i stereotypy związane z wpływem wieku i płci są kwestionowane poprzez ich obecność na platformach społecznościowych oraz w jaki sposób tworzą one bardziej włączające i prawdziwe perspektywy na temat starzenia się, a także przyciągają uwagę i miłość publiczności, tworząc obraz że starość nie polega na poczuciu bezradności i bezbronności.
Badacz przejrzy te pytania badawcze, aby zgłębić i zrozumieć aspekty działania wpływowych osób na Instagramie nowej ery.
Pytanie 1. Jak te Stare Kobiety Wpływowe budują i zarządzają swoimi interakcjami online, zasadniczo rodzajem treści i komunikatów, które umieszczają (tj. komentarze, hashtagi i posty na Instagramie), aby wchodzić w interakcję z odbiorcami i
Pytanie 2: Jakie możliwe strategie komunikacji przyjmują podczas interakcji z odbiorcami, co zwiększa ich popularność na Instagramie?
Informacje są zestawiane zgodnie ze wskaźnikami i kategoriami Kozinetsa ( 2010 ), takimi jak:
  1. A. Ich konta na Instagramie, takie jak ich biografia, liczba obserwujących i konta, które obserwują, jakie są ich dane i
  2. B. Powiązane obserwujące, hashtagi, podpisy, liczba polubień, komentarzy, tekstów komentarzy itp. mają przede wszystkim charakter społecznościowy.
Artykuł badawczy będzie miał zadaną strukturę. Po pierwsze, bada szczegóły powiązań osób starszych z technologią i mediami społecznościowymi, a następnie przedstawia je przez pryzmat niektórych współczesnych teorii. Po drugie, szczegółowo omawia podróż coraz starszych kobiet w mediach społecznościowych i platformach technologicznych. W poniższej sekcji opisano szczegółową metodologię przyjętą w tych badaniach; omawia wnioski wynikające z analizy oraz podsumowuje i przedstawia pewne przyszłe propozycje, które można zastosować w celu dalszego rozszerzenia niniejszego badania.

Stowarzyszenie osób starszych z mediami społecznościowymi i technologią

Technologia i starsze nie są już w ostatnim czasie synonimem. Osoby starsze łączą się z Internetem lub platformami cyfrowymi z różnych powodów. Robią zakupy online, rezerwują bilety podróżne, kupują artykuły spożywcze, zamawiają jedzenie, rezerwują bilety do kina i taksówki, kupują leki, śledzą swoje inwestycje i finanse w Internecie oraz korzystają z map do nawigacji i dojazdów do pracy (Peek i in., 2015 ) . Są znacznie bardziej proaktywni i chętni do wdrażania technologii. Mają jednak pewne wyzwania fizyczne i poznawcze, które pojawiają się wraz z wiekiem i mogą czasami stanowić przeszkody/bariery w przyjęciu technologii (Golant, 2017 ). Jednak pokolenie wyżu demograficznego z entuzjazmem pokonuje te bariery fizyczne i technologiczne (Petalla, 2022 ). Obecność osób starszych na platformach mediów społecznościowych jest również ogromna i początkowo rozwinęły one tę relację z technologią, Internetem i platformami cyfrowymi, aby zwalczać samotność (Leist, 2013 ). Wiele osób zostało ostatnio samotnie, ponieważ nie mają dzieci, są wdowami lub wdowcami, więc z pewnością pozostaną same i poradzą sobie same (Dickinson i Hill, 2007 ).
Ponadto nieliczni mają ograniczoną mobilność fizyczną ze względu na podeszły wiek lub pewne dolegliwości. W takich przypadkach technologia w ich życiu jest źródłem kontaktów towarzyskich. Wolą korzystać z Internetu, aby dotrzeć do ludzi i przebywać w jakiejś społeczności (online), aby przełamać samotność i poczuć obecność kogoś wokół siebie (Vines i in. 2015 ; Haase i in. 2021 ). Głównym motywem motywującym ich do korzystania z mediów społecznościowych jest przyjemność z korzystania z nich i budowanie więzi społecznych (Leist, 2013 ). W raporcie „Positive Aging Report” ( 2021 ) podkreślono, że osoby powyżej 60. roku życia, głównie kobiety, to płeć bardziej zaznajomiona z technologią. 34% starszych kobiet spędza na platformach mediów społecznościowych więcej niż cztery godziny dziennie w porównaniu z zaledwie 11% starszych mężczyzn. Ta rozbieżność jest widoczna, ponieważ kobiety silnie wierzą w praktyczne korzyści technologii i częściej z niej korzystają. Ponadto w porównaniu z zaledwie 21% mężczyzn, 37% kobiet „zdecydowanie zgadza się”, że technologia pomaga im zachować zdrowie psychiczne i spokój. Chociaż obie płcie wierzą w korzyści płynące z technologii, można śmiało stwierdzić, że starsze kobiety są bardziej niż mężczyźni przekonane o korzyściach płynących ze stylu życia opartego na technologii. W ten sposób starsze pokolenia, zwłaszcza starsze kobiety, przesuwają swoją bazę w kierunku eksploracji różnorodnych platform mediów społecznościowych, gdzie platforma oferuje swobodę i radość publikowania swoich treści. Chociaż przeprowadzki i zmiany nie są masowe, Instagram coraz bardziej dostrzega obecność pokolenia wyżu demograficznego (McFarlane i Samsioe, 2020 ). Z ostatnich raportów wynika, że ​​choć YouTube jest najpopularniejszą platformą wśród starszych osób, dwadzieścia trzy procent pokolenia Babyboomers woli także korzystać z Instagrama, ze względu na jego wszechstronność (Suciu, 2020 ).
W swoim badaniu Sheldon i in. ( 2021 ) stwierdzili, że starsze pokolenie często korzysta z Instagrama w celach dokumentacyjnych i inspiracji, aby sporządzać listy wydarzeń i pozytywnych wspomnień, które sprzyjają zadowoleniu z życia. Zaczynają lubić Instagram jako platformę, ponieważ dzięki tej platformie mogą łatwo się inspirować. Mogą często monitorować aktywność swoich znajomych na platformie i wykorzystywać ją do dokumentowania i prezentowania swoich historii. Czują się zachwyceni i usatysfakcjonowani, stąd gwałtowny wzrost udziału tego pokolenia na forum, zwłaszcza kobiet (Kamal i Rahmani, 2020 ; Simoes i in. 2021 ). W kilku dyskusjach prowadzonych w przeszłości stwierdzono również, że starsze kobiety coraz bardziej skłaniają się ku Instagramowi, ponieważ uważają, że platforma zapewnia im większą widoczność i, co ważniejsze, tożsamość (McGrath, 2018 ; Birnstengel, 2018 ). Przeplatanie się tych koncepcji bycia online staje się synonimem wieku. Z biegiem czasu zmieniło się także korzystanie z technologii i mediów społecznościowych przez osoby starsze, a niedawna pandemia zmieniła już wiele narracji na temat przejścia na technologię cyfrową; stąd potrzeba badań w tym segmencie wzrosła wraz ze wzrostem popularności mediów cyfrowych, pojawiło się nowe zjawisko bycia online, a co za tym idzie wzrost wskaźnika adopcji wśród tego pokolenia (Soto-Acosta, 2020 ).

Podłoże teoretyczne

Ageizm to przekonująca koncepcja; dlatego też przegląd i redefinicja ageizmu cieszy się coraz większym zainteresowaniem badaczy (Ayalon i in. 2019 ; Makita i in. 2021 ). Butler ( 1969 ) podaje oryginalną definicję, postrzegając ageizm jako uprzedzenie grupy wobec innej grupy. Później zdefiniował ageizm jako praktykę systematycznego tworzenia stereotypów i uprzedzeń skierowanych przeciwko konkretnym osobom tylko dlatego, że są „stare” (Butler, 1969 ). W tym kontekście na stereotypy i uprzedzenia duży wpływ mają przeszłe interakcje danej osoby z różnymi mniejszościami rasowymi i etnicznymi oraz innymi grupami społecznymi. Jest to również założenie teorii kontaktów międzygrupowych, wysuniętej po raz pierwszy przez Allporta ( 1954 ). Teoria kontaktów międzygrupowych jest często uznawana za wiodącą teorię wyjaśniającą, co młodsi dorośli czują wobec osób starszych. Segregacja ze względu na wiek jest stosunkowo częsta we współczesnym społeczeństwie, a media społecznościowe ją pogłębiają (Pettigrew, 2021 ). Od najmłodszych lat ludzie zazwyczaj kontaktują się wyłącznie z ludźmi podobnymi do nich. Chociaż interakcje grupowe mogą być jedną z najskuteczniejszych metod rozwiewania uprzedzeń, każde pokolenie ma niewielkie możliwości uczenia się na doświadczeniach starszych pokoleń (Pettigrew i Tropp, 2008 ). Chociaż częstotliwość kontaktów nie ma podobnego efektu, jakość kontaktu jest powiązana z intencjami behawioralnymi młodych ludzi i postawami wobec osób starszych (Drury i in. 2016 ; Visintin, 2021 ). Dlatego dochodzimy do wniosku, że chociaż częste interakcje mogą nie wystarczyć do zmiany uprzedzeń, natura takich interakcji ma ogromny potencjał, aby to zrobić.
Problem starzenia się jest również często badany pod kątem problemów związanych ze starzeniem się. Ageizm opisuje sposób, w jaki społeczeństwo (młodzi ludzie) postrzega określoną grupę wiekową (osoby starsze). Natomiast lęk związany ze starzeniem się odzwierciedla sposób, w jaki ludzie postrzegają siebie i swoją przyszłość, i jest powiązany z mniejszym optymizmem i strachem przed śmiercią (Barnett i Adams, 2018 ). Ageizm jest także mechanizmem radzenia sobie z problemami osób starszych; stąd łatwo jest negatywnie oceniać osoby starsze i starzenie się oraz ustalać dystans psychologiczny (Cooney i in. 2020 , s. 35).
Pokolenia zostały również należycie uznane za konstrukcje społeczne, które pomagają wyjaśnić złożoność i subtelności starzenia się i rozwoju człowieka w zmieniających się kulturach. Badania wykazały również, że pokolenia stanowią pomocną heurystykę w nadawaniu sensu społecznego (Campbell i in. 2017 ; Levy i in. 2022 ). Zgodnie z perspektywą konstrukcjonizmu społecznego powszechność stereotypów pokoleniowych i społeczna akceptacja używania tych etykiet do opisu osób w różnym wieku pomagają konstruować pokolenia i dysproporcje między nimi (Rudolph et al. 2020 ). Perspektywa konstrukcjonizmu społecznego również wyjaśnia, dlaczego pokolenia są tak wszechobecne. Perspektywa konstrukcjonizmu społecznego zapewnia różne możliwości badania wieku i procesów z nim związanych w pracy, bez polegania na wyjaśnieniach pokoleniowych. Zatem, jak zostanie to szczegółowo wyjaśnione poniżej, perspektywy te dostarczają również praktycznych i teoretycznych porad, które można zastosować w praktyce w celu zidentyfikowania wyzwań związanych ze zrozumieniem wieku i reprezentacji starzenia się w mediach społecznościowych.
Zatem z powyższej dyskusji jasno wynika, że ​​starzenie się stanowi wyzwanie na wielu poziomach, zwłaszcza gdy społeczeństwo ma już z góry ustalone wyobrażenia na temat starości. Poglądy te mają wpływ nie tylko na osoby starsze, ale także na młodsze pokolenia. Niniejsze badanie ma na celu wypełnienie tej luki, w której wpływowi Instagramowcy nowej ery nie tylko pomagają w pokonaniu starzejących się marek, ale także tworzą silniejsze więzi z odbiorcami, przeciwstawiając się dyskusjom pokoleń i kwestionując stereotypy społeczne.

Metodologia

Biorąc pod uwagę świeżość problemu i niedostatek wcześniejszych badań w tej dziedzinie, a także aby dogłębnie zrozumieć ten nowy trend wzrostu liczby starszych kobiet wpływowych na Instagramie, badaczka wybrała podejście jakościowe, wykorzystując netnografię do analizy treści online (Miles i in. 2018 ; Silverman, 2015 ). W badaniu skupiono się na Instagramie, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych platform (Dixon, 2022 ), a użytkownicy mediów społecznościowych poświęcają i wykorzystują tę platformę głównie do wizualnego opowiadania historii, co jest również powodem popularności tej platformy wśród influencerów i ludzie w każdym wieku. Oprócz atrakcyjności wizualnej platforma ma również szczególne możliwości operacyjne, takie jak trwałość, widoczność, łatwy dostęp do treści (Byod, 2010 ) i lepsza ekspresyjność z punktu widzenia analizy danych, co czyni Instagram preferowanym serwisem społecznościowym do badań cyfrowych (Laestadius, 2017 r. ). Na potrzeby tego badania opcja wyszukiwania na Instagramie umożliwiła przeprowadzenie istotnego badania niektórych hashtagów związanych z wiekiem, takich jak #olderwomen i #olderinfluencers. Etykiety te pełniły rolę wyraźnych wskaźników umożliwiających kategoryzację treści odpowiednich do badania oraz śledzenie i segregowanie profili osób, które wydawały się odpowiednie. Pierwszym etapem było zestawienie wszystkich profili starszych kobiet na Instagramie, które wyłoniły się z hashtagów i powiązanych wyszukiwań. Następnie zidentyfikowano kilka relacji, biorąc pod uwagę sens doboru mniejszej próby.
Przy wyborze kierowało się kilkoma kryteriami włączenia/wyłączenia. Kryteriami włączenia były kobiety powyżej 60. roku życia, zwłaszcza te, które przed pojawieniem się na Instagramie lub przed podróżą w mediach społecznościowych nie cieszyły się sławą ani wcześniejszym uznaniem ani tożsamością celebrytów, a których obecność i obserwujących w mediach społecznościowych wytworzyła ich siła perswazji oraz oryginalne i fascynujące treści . Badanie skupiło się także na indyjskich influencerkach w wieku powyżej 60 lat. Biorąc to pod uwagę, kryteriami wykluczenia rzeczywiście stały się te profile gwiazd, profesjonalnych artystów lub innych osób, które cieszą się pewną sławą w mediach głównego nurtu, które zostały zignorowane i wyeliminowane z badania. Biorąc pod uwagę wytyczne etyczne, uwzględniliśmy i przeanalizowaliśmy jedynie profile publiczne (Bassett i O’Riordan, 2002 ). Pojawiło się osiem ostatecznych profili, które spełniły nasze podstawowe kryteria włączenia. Ponieważ badanie ma charakter eksploracyjny, nie zastosowano żadnych dodatkowych filtrów, a wybrane profile badano przez trzynaście tygodni, od września 2022 r. do połowy grudnia 2022 r. Na potrzeby tego badania badacz analizował ich posty na Instagramie, zamieszczane przez nich zdjęcia i podpisy, i filmy, które publikują. W badaniu uwzględniono także komentarze, jakie otrzymują pod postami oraz sposób, w jaki nawiązują kontakt z odbiorcami poprzez treści i odpowiedzi na otrzymane komentarze. W badaniu wykorzystano podejście netnograficzne (Bartl i in. 2016 ; Lenihan i Kelly-Holmes, 2015 ), w którym treść jest następnie kodowana tematycznie (Guest i in. 2014 ; Song i in. 2020 ) za pomocą procesu indukcyjnego mającego na celu wykrycie najbardziej odpowiednie i znaczące kategorie, które pomogą rozpoznać to nowe zjawisko. Na podstawie klasyfikacji influencerów Gomeza ( 2019 ) ze względu na liczbę obserwujących, w badaniu zidentyfikowano czterech z nich jako makroinfluencerów (gdzie liczba obserwujących wynosi od 100 000 do 1 miliona), a czterech jako mikroinfluencerów (gdzie liczba obserwujących wynosi od 1000 do 100 000 ). Te starsze kobiety pochodzą z różnych środowisk i mają różne zainteresowania. Przyciągnęli odbiorców swoim zainteresowaniem i pasją do hobby i pracy oraz uświadomili widzom, że nie ma nic zwanego „wiekiem” ani „starzeniem się”, a w każdym wieku można być równie interesującym i istotnym. W badaniu zostanie zastosowane podejście jakościowe i zostanie przeprowadzona netnografia ośmiu wpływowych osób na Instagramie starszych kobiet, ostatecznie wybranych i sfinalizowanych po dokładnej analizie, biorąc pod uwagę udostępniane przez nie posty (zdjęcia i filmy) oraz sposób, w jaki wchodzą w interakcję z odbiorcami (komentarze do postu i ich odpowiedzi na komentarze) poprzez ich treść. Po pierwsze, poniżej podano krótki szczegół, dzięki któremu wszystkie brane pod uwagę Wpływowe Starsze Kobiety zrozumieją swoją różnorodność i nowość, jaką wnoszą poprzez swoją obecność i treści na platformie.

Doktor Seema Anand

W wieku 61 lat mitolog Seema Anand, praktykująca gawędziarka, za pośrednictwem swojego konta na Instagramie przełamała stereotypy dotyczące bliskości fizycznej. Przekazuje swoje spostrzeżenia na temat seksu, dziewictwa i przyjemności, edukując swoich zwolenników w prosty i interaktywny sposób. Jej filmy często obalają kilka mitów na temat seksu tabu i zachęcają ludzi do oduczenia się i porzucenia błędnych przekonań. Opowiada także o tym, jak starsze osoby mogą mieć dobre życie seksualne i otwarcie omawia wszystkie tabu, jakie krążą wokół seksu i naszego ciała. W maju 2022 r. pojawiła się w Vogue’u, podkreślając, jak starsi ludzie mogą uprawiać dobry seks. Zwykle wykorzystuje historie, aby szerzyć świadomość na temat istotnych kwestii, zwłaszcza kobiet. Wierzy, że historie mają wiele aspektów i funkcji, które można opowiedzieć w unikalny sposób opowiadającym lub publiczności. Jej śledzenie w mediach społecznościowych jest ogromne, a ona aktywnie się z nimi angażuje.

Ravi Bala Sharma

Jest znana jako Dancing Dadi, co na Instagramie oznacza tańczącą babcię! Opisuje siebie jako osobę, która nadal składa życzenia urodzinowe. Jej profil na Instagramie jest pełen filmów z jej tańcem. Śpiewa w wielu tanecznych numerach, od szybkich numerów po melancholijne piosenki. Jej pełny wdzięk i swobodne ruchy przykuły uwagę wielu znanych choreografów. Jest emerytowaną nauczycielką, która z energią i zapałem realizuje swoją pasję. Jej płynne i żywe występy wyraźnie odzwierciedlają jej osobowość i oznaczają, że możesz wyznaczyć sobie każdy kamień milowy, dopóki nie uwierzysz w siebie. Ma także wpływ na wiele osób w jej wieku i wiele osób z młodszej grupy.

Manjri Varde

Manjari jest niezależną artystką i projektantką. 66-latek tworzy szereg dzieł sztuki abstrakcyjnej, boskiej i tradycyjnej i prezentuje je na platformie. Ma swoją markę „Samanjari”, która promuje „sztukę noszenia”, wygodne połączenie delikatnych i żywych tkanin, kaligrafii i poetyckich pieśni. Przełamując ponad tonę stereotypów, z pewnością siebie obnosi się z zachodnimi strojami, bierze udział w sesji zdjęciowej dla Vogue’a wraz ze swoją synową, tworzy śmieszne filmy, filmy taneczne i mimikę, pokazując niezwykłe koleżeństwo teściowej i związek synowy. Opowiada także o swoich relacjach z rodzicami, teściami, dziećmi i synową oraz o tym, jak inaczej na nich patrzy. Opowiada o swoich aspiracjach i tym, jak przełożyły się one na jej wytwórnię „Samanjari”. Jej konto na Instagramie jest pełne koloru, wigoru i młodości. Przeciwstawiła się wszelkim normom, złamała wszelkie zasady obowiązujące w jej wieku i pięknie pokazała niedocenioną moc życia prawdziwym sobą w każdym wieku i czasie.

Poonam Sapra – Matka ze znakiem

Poonam Sapra to mama z niekonwencjonalnym znakiem dla internetowej publiczności na Instagramie. Rządzi platformą dzięki swoim dziwacznym wskazówkom i subtelnemu Gyanowi! Jej profil na Instagramie jest pełen porad, które nazywamy „Gyan” (głoszenie), prezentowanych w wyjątkowy sposób. Pokazuje go na tablicy i trzyma jako plakat. Każdy ekran jest bardzo podobny, gdy go widzisz, ale wyświetlane komunikaty są różne! Niektóre motywują, inne są doskonałe i wspierające, a jeszcze inne stanowią matczyną radę. Jej zwolennicy cieszą się z wyjątkowości przekazywania niezbyt kaznodziei, co poprawia im samopoczucie, a wśród młodych ludzi wzbudza akceptację i pozytywne nastawienie. Jej humorystyczne wpisy szybko zajęły szczególne miejsce w sercach Instagrammerów.

Kanan Bala, czyli Mama – K

Jest czarodziejką jedzenia na Instagramie. Jej konto jest pełne smakołyków wszelkiego rodzaju i typu. Strona jest pełna kanałów, które wyglądają jak kulinarny raj. Prezentuje szeroką gamę asortymentu zarówno w stylu stylowym, jak i domowym. Jej wyjątkowe wyczucie wystawy przyciąga jej zwolenników. Uprawia warzywa na swoim terenie mieszkalnym i woli podążać drogą ekologiczną. Mama-K uczy się także sztuki kulinarnej i prezentuje ją swoim widzom. Uważa społeczność Instagrama za swoją dalszą rodzinę i uwielbia dzielić się wszystkim, co przygotowuje. Uważa, że ​​ta społeczność jest piękna i pozytywna, wszędzie panuje większa akceptacja i pozytywność.

Sheela Bajaj

Sheela Bajaj, 78-latka z Delhi, podczas izolacji na nowo rozbudziła w sobie pasję do szydełkowania i za pośrednictwem Instagrama zamieniła ją w biznes. Pomysł jej wnuczki polegał na założeniu firmy, w której prezentowałaby swoje umiejętności robienia na drutach niesamowitych dzieł sztuki. Duet uruchomił działalność związaną z szydełkowaniem za pośrednictwem Instagrama i spotkał się z ciepłym przyjęciem. Sheela produkuje szeroką gamę produktów szydełkowanych, takich jak swetry, akcesoria, kolczyki, woreczki, zabawki i artykuły wyposażenia wnętrz. Pokazała je publiczności na Insta i dzięki swoim robótkom zyskała wielu obserwujących.

Shanthi Ramachandran

Shanthi Ramachandran, bankierka, która obecnie ma wpływ na branżę kulinarną na Instagramie, rozpoczęła karierę w mediach społecznościowych w 2015 roku, po przejściu na emeryturę. Jej córka nalegała, aby założyła konto na Instagramie, aby pokazywać swoje przepisy, wskazówki kulinarne itp. W mgnieniu oka Shanthi zyskała uznanie w Internecie za swoje proste i autentyczne dania indyjskie – thokku, sambar, rasam, one pot rajma itd. jej wyjątkowy zmysł eksponowania przepisów z bardzo osobistą historią.

Rajini Chandy

72-letnia gospodyni domowa właśnie podbiła Instagram swoimi wpływowymi postami. Publikuje swoje zdjęcia, od noszenia sari po podarte dżinsy, dżinsowe sukienki i kombinezony. Wierzy w robienie tego, co kocha i sprawia jej przyjemność. Zadebiutowała w filmach malajalam w wieku 65 lat i od tamtej pory jest po prostu nie do zatrzymania! Tworzy liczne treści na platformach, na których można ją spotkać ćwiczącą na siłowni, uczącą się tańca i realizującą inne swoje hobby. Jej posty i pełna wdzięku obecność w Internecie przełamują wiele schematów i pokazują, że wiek nie jest przeszkodą w realizowaniu swojej pasji i motywowaniu innych do podążania nią.
Niniejsze badanie koncentruje się na starszych kobietach jako „influencerkach na Instagramie” i bada, w jaki sposób działały one na platformie społecznościowej Instagram i zmieniły swoje reprezentacje społeczne oraz poglądy na temat wieku i starzenia się.

Wyniki

Badanie profili na Instagramie pod różnymi względami pozwoliło uzyskać wyjątkową wiedzę na temat starszych influencerek. W tym badaniu zaprezentowano i odkodowano cztery najbardziej znaczące ustalenia, segregując je według tematów i odpowiadając na pytania badawcze sformułowane na potrzeby tego badania.

Ekskluzywne przedstawienie siebie w Internecie

Pierwszymi godnymi uwagi odkryciami są autoprezentacja w Internecie, zarządzanie wyglądem osobistym i projekcje stylu, a także ślad na ich profilach online (Lennon i Rudd, 1994 ). Dla nich Instagram oznacza platformę oferującą przestrzeń do życia i innowacyjności, a także miejsce, z którego czerpią swoją tożsamość dzięki pracy, pasji i hobby. Czerpiąc z różnorodnych zasobów semiotycznych ze swoich postów, starsze influencerki często bawiły się swoim autoportretem w Internecie, gdzie wykazały się ogromną odwagą, przedstawiając siebie i swoje wybory wbrew wszelkim stereotypom dotyczącym wieku. Co więcej, analiza treści i zasobów postów wykazała, że ​​starsi influencerzy reprezentują unikalny i autentyczny styl, który wydaje się szczery i atrakcyjny dla odbiorców. Ukształtowali ich treść i zamieścili, aby rozwinąć coś, co można uznać za branding osobisty, czyniąc je widocznymi i odróżniającymi je od siebie. Każdy z nich reprezentuje charakterystyczny wygląd i styl, dzięki czemu jego profil jest wyjątkowy. Na przykład strona Instagram Manjriego Varde’a jest pełna kolorów i wibracji. Ta żywiołowość wynika z jej sztuki, kaligrafii i jazzowego stylu. Jej żywe ubrania, akcesoria i odlotowe wyrazy na bębnach sprawiają, że jest atrakcyjna wśród obserwujących i pomaga jej wyróżnić się w niekonwencjonalny sposób. Często nosi stroje podkreślające przeciwieństwa: tenisówki ze spódnicą w połączeniu z kwiatami, odlotowe dodatki i szaliki. Reprezentuje wyjątkowy styl. Jej zwolennicy bardzo doceniają także sposób przedstawiania jej dzieł sztuki i kaligrafii, którą wykonuje. Jednak to, co wyróżnia ją na tle publiczności, to beztroski styl i dowcipny styl, dzięki któremu nawiązuje kontakt z publicznością.
W jednym ze swoich filmów opublikowała post promujący markę „Raasa”. Ma na sobie jasnoróżowy zestaw sznurków z uroczą, ręcznie tkaną chustą i modnymi dodatkami. W tym poście wideo umieściła hashtag #honouringmyself i opowiada widzom, jak lubi jasne kolory i jak ładnie wygląda w takich kolorach. Zaangażowanie odbiorców w ten post jest również ogromne – post otrzymał 2951 polubień i 190 komentarzy, a odbiorcy po prostu ją chwalą, obdarzają ją miłością i komentują komentarzami typu „Wiek to tylko liczba”, „Redefiniujesz wiek” , i wiele więcej.
Jeśli spojrzymy na inne profile, np. dr Seemy Anand, zobaczymy, jak głęboko jest ona związana ze swoimi obserwatorami poprzez swoje posty, filmy i komentarze do swojego postu. W jej poście znajduje się szczególny film zatytułowany „Gówniane historie w naszym życiu”, w którym opowiedziała historię o groszku i księżniczce oraz o tym, jak wszystkie te błędne narracje i historie mogą mieć głębszy wpływ na nasze życie przez znacznie dłuższy czas. okresie i jak mogą one wpłynąć na nasze relacje. Omówiła wszystkie normy stworzone przez nasze społeczeństwo, standardowy typ ciała, normalne zachowanie kobiet i to, jakie powinny być. W tym filmie namawia nas, abyśmy tworzyli mocne historie, aby kobiety wokół nas miały lepsze historie, do których mogą się odnieść – „Żadnego zawstydzania ciała, żadnych gównianych historii”. Ten konkretny film zdobył 28,5 tys. polubień i 401 komentarzy, a każdy komentarz wychwalał jej fascynujące umiejętności opowiadania historii, wyrażał zgodę na jej poglądy i dzielił się osobistymi historiami, na które w dzieciństwie lub w dzieciństwie wywarła wpływ historia o ziarnku grochu i księżniczce. Więź dr Anand z jej zwolennikami jest tak silna, że ​​każdy komentarz ma charakter osobisty, a ona także odwzajemniła swoje uczucia w przypadku kilku komentarzy.

Ravi Bala Sharma i Rajni Chandy widzą tę samą energię w swoich ubraniach i stylizacjach, które są wyraźnie wyjątkowe. Chociaż każdy z nich zaprzeczył pojęciu starości i obnosił się ze swoją żywą i wesołą stroną, aby nawiązać kontakt ze swoimi zwolennikami, z łatwością możemy zidentyfikować ich styl i wyjątkowy urok, który ma zwabić odbiorców tam, gdzie autoprezentacja tych starszych wpływowych osób w Internecie, celowo wykazują niezawodną osobowość (Carrasco i in. 2018 ; Caldeira i in. 2021 ). Analiza treści ujawniła ponadto kilka interesujących spostrzeżeń; jedną z nich jest ich „autentyczność” (Audrezet i in. 2018 ), która jest integralną częścią tworzenia i umacniania ich jako marek osobistych oraz pomagania im być wiernymi sobie. Dzięki temu zyskali wielu obserwujących, ponieważ wybory, które rozważali, wydawały się bardzo trafne i uczciwe w stosunku do obserwujących i ich treści, a posty pozwoliły także ich obserwującym i widzom rzucić okiem na ich codzienne życie. W ich postach pojawiło się wiele zdjęć i filmów przedstawiających ich codzienne życie, pracę, obowiązki i zabawy z rodzinami. Fragmenty ich codziennego życia zawierają także zabawne, dowcipne podpisy ukazujące ich głębokie, wewnętrzne uczucia. Jednym z takich przykładów jest post Poonam Sapry, znanej również jako matka ze znakiem: „Pamiętasz to swoje żenujące zdjęcie z dzieciństwa, które mama chce wszystkim pokazać?” z dopiskiem „Pozwól jej raz na jakiś czas ” Ten post uzyskał 18,4 tys. polubień i mnóstwo komentarzy potwierdzających, że tak, mają takie zdjęcie, a nawet jej syn, Pranav Sapra, skomentował – „Mamo, nie, proszę ”, prosząc ją, żeby tego nie robiła udostępnij swoje zdjęcia swoim obserwującym! Otwartość i osobisty charakter tych postów połączyły ich z odbiorcami. Każda z ich autoprezentacji była prawdziwa i wierna sobie, a oni szybko nawiązali kontakt z publicznością, ponieważ jej publiczność również odniosła się do wszystkich tych rozmów z ich własnego życia. Nie tylko udostępniają treści, ale czasami także zadają pytania, dylematy lub wątpliwości swoim obserwującym, jak „Shanthi Ramachandran, alias Shaanthram” opublikowała zrzut ekranu przedstawiający fałszywy alert profilowy, zawierający jej imię i nazwisko oraz jej zdjęcia, oraz nalegała, aby jej użytkownicy zgłaszali to konto, a ona ma tylko jedno konto, to konto jest fałszywe! Pomaga im to nawiązać więź emocjonalną i pielęgnować bliskość ze swoimi zwolennikami, wzmacniając poczucie zamkniętej społeczności poprzez autentyczność i lojalność (Zulli, 2017 ).

Ponieważ w Internecie wydają się autentyczne, zyskują coraz większą popularność. Ich internetowa narracja o „byciu zwyczajną” i „autentyczną” osobą wzmocniła ich wiarygodność wśród obserwujących, zdobywając w ten sposób ogromną rzeszę fanów. Ich treść działa potężnie, ponieważ skupiają się na pozytywnym starzeniu się i wyższej samoakceptacji. Oryginalność, z jaką kwestionują koncepcję starzenia się, optymistyczne podejście do późniejszego życia i zorientowana na akceptację odwaga wobec starzenia się w ogromnym stopniu przyczyniły się do zmiany sposobu postrzegania starzenia się i starości. Co więcej, zachęciło to inne starsze kobiety do gwałtownego wyrażania swojej wyobraźni, ponieważ wszystkie te starsze wpływowe osoby w każdej treści obnoszą się ze swoim wiekiem i otwarcie akceptują proces starzenia. Przekazują swoim odbiorcom autentyczność związaną z „starzeniem się”.

Mieszanka tekstów i wizualizacji w odwzajemnianiu emocji

Kolejnym istotnym wnioskiem przy analizie ich profili jest znaczenie tekstów lub treści tekstowych. Chociaż Instagram jest platformą, na której treści wizualne zwiększają atrakcyjność, nie można ignorować znaczenia treści tekstowych. Analizując profil, zauważono, że notatki tekstowe zamieszczane wraz z treścią przez te starsze wpływowe osoby również mają dużą siłę oddziaływania. Oprócz zdjęć i filmów cieszą się one równie dużym zainteresowaniem odbiorców. Widzowie nawiązują z nimi emocjonalny kontakt, gdy także przekazują swoje emocje wraz ze zdjęciem lub filmem. Mała notatka jako treść tekstowa, będąca połączeniem treści wizualnych i tekstowych, tworzy dodatkowy znak dla ich postów lub publikowanych przez nich treści. Wizerunki zdjęcia z tekstem lub tekstem odgrywają dominującą rolę w nawiązywaniu kontaktów społecznych i zdobywaniu wsparcia odbiorców. Treść tekstowa i komentarze obserwujących na temat takich treści potwierdzają, że więź z odbiorcami zdobywana jest dzięki wspólnym doświadczeniom, które są prawdziwe i praktyczne. Doświadczenia związane ze starzeniem się, którymi dzielą się ze swoimi obserwatorami, cieszą się dużym podziwem, a oni także nawiązują kontakt z tymi starszymi wpływowymi osobami, dzieląc się swoimi zainteresowaniami. Obszary treści tekstowych zamieszczanych przez te makro i mikroinfluencerów to autentyczne przepisy, prace ogrodnicze lub wszelkie codzienne czynności, jakie podejmują. Treść tekstowa zawiera dyskusję na temat warzyw i sposobów ich uprawy, a także chwytliwą grafikę. Na przykład Kanan Bala, znana również jako Mama Treats, udostępnia również krótkie filmy wideo przedstawiające produkty w jej ogrodzie, zawierające dodatkowe informacje na temat wartości odżywczej produktów. Aby dyskusja była bardziej interaktywna i autentyczna, prosi również swoją „rodzinę na Insta” o sugestie (tak nazywa swoich obserwujących) dotyczące „jakiego ciekawego jedzenia można ugotować z produktów, które dzisiaj zbiera ze swojego kuchennego ogródka” .” To przyciąga wiele komentarzy, dyskusji, sugestii i wskazówek, a także pokazuje jej pewność siebie w oczach odbiorców.
Innym przykładem jest Shanthi Ramachandran, znana również jako Shaanthram, która dzieli się ze swoimi zwolennikami swoim codziennym życiem i przepisami kulinarnymi. Kontaktuje się z publicznością poprzez swoje przepisy na śniadania i lunche oraz łączy elementy wizualne z treścią tekstową, w której opisuje swój dzień; w tym miejscu dzieli się także swoim szczęściem, a także smutkiem z powodu złego stanu zdrowia przyjaciółki i prosi swoich zwolenników o modlitwę o powrót do zdrowia jej najlepszej przyjaciółki. Poniżej podano kilka szczegółów ułatwiających zrozumienie wzoru –
„Dzisiejszy lunch był z Niesamowitą, otrzymaną z miłością od jednej z moich drogich przyjaciół, mojej najdroższej mamy, co sprawiło, że ogłosiłem dziś święto w mojej kuchni, że również w niedzielę. Podałem go z prostymi dodatkami, ale moje serce i żołądek były pełne” .

Nie tylko w szkole, ale na #instagramie i w #virtualworld zdarzają się również prawdziwe i piękne przyjaźnie. Jestem błogosławiona, że ​​mam takie przyjaźnie. Dedykuję tę piosenkę wszystkim moim przyjaciołom, którzy stali się prawdziwi z wirtualnego; Wiem, że moi przyjaciele tutaj zrozumieliby, o kim mówię 

„Serce boli mnie na myśl o nagłych problemach zdrowotnych jednego z moich najlepszych przyjaciół i modlę się do Boga, aby pobłogosławił mojego przyjaciela, aby szybko wyzdrowiał z choroby i zainspirował wielu, ponieważ jestem bardzo wdzięczny temu klejnotowi za to, kim jestem Jestem dzisiaj, wiem, że modlitwy mogą czynić cuda i mam wiarę w swoją wiarę”.
Oprócz dzielenia się swoimi hobby i życiem codziennym, starsi influencerzy często opowiadają o doświadczeniach, udzielając „Gyanowi” (porady), aby przełamać stereotypowe normy społeczne i obalić pewne mity. Ciekawym spostrzeżeniem zawartym w treści tekstowej jest związana z nią narracja humorystyczna (Lynch, 2002 ). Te kobiety odrzucają stereotypy i normy społeczne dotyczące starzenia się, przyglądając się im i dodając do swoich treści szczyptę humoru, dzięki czemu stają się one bardziej atrakcyjne dla ich obserwujących. Tak więc przedstawiony przez nich „Gyan” jest przesłodzony humorem, ale jednocześnie daje do myślenia, ma znaczenie i współbrzmi z powszechnymi uczuciami.
Na przykład Poonam Sapra komunikuje się ze swoimi zwolennikami za pomocą tekstów, w których przekazuje wyraźną, jasną komunikację, humor i mocny przekaz. Niezależnie od tego, czy składasz swoim obserwującym życzenia z okazji jakichkolwiek świąt, czy świętujesz swoją obecność z rodziną na Insta, czy też codzienną dawkę motywacji lub lekcji życia, wszystko to jest wyświetlane za pomocą tekstów na plakacie. Były takie wiadomości
„Miłość jest szczepionką na nienawiść, złość i zazdrość”.

Czasami dobrze jest być zdezorientowanym. Wszyscy próbujemy zrozumieć Życie” lub

„Był chłopiec o imieniu Teja, miał dużo bheja (mózg)”.
Humor używany w nawiązywaniu kontaktu z obserwującymi można również uznać za wpływowe narzędzie tworzenia i wzmacniania intymności.
Ponadto Sheela Bajaj, znana również jako catchcrafthanded, w jednym ze swoich postów podzieliła się ze swoimi widzami i obserwatorami swoją relacją Dadi-poti (Babcia-Wnuczka) oraz tym, jak w wieku 78 lat, podczas blokady związanej z pandemią Covid-19, wszystkie robótki na szydełku pracy i rozszerzenie jej na wszystko, co rozpoczęło się z pomocą jej wnuczki.

Treść do tworzenia skojarzeń

Trzecim sugestywnym odkryciem są konsekwencje relacji, jakie te starsze influencerki nawiązują z odbiorcami. Kiedy głębiej zagłębiamy się w komentarze ich obserwujących pod każdym udostępnionym przez nich zdjęciem, filmem lub tekstem, zauważamy, że zawsze były one bardzo doceniane i dobrze przyjmowane przez swoich obserwujących. Warto również zauważyć, że większość ich obserwujących to młodsi odpowiednicy, którzy angażują się w ich treści i angażują się w nie z wielką pasją. Uwydatnia to międzypokoleniowy wpływ, jaki wywarli dzięki swoim treściom. Młodsze pokolenie to większość użytkowników platformy (Liao i in. 2021 ), a starsi influencerzy zyskali ogromną popularność wśród młodszych odbiorców. Zachęcają te starsze kobiety swoimi motywującymi komentarzami, takimi jak:
„To taki fajny post”.

„Jeśli tak wygląda starzenie się, chcę się zestarzeć jak ty!”

„Jak możesz być tak prawdziwy?”

„Wiek to dla ciebie tylko liczba”.
Oto kilka komentarzy; jednakże większość otrzymanych przez nich komentarzy ma silne pozytywne konotacje i można je dobrze zdefiniować jako „inspirujące, wzmacniające, motywujące i znaczące”. Te konotacje określają sposób, w jaki postrzegają ich młodzi odbiorcy. Opublikowane przez nie treści zawierały w całości przedstawienia młodszej publiczności, która wyraziła swoją miłość do starszych kobiet za pomocą emotikonów i ikon, od atrakcyjnych po emocjonalne. Ponieważ większość komentarzy wyraża pozytywne nastawienie i uczucia, bardzo niewiele niewłaściwych lub obraźliwych komentarzy nie jest wartych uwagi lub omówienia. Ich obecność na platformie zazwyczaj potwierdza ich autentyczność i zapewnia obserwującym znaczącą i wspierającą atmosferę.

Prawdziwe i autentyczne treści zyskują widoczność

Następny punkt pomaga nam również zrozumieć, w jaki sposób kapitał społeczny zamienia się w kapitał ekonomiczny, generując zysk. „Współczynnik zaangażowania” pomaga nam analizować i rozumieć relacje tych wpływowych osób w mediach społecznościowych z ich obserwującymi. W większości rozpatrywanych przypadków można zauważyć, że wskaźnik ten jest wyższy od średniej dla danej kategorii, tj. 1,70% (Ouvrein et al. 2021 ). Trzy influencerki o najwyższym wskaźniku zaangażowania to Poonam Sapra (11,81%), Manjari Varde (4,31%), a następnie Seema Anand (3,53%) i Ravi Bala Sharma (2,59%).
Znaczącym rezultatem ujawnionym w wyniku analizy są relacje tych starszych wpływowych kobiet z ich odbiorcami/obserwatorami poprzez optymalne wykorzystanie autonomii i spontaniczności platformy, co sprawiło, że zostały zauważone i nawiązały współpracę z markami i celebrytami. Dzięki swojej zawartości zyskały szeroką widoczność. Ich wzrost na platformie oznacza nadejście nowej fazy online. Szybki wzrost liczby ich obserwujących i wzrost liczby wpływowych starszych kobiet spotkały się z dużym zainteresowaniem rynku. Nawiązanie kontaktu z milionem obserwujących przyciągnęło także różne marki, które je zauważyły ​​i rozważyły ​​strategie włączenia ich w celu dotarcia do nowszych grup demograficznych. Niektóre doraźne agencje marketingowe przyglądają się teraz wpływowym osobom, które chcą za ich pośrednictwem dotrzeć do swoich obserwujących. Bliskość z obserwującymi czyni ich bardziej atrakcyjnymi dla marek. Autentyczność i autentyczność, którą zbudowali dzięki swoim treściom, można przełożyć na marki, które promują; tak nowa linia marketerów i marek patrzy na starszych influencerów. Ponowne pośrednictwo marek i reklam jest bardziej powszechne w przypadku makroinfluencerów, którzy są bardziej satysfakcjonujący dla marek, a kilku makroinfluencerów współpracuje z markami, włączając je do swoich postów, wymieniając ich nazwy i uczestnicząc w swoich ekskluzywnych wydarzeniach. Jest to proces dwukierunkowy, w którym korzyści leżą po obu stronach; Jednak w dłuższej perspektywie dalsze analizy będą interesujące, czy w nadchodzących czasach starsi influencerzy zostaną dokooptowani przez cały ekosystem marketingowy złożony z marek, marketerów i reklamodawców. Ponadto, w jaki sposób ich zwolennicy podejmą integrację i jak kolosalna baza obserwujących wpłynie na influencerów i postrzeganie marki.

Wniosek

Starszym dorosłym w naszym społeczeństwie trudno jest znaleźć niszę. Co więcej, w przypadku starszych kobiet życie nie jest dla nich zbyt łatwe. Podeszły wiek, związane z wiekiem dolegliwości fizyczne, społeczne tabu i samotność wystarczą, aby je powstrzymać i sprawić, że poczują się bezbronne i pozbawione nadziei. Nierówności pogłębiają się w starszym wieku, ponieważ niedociągnięcia i dyskryminacja kumulują się przez całe życie. Od wielu lat zdarza się to zwłaszcza starszym kobietom.
Internet i platformy mediów społecznościowych były w dużej mierze fenomenem młodych ludzi, a osoby starsze nie mogły zrozumieć Internetu ani platform cyfrowych ani z nich korzystać – jest to powszechne przekonanie, w myśl którego żyjemy od wielu lat.
Twigg ( 2013 ) argumentuje, że kobiecość w ustandaryzowanym pojęciu jest konceptualizowana wokół obrazu „młodości”, a każda kobieta, która nie przestrzega tego pojęcia lub się do niego nie stosuje, w rzeczywistości znajduje się w pewnego rodzaju położeniu, w którym zostaje umieszczona jako „społeczna wygnanka z kobiecość” (s. 5). Stąd w świecie treści wizualnych, gdzie istnieją wszelkiego rodzaju doskonałości, a eksponowano i promowano przede wszystkim doskonałości cielesne, ci starsi ludzie w rzeczywistości stają się niewidzialni kulturowo, ponieważ ich egzystencja nie mieści się w ustalonych zasadach; jednakże wzrost popularności i akceptacja tych starszych wpływowych kobiet stworzyła kontrhegemoniczny pogląd, przeciwstawiający się wszelkim narracjom, które istniały na temat „starzenia się i piękna”. Platforma Instagram, zazwyczaj zarezerwowana dla fashionistek (termin w całości przedstawiany millenialsom), przeżywa nową falę. Fala swoim przedstawieniem przełamuje wszelkie ustalone wcześniej podstawy i rzeczywistość oraz przeciwstawia się nowym normom obowiązującym społeczeństwo i ludzi. Rządzili swoimi treściami w mediach społecznościowych niczym ich młodsi odpowiednicy i odtworzyli nową zasadę istnienia, w której nie ma nic zwanego przeszkodami/barierami/ogrodzeniami. W swoich postach wykluczają każdą opcję „wiek” lub „starzenie się” jako szkodliwą i podatną na zagrożenia; zamiast tego wykorzystali swój „wiek” jako wartościowy wymiar i pokazali go z pewną dumą. Ujawniając, jacy są, rzekomo jak ludzie wyglądają wraz z upływem czasu, na przykład siwe włosy, drobne zmarszczki i inne ślady czasu, przeciwstawili się konwencjonalnym i niezmiennym przedstawieniom i zaprezentowali nowe, ekscentryczne wizerunki starszych kobiet. Ich internetowy wizerunek „ prawdziwego siebie ” destygmatyzuje starzenie się i reinterpretuje regularne i pozytywne cechy ludzkiego cyklu życia. Ich posty motywują i tworzą kontrapunkt, inspirują ludzi do myślenia poza społecznymi piętnami i idealistycznymi pojęciami oraz pomagają odbiorcom docenić normalny proces biologiczny. Instagram sprawdził się w ich przypadku znakomicie, gdyż dzięki wbudowanym funkcjom tej platformy możliwe stało się prawdziwe przedstawianie siebie jako autentycznego i autentycznego. Pomogło im to zyskać maksymalny rozgłos, przedstawiając mniej ortodoksyjną wizję starszych kobiet postrzeganą przez media w starym stylu. Badanie to ujawniło, że na Instagramie treści tworzone przez starszych influencerów tworzą pionierskie narracje dotyczące kobiecości, osób starszych i całej kultury, przyczyniając się do ponownego spojrzenia na definicje społecznych reprezentacji piękna, ciała i starości.
W tym badaniu omówiliśmy życie kilku starszych kobiet, które patrzyły na życie inaczej i wyłącznie. Zarysowali początek nowej aury w mediach społecznościowych. Ich akceptacja w społecznie połączonym cyfrowym świecie udowadnia, że ​​blokady to tylko nasze wyobrażenie. Na swój sposób, dzięki swoim hobby i pasji stworzyli nowy świat i zaprezentowali go jako swoją niefiltrowaną i zdemaskowaną tożsamość. Rzucili wyzwanie wszystkim odwiecznym wyobrażeniom o tym, jak powinno wyglądać życie na starość, i ukształtowali własne zasady życia i prowadzenia życia. Zrobili to z werwą i stylem. O ich akceptacji świadczy także duża liczba obserwujących na platformach. Wyszli poza wiek, osądy, pojęcia i walidacje. Zabili dyskusje na temat starości i dyskusje skoncentrowane na płci. Wielokrotnie ustalili, że chociaż czas może być trudny i wymagający, akceptowalność i zapał do dostosowywania się do zmian sprawiają, że zmiana staje się możliwa. Ludzie nie muszą już utożsamiać się wyłącznie z wpływowymi osobami w młodym wieku, o szczupłych ciałach, które afiszują się młodością. Dzięki swojemu doświadczeniu pozwolili także starszemu pokoleniu myśleć i mądrze korzystać z platform. To pokolenie starszych kobiet swoją wyjątkową odwagą przyciągało swoje pokolenia i masowo przemawiało do młodzieży. Ich sposoby na przełamanie stereotypów i wyobrażeń społecznych również otworzą oczy wielu osobom.
W odniesieniu do pytania P1: „W jaki sposób te starsze wpływowe kobiety budują swoje interakcje online i zarządzają nimi, głównie za pomocą rodzaju treści i przekazów, które umieszczają (tj. komentarzy, hashtagów i postów na Instagramie), aby wchodzić w interakcję z odbiorcami”?
Dyskusje w ramach powyższego ustalenia uwydatniły sposoby, zwłaszcza małe gesty, dzięki którym, w swoim unikalnym stylu, starsze wpływowe osoby na nowo zdefiniowały z góry przyjęte wyobrażenia o tym, „ jak starsi powinni się czuć i wyglądać” . Zainicjowały znaczące rozmowy na temat starości, redefiniując wiek, kobiecość i życie. Ich posty stworzyły narracje, które inspirują odbiorców z różnych pokoleń.
Młodzi widzowie otwarcie przyznają, że na starość lubią upodabniać się do tych kobiet, dlatego z niecierpliwością czekają na nie pod wieloma względami. Jednocześnie dojrzali lub nieco starsi widzowie chcieliby mieć odwagę i siłę, aby im dorównać, aby nie ulegli presji niewidzialności i niewiedzy, uznając wiek za przeszkodę lub koniec czegoś. Starsze influencerki zaszczepiły wśród swoich obserwujących odwagę, by realizować swoje pasje i prowadzić satysfakcjonujące życie w każdym „wieku”. Te starsze wpływowe kobiety przyczyniają się do dekonstrukcji piętna związanego z wiekiem, przeciwdziałając mu za pośrednictwem mediów społecznościowych i innych platform internetowych, a także wykluczeniu społecznemu tradycyjnie wiązanemu ze starzeniem się. Oferują fascynujący obraz tego, jak należy wyobrażać sobie, uznawać, rozumieć, doświadczać i rekonfigurować starzenie się w obliczu zmian społecznych i demograficznych.
Dzięki swojej obecności w Internecie te starsze wpływowe kobiety otworzyły możliwości znaczących dyskusji i krytycznego dyskursu, które tworzą znaczenie i reprezentują zarówno ruch feministyczny, jak i ruch starzenia się (Tortajada i in. 2018 ). Ich treść i obecność na Instagramie wizualnie i retorycznie odwzorowują obrazy starszych kobiet jako osób zdolnych do odzyskania wolności z przestarzałych ról społecznych. Zachęcają swoich zwolenników do przyjęcia nowego „ wyglądu kobiet nowej ery” .
Jeśli chodzi o pytanie nr 2: „Jakie są możliwe strategie komunikacji, które przyjmują w kontaktach z odbiorcami, co zwiększyło ich popularność na Instagramie?”, wyniki pokazały, że te kobiety korzystają z komunikacji wizualnej, tekstowej oraz połączenia obu rodzajów komunikacji, aby nawiązać kontakt z odbiorcami. Jednak wszystkie te media były bardzo skuteczne w tworzeniu połączenia; połączenie to odegrało kluczową rolę w rozpowszechnianiu zachęcającego przesłania i przyczyniło się do procesu myślowego, który przełożył się na stałą zmianę w postrzeganiu starzenia się.
Ta zmiana zwiększonego znaczenia starszych kobiet w kulturze popularnej następuje zwykle poprzez zmienione kanały komunikacji, które stymulują element nowości i zasadniczo prowadzą do zmiany społecznej (Caldeira i in. 2021 ). Rzucili wyzwanie wszelkim możliwym tradycyjnym normom starości. Kształtowały wizerunek kobiet niezależnych w każdym wieku, wzmacniając ich tożsamość społeczną i ugruntowując szerzej rozumianą siłę kobiet. Ich obecność, treści i zaangażowanie w Internecie przeciwstawiły się wszystkim wyzwaniom, jakie społeczeństwo wiąże ze starością. Ich niezaprzeczalną obecność i akceptację przez widzów w każdym wieku można odczytać jako potwierdzenie własnej wartości, zaprzeczenie niewidzialności i przełamanie wszelkich z góry utartych wyobrażeń postrzeganych jako tabu lub bariery wiekowe.
Ponadto, choć wszystkie te starsze wpływowe kobiety mówiły o przeciwstawianiu się swojemu wiekowi, docenianiu siebie, docenianiu życia w każdym wieku i wyznaczaniu nowych narracji i trendów w mediach społecznościowych i platformach internetowych poprzez swoje treści, style narracji bardzo się różnią. Każdy z nich ma unikalny sposób nawiązania kontaktu ze swoją publicznością, a ich ekskluzywność w zakresie treści wywołuje falę na platformach internetowych i czyni z nich „influencerów New Age”.
Biorąc pod uwagę powyższe dyskusje, niniejsze badanie stwarza lepsze perspektywy dla przyszłych badań. Przyszłe badania mogą dotyczyć wzbogacenia i rozszerzenia tych badań na wyższy poziom. Mogą kontynuować swoją ścieżkę eksploracji, przeprowadzając pogłębione wywiady, aby uzyskać większą przejrzystość i lepsze zrozumienie przyszłych trajektorii tych starszych wpływowych kobiet. Można także rozszerzyć metodę próbkowania, aby uczynić ją bardziej heterogeniczną i zróżnicowaną, włączając kilka dodatkowych hashtagów związanych z wiekiem, zmiennych społeczno-demograficznych i lokalizacji geograficznych, co zwiększy włączenie i możliwość uogólnienia badania. Przyszłe badania mogą również zidentyfikować i uwzględnić starsze wpływowe osoby z różnych środowisk (zarówno społecznych, jak i kulturowych), a także reprezentujące różne płci. Poszerzy to obszar badań i uwzględni innowacyjne przemyślenia tych wpływowych osób, pozytywnie przyczyniając się do szerzenia włączającego sposobu przedstawiania starzenia się.
Wreszcie w dalszych badaniach można również rozważyć, z kluczowego punktu widzenia, wpływ tych nowo powstałych narracji o starzeniu się i pięknie na odbiorców. Ponieważ zyskują tak wielu zwolenników dzięki dyskursom, które zbudowali w Internecie, niezwykle ważne jest zrozumienie, czy te starsze kobiety wpływowe nowej ery również przyczyniają się do nowych form hegemonii. W miarę rozwoju tych starszych wpływowych osób interesujące będzie zaobserwowanie, w jaki sposób wyznaczają swoje ścieżki i tożsamości oraz w jaki sposób powiązane z nimi branże zyskają ich obecność.
Tabela 1 Dane dotyczące starszych influencerek.

Od: Starsze wpływowe kobiety na Instagramie przeciwstawiające się narracjom o starzeniu się

S. Nie
Imię (nazwa na Instagramie)
Wiek (lata)
Od tego czasu na Instagramie
Obserwujący
Następny
Stopień zaangażowania (%)
Adres URL konta na Instagramie
1.
Doktor Seema Anand wydaje się opowiadać historie
61
Czerwiec 2017
919 tys
383
3,53
https://www.instagram.com/seemaanandstorytelling/
2.
Ravi Bala Sharma znany również jako Tańczący Dadi
65
Wrzesień 2021
274 tys
114
2,59
https://www.instagram.com/ravi.bala.sharma/
3.
Poonam Sapra, czyli matka ze znakiem
67
Styczeń 2020
141 tys
247
11.81
https://www.instagram.com/motherwithsign/
4.
Manjri Varde manjrivarde
67
Listopad 2017
145 tys
514
4.31
https://www.instagram.com/manjrivarde/
5.
Shanthi Ramachandran Shaantram
65
sierpień 2015
53,2 tys
1249
0,42
https://www.instagram.com/shaanthram/
6.
Sheela Bajaj przyłapana na rzemiośle
79
Styczeń 2020
66,6 tys
418
1.09
https://www.instagram.com/caughtcrafthanded/
7.
Kanan Bala mamaktraktuje
61
Grudzień 2014
41,2 tys
443
1,00
https://www.instagram.com/mamaktreats/
8.
Rajani Chandy rajanichandy urzędnik
72
Październik 2020
19,8 tys
77
0,49
https://www.instagram.com/rajinihandyofficial/

Dostępność danych

Dane potwierdzające wnioski z tego badania są dostępne na ich stronie w mediach społecznościowych, szczegółowo w Tabeli 1 . Dane te pochodzą z następujących zasobów dostępnych w domenie publicznej.

Bibliografia

Pobierz referencje
  • Opublikowany:

Informacje o autorze

Autorzy i stowarzyszenia

Wkład:

Autor potwierdza wyłączną odpowiedzialność za: koncepcję i projekt badania, gromadzenie danych, analizę i interpretację wyników oraz przygotowanie manuskryptu.

Autor korespondencji

Korespondencja z Munmunem Ghoshem .

Deklaracje etyczne

Konkurencyjne interesy

Autor deklaruje brak konkurencyjnych interesów.

Zatwierdzenie etyczne

Zgoda etyczna nie była wymagana, ponieważ w badaniu nie uczestniczyli ludzie. Zatem aprobata etyczna nie ma zastosowania.

Świadoma zgoda

Nie dotyczy.

Dodatkowe informacje

Nota wydawcy Springer Nature pozostaje neutralna w odniesieniu do roszczeń jurysdykcyjnych w publikowanych mapach i powiązaniach instytucjonalnych.

Prawa i uprawnienia

Otwarty dostęp Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0, która pozwala na używanie, udostępnianie, adaptację, dystrybucję i reprodukcję na dowolnym nośniku lub w dowolnym formacie, pod warunkiem odpowiedniego podania oryginalnego autora (autorów) i źródła, podaj link do licencji Creative Commons i wskaż, czy wprowadzono zmiany. Obrazy lub inne materiały stron trzecich zawarte w tym artykule są objęte licencją Creative Commons artykułu, chyba że w linii kredytowej dotyczącej materiału wskazano inaczej. Jeśli materiał nie jest objęty licencją Creative Commons artykułu, a zamierzone użycie jest niezgodne z przepisami ustawowymi lub przekracza dozwolone użycie, konieczne będzie uzyskanie zgody bezpośrednio od właściciela praw autorskich. Aby wyświetlić kopię tej licencji, odwiedź http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ .

Przedruki i pozwolenia

O tym artykule

Sprawdź aktualizacje. Zweryfikuj walutę i autentyczność za pomocą CrossMark

Zacytuj ten artykuł

Ghosh, M. Kobieta Starsze wpływowe osoby na Instagramie przeciwstawiają się narracjom dotyczącym starzenia się. Humanit Soc Sci Commun 10 , 804 (2023). https://doi.org/10.1057/s41599-023-02323-4

Link do artykułu: https://www.nature.com/articles/s41599-023-02323-4?fromPaywallRec=false