Stanisław Olesiejuk i jego rysunki w Galerii „Punkt” / Przemysław Kobiałka

0
548

W dniu wczorajszym w Galerii „PUNKT” w Gdańsku miał miejsce wernisaż wystawy rysunków Stanisława Olesiejuka pt. „Portale. W hołdzie Josefowi Albersowi”.

Stanisław Olesiejuk urodził się 1956 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie i Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS ( 1980). Uczeń Ryszarda Winiarskiego i Koji Kamoji. Dyplom wykonał w pracowni malarstwa sztalugowego prof. Mariana Stelmasika (1983). Twórczo realizuje się w malarstwie sztalugowym, pastelu, gwaszu, rysunku i grafice warsztatowej. Jest nauczycielem malarstwa i rysunku.

W swoim dorobku Artysta ma około 300 wystaw, z tego ponad 80 indywidualnych. Jego prace znaleźć można w zbiorach muzealnych m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Miasta Gdyni. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia.

Na wystawie przedstawia cykl 20 rysunków na czarnym kartonie (100 x 70) wykonany w 2019 i 2020 roku. Próbuje w nim nawiązać dialog z jednym, jak dowiadujemy się z zaproszenia, ulubionych jego artystów – Josefem Albersem (1888 – 1976), abstrakcjonistą i teoretykiem sztuki, autorem nieśmiertelnej publikacji „Interaction of Color” (1963), w której stawia twierdzenie że kolor „prawie nigdy nie jest widziany takim, jakim jest w rzeczywistości”. Miał Albers, jako pierwszy żyjący artysta indywidualną wystawę w MoMA i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych nauczycieli sztuk wizualnych XX wieku. Był wykładowcą w Bauhausie, a następnie w Black Mountain College. Kierował wydziałem projektowania Uniwersytetu Yale. W twórczości interesowały go relacje zachodzące pomiędzy malowanymi figurami geometrycznymi – głównie kwadratami (cykl „Homage to the Square”) oraz interakcje chromatyczne.

Znani uczniowie Albersa to m.in. Robert Rauschenberg, Ruth Asawa, Richard Serra, Ryszard Anuszkiewicz, Julian Stanczak.

Czy Stanisław Olesiejuk znalazł portal – przejście do prac Albersa, a może do jakichś innych wymiarów, każdy może się przekonać odwiedzając wystawę, która trwać będzie do 25 stycznia 2023 r.

                                                 Przemysław Kobiałka

Autor zdjęć: Przemysław Kobiałka