Rodzina Samsung płaci 10 miliardów euro podatku od spadków – i uważa to za swój „obywatelski obowiązek” / Thomas Hackl

0
149
File:Samsung headquarters.jpg. Autorstwa Oskar Alexanderson – originally posted to Flickr as DSC_0234, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9110337
Spadkobiercy technologicznego imperium Samsung muszą zapłacić jedną z najwyższych stawek podatkowych w historii za swoje spadki. Korea Południowa ma jeden z najwyższych podatków od spadków na świecie, wynoszący 50%. Jednak dynastia Samsung postrzega płacenie podatku jako „obowiązek i odpowiedzialność obywatelską”.
Patriarcha imperium Samsunga, Lee Kun-hee, odszedł. Przekształcił firmę z producenta tanich telewizorów w wiodącą globalną grupę technologiczną. Jego imperium, składające się z Samsunga i spółek zależnych, nieruchomości i gigantycznej kolekcji sztuki, jest obecnie dzielone między wdowę i trójkę dzieci. Jednak to wyjątkowe dziedzictwo nie przychodzi bez warunków.

Südkorea hat mit 50 Prozent die zweithöchste Erbschaftssteuer der Welt (Foto: unsplash)

10 miliardów euro podatku od spadków
Korea Południowa ma drugi najwyższy podatek od spadków na świecie, wynoszący 50%. Tylko w Japonii spadkobiercy muszą płacić jeszcze wyższe podatki w wysokości 55 procent. Dla spadkobierców Samsunga oznacza to około 10 miliardów euro, co jest jedną z najwyższych kwot podatku, jakie kiedykolwiek zapłacono od spadku.
Jednak rodzina Lee nie sprzeciwia się tak wysokiej kwocie, ale postrzega ją jako swój obowiązek wobec obywateli Korei Południowej, aby płacić sprawiedliwe podatki.
„NASZĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ I OBOWIĄZKIEM JAKO OBYWATELI JEST PŁACENIE WSZYSTKICH PODATKÓW” – WYJAŚNIA RODZINA LEE.
Płatność w ratach przez kilka lat
Spadkobiercy Samsunga nie muszą jednak płacić podatku jednorazowo, ale mogą spłacać go przez kilka lat. Rodzina wykorzystuje różne strategie, aby zapłacić podatek. Na przykład wykorzystują darowizny na rzecz organizacji charytatywnych, aby zmniejszyć kwotę podatku. Przekazują swoją gigantyczną kolekcję sztuki z dziełami takich sław jak Picasso i Monet do muzeów publicznych. Miliony przeznaczane są również na badania naukowe i system opieki zdrowotnej.

Samsung Erbe

Spadkobiercy imperium Samsunga uważają, że zapłacenie podatku spadkowego jest ich obowiązkiem jako obywateli Korei Południowej (Zdjęcie: unsplash)

Rodzina Lee zapłaci większość kwoty, sprzedając udziały w Samsungu i jego spółkach zależnych oraz zaciągając pożyczki, które zostaną później spłacone z zysków grupy.
Podatek od spadków istnieje w większości krajów uprzemysłowionych. Oprócz Japonii i Korei Południowej (50%), kraje takie jak USA i Wielka Brytania (po 40%) również mają wysokie podatki od spadków. Spadki są również opodatkowane w Niemczech (30%) i Szwajcarii (7%). Średnia stawka podatku od spadków w uprzemysłowionych krajach OECD wynosi 15 procent. W większości tych krajów stawki podatkowe mają jednak zastosowanie tylko do szczególnie wysokich spadków. Małe kwoty zazwyczaj nie są opodatkowane.
W Austrii nie ma podatku od spadków, chociaż 70 procent ludności chce takiego podatku. Zostało to zablokowane przez dziesięciolecia przez ÖVP, która zapewnia, że najbogatsi nie muszą wnosić sprawiedliwego wkładu w społeczeństwo.

SPÖ za podatkiem od milionowych spadków

SPÖ wzywa również do wprowadzenia podatku od spadków dla bogatych Austriaków. Podatek powinien mieć zastosowanie do aktywów o wartości 1 miliona euro lub więcej. Nie obejmuje to własnego domu, który jest zwolniony z podatku. Podatek zaczynałby się od stawki 25 procent, a następnie wzrastał do stawki 50 procent dla spadków o wartości ponad 50 milionów. Taki podatek dotknąłby tylko 2% zamożnych Austriaków.

 

Teksty i grafiki Über Kontrast podlegają licencji Creative Commons CC BY-SA 4.0

Link do artykułu: https://kontrast.at/samsung-erbe/