Kobiety w UE nadal otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. Nie tylko dlatego, że zwykle wykonują gorzej płatne prace, ale także za tę samą pracę w tym samym sektorze, kobiety otrzymują średnio niższe wynagrodzenie niż ich koledzy. Przez większość czasu kobiety nawet nie wiedzą, o ile mniej zarabiają, ponieważ zarobki nie są publicznie widoczne. To ma się teraz zmienić: dyrektywa UE w sprawie przejrzystości wynagrodzeń zobowiązuje firmy do ujawniania, w jaki sposób płacą swoim pracownikom. Ma to na celu wykrycie i zapobieżenie możliwej różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
30 marca Parlament Europejski przyjął nowe dyrektywy w sprawie walki z różnicami w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Przepisy zobowiązują unijne firmy do przejrzystości w kwestii wynagrodzeń. W przyszłości wszystkie wynagrodzenia wypłacane przez firmę muszą być ujawniane. Pozwoli to pracownikom porównać swoje wynagrodzenia i zidentyfikować różnice.
W UE kobiety nadal zarabiają średnio o 13 procent mniej na godzinę niż mężczyźni. Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć różni się jednak znacznie w zależności od kraju: podczas gdy w Słowenii, Rumunii i Luksemburgu wynosi mniej niż 4 procent, największe zróżnicowanie wynagrodzeń występuje w Estonii i na Łotwie i wynosi około 22 procent. Tuż za nimi uplasowały się Austria i Niemcy z odpowiednio 18,9 i 18,1 proc.
Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć ma głównie przyczyny strukturalne
Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć ma głównie przyczyny strukturalne, ponieważ kobiety w UE są częściej zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin i rzadziej zajmują stanowiska kierownicze. Z drugiej strony częściej wykonują nieodpłatne prace opiekuńcze. Zawody, w których pracuje więcej kobiet niż mężczyzn, takie jak pielęgniarstwo, są również gorzej opłacane. Ale nawet jeśli pominąć te przyczyny strukturalne, różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn pozostaje: na przykład w Niemczech kobiety o porównywalnych kwalifikacjach w tej samej branży zarabiają średnio o sześć procent mniej niż ich koledzy.
Firmy zatrudniające ponad 100 pracowników muszą ujawniać wynagrodzenia
Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn mają zostać zlikwidowane dzięki nowym wytycznym dotyczącym przejrzystości wynagrodzeń. Wytyczne stanowią, że wszystkie wynagrodzenia w firmie muszą być jawne. Firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników, w których różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn przekracza 5 proc., będą musiały znaleźć rozwiązanie, jak wyrównać wynagrodzenia w przyszłości.
Wytyczne UE dotyczące przejrzystości wynagrodzeń zabraniają rekruterom pytania kandydatów o ich aktualne wynagrodzenie. Ma to przede wszystkim zapobiegać powstawaniu różnic w wynagrodzeniach.
Partnerzy społeczni mają odgrywać większą rolę w egzekwowaniu wytycznych. Firmy, które nie przestrzegają wytycznych dotyczących przejrzystości płac, zostaną ukarane grzywną. Tylko w ten sposób można zapewnić przestrzeganie zasad – podkreśla główny negocjator grupy S&D, Evelyn Regner.
Dyrektywa UE w sprawie przejrzystości wynagrodzeń: „Przejrzystość ma kluczowe znaczenie”
Regner, członkini Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, w depeszy wskazuje na kluczowe znaczenie przejrzystości dla równego społeczeństwa:
„BEZ TEGO PO PROSTU NIEMOŻLIWE JEST PODJĘCIE DZIAŁAŃ PRZECIWKO DYSKRYMINACJI PŁACOWEJ. „DZIĘKI NOWYM PRZEPISOM UE PRACOWNICY – AW SZCZEGÓLNOŚCI KOBIETY – BĘDĄ LEPIEJ PRZYGOTOWANI DO DOCHODZENIA SWOJEGO PRAWA DO RÓWNEJ PŁACY ZA TĘ SAMĄ PRACĘ LUB PRACĘ O TAKIEJ SAMEJ WARTOŚCI JAK MĘŻCZYŹNI”.
Według Regnera wszyscy pracownicy będą mogli dzielić się informacjami o swoim wynagrodzeniu wewnątrz i na zewnątrz. „Oznacza to skuteczny zakaz stosowania klauzul poufności”. Istotne jest również, powiedziała, że to nie kobiety muszą iść do sądu, aby udowodnić dyskryminację płacową, ale firmy, które muszą udowodnić coś przeciwnego.
Dyskryminacja płacowa jest problemem systemowym, a nie indywidualnym. W związku z tym należy również zająć się nim w sposób systematyczny.
Opublikowane przez Redakcję Scoop 117 kwietnia 2023 roku.
Link do artykułu: https://scoop.me/eu-pay-transparency-directive/?utm_source=mailpoet&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
Powyższy artykuł publikujemy za stroną Scoop.me
Redakcja tego portalu pisze o sobie: Scoop.me to międzynarodowa platforma udostępniania wiadomości. Zapraszamy do ponownego publikowania naszych wiadomości za darmo i dzielenia się własnymi historiami na Scoop.me.
Uważamy się za krytyczną przeciwwagę dla prawicowego i konserwatywnego establishmentu medialnego. Pod względem treści opowiadamy się za społecznie sprawiedliwym i otwartym społeczeństwem, opowiadając się za tolerancją, pluralizmem i społeczną odpowiedzialnością za wszystkich.
Publikujemy zarówno własne wiadomości, jak i artykuły z innych mediów. Dokładnie sprawdzamy treść własnych artykułów, artykuły z innych mediów są bez wyjątku zbierane z renomowanych źródeł dziennikarskich.
Dodajmy, że podobne cele i zasady i sposób działania przyjmuje również nasza Redakcja.
W imieniu Redakcji WOBEC – Piotr Kotlarz