Prof. Maria Szyszkowska – Odpowiedzialność za słowo

0
1000
To już piąty wywiad redaktora Sławomira Malinowskiego z prof. Marią Szyszkowską, który dzięki ich uprzejmości publikujemy na łamach portalu WOBEC.
Tytuł tego wywiadu sugeruje, że dotyczy on tylko kwestii odpowiedzialności za słowo, pani profesor wybiega jednak często poza tak nakreśloną, sztywną granicę. Mówi też o słowach w ogóle, o manipulacji słowem, interpretacji słów… a nawet wolności. Jak i w innych wywiadach prof. Marii Szyszkowskiej, tak i tu dostrzegamy jej głęboką troskę o zachowanie świata wartości, o człowieczeństwo.
                                                      Redakcja

Dwunasta odsłona autorskiego cyklu Sławomira W. Malinowskiego „Z drugiej strony lustra”, a dziesiąta z udziałem prof. Marii Szyszkowskiej. Tym razem tematem rozmowy jest odpowiedzialność za słowo. Dzisiaj sformułowanie „odpowiedzialność za słowo” brzmi co najmniej jak anachronizm, kiepski żart, relikt epoki naiwniactwa. Na szczęście są jeszcze tacy, którzy traktują je poważnie. A przecież odpowiedzialność za słowo powinno pełnić rolę nadrzędną w życiu zarówno jednostek, jak i społeczeństwa. Tutaj ważna jest rola edukacji i świadomości. Musimy zawsze pamiętać, że język stanowi wyraz stanu świadomości i odwrotnie – wpływa na stan świadomości oraz o tym, że słowa mają wielką moc. Padają pytanie i odpowiedzi, które wielu mogą zaskoczyć i – co ważniejsze – skłonić do refleksji oraz przewartościowania swych poglądów.

Zapraszamy do oglądania i zasubskrybowania kanału. To umożliwi Wam otrzymywanie informacji o nowych materiałach filmowych i uczestniczenia na bieżąco w kolejnych spotkaniach autora z interesującymi rozmówcami, a także obejrzenia wcześniej przeprowadzonych wywiadów. Sławomir Malinowski porusza tematy o których nigdzie indziej nie usłyszycie. Kanał „Z drugiej strony lustra” zaprasza. Jeżeli uważasz, że tematy poruszane przez nas są ważne, jeżeli interesuje Cię to o czym rozmawiamy i chcesz aby cykl ukazywał się dalej, wesprzyj kanał „Z drugiej strony lustra” poprzez konto: 65 1750 1312 6887 1252 0514 1542 lub na portalu zrzutka.pl : https://zrzutka.pl/58xehg Dziękujemy.