Niespodziewany atak Palestyńczyków wywołuje strach przed szerszą wojną na Bliskim Wschodzie / Steven A. Cook

0
216

Oszałamiający atak bojowników Gazy na Izrael wywoła masowy odwet ze strony sił izraelskich i prawdopodobnie będzie miał konsekwencje dla bezpieczeństwa w całym regionie.

W jaki sposób siły bojowe przeprowadziły taki atak i jak był on rozległy?

Najwyraźniej Hamas planował ten atak od jakiegoś czasu. Grupa próbowała już wcześniej naruszyć granice Izraela i przy okazji odkryła słabości izraelskiej obrony. Rezultatem była operacja Powódź w Al Aksa, która obejmowała najazdy na Izrael z lądu, morza i powietrza, co stanowiło największy taki atak na Izrael od dziesięcioleci. Hamas opracował własny arsenał do produkcji rakiet – według doniesień wystrzelił w sobotę w stronę Izraela ponad 2000 takich rakiet – i innej broni. Otrzymuje pomoc od Iranu i przez wiele lat przemycała materiały do ​​Gazy z Egiptu podziemnymi tunelami, pomimo wysiłków mających na celu zatrzymanie przepływu sprzętu. Z perspektywy Hamasu i jego zwolenników Izrael wydawał się słaby i podzielony, biorąc pod uwagę miesiące powszechnych demonstracji przeciwko rządowi w związku z jego wysiłkami mającymi na celu krytykowane zmiany w sądownictwie.

Czy istnieje niebezpieczeństwo, że przerodzi się to w ogólnoregionalny konflikt z udziałem Iranu? 

Iran jest oczywiście patronem Hezbollahu [jak również innych palestyńskich grup bojowników] i istnieje stale obecne niebezpieczeństwo konfliktu na dwóch frontach, który zdewastowałby część Izraela i większą część Libanu, gdzie Hezbollah ma swoją siedzibę. Istnieje ryzyko eskalacji. Izraelskie media doniosły, że Izraelskie Siły Obronne [IDF] ostrzelały szereg potencjalnych infiltratorów wzdłuż granicy z Libanem, gdy w południowej części kraju rozwijała się przemoc.
Chociaż większość zachodnich mediów tego nie zauważyła, przywódca sił Qods Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał Esmail Qaani, spotykał się z przywódcami Hamasu, Hezbollahu i Islamskiego Dżihadu w regionie w celu koordynacji, a tym samym skuteczniejszego grożenia i prowokowania Izrael. Skutkiem może być operacja Al Aksa Powódź.
Biorąc pod uwagę możliwość irańskiego elementu ataków na Izrael, możliwe jest, że tocząca się w cieniu wojna między Jerozolimą a Teheranem nasili się.

Czego należy się spodziewać na terytoriach okupowanych?  

Czego powinniśmy szukać w reakcji USA? 

Prezydent Biden jest zdecydowanym zwolennikiem Izraela. Po raz kolejny oświadczy, że Izrael ma prawo do obrony. Stany Zjednoczone zapewniają Izraelowi znaczącą pomoc wojskową. W 2016 r. oba kraje podpisały protokół ustaleń, który zapewnia Izraelowi pomoc w wysokości 38 miliardów dolarów do 2028 r. Biorąc pod uwagę skalę ataku Hamasu i wyrządzone przez niego szkody, prezydent prawdopodobnie zapewni izraelskiemu rządowi duże pole do reakcji jak uzna to za stosowne. W tych okolicznościach żaden zagraniczny rząd, w tym Stany Zjednoczone, nie będzie miał żadnego wpływu na Izrael, aby zareagował powściągliwie.

7 października 2023 r., 13:19 (EST)

Link do artykułu: https://www.cfr.org/in-brief/surprise-palestinian-attack-spawns-fears-wider-mideast-war

Ten utwór objęty jest licencją Creative Commons. Uznanie autorstwa. Użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 4-0.

Obraz wyróżniający: Następstwa ataku rakietowego w Rishon LeZion. By היידן – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138569283

Kilka informacji o cytowanym wydawnictwie: Council on Foreign Relations (CFR) to niezależna, bezpartyjna organizacja członkowska, zespół doradców i wydawca, którego celem jest bycie źródłem informacji dla swoich członków, urzędników rządowych, kadry kierowniczej przedsiębiorstw, dziennikarzy, nauczycieli i studentów, przywódców obywatelskich i religijnych oraz innych zainteresowanych obywateli, aby pomóc im lepiej zrozumieć świat i wybory w zakresie polityki zagranicznej, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i inne kraje. Założona w 1921 r. CFR nie zajmuje instytucjonalnego stanowiska w kwestiach politycznych.