Grupa trzech badaczy zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2023 r. za pracę, która zrewolucjonizowała sposób, w jaki naukowcy badają elektron – poprzez oświetlanie cząsteczek błyskami światła trwającymi attosekundę. Ale jak długa jest attosekunda i co te nieskończenie krótkie impulsy mogą powiedzieć badaczom o naturze materii?
Po raz pierwszy zetknąłem się z tą dziedziną badań jako student chemii fizycznej. Grupa mojego doradcy doktorskiego miała projekt poświęcony badaniu reakcji chemicznych za pomocą impulsów attosekundowych. Zanim zrozumiemy, dlaczego badania nad attosekundą zaowocowały najbardziej prestiżową nagrodą w nauce, warto zrozumieć, czym jest attosekundowy impuls światła.
Ile trwa attosekunda?
„Atto” to przedrostek notacji naukowej reprezentujący 10–18 , czyli kropkę dziesiętną, po której następuje 17 zer i 1. Zatem błysk światła trwający attosekundę, czyli 0,000000000000000001 sekundy, jest niezwykle krótkim impulsem światła.
W rzeczywistości w ciągu jednej sekundy przypada mniej więcej tyle attosekund, ile jest sekund w całym wszechświecie.
Wcześniej naukowcy mogli badać ruch cięższych i wolniej poruszających się jąder atomowych za pomocą femtosekundowych (10–15 ) impulsów świetlnych. Tysiąc attosekund mieści się w 1 femtosekundie. Jednak badacze nie byli w stanie zaobserwować ruchu w skali elektronowej, dopóki nie wygenerowali attosekundowych impulsów świetlnych – elektrony poruszają się zbyt szybko, aby naukowcy mogli dokładnie przeanalizować, co robią na poziomie femtosekundowym.
Impulsy attosekundowe
Przegrupowanie elektronów w atomach i cząsteczkach kieruje wieloma procesami w fizyce i leży u podstaw praktycznie każdej części chemii. Dlatego badacze włożyli wiele wysiłku w ustalenie, w jaki sposób elektrony poruszają się i przestawiają.
Jednakże elektrony poruszają się bardzo szybko w procesach fizycznych i chemicznych, co utrudnia ich badanie. Aby zbadać te procesy, naukowcy wykorzystują spektroskopię – metodę badania, w jaki sposób materia absorbuje lub emituje światło. Aby śledzić elektrony w czasie rzeczywistym, badacze potrzebują impulsu światła krótszego niż czas potrzebny na zmianę układu elektronów.
Jako analogię wyobraźmy sobie aparat, który może wykonywać tylko dłuższe ekspozycje, trwające około 1 sekundy. Rzeczy w ruchu, takie jak osoba biegnąca w stronę aparatu lub ptak lecący po niebie, będą na robionych zdjęciach niewyraźne i trudno będzie dokładnie zobaczyć, co się dzieje.
Następnie wyobraź sobie, że używasz aparatu z ekspozycją 1 milisekundy. Teraz ruchy, które wcześniej były rozmazane, zostaną ładnie rozdzielone na wyraźne i precyzyjne migawki. W ten sposób użycie skali attosekundowej zamiast skali femtosekundowej może wyjaśnić zachowanie elektronów.
Badania attosekundowe
Na jakie pytania badawcze mogą zatem pomóc impulsy attosekundowe?
Po pierwsze, zerwanie wiązania chemicznego jest podstawowym procesem w przyrodzie, w którym elektrony wspólne dla dwóch atomów rozdzielają się na niezwiązane atomy. W trakcie tego procesu wcześniej wspólne elektrony ulegają ultraszybkim zmianom, a impulsy attosekundowe umożliwiły badaczom śledzenie w czasie rzeczywistym zerwania wiązania chemicznego.
Zdolność do generowania impulsów attosekundowych – badania, za które trzej badacze otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2023 r. – stała się możliwa po raz pierwszy na początku XXI wieku i od tego czasu dziedzina ta stale szybko się rozwij . Zapewniając krótsze migawki atomów i cząsteczek, spektroskopia attosekundowa pomogła naukowcom zrozumieć zachowanie elektronów w pojedynczych cząsteczkach, na przykład migrację ładunku elektronów i pękanie wiązań chemicznych między atomami.
Na większą skalę technologię attosekundową zastosowano również do badania zachowania elektronów w ciekłej wodzie, a także przenoszenia elektronów w półprzewodnikach w stanie stałym. W miarę ciągłego doskonalenia zdolności badaczy do wytwarzania attosekundowych impulsów świetlnych zyskają głębsze zrozumienie podstawowych cząstek tworzących materię.
Oświadczenie o ujawnieniu
Aaron W. Harrison nie pracuje, nie konsultuje się, nie posiada udziałów ani nie otrzymuje finansowania od żadnej firmy lub organizacji, która odniosłaby korzyść z tego artykułu, i nie ujawnił żadnych istotnych powiązań poza swoim stanowiskiem akademickim.
Link do artykułu: https://theconversation.com/what-is-an-attosecond-a-physical-chemist-explains-the-tiny-time-scale-behind-nobel-prize-winning-research-214907
Wierzymy w swobodny przepływ informacji
Publikuj nasze artykuły za darmo, w Internecie lub w formie drukowanej, na licencji Creative Commons.
Komunikat prasowy
angielski
angielski (pdf)
szwedzki
szwedzki (pdf)
3 października 2023 r
Królewska Szwedzka Akademia Nauk podjęła decyzję o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2023
Pierre Agostini
Uniwersytet Stanowy Ohio, Columbus, USA
Ferenc Krausz
Max Planck Instytut Optyki Kwantowej, Garching i Ludwig-Maximilians-Universität München, Niemcy
Uniwersytet Anne L’Huillier
w Lund, Szwecja
„za metody eksperymentalne generujące attosekundowe impulsy światła do badania dynamiki elektronów w materii”