Październik 2023 Konflikt Gaza–Izrael / Za anglojęzyczną Wikipedią

0
640
Zasięg najazdów Hamasu: kolor czerwony oznacza Strefę Gazy, a kolor niebieski oznacza terytorium Izraela, na którym zgłoszono obecność bojowników palestyńskich. Tutaj
znajdziesz obszerniejszą mapę.
Data 7 października 2023 – obecnie
Lokalizacja
Status Bieżący

W dniu 7 października 2023 r. palestyńskie grupy bojowników ze Strefy Gazy rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko Izraelowi , przełamując barierę Gaza–Izrael i wymuszając wjazd na przejścia graniczne w Gazie, pobliskich izraelskich miastach, przyległych obiektach wojskowych i osadach cywilnych. Jest to pierwszy bezpośredni konflikt na terytorium Izraela de iure od wojny arabsko-izraelskiej w 1948 roku Działania wojenne rozpoczęły się wczesnym rankiem ostrzałem rakietowym przeciwko Izraelowioraz wtargnięcia pojazdami na terytorium Izraela, a także przeprowadzono szereg ataków na izraelskie społeczności cywilne i izraelskie wojsko. Niektórzy obserwatorzy określili te wydarzenia jako początek trzeciej intifady palestyńskiej .
Organizacje, które wzięły udział w palestyńskim ataku, obejmują Hamas , Islamski Dżihad i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny . Na nadzwyczajnym spotkaniu na Zachodnim Brzegu wkrótce po rozpoczęciu ataków Mahmoud Abbas z Autonomii Palestyńskiej wyraził poparcie dla infiltracji Gazy, stwierdzając, że Palestyńczycy mają prawo bronić się przed izraelską okupacją . W Izraelu wszystkie główne partie opozycyjne opowiadały się za utworzeniem rządu jedności narodowej w celu zwalczania ofensywy palestyńskiej.
Co najmniej 2200 rakiet wystrzelono ze Strefy Gazy, gdy bojownicy Hamasu przedarli się przez granicę i wkroczyli do Izraela, zabijając co najmniej 300 Izraelczyków i co skłoniło rząd Izraela do ogłoszenia stanu wyjątkowego; Izraelski premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że Izrael „jest w stanie wojny” w przemówieniu ogólnokrajowym po rozpoczęciu ataków. Palestyńscy bojownicy, którzy przeniknęli do Izraela, przedostali się do kilku kibuców w pobliżu Strefy Gazy, a także izraelskiego miasta SderotSiły Obronne Izraelaw strzelaninach i nalotach zginęło co najmniej 256 Palestyńczyków, w tym cywile i 20 dzieci. Według najwyższego palestyńskiego urzędnika ds. zdrowia w Gazie większość ofiar to strzelaniny w Izraelu. Zarówno palestyńskie, jak i izraelskie źródła medialne podały, że izraelscy cywile i żołnierze, w tym dzieci, zostali wzięci jako zakładnicy przez palestyńskich bojowników; Według doniesień kilku z tych zakładników zostało zabranych do Strefy Gazy. Od początku ofensywy palestyńskiej odnotowano także liczne przypadki przemocy wobec izraelskich kobiet i masakry izraelskiej ludności cywilnej. 
Kraje Ameryki Północnej, większość krajów europejskich, Argentyna, Brazylia i Indie potępiły stronę palestyńską za przemoc i określiły stosowaną taktykę jako terroryzm, podczas gdy niektóre kraje arabskie i muzułmańskie obwiniały izraelską okupację za eskalację.  Wiele innych krajów wzywało do deeskalacji. 

Tło

Strefa Gazy i Izrael są w konflikcie od czasu wycofania się Izraela ze Strefy Gazy w 2005 r. i przejęcia przez Hamas kontroli nad Strefą Gazy po wyborach w 2006 r . i wojnie domowej z Fatahem w 2007 r. Strefa Gazy znajduje się pod wpływem konfliktu Blokada izraelsko-egipska od 2007 r., ponieważ odmówiła zaprzestania brutalnych działań. Co więcej, Gaza jest odcięta od reszty świata, a dostęp do zasobów, w tym żywności, wody i energii elektrycznej, jest prawie całkowicie kontrolowany przez Izrael. Blokada spowodowała znaczne trudności gospodarcze dla Palestyńczyków ]i został wymieniony przez Hamas jako jeden z powodów swojej ofensywy.
Palestyńskie grupy bojowników nazwały swój atak Operacją Potop Al-Aksa (lub Powódź) ( arab . عملية طوفان الأقصى , romanizacja :  ʿamaliyyat ṭūfān al-ʾAqṣā ), , podczas gdy Izrael ogłosił rozpoczęcie kontrofensywy zwanej Operacją Miecze żelaza ( hebr . מבצע חרבות ברזל , romanizacja  Mivtsa Charvot Barzel ). Początek palestyńskiego ataku zbiegł się z 50. rocznicą wybuchu wojny arabsko-izraelskiej w 1973 roku.  Kilka agencji informacyjnych i obserwatorów określiło trwający konflikt jako Trzecią Intifadę .
Atak miał miejsce podczas żydowskiego święta Simchat Tora i Szabat  oraz dzień po 50. rocznicy wojny Jom Kippur , która również rozpoczęła się niespodziewanym atakiem.  Atak nastąpił po trzech tygodniach przemocy na płocie oddzielającym Izrael od Gazy . Hamas i Izrael wynegocjowały niedawno rozejm w dniu 29 września, w którym pośredniczył Katar , Egipt i Organizacja Narodów Zjednoczonych . [48]Przed atakiem, łącznie z bojownikami i cywilami po obu stronach, w 2023 r. siły izraelskie zabiły co najmniej 247 Palestyńczyków, a w atakach palestyńskich zginęło 32 Izraelczyków i dwóch obcokrajowców. 
Izrael i Arabia Saudyjska prowadzą negocjacje w sprawie normalizacji stosunków , a saudyjski książę koronny Mohammed Bin Salman stwierdził niedawno, że normalizacja jest „po raz pierwszy realna”.  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arabii Saudyjskiej oświadczyło w oświadczeniu, że „wielokrotnie ostrzegało, że ciągła okupacja Gazy przez Izrael doprowadzi do dalszej przemocy”.
Dowódca Brygad Izz ad-Din al-Kassam , Mohammed Deif , powiedział, że atak był odpowiedzią na „ bezczeszczenie meczetu Al-Aksa ” i wezwał Palestyńczyków i arabskich Izraelczyków do „wypędzenia okupantów i zburzenia murów” „. Przywódca Hamasu Saleh al-Arouri powiedział, że operacja była odpowiedzią „na zbrodnie okupacyjne”, dodając, że bojownicy bronili meczetu Al-Aksa i tysięcy palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael, co oszacowała organizacja pozarządowa Addameer zajmująca się prawami więźniówwyniósł prawie 5200, w tym 33 kobiety, 170 nieletnich i ponad 1200 osób objętych aresztem administracyjnym.  Rzecznik Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oświadczył, że nie uważają oni obywateli Izraela za cywili: „Nie zabijamy cywilów. To jest społeczeństwo wojskowe. To oni wybierają swoje rządy”.

Ofensywa palestyńska

Zapory rakietowe

Około godziny 06:30 czasu lokalnego (UTC+3) w dniu 7 października 2023 r. Hamas ogłosił rozpoczęcie tak zwanej „operacji Al-Aksa Powódź”, stwierdzając, że wystrzelił ponad 5000 rakiet ze Strefy Gazy w kierunku Izraela w ciągu 20 minut. Izraelskie media podały, że ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej 2200 pocisków. W wyniku ataków rakietowych zginęło co najmniej pięć osób. Donoszono o eksplozjach na obszarach otaczających Strip oraz w miastach na Równinie Sharon, w tym Gedera , HerzliyyaTel Awiw i AszkelonWłączyły się także syreny alarmowe w Beer Szewie , Jerozolimie , Rehovot , Rishon Lezion i bazie lotniczej Palmachim Hamas wezwał do broni, a starszy dowódca wojskowy Mohammad Deif wezwał „muzułmanów na całym świecie do rozpoczęcia ataku”. Palestyńscy bojownicy otworzyli także ogień do izraelskich łodzi u wybrzeży Strefy Gazy, podczas gdy wybuchły starcia między Palestyńczykami a IDF we wschodniej części ogrodzenia Gazy. Wieczorem Hamas dokonał kolejnego ostrzału około 150 rakiet w kierunku Izraela, po czym doniesiono o eksplozjach w Jawne ,Givatayim , Bat Yam , Beit Dagan , Tel Awiw i Rishon Lezion. Po nim nastąpił kolejny ostrzał rakietowy rankiem 8 października, a jedna rakieta uderzyła w szpital w Aszkelonie. 

Najazdy bojowników na Izrael

Jednocześnie około 1000 palestyńskich bojowników przedostało się do Izraela ze Strefy Gazy przy użyciu ciężarówek, pickupów , motocykli, buldożerów, łodzi motorowych i paralotni .Zdjęcia i filmy przedstawiały ciężko uzbrojonych i zamaskowanych bojowników ubranych w czarne mundury, jadących pickupami i otwierających ogień w Sderot, zabijając kilku izraelskich cywilów i żołnierzy. Inne filmy pokazywały Izraelczyków wziętych do niewoli i płonący izraelski czołg, a także bojowników prowadzących izraelskie pojazdy wojskowe. Według doniesień bojownicy otworzyli ogień podczas festiwalu przyrody na świeżym powietrzu. Infiltratorów zauważono także w Nir Oz,  Be’eri i Netiv HaAsara, gdzie według doniesień wzięli zakładników  i podpalili domy , a także w kibucach w całej Strefie Gazy. Doniesiono o walkach w bazie wojskowej Re’im. Doniesiono także, że w Ofakim wzięto zakładników , a domy w Sderot podpalono. W Zikim doszło do desantu .
Rzecznik izraelskiej armii oświadczył, że bojownicy ze Strefy Gazy przedostali się do Izraela przez co najmniej siedem lokalizacji i najechali cztery małe izraelskie społeczności wiejskie, graniczne miasto Sderot oraz dwie bazy wojskowe, zarówno z lądu, jak i z morza. Izraelskie media podały, że pod kontrolą Hamasu znalazło się siedem społeczności, w tym Nahal OzKfar Aza , Magen i Sufa Beheri . ​​Według doniesień komisariat policji w Sderot znalazł się pod kontrolą Hamasu podobnie jak przejście graniczne Erez , umożliwiające bojownikom przedostanie się do Izraela ze Strefy Gazy. Komisarz izraelskiej policjiKobi Shabtai powiedział, że w południowym Izraelu było 21 aktywnych miejsc, w których doszło do dużej konfrontacji.

Odpowiedź Izraela

Atak, który zbiegł się z żydowskim świętem Simchat Tora, wydaje się być dla Izraelczyków całkowitym zaskoczeniem.

Aktywowano system obrony powietrznej Żelaznej Kopuły . Premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Yoav Gallant przeprowadzili ocenę bezpieczeństwa w kwaterze głównej Izraelskich Sił Obronnych (IDF) w Tel Awiwie.  Gallant zatwierdził później mobilizację dziesiątek tysięcy rezerwistów wojskowych  i ogłosił stan wyjątkowy na obszarze w promieniu 80 kilometrów (50 mil) od granicy z Gazą.  ​​Powiedział także, że Hamas „popełnił poważny błąd” rozpoczynając atak i obiecał, że „Izrael zwycięży”.  IDF ogłosiło „stan gotowości do wojny”. Stwierdzono także, że rezerwiści mają zostać rozmieszczeni nie tylko w Gazie, ale także na Zachodnim Brzegu i wzdłuż granic z Libanem i Syrią. Mieszkańców obszarów wokół Strefy Gazy poproszono o pozostanie w domach, podczas gdy cywile w południowym i środkowym Izraelu mieli „obowiązek przebywania obok schronów”. Drogi wokół Strefy Gazy zostały zamknięte przez IDF. Zamknięte zostały także ulice Tel Awiwu.
Po ataku Izrael ogłosił podwyższony stan gotowości na potencjalny konflikt.  IDF ogłosiło stan gotowości do wojny, a premier Benjamin Netanjahu zwołał nadzwyczajne zgromadzenie władz bezpieczeństwa. IDF dodatkowo poinformowało o rozpoczęciu ukierunkowanych działań w Strefie Gazy w ramach tak zwanej „Operacji Żelazne Miecze”. Komisarz izraelskiej policji Kobi Shabtai ogłosił, że istnieje „stan wojny” w następstwie, jak to określił, „masowego ataku ze Strefy Gazy”. Zapowiedział także zamknięcie całego południowego regionu Izraela dla „ruchu cywilnego”, a także rozmieszczenie sił Yamamjednostkę antyterrorystyczną w tym rejonie. Główny rzecznik IDF, kontradmirał Daniel Hagari powiedział, że w tym rejonie rozmieszczono cztery dywizje, zwiększając 31 istniejących wcześniej batalionów.
Prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział, że kraj stoi przed „bardzo trudnym momentem” i zaoferował siłę i zachętę IDF, innym siłom bezpieczeństwa, służbom ratowniczym i zaatakowanym mieszkańcom. W programie telewizyjnym premier Netanjahu oświadczył: „Jesteśmy w stanie wojny”. Powiedział także, że IDF wzmocni swoje rozmieszczenie na granicach, aby powstrzymać innych od „popełnienia błędu przyłączenia się do tej wojny”.  W późniejszym przemówieniu zagroził, że „zamieni Gazę w bezludną wyspę” i nalegał, aby jej mieszkańcy „natychmiast opuścili Gazę”.
Lotniska w południowym i środkowym Izraelu zostały zamknięte dla użytku komercyjnego i prywatnego, natomiast lotniska Ben Guriona lotnisko w Ejlacie pozostały czynne. Lufthansa , Emirates , Ryanair , Aegean Airlines , Air France , Transavia i kilka amerykańskich samolotów odwołało loty do i z Izraela.
Jak wynika z oświadczenia Kancelarii Premiera, w nocy z 7 na 8 października izraelski Gabinet Bezpieczeństwa głosował za podjęciem szeregu działań mających na celu doprowadzenie do „zniszczenia potencjału militarnego i rządowego Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu” .  Izraelska korporacja Electric Corporation, która dostarcza do 80% energii elektrycznej w Strefie Gazy, odcięła zasilanie na tym obszarze. 

7 października

Impas w Be’eri i Ofakim

W Be’eri bojownicy Hamasu wzięli jako zakładników do 50 osób. Podczas starcia pomiędzy bojownikami a siłami IDF w Be’eri wyszły filmy przedstawiające zakładników prowadzonych przez bojowników Hamasu boso przez ulicę w mieście. Około 18 godzin po rozpoczęciu starcia IDF ogłosiły, że uwolniły zakładników w Be’eri.
W mieście Urim , na przedmieściach Ofakim, Izraelskie Siły Obronne uratowały dwóch Izraelczyków. Podczas akcji ratunkowej zginęło czterech bojowników Hamasu, a trzech żołnierzy Sił Obronnych Izraela zostało rannych.

Ataki powietrzne w Strefie Gazy

IDF oświadczyło, że zaatakowało cele w Gazie przy użyciu myśliwców, według doniesień uderzając w 17 obiektów wojskowych Hamasu i cztery operacyjne centra dowodzenia.​​Wśród uderzonych miejsc była 11-piętrowa Wieża Palestyny ​​w centrum Gazy, w której na dachu mieściły się stacje radiowe Hamasu. Izrael uderzył także w dwa szpitale, zabijając kierowcę karetki i pielęgniarkę.

8 października

Rano Hezbollah wystrzelił rakiety i pociski w region farm Shebaa ; w odpowiedzi IDF wystrzeliło pociski artyleryjskie w południowy Liban. Rzecznik izraelskiej armii stwierdził, że dwie sytuacje z zakładnikami zostały „rozwiązane”. Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa oświadczył, że zatwierdził operację wojskową mającą na celu doprowadzenie do „zniszczenia potencjału wojskowego i rządowego” Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy.

Ofiary ataków

Izrael

Izraelski Magen David Adom (MDA) początkowo poinformował, że co najmniej jedna kobieta zginęła, a 16 innych osób zostało rannych w wyniku ataków rakietowych w tym dwie w stanie krytycznym.  Władze izraelskie stwierdziły później, że co najmniej 100 osób zginęło, a ponad 900 zostało rannych. W odpowiedzi na atak wysłano zespoły pogotowia ratunkowego do obszarów otaczających Strefę Gazy z 77 z nich w stanie krytycznym. Zgłoszono co najmniej jedną śmierć cywilną w Kfar Awiw , a trzy osoby zostały ranne w Aszkelonie i Jawne. Dziewięć osób zostało śmiertelnie postrzelonych w wiatach autobusowych w Sderot. Zgłoszono śmierć co najmniej czterech osób w Kuseife. W wymianie ognia z bojownikami zginął także przewodniczący Rady Regionalnej Sha’ar HaNegev Ofir Libstein. Dowódca policji Rahat , Jayar Davidov został zabity. Wśród potwierdzonych ofiar IDF był pułkownik Yonatan Steinberg , dowódca Brygady Nahal , który zginął w pobliżu Kerem Shalom. W Aszkelonie odnotowano co najmniej 68 ofiar, podczas gdy w Beer Szewie zgłoszono 280 innych osób, z których 60 było w poważnym stanie.  Według doniesień , po bitwie pod Re’im , na terenie imprezy przyrodniczej w Re’im odkryto dziesiątki ciał .
Hamas twierdził, że wziął do niewoli 53 Izraelczyków i przetransportował ich do Strefy Gazy. Według doniesień z Kfar Azza zabrano co najmniej cztery osoby. Opublikowano zdjęcie, które najwyraźniej przedstawia izraelskiego generała dywizji Nimroda Aloniego przetrzymywanego przez Palestyńczyków. Hamas również twierdził, że go schwytał;  post w języku farsi , opublikowany przez IDF na X (wcześniej znany jako Twitter), zacytował post o jego schwytaniu z Agencji Informacyjnej Tasnim i napisał „Tasnim: Dystrybutorzy fałszywych wiadomości o IRGC”, ani nie zaprzeczając, ani nie potwierdzając schwytania Nimroda Aloni.Na nagraniach wideo z Gazy widać schwytanych ludzi, a mieszkańcy Gazy wiwatują ciężarówkom przewożącym zwłoki.  Według doniesień bojownicy do Gazy zabrali także ambulans MDA.

Palestyna

W następstwie izraelskich nalotów w odpowiedzi palestyńskie Ministerstwo Zdrowia w Gazie poinformowało o nieokreślonej liczbie obrażeń wśród „wielu obywateli”. Później podano, że 256 Palestyńczyków zginęło, a 1788 innych zostało rannych.  Yousef Abu al-Rish, najwyższy palestyński urzędnik ds. zdrowia w Gazie, stwierdził, że większość ofiar była wynikiem strzelanin w Izraelu. Reporterzy Associated Press w Strefie Gazy widzieli pogrzeby 15 ofiar i ośmiu innych ciał w szpitalach. Według doniesień co najmniej jedna osoba zginęła w nalocie na indonezyjski szpital w północnej Gazie. ]Czterech Palestyńczyków zginęło, a pięciu innych zostało rannych w starciach z IDF wzdłuż płotu Gazy. Według doniesień w Sderot zginęło pięciu palestyńskich bojowników. Medecins Sans Frontieres powiedział, że pielęgniarka i kierowca karetki zginęli w izraelskich atakach na dwa szpitale.  Media palestyńskie podały, że kilka ofiar miało miejsce po tym, jak izraelski samolot wystrzelił rakietę w stronę karetki pogotowia przed szpitalem Nassera w Khan Younis . Z nieoficjalnych informacji wynika, że ​​stan ratownika medycznego jest krytyczny. Według doniesień dziesięciu cywilów zginęło w ataku na budynek mieszkalny w dzielnicy Shabora w Rafah .

Cudzoziemcy

Ambasador Nepalu w Izraelu Kanta Rijal powiedział, że co najmniej siedmiu obywateli Nepalu zostało rannych w ataku i że oni wraz z dziesięcioma innymi osobami byli przetrzymywani przez Hamas na farmie rolnej w Alumim.  Izraelskie media doniosły również, że pracownicy migrujący z Tajlandii i Filipin również zostali wzięci do niewoli przez bojowników palestyńskich. Rząd Tajlandii przyznał się do możliwego uprowadzenia dwóch swoich obywateli. Według doniesień obywatel Niemiec zginął w ataku na festiwal Nova na świeżym powietrzu w pobliżu granicy z Gazą.
Organizacja Lekarze bez Granic oświadczyła, że ​​Izrael zaatakował indonezyjski szpital w Strefie Gazy, zabijając jedną pielęgniarkę, jednego kierowcę ambulansu i raniąc kilka innych osób. Indonezyjski Komitet Ratownictwa Medycznego (MER-C) indonezyjskiej organizacji pozarządowej potwierdził, że jeden z jego personelu zginął, a IDF obrał za cel jego szpital. 

Reakcje

Izrael

Grupa protestacyjna Kaplan Force ogłosiła odwołanie demonstracji przeciwko reformie sądownictwa zaplanowanej na 7 października w Tel Awiwie. Grupa wyraziła poparcie dla IDF, stwierdzając, że stoi przy „IDF i siłach bezpieczeństwa wykonujących swoje obowiązki w tym trudnym czasie i mając nadzieję na przywrócenie spokoju i bezpieczeństwa”. Forum 555 i Brothers in Arms, grupa protestacyjna żołnierzy rezerwy, która organizowała bojkot poboru do wojska w proteście przeciwko reformie sądownictwa, wzywała rezerwistów do służby, gdyby zostali powołani.
Magen David Adom zaapelował o oddawanie krwi i ogłosił plany zorganizowania specjalnej akcji krwiodawstwa w Tel Awiwie, która odbędzie się 7 października. Izraelskie Ministerstwo Edukacji ogłosiło 7 października zamknięcie wszystkich szkół w kraju. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie został odwołany.
Wszczęto dochodzenie w sprawie niepowodzenia władz izraelskich w zapobiegnięciu atakowi.

Awaryjny rząd jedności

Były premier i przywódca opozycji Yair Lapid , przewodniczący Jedności Narodowej Benny Gantz , przywódca Yisrael Beiteinu Party Avigdor Lieberman i przywódca Partii Pracy Merav Michaeli wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrażają pełne poparcie dla IDF i jedność z rządem, stwierdzając: „W czasach jak oni, nie ma opozycji i koalicji w Izraelu.”
Premier Benjamin Netanjahu zaproponował, aby główne partie opozycyjne Yesh Atid pod przewodnictwem Yaira Lapida i Jedność Narodowa weszły do ​​awaryjnego rządu jedności z jego koalicją pod przewodnictwem Likudu [91] po tym, jak Lapid nalegał, aby Netanjahu „odłożył na bok nasze różnice i utworzył nadzwyczajną, wąską, rząd zawodowy.”

Palestyna

Palestyńskie Ministerstwo Edukacji oświadczyło, że szkoły w Strefie Gazy są zamknięte do odwołania. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia zaapelowało o oddawanie krwi.
Na nadzwyczajnym spotkaniu z urzędnikami Autonomii Palestyńskiej prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy mają prawo bronić się przed „terrorem osadników i wojsk okupacyjnych”. [18] Na Zachodnim Brzegu uroczystości odbyły się w Ramallah . W obawie przed represjami ze strony izraelskich osadników utworzono straże sąsiedzkie w 50 lokalizacjach , a na 8 października ogłoszono strajk generalny.  Sześciu Palestyńczyków zginęło później tego dnia w starciach z siłami izraelskimi, a 126 innych zostało rannych.
Zastępca przywódcy Hamasu Saleh al-Arouri powiedział Al Jazeerze, że jego siły wzięły wystarczającą liczbę izraelskich zakładników, aby w zamian zapewnić uwolnienie palestyńskich więźniów w Izraelu. Rzecznik Hamasu Abu Obaida powiedział, że przetrzymuje on schwytanych izraelskich żołnierzy w „bezpiecznych miejscach” i tunelach.

Międzynarodowy

Przywódcy międzynarodowi, w tym z Argentyny, Brazylii, Indii, większości krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych potępili ataki Hamasu, wyrazili solidarność z Izraelem i powiedzieli, że Izrael ma prawo bronić się przed atakami zbrojnymi i opisując Hamas taktykę jak terroryzm.  Niektóre kraje Ligi Arabskiej , takie jak Oman, Jemen i Katar, oraz kraje niearabskie, takie jak Iran, wyraziły poparcie dla Palestyńczyków, obwiniając izraelską okupację terytoriów palestyńskich za eskalację przemocy. Szereg innych krajów wezwało do deeskalacji i zawieszenia broni. Demonstracje odbyły się w wielu krajach Bliskiego Wschodu, takich jak Jemen , Jordania , Liban , Kuwejt , Turcja , Bahrajn i Iran w ramach solidarności z grupami palestyńskimi. Mały wiec odbył się także w Berlinie .
Kanada, Niemcy i Francja oświadczyły, że w odpowiedzi na atak zwiększą bezpieczeństwo w miejscach związanych z Żydami. 

Analiza

Według Daniela Bymana i Alexandra Palmera ataki ukazały upadek Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​i powstanie Hamasu jako głównego ośrodka władzy w polityce palestyńskiej . Przewidywali dalszy upadek OWP, jeśli utrzymane zostanie status quo.
Według izraelskiego analityka Setha Frantzmana atak oznaczał wyraźną eskalację trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem. Wyróżniał się znaczną skalą i zasięgiem, obejmującym zarówno ogień rakietowy, jak i ataki graniczne w Gazie. Wydarzenie to oznaczało znaczące odejście od wcześniejszych konfliktów, które zazwyczaj następowały etapowo i stopniowo eskalowały napięcia.
Dziennikarz polityczny Peter Beaumont określił atak jako „wieczną porażkę wywiadu” ze strony izraelskiego rządu. Podobnie Jewish News Syndicate uznał to za „ brak wyobraźni ”.

Za WIKIPEDIĄ

Link do artykułu: https://en.wikipedia.org/wiki/October_2023_Gaza%E2%88%92Israel_conflict

Obraz wyróżniający: Październik 2023 Konflikt Gaza–Izrael. By Ecrusized, influenced by user Rr016. – Own work, NYT, WSJ & Template map. Made using OpenTopoMap data., CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=138599659