Najważniejsi ministrowie G20 popierają 2% podatek od majątku dla światowych miliarderów / Jessica Corbett

0
193
Pão de Açucar Rio de Janeiro Brazylia. https://web.archive.org/web/20161103041927/http://www.panoramio.com/photo/133706161. Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported.

„Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa poważnie zajęła się zwalczaniem nierówności i finansowaniem globalnych dóbr publicznych”.

Ministrowie czterech głównych gospodarek wezwali w czwartek do wprowadzenia 2% podatku majątkowego dla miliarderów na całym świecie – którzy obecnie płacą podatek dochodowy od osób fizycznych jedynie do 0,5% swojego majątku – aby „inwestowali w dobra publiczne, takie jak zdrowie, edukacja, środowisko, i infrastrukturę.”
Fernando Haddad, minister finansów Brazylii; Svenja Schulze, niemiecki minister współpracy gospodarczej i rozwoju; Enoch Godongwana, minister finansów Republiki Południowej Afryki; Carlos Cuerpo, hiszpański minister gospodarki, handlu i biznesu; oraz María Jesús Montero, pierwsza wiceprezydent i minister finansów Hiszpanii, przedstawili swoje stanowisko w opinii dla The Guardian.
„Argument przemawiający za takim podatkiem jest prosty: musimy zwiększyć zdolność naszych systemów podatkowych do wypełniania zasady sprawiedliwości, tak aby składki odpowiadały możliwościom płatniczym” – wyjaśnili. „Utrzymujące się luki w systemie oznaczają, że zamożne osoby mogą zminimalizować swoje podatki dochodowe”.
„To, co społeczności międzynarodowej udało się zrobić z globalnym minimalnym podatkiem od międzynarodowych firm, może zrobić z miliarderami”.
Brazylia, Niemcy i Republika Południowej Afryki należą do Grupy 20, podczas gdy Hiszpania jest jej stałym gościem. Ministrowie zauważyli, że „Brazylia uczyniła walkę z głodem, ubóstwem i nierównością priorytetem swojej prezydencji w G20, priorytetem, do którego dąży także niemiecka polityka rozwoju i którym Hiszpania ambitnie zajęła się w kraju i na świecie”.
„Przekierowując dwie trzecie całkowitych wydatków na usługi społeczne i wsparcie płac, a także kalibrując administrację polityki podatkowej, Republika Południowej Afryki w dalszym ciągu realizuje progresywny program podatkowy i fiskalny, który konfrontuje dziedzictwo kraju w postaci nierówności w dochodach i majątku” – napisali.
Ministrowie kontynuowali:
Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa poważnie zajęła się zwalczaniem nierówności i finansowaniem globalnych dóbr publicznych. Jednym z kluczowych instrumentów, którymi dysponują rządy w celu promowania większej równości, jest polityka podatkowa. Może nie tylko zwiększyć przestrzeń fiskalną, którą rządy muszą inwestować w ochronę socjalną, edukację i ochronę klimatu. Zaprojektowany w sposób postępowy, zapewnia także, że wszyscy członkowie społeczeństwa wnoszą wkład w dobro wspólne na miarę swoich możliwości finansowych. Sprawiedliwy udział w funduszach zwiększa dobrobyt społeczny.
Mając dokładnie na uwadze te cele, Brazylia po raz pierwszy przedstawiła propozycję globalnego minimalnego podatku od miliarderów pod stół negocjacyjny największych gospodarek świata. Jest to niezbędny trzeci filar uzupełniający negocjacje w sprawie opodatkowania gospodarki cyfrowej oraz w sprawie minimalnego podatku od osób prawnych w wysokości 15% dla przedsiębiorstw międzynarodowych. Znany ekonomista Gabriel Zucman naszkicował, jak to mogłoby działać. Obecnie na świecie jest około 3000 miliarderów. Podatek mógłby zostać zaprojektowany jako minimalna opłata odpowiadająca 2% majątku superbogatych. Nie miałoby to zastosowania do miliarderów, którzy już płacą sprawiedliwą część podatków dochodowych. Jednakże ci, którym uda się uniknąć płacenia podatku dochodowego, będą zobowiązani w większym stopniu przyczyniać się do dobra wspólnego.
Pięciu ministrów przytoczyło szacunki sugerujące, że „taki podatek potencjalnie odblokowałby dodatkowe 250 miliardów dolarów rocznych wpływów podatkowych na całym świecie – to mniej więcej tyle, ile wynoszą szkody gospodarcze spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe w zeszłym roku”.
„Oczywiście argument, że miliarderzy mogą z łatwością przenieść swój majątek do jurysdykcji o niskich podatkach i w ten sposób uniknąć podatku, jest mocny. I dlatego taka reforma podatkowa znalazła się w porządku obrad G20  – dodali. „Współpraca międzynarodowa i porozumienia globalne są kluczem do zapewnienia skuteczności takiego podatku. To, czego społeczności międzynarodowej udało się dokonać z globalnym minimalnym podatkiem nałożonym na międzynarodowe firmy, tego może dokonać z miliarderami”.
Redaktor ekonomiczny Guardiana, Larry Elliott, poinformował w czwartek, że „Zucman pracuje obecnie nad technicznymi szczegółami planu, który zostanie ponownie omówiony na szczycie G20 w czerwcu. Francja wyraziła poparcie dla podatku od majątku, a Brazylię zachęcono, aby Stany Zjednoczone, choć nie popierający globalny podatek od majątku, nie sprzeciwiał się temu”.
Francuski ekonomista powiedział Elliottowi, że „miliarderzy mają najniższą efektywną stawkę podatku ze wszystkich grup społecznych. Posiadanie ludzi o najwyższych możliwościach płacenia podatków kosztuje najmniej – nie sądzę, żeby ktokolwiek to popierał”.
Oczywiście z wyjątkiem miliarderów. „Nie chcę być naiwny. Wiem, że superbogaci będą walczyć” – dodał Zucman. „Nienawidzą podatków od majątku. Będą lobbować w rządach. Będą korzystać z posiadanych przez siebie mediów”.
Opinia ministrów została wydana po zeszłotygodniowych wiosennych spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego, podczas których działacze na rzecz walki z ubóstwem wywierali presję na największe gospodarki, aby zaradziły nierównościom za pomocą takich polityk, jak opodatkowanie najbogatszych oraz przeznaczanie zasobów na globalne zadłużenie i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. kryzysy.
„MFW i Bank Światowy twierdzą, że walka z nierównością jest priorytetem, ale jednocześnie cofają się od polityki, która pogłębia przepaść między bogatymi a resztą” – powiedziała w zeszłym tygodniu Kate Donald, szefowa biura Oxfam International w Waszyngtonie. „Zwykli ludzie z każdym dniem coraz bardziej starają się zrekompensować cięcia w publicznym finansowaniu opieki zdrowotnej, edukacji i transportu. Trzeba położyć kres tej hipokryzji o wysoką stawkę”.
Przewodnicząca polityki Oxfam America, Rebecca Riddell, oświadczyła w czwartek, że „skrajna nierówność stoi na drodze do rozwiązania naszych najpilniejszych globalnych wyzwań. Musimy opodatkować ultrabogatych”.
„Przeczytaj ten nowy, genialny artykuł na temat globalnego podatku od miliarderów, napisany przez ministrów z Brazylii, Niemiec, Republiki Południowej Afryki i Hiszpanii” – dodał Riddell, publikując artykuł w mediach społecznościowych.

Svenja Schulze, Fernando Haddad, Enoch Godongwana, María Jesús Montero i Carlos Cuerpo, Ministrowie Niemiec, Brazylii, Republiki Południowej Afryki i Hiszpanii: dlaczego potrzebujemy globalnego podatku od miliarderów: https://www.theguardian.com/inequality/2024/apr/25/ministers-of-germany-brazil-south-africa-and-spain-why-we-need-a-global-tax-on-billionaires

Jessica Corbett jest starszą redaktorką i autorką w Common Dreams.
Prezentowana praca Common Dreams objęta jest licencją Creative Commons (CC BY-NC-ND 3.0). Zachęcamy do ponownego publikowania i szerokiego udostępniania.