Nagranie z trzęsienia ziemi pokazuje, jak budynki w Turcji zawalają się jak naleśniki. Ekspert wyjaśnia, dlaczego / Mark Quigley

0
613
Poniższy artykuł ukazał się już kilka dni temu. Stąd pewne informacje wymagają uzupełnienia. Podajemy je za Wikipedią. Celem naszego portalu jest dążenie do ukazywania zawsze jak najszerszego kontekstu wydarzeń, podejmujemy próbę spojrzenia na nie z różnych punktów widzenia.

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło południową i środkową Turcję oraz północną i zachodnią Syrię 6 lutego 2023 r.  miało miejsce 34 km (21 mil) na zachód od miasta Gaziantep o godzinie 04:17 TRT (01:17 UTC ), z siłą co najmniej 7,8 Mw i maksymalną intensywnością Mercalli XI ( Ekstremalne ). Wystąpiły rozległe zniszczenia i dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych. Było to najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi w historii Turcji od czasu trzęsienia ziemi w Cylicji w 1268 roku i silniejsze od trzęsienia ziemi w Erzincan w 1939 roku, tej samej wielkości, razem z którą jest drugim najsilniejszym po trzęsieniu ziemi w Północnej Anatolii w 1668 roku. Było to również najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Syrię od czasu trzęsienia ziemi w Aleppo w 1822 r ., jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek odnotowano w Lewancie, i najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi na świecie od trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 r . Trzęsienie to dało się to odczuć aż po Izrael, Liban, Cypr i wybrzeże Morza Czarnego w Turcji.

Po trzęsieniu ziemi nastąpiło ponad 1000 wstrząsów wtórnych. Trzęsienie ziemi AM w  7.7 miało miejsce dziewięć godzin po wstrząsie głównym, którego centrum znajdowało się 95 km (59 mil) na północny-północny wschód w prowincji Kahramanmaraş. Oba trzęsienia ziemi były wynikiem płytkich uskoków uderzeniowo-poślizgowych. Do 12 lutego zgłoszono ponad 34 500 zgonów; 29 500 w Turcji i 5 000 w Syrii. Duża zimowa burza utrudniała akcje ratunkowe, zrzucając śnieg na ruiny i powodując gwałtowne spadki temperatur. Ze względu na niskie temperatury panujące w okolicy, osoby, które przeżyły, zwłaszcza te uwięzione pod gruzami, są bardzo narażone na hipotermię. Trzęsienie ziemi spowodowało szkody o wartości 84,1 miliardów dolarów [16],  co czyni je jedną z najbardziej kosztownych klęsk żywiołowych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano.

Nagranie z trzęsienia ziemi pokazuje, jak budynki w Turcji zawalają się jak naleśniki. Ekspert wyjaśnia, dlaczego

Mark Quigley z Uniwersytetu w Melbourne

Dwa potężne trzęsienia ziemi nawiedziły Turcję, w wyniku których zginęło ponad 3000 osób, a nieznana liczba została ranna lub wysiedlona.

Pierwsze trzęsienie ziemi, w pobliżu Gaziantep blisko granicy z Syrią, miało siłę 7,8 i było odczuwalne nawet w Wielkiej Brytanii. Drugi miał miejsce dziewięć godzin później, na czymś, co wydaje się być przecinającym się uskokiem, rejestrując magnitudę 7,5 .

Według rządu tureckiego do zniszczeń zawaliło się około 3450 budynków . Wiele nowoczesnych budynków zawiodło w „ trybie naleśnikowym ” zawalenia się konstrukcji.

Dlaczego się to stało? Czy była to po prostu ogromna siła i siła trzęsienia, czy też problem z budynkami?

Tysiące lat trzęsień ziemi

Trzęsienia ziemi są powszechne w Turcji, która znajduje się w bardzo aktywnym sejsmicznie regionie, gdzie trzy płyty tektoniczne nieustannie ocierają się o siebie pod powierzchnią Ziemi. Historyczne zapisy dotyczące trzęsień ziemi w regionie sięgają co najmniej 2000 lat wstecz, do trzęsienia ziemi w 17 roku n.e., które zrównało z ziemią tuzin miast.

Strefa uskoku wschodnioanatolijskiego, w której wystąpiły te trzęsienia ziemi, znajduje się na granicy między arabskimi i anatolijskimi płytami tektonicznymi, które przesuwają się względem siebie z prędkością około 6 do 10 mm rocznie. Odkształcenie sprężyste, które gromadzi się w tej strefie granicznej płyt, jest uwalniane przez okresowe trzęsienia ziemi, które występowały przez miliony lat. Niedawne trzęsienia ziemi nie są więc zaskoczeniem.

Pomimo tego dobrze znanego zagrożenia sejsmicznego region ten zawiera wiele wrażliwych elementów infrastruktury.


W ciągu ostatnich 2000 lat nauczyliśmy się wiele o tym, jak budować budynki, które mogą wytrzymać wstrząsy nawet podczas silnych trzęsień ziemi. Jednak w rzeczywistości istnieje wiele czynników, które wpływają na praktyki budowlane w tym regionie i na całym świecie.

Słaba konstrukcja to znany problem

Wydaje się, że wiele zawalonych budynków zostało zbudowanych z betonu bez odpowiedniego wzmocnienia sejsmicznego. Sejsmiczne przepisy budowlane w tym regionie sugerują, że budynki te powinny być w stanie wytrzymać silne trzęsienia ziemi (gdzie ziemia przyspiesza o 30% do 40% normalnej grawitacji) bez ponoszenia tego typu całkowitej awarii.

Wydaje się, że trzęsienia ziemi o sile 7,8 i 7,5 spowodowały wstrząsy w zakresie od 20 do 50% grawitacji. W związku z tym część tych budynków zawiodła przy intensywności wstrząsów niższej niż „kod projektowy”.

W Turcji i innych krajach dobrze znane są problemy z zapewnieniem bezpiecznej budowy budynków i przestrzeganiem przepisów budowlanych dotyczących sejsmiki. Podobne zawalenia budynków obserwowano podczas poprzednich trzęsień ziemi w Turcji.

Zdjęcie lotnicze zawalonego budynku.
Znany problem: zawalony budynek mieszkalny po trzęsieniu ziemi w 1999 roku w Izmit w Turcji. Pospiesz się / AP

W 1999 r. ogromne trzęsienie ziemi w pobliżu Izmitu spowodowało śmierć około 17 000 osób i zawalenie się aż 20 000 budynków.

Po trzęsieniu ziemi w 2011 roku, w którym zginęły setki ludzi, ówczesny premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan, obwinił tandetne konstrukcje za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych, mówiąc: „Gminy, konstruktorzy i nadzorcy powinni teraz zobaczyć, że ich zaniedbania są równoznaczne z morderstwem”.

Rekonstrukcja

Chociaż władze tureckie wiedzą, że wiele budynków jest niebezpiecznych w przypadku trzęsień ziemi, nadal jest to trudny problem do rozwiązania. Wiele budynków jest już zbudowanych, a modernizacja sejsmiczna może być kosztowna lub nie być uznawana za priorytet w porównaniu z innymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi.

Jednak odbudowa po trzęsieniu może stanowić okazję do bezpieczniejszej odbudowy. W 2019 r. Turcja przyjęła nowe przepisy, aby zapewnić, że budynki są lepiej przystosowane do radzenia sobie z wstrząsami.

Chociaż nowe zasady są mile widziane, dopiero okaże się, czy doprowadzą one do rzeczywistej poprawy jakości budynków.

Oprócz znacznych ofiar śmiertelnych i szkód w infrastrukturze, oba trzęsienia ziemi prawdopodobnie spowodowały niezliczone skutki dla środowiska, takie jak pęknięcie powierzchni gruntu, upłynnienie gleby i osunięcia ziemi. Skutki te mogą sprawić, że wiele obszarów stanie się niebezpiecznych do odbudowy – dlatego wysiłki związane z odbudową powinny również obejmować decyzje dotyczące planowania dotyczące tego, gdzie można budować, aby zmniejszyć przyszłe ryzyko.

Na razie wstrząsy wtórne nadal wstrząsają regionem, a działania poszukiwawcze i ratunkowe są kontynuowane. Kiedy opadnie kurz, rozpocznie się odbudowa – ale czy zobaczymy mocniejsze budynki, które wytrzymają kolejne trzęsienie ziemi, czy więcej takich samych?

Ten artykuł został ponownie opublikowany z The Conversation na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.

Zdjęcie: Mustafa Karali / AP i Rozmowa

Obraz wyróżniający: Plik: Syryjskie trzęsienie ziemi 1.jpg. Z Wikipedii, wolnej encyklopedii