Laureat Nagrody Nobla Stiglitz chce 70% podatku od najwyższych dochodów /

0
597

Joseph Eugene Stiglitz 

 

Laureat Nagrody Nobla Joseph Stiglitz jest zaniepokojony rosnącymi nierównościami społecznymi na świecie. Pogłębia się przepaść między bogatymi a biednymi. Aby odwrócić ten trend, wzywa superbogaczy do płacenia wyższego podatku dochodowego i podatku majątkowego. Mówi, że wprowadzenie specjalnej globalnej stawki podatkowej w wysokości 70 procent dla najlepiej zarabiających „miałoby najwyraźniej sens”.

„ Ludzie na szczycie mogą wtedy pracować trochę mniej, jeśli poda się im wyższe podatki. Ale z drugiej strony nasze społeczeństwo korzysta z bardziej egalitarnego społeczeństwa o większej spójności ”- wyjaśnił były główny ekonomista Banku Światowego w podcaście Oxfam „Equals”, podsumowanym przez brytyjską gazetę The Guardian.

Obecne najwyższe stawki podatkowe są znacznie niższe niż to, co Stiglitz ma na myśli. Kilka przykładów
  • W Stanach Zjednoczonych najwyższa stawka podatku wynosi 37 procent dla dochodów powyżej 539 901 USD.
  • Najwyższa stawka podatkowa w Wielkiej Brytanii wynosi 45 procent dla rocznych dochodów powyżej 150 000 funtów.
  • W Austrii stawka wynosi 55 procent, ale tylko dla rocznych dochodów powyżej miliona euro.
  • W Niemczech najwyższa stawka podatku jest płacona od rocznego dochodu w wysokości około 278 000 euro – to 45 proc.

Tylko cztery kraje europejskie mają podatek majątkowy: Hiszpania, Norwegia, Szwajcaria i Belgia.

Joseph Stiglitz: Bogacenie się jest kwestią przypadku, a nie wyników

Stiglitz wyjaśnił w podcaście, że taki nowy, wyższy najwyższy podatek doprowadziłby do większej redystrybucji – ale jednocześnie należy również sprawiedliwie opodatkować bogactwo. Bo w ten sposób najbogatsi ludzie świata wnieśli uczciwy wkład, którego majątek gromadzili przez pokolenia. Według Stiglitza globalny podatek majątkowy miałby jeszcze większy wpływ na zwalczanie nierówności społecznych.

„ Powinniśmy bardziej opodatkować majątek, ponieważ znaczna jego część jest dziedziczona. Na przykład młody Walmart odziedziczył swój majątek ”, jako przykład podał Stiglitz.

„ Jeden z moich przyjaciół opisuje to jako wygraną na loterii spermy. Masz „właściwych” rodziców. Myślę, że musimy zdać sobie sprawę, że większość miliarderów zdobyła znaczną część swojego majątku dzięki szczęściu. 

Laureatka Nagrody Nobla uważa propozycje amerykańskiej senator Elizabeth Warren dotyczące 2-procentowego podatku od majątku o wartości ponad 50 milionów dolarów i 3-procentowego podatku od majątku o wartości ponad 1 miliarda dolarów za „bardzo rozsądne  . Uważa, że ​​„naprawdę zrobiłoby to wiele, by zwiększyć dochody, które można by wykorzystać do złagodzenia niektórych problemów, z jakimi boryka się nasz kraj. 

Kryzys uczynił bogatych jeszcze bogatszymi

Według Stiglitza pandemia koronawirusa zaostrzyła nierówności społeczne na całym świecie do „ zdumiewającego ” stopnia i „zarówno obnażyła, jak i pogłębiła globalne nierówności. 

„W CZASACH, GDY ŻYCIE TAK WIELU LUDZI BYŁO TAK TRUDNE, KIEDY STRACILI PRACĘ, KIEDY WZROSŁY CENY ŻYWNOŚCI I ROPY NAFTOWEJ, SZOKUJĄCE JEST, JAK WIELE OSÓB I BOGATYCH FIRM UCIEKŁO JAK BANDYCI” – SKRYTYKOWAŁ STIGLITZ .

Badanie Oxfam: Po raz pierwszy od 25 lat jednocześnie rośnie skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo

Niedawne badanie Oxfam wykazało, że prawie dwie trzecie bogactwa zgromadzonego od początku pandemii trafiło do najbogatszego 1 procenta. Organizacja charytatywna ustaliła, że ​​do końca 2021 roku najlepiej sytuowani zgromadzą 26 miliardów dolarów w nowych aktywach. To 63 procent całego nowego bogactwa, a reszta trafi do pozostałych 99 procent ludzi.

W rezultacie po raz pierwszy od 25 lat wzrostowi skrajnego bogactwa towarzyszył wzrost skrajnego ubóstwa.

Organizacja charytatywna stwierdziła, że ​​podatek w wysokości do 5 procent od multimilionerów i miliarderów mógłby przynieść światu 1,7 biliona dolarów rocznie. To z kolei wystarczyłoby do wydźwignięcia 2 miliardów ludzi z ubóstwa i położenia kresu głodowi na świecie.

„PODCZAS GDY MILIONY LUDZI NIE WIEDZĄ, JAK ZAPŁACIĆ ZA ŻYWNOŚĆ I ENERGIĘ, KRYZYSY NASZYCH CZASÓW PRZYNOSZĄ GIGANTYCZNY WZROST BOGACTWA MILIARDEROM I ŻONOM MILIARDERÓW” – POWIEDZIAŁ RZECZNIK OXFAM, MANUEL SCHMITT.

200 superbogaczy wzywa do wprowadzenia globalnych podatków majątkowych

W ramach przygotowań do Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ponad 200 członków elity superbogaczy napisało listy do rządów na całym świecie, wzywając je do „opodatkowania nas, superbogaczy, teraz”, aby stawić czoła kryzysowi nierówności . Za kampanią stały „Patriotyczni milionerzy”, „Opodatkowaj mnie teraz” i „Milionerzy dla ludzkości”.

Wśród sygnatariuszy są spadkobiercy Disneya Abigail i Tim Disney oraz aktor „Hulka” Mark Ruffalo. W proteście uczestniczyła również Marlene Engelhorn z Austrii, która dostarczyła list na miejsce.

Laureat Nagrody Nobla Stiglitz chce 70% podatku od najwyższych dochodów

Ta praca jest objęta licencją Creative Common License . Można go ponownie opublikować za darmo, w tłumaczeniu lub w oryginalnym języku. W obu przypadkach podaj / Kathrin Glösel jako oryginalne źródło/autorkę i umieść link do tego artykułu na Scoop.me. https://scoop.me/stiglitz-tax-on-top-incomes/ Prawa do treści należą do pierwotnego wydawcy.
Joseph Eugene Stiglitz (ur. 9 lutego 1943 w Gary) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii (2001) oraz John Bates Clark Medal (1979). Od 2003 legitymuje się tytułem profesora akademickiego Columbia University; specjalizuje się w dziedzinie mikroekonomii. W latach 1993–1997 był szefem Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta Stanów Zjednoczonych, a w latach 1997–2000 głównym ekonomistą Banku Światowego. Jest założycielem organizacji Initiative for Policy Dialogue (IPD), skupiającej ekspertów w dziedzinie rozwoju międzynarodowego. Przewodniczy Brooks World Poverty Institute (BWPI) z Manchester University oraz jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla otrzymał (razem z George’em Akerlofem i Michaelem Spence’em) za analizę rynków charakteryzujących się asymetrią informacji. W 2001 Uniwersytet Karola w Pradze przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Stiglitz znany jest z krytycznego spojrzenia na zarządzanie mechanizmem globalizacji, ekonomię ściśle wolnorynkową oraz niektóre międzynarodowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy.