Joseph Eugene Stiglitz
Laureat Nagrody Nobla Joseph Stiglitz jest zaniepokojony rosnącymi nierównościami społecznymi na świecie. Pogłębia się przepaść między bogatymi a biednymi. Aby odwrócić ten trend, wzywa superbogaczy do płacenia wyższego podatku dochodowego i podatku majątkowego. Mówi, że wprowadzenie specjalnej globalnej stawki podatkowej w wysokości 70 procent dla najlepiej zarabiających „miałoby najwyraźniej sens”.
„ Ludzie na szczycie mogą wtedy pracować trochę mniej, jeśli poda się im wyższe podatki. Ale z drugiej strony nasze społeczeństwo korzysta z bardziej egalitarnego społeczeństwa o większej spójności ”- wyjaśnił były główny ekonomista Banku Światowego w podcaście Oxfam „Equals”, podsumowanym przez brytyjską gazetę The Guardian.
- W Stanach Zjednoczonych najwyższa stawka podatku wynosi 37 procent dla dochodów powyżej 539 901 USD.
- Najwyższa stawka podatkowa w Wielkiej Brytanii wynosi 45 procent dla rocznych dochodów powyżej 150 000 funtów.
- W Austrii stawka wynosi 55 procent, ale tylko dla rocznych dochodów powyżej miliona euro.
- W Niemczech najwyższa stawka podatku jest płacona od rocznego dochodu w wysokości około 278 000 euro – to 45 proc.
Tylko cztery kraje europejskie mają podatek majątkowy: Hiszpania, Norwegia, Szwajcaria i Belgia.
Joseph Stiglitz: Bogacenie się jest kwestią przypadku, a nie wyników
Stiglitz wyjaśnił w podcaście, że taki nowy, wyższy najwyższy podatek doprowadziłby do większej redystrybucji – ale jednocześnie należy również sprawiedliwie opodatkować bogactwo. Bo w ten sposób najbogatsi ludzie świata wnieśli uczciwy wkład, którego majątek gromadzili przez pokolenia. Według Stiglitza globalny podatek majątkowy miałby jeszcze większy wpływ na zwalczanie nierówności społecznych.
„ Powinniśmy bardziej opodatkować majątek, ponieważ znaczna jego część jest dziedziczona. Na przykład młody Walmart odziedziczył swój majątek ”, jako przykład podał Stiglitz.
„ Jeden z moich przyjaciół opisuje to jako wygraną na loterii spermy. Masz „właściwych” rodziców. Myślę, że musimy zdać sobie sprawę, że większość miliarderów zdobyła znaczną część swojego majątku dzięki szczęściu. “
Laureatka Nagrody Nobla uważa propozycje amerykańskiej senator Elizabeth Warren dotyczące 2-procentowego podatku od majątku o wartości ponad 50 milionów dolarów i 3-procentowego podatku od majątku o wartości ponad 1 miliarda dolarów za „bardzo rozsądne ” . Uważa, że „naprawdę zrobiłoby to wiele, by zwiększyć dochody, które można by wykorzystać do złagodzenia niektórych problemów, z jakimi boryka się nasz kraj. “
Kryzys uczynił bogatych jeszcze bogatszymi
Według Stiglitza pandemia koronawirusa zaostrzyła nierówności społeczne na całym świecie do „ zdumiewającego ” stopnia i „zarówno obnażyła, jak i pogłębiła globalne nierówności. “
„W CZASACH, GDY ŻYCIE TAK WIELU LUDZI BYŁO TAK TRUDNE, KIEDY STRACILI PRACĘ, KIEDY WZROSŁY CENY ŻYWNOŚCI I ROPY NAFTOWEJ, SZOKUJĄCE JEST, JAK WIELE OSÓB I BOGATYCH FIRM UCIEKŁO JAK BANDYCI” – SKRYTYKOWAŁ STIGLITZ .
Badanie Oxfam: Po raz pierwszy od 25 lat jednocześnie rośnie skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo
Niedawne badanie Oxfam wykazało, że prawie dwie trzecie bogactwa zgromadzonego od początku pandemii trafiło do najbogatszego 1 procenta. Organizacja charytatywna ustaliła, że do końca 2021 roku najlepiej sytuowani zgromadzą 26 miliardów dolarów w nowych aktywach. To 63 procent całego nowego bogactwa, a reszta trafi do pozostałych 99 procent ludzi.
W rezultacie po raz pierwszy od 25 lat wzrostowi skrajnego bogactwa towarzyszył wzrost skrajnego ubóstwa.
Organizacja charytatywna stwierdziła, że podatek w wysokości do 5 procent od multimilionerów i miliarderów mógłby przynieść światu 1,7 biliona dolarów rocznie. To z kolei wystarczyłoby do wydźwignięcia 2 miliardów ludzi z ubóstwa i położenia kresu głodowi na świecie.
„PODCZAS GDY MILIONY LUDZI NIE WIEDZĄ, JAK ZAPŁACIĆ ZA ŻYWNOŚĆ I ENERGIĘ, KRYZYSY NASZYCH CZASÓW PRZYNOSZĄ GIGANTYCZNY WZROST BOGACTWA MILIARDEROM I ŻONOM MILIARDERÓW” – POWIEDZIAŁ RZECZNIK OXFAM, MANUEL SCHMITT.
200 superbogaczy wzywa do wprowadzenia globalnych podatków majątkowych
W ramach przygotowań do Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ponad 200 członków elity superbogaczy napisało listy do rządów na całym świecie, wzywając je do „opodatkowania nas, superbogaczy, teraz”, aby stawić czoła kryzysowi nierówności . Za kampanią stały „Patriotyczni milionerzy”, „Opodatkowaj mnie teraz” i „Milionerzy dla ludzkości”.
Wśród sygnatariuszy są spadkobiercy Disneya Abigail i Tim Disney oraz aktor „Hulka” Mark Ruffalo. W proteście uczestniczyła również Marlene Engelhorn z Austrii, która dostarczyła list na miejsce.