Konkurs im. Bolesława Prusa, na opowiadanie dla młodzieży w wieku od 13 do 26 lat. Wyniki konkursu.

0
2131

Jury w składzie: dr Piotr Kotlarz – pisarz, literaturoznawca, wiceprezes ZLP oddz. Gdańsk; Justyna Luszyńska — pisarka, blogerka, pomysłodawczyni i współrealizatorka projektu „Listy nasze do Was”; Jan Jackowicz-Korczyński – filozof, nauczyciel, redaktor naczelny Miesięcznik Kreatywni (sekretarz), postanowiło w V edycji konkursu im. Bolesława Prusa przyznać następując nagrody i wyróżnienia.

Pierwsze miejsce: Patryk Betliński za opowiadanie „Trojan”.

Drugie miejsce: Nina Jacyszyn za opowiadanie „Pogrzeb pana Łucjana” oraz Katarzyna Smutek za opowiadanie „Moje pokolenie beznadziei” .

Trzecie miejsce: Natalia Kloc za opowiadanie „Srebrna zapalniczka” oraz Dmitry Selilo za opowiadanie „Tajemnice miasta siedmiu dróg”.

Wyróżnienia:  Natalia Pękała za opowiadanie „Wszystko przemija”, Nadia Wanot za opowiadanie „Miłe wspomnienia przy gęstym powietrzu”, Julia Karkowska za opowiadanie  „Dorosłe dziecko alkoholików”, Olga Rusek za opowiadanie „Popatrzeć, zobaczyć, poczuć” oraz Aleksandra Krysińska za opowiadanie „Polowanie”.

Na konkurs wpłynęło ok. 500 opowiadań z całej Polski. Zapewne w takiej liczbie znajduje się wiele innych opowiadań, które moglibyśmy nagrodzić. Wszelkie bowiem wybory są subiektywne. Poza nagrodzonymi i wyróżnionymi opowiadaniami wybraliśmy też prawie 100 takich, które naszym zdaniem już dziś zasługują na publikację i do których autorów wkrótce zwrócimy się z prośbą o wyrażenie zgody na takową.

Dotychczasowe edycje naszego konkursu wskazują, że nasze werdykty okazywały się w większości wypadków raczej trafione. Dowodem tego może być to, że nasi laureaci kontynuują swoją przygodę z literaturą oraz to, że niektórzy z nich mają już na tej drodze pewne osiągnięcia. Publikacje, a nawet odrębne książki. Sądzimy, że jest też spora grupa autorów przez nas pominiętych, takich, którzy mają osiągnięcia podobne. Mamy nadzieję, że nie obrazili się na nasze dotychczasowe werdykty i swymi sukcesami zechcą się pochwalić również na łamach WOBEC. Jak wspomniano powyżej, wszelkie wybory są subiektywne, a w pracy twórczej najważniejsze jest przekonanie, że to co robimy ma sens, wiara w siebie i konsekwencja. To te czynniki zadecydują o tym, czy osiągniemy sukces. Czego życzymy wszystkim uczestnikom naszego konkursu.

                                      W imieniu jury
Piotr Kotlarz

 

Obraz wyróżniający: Bolesław Prus w mundurze studenta Szkoły Głównej (1871). Plik: Bolesław Prus fotografia Konrada Brandla 1871.jpg. Z Wikimedia Commons, wolnego repozytorium multimediów.