62 miliony ton. Według najnowszego raportu ONZ Global E-Waste Monitor Report, czyli „e-odpadów” wygenerowanych na całym świecie w 2022 r., jest to ilość odpadów elektrycznych i elektronicznych – czyli „e-odpadów” . Liczba wyrzucanych smartfonów, zegarków z dostępem do Internetu, płaskich ekranów, komputerów i tabletów stale rośnie i od 2010 r. wzrosła o 82%.
Elektroodpady to jedno z największych źródeł odpadów na świecie. Jest także najcenniejszy, zawiera metale szlachetne, takie jak złoto, srebro i metale z grupy platynowców. Jednak w 2022 r. oficjalnie udokumentowano, że tylko 22,3% z nich zostało zebranych i poddanych recyklingowi.
Elektroodpady, które dawno temu dotarły do Azji, przybywają w ogromnych ilościach do portów Afryki Zachodniej, z naruszeniem traktatów międzynarodowych. W Ghanie zaobserwowano wzrost liczby nieformalnych składowisk na świeżym powietrzu, które po likwidacji ogromnego składowiska złomu Agbogbloshie w lipcu 2021 r. znalazły się jeszcze bliżej domów ludzi.
W tym kontekście – przy wsparciu Fondation Carmignac – dziennikarz śledczy Anas Aremeyaw Anas oraz fotoreporterzy Muntaka Chasant i Bénédicte Kurzen rozpoczęli projekt łączący fotografię, wideo, nagrania audio i pisanie. Odchodząc od dramatycznych obrazów często używanych przez media do przedstawiania Ghany jako „śmietnika świata”, badacze spędzili rok na dokumentowaniu niezwykle złożonego ekosystemu, który zapewnia zarówno kluczowe możliwości gospodarcze tysiącom ludzi w Ghanie, jak i ma znaczący negatywny wpływ na człowieka i wpływ na środowisko.
Zagłębiając się w złożony świat używanej elektroniki w Ghanie i Europie, Kurzen udokumentował przepływy e-odpadów i społeczności, które je aktywują, kwestionując negatywne stereotypy eksporterów i podkreślając nieefektywność europejskiej biurokracji zajmującej się e-odpadami. Na drugim końcu łańcucha, w Akrze, badacz i fotograf dokumentalny Chasant zagłębił się w socjologiczną analizę gospodarki, od której zależy wiele społeczności. Przeanalizował grupy społeczne pracowników elektrośmieci, ujawniając hierarchiczną organizację i mechanizmy migracji z północno-wschodniej Ghany. Wraz ze swoim zespołem Anas przeniknął do portów w Akrze, aby ujawnić legalne i nielegalne przepływy elektroodpadów. Działając pod przykrywką i korzystając z trackerów umieszczonych w nielegalnych odpadach, zdemaskował strategie i korupcję, które umożliwiają ludziom obejście prawa, zarówno w Europie, jak i w Ghanie.
Poniżej znajduje się kilka zdjęć Kurzena i Chasanta z komentarzami na temat ich procesów.
Benedykt Kurzen
„Moje poszukiwania rozpoczęły się w Akrze, gdzie skontaktowałem się ze Stowarzyszeniem Dealerów Odpadów, aby zrozumieć rynek i potrzeby. Większość odpadów wycofanych z eksploatacji przybywających do Ghany składa się z przedmiotów używanych zebranych przez diasporę Ghany i wysyłanych przez agentów i eksporterów z Ghany. Dzięki Stowarzyszeniu udało mi się spotkać z kilkoma importerami, głównie Ghańczykami mającymi siedzibę w Europie.
Próbowałem zrozumieć, skąd ci importerzy pozyskują swoje towary. Poszedłem więc za nimi na targ z używaną odzieżą, do kilku ukrytych, dziwnych sklepów detalicznych w środku angielskiej wsi, których nie można było sfotografować. Jest tak wiele różnych sposobów, w jakie ludzie zdobywają te dobra! Coraz częściej korzystają z mediów społecznościowych, a gospodarka cyfrowa znacznie ułatwiła im handel.
Ostatnim krokiem było zrozumienie roli instytucji. Istnieje wiele przepisów regulujących tę gospodarkę, ale wydaje się, że nie są one egzekwowane i dlatego tak wiele rzeczy wyjeżdża do Afryki Zachodniej. Wszystkie te kraje, w tym Ghana, podpisały Konwencję Bazylejską, ale jej nie egzekwują. Pomyślałem, że zamiast wskazywać palcem na eksporterów, przemytników i handlarzy ludźmi, ciekawie będzie wskazać instytucje europejskie, które w rzeczywistości nie osiągają własnych celów. Na przykład w Holandii celem jest zbiórka 65% odpadów elektronicznych. Mówimy o elementach, które nadal można naprawić, i jest to luka, którą należy się zająć.
Nie wszystko jest końcem życia i większość rzeczy nie trafia bezpośrednio do Agbogbloshie. Ludzie potrzebują tych urządzeń elektrycznych i elektronicznych i zanim trafią na wysypisko, tak naprawdę dostają drugie życie w gospodarstwach domowych Ghany. Nie jest to prosta sprawa, gdy eksporterami towarów są wyłącznie przestępcy. Eksportują także rzeczy całkowicie legalne. Wiele z ich działań jest motywowanych możliwościami gospodarczymi, po prostu zarabianiem na życie.
Muntaka Chasant
„W ciągu ostatniej dekady w rozmowie na temat praktyk związanych z elektroodpadami w Ghanie zdominowały dwie główne narracje: masowe globalne wyrzucanie elektroodpadów z północy na południe oraz spalanie zużytych kabli w celu odzysku miedzi. Należę do osób, które rzuciły wyzwanie geograficznemu wyobrażeniu o praktykach w zakresie elektroodpadów w Ghanie.
Prace, które prezentuję, pokazują, jak nieformalna praca związana z odpadami elektronicznymi zapewnia możliwości awansu społecznego. Ukazuje to złożony proces migracji ze wsi do miast, wywołany skutkami zmian klimatycznych. Setki młodych ludzi migruje z niektórych z najbardziej dotkniętych klimatem obszarów Ghany – czasami oddalonych o ponad 800 km – do Akry, aby zaangażować się w pracę związaną z utylizacją niebezpiecznych odpadów elektronicznych i osiągnąć mobilność społeczną. Kiedy w lipcu 2021 r. brutalnie zburzono złomowisko Agbogbloshie, spowodowało to wysiedlenie tych pracowników i zniweczenie wieloletnich wysiłków interwencyjnych organizacji rozwojowych i pozarządowych. Obecnie mamy wiele lokalizacji przypominających zburzone złomowisko Agbogbloshie, które powstają w całej Akrze i poza nią”.
Projekt będzie tematem wystaw w 2024 roku w Paryżu (16 maja-16 czerwca), Arles (1 lipca-29 września) i Nowym Jorku (27 czerwca-31 sierpnia). Wystawom będzie towarzyszył dwujęzyczny francusko-angielski katalog wydany wspólnie przez Fondation Carmignac i Reliefs Editions.
AUTORZY: BÉNÉDICTE KURZEN I MUNTAKA CHASANT
5 CZERWCA 2024 R
Artykuł był pierwotnie publikowany na stronie AFROCAN ARGUMENTS
link do artykułu:
Photo essay: Tracing the secret, complex life of e-waste in Ghana
Artykuły strony argumentów afrykańskich są objęte licencją Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Obraz wyróżniający: Odpady elektroniczne w Agbogbloshie w Ghanie. Z Wikimedia Commons, bezpłatnego repozytorium multimediów.