„Dobro wspólne”: Niemcy zapewnią większe wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych / Ingo Geiger

0
365
Fot: julia-solonina-unsplash-scaled-e1695634158620
Niemiecki rząd przedstawił swoją „strategię narodową”, mającą na celu zapewnienie kompleksowej pomocy i wsparcia firmom zorientowanym na dobro wspólne. W przyszłości firmom, które skupiają się na celach społecznych i społecznych, łatwiej będzie uzyskać dotacje lub pożyczki. Na całym świecie istnieje coraz więcej firm, które dążą do uczciwych łańcuchów dostaw, zrównoważonej produkcji i zatrudniania osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Jednak, podobnie jak w Niemczech, w większości nadal brakuje strategii. 
„ Krajowa strategia na rzecz innowacji społecznych i przedsiębiorstw pożytku publicznego” niemieckiego rządu obejmuje łącznie 70 propozycji ulepszeń. Strategia jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ma na celu uczynienie gospodarki bardziej ekologiczną, zrównoważoną i społecznie akceptowalną. Oznacza to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, koniec łamania praw człowieka w łańcuchach dostaw oraz większe bezpieczeństwo pracy i godziwe płace dla wszystkich zaangażowanych osób.
ZAPEWNIA TO „LEPSZY DOSTĘP DO WSPARCIA FINANSOWEGO”, INWESTUJE W „ROZBUDOWĘ EKOSYSTEMU” I POPRAWIA „RAMY PRAWNE”, ZDANIEM ROBERTA HABECKA, MINISTRA GOSPODARKI NIEMIEC.
Program przewiduje zmniejszenie przeszkód biurokratycznych dla start-upów nastawionych na dobro wspólne. Ponadto w październiku rząd niemiecki utworzy centralny punkt kontaktowy dla założycieli przedsiębiorstw społecznych. 
Oprócz uproszczonych ram prawnych, zmianie ulegną także kryteria przyznawania dotacji i dotacji. Na przykład cele takie jak zrównoważony biznes i odpowiedzialność społeczna będą odgrywać większą rolę przy przyznawaniu dotacji na start-up  EXIST.
Zdaniem Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu nie są do tego potrzebne żadne zmiany prawa. W rezultacie wdrożenie mogłoby nastąpić dość szybko.
Firmy zorientowane na dobro wspólne dbają o to, aby wszyscy pracownicy byli traktowani i sprawiedliwie opłacani, od wydobycia surowców po produkcję i dostawę. (Zdjęcie: Unsplash)

Firmy mogą łatwiej uzyskać pożyczki, jeśli nie są nastawione wyłącznie na zysk

Niemiecki rząd nie udostępnia nowych środków ani nowych puli środków na realizację strategii. Chce raczej otworzyć istniejące programy rozwoju gospodarczego dla przedsiębiorstw pożytku publicznego i ułatwić im dostęp do kredytów. 
Do tej pory firmy nastawione na dobro wspólne miały zazwyczaj duże trudności z uzyskaniem kredytu bankowego czy dotacji gospodarczych. Dzieje się tak dlatego, że większość banków i darczyńców ocenia wnioski na podstawie ich prawdopodobnego sukcesu ekonomicznego, a nie wkładu społecznego, jaki firma wnosi do społeczeństwa. Firma, której celem jest dobro wspólne, jest zatem dla nich mało interesująca i niegodna wsparcia.

Czym są firmy zorientowane na dobro wspólne?

Firmy zorientowane na dobro wspólne nie są zainteresowane absolutną maksymalizacją zysku. Zamiast tego realizują cele społeczne, które przynoszą korzyści społeczeństwu. Na przykład poprzez zapewnienie uczciwych i przejrzystych łańcuchów dostaw i produkcji. Zapewniłoby to sprawiedliwe płace i bezpieczne warunki pracy dla wszystkich pracowników zaangażowanych w produkt lub usługę.
W istocie dobro wspólne polega na poszanowaniu godności człowieka, ochronie środowiska i solidarności ze wszystkimi. Od wydobycia surowców po produkcję i dostawę, celem jest zapobieganie szkodliwej dla środowiska i niezrównoważonej produkcji, wyzyskowi warunków pracy i naruszeniom praw człowieka. 
Według Organizacji „Gospodarka dla Dobra Wspólnego” w 35 krajach działa na rzecz dobra wspólnego ponad 1000 firm.  

Nie chodzi tylko o dobro wszystkich zaangażowanych stron, ale także o dobro społeczeństwa i samego środowiska. Zatem oprócz celów społecznych należy przestrzegać standardów środowiskowych i celów zrównoważonego rozwoju, takich jak te UE ( Plan Działań Gospodarki Społecznej ) lub rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych i OECD.

                             Ingo Geiger – 25 września 2023 r

Link do artykułu:

“Common-Good”: Germany to provide greater support for social enterprises

Ta praca jest objęta licencją Creative Common License . Można go ponownie opublikować bezpłatnie, w tłumaczeniu lub w języku oryginalnym. W obu przypadkach jako oryginalne źródło/autora podaj www.kontrast.at / Ingo Geiger i umieść link do tego artykułu na Scoop.me. https://scoop.me/common-good-companies-germany/ Prawa do treści pozostają w posiadaniu pierwotnego wydawcy.

Obraz wyróżniający: julia-solonina-unsplash-scaled-e1695634158620