-
Członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych spotykają się, aby negocjować traktat dotyczący zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
-
Aby mieć jakiekolwiek szanse na osiągnięcie celów klimatycznych porozumienia paryskiego, wymagana jest 3-procentowa redukcja rocznego zużycia globalnego pierwotnego plastiku z paliw kopalnych.
-
Dyrektorzy generalni Nestlé i Danone wzywają wszystkich w łańcuchu dostaw tworzyw sztucznych do współpracy w celu wyeliminowania zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
Ponieważ rządy państw członkowskich ONZ negocjują w tym tygodniu w Paryżu traktat dotyczący zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, potrzeba skoordynowanych, spójnych działań wszystkich podmiotów z sektora prywatnego i publicznego na całym świecie nigdy nie była większa. Zużycie plastiku rośnie na całym świecie i przewiduje się, że do 2060 r. wzrośnie prawie trzykrotnie ze względu na rosnącą populację i dochody. Aby mieć jakiekolwiek szanse na osiągnięcie celów klimatycznych porozumienia paryskiego, wymagana jest 3-procentowa redukcja rocznego zużycia globalnego pierwotnego plastiku z paliw kopalnych. Bez zasad na szczeblu międzynarodowym obecna mozaika przepisów określających strategie redukcji będzie w najlepszym razie nieskuteczna, aw najgorszym przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego. Nasza planeta po prostu nie ma luksusu podejścia à-la-carte. Ani jej mieszkańcy.
Jako liderzy biznesowi staraliśmy się zająć niepotrzebnymi zastosowaniami tworzyw sztucznych w naszych własnych łańcuchach dostaw. Pracowaliśmy nad zminimalizowaniem pierwotnych tworzyw sztucznych i przyspieszeniem alternatywnych modeli dostaw. Nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie wyeliminować tworzyw sztucznych. W takich przypadkach staramy się używać wyłącznie tworzyw sztucznych, które można włączyć do gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. takich, które nadają się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania. Ale dobrowolne działania poszczególnych firm i ich liderów mogą być tylko częścią rozwiązania. Nauczyliśmy się z doświadczenia, że istnieje kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy rozwiązywaniu problemów związanych z tworzywami sztucznymi. Oprócz naszej pracy nad tym tematem potrzebujemy działań w całym łańcuchu dostaw, od firm produkujących tworzywa sztuczne, sprzedawców detalicznych, usług zbiórki odpadów, a ostatecznie od samych konsumentów.
Aby rozwiązać problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, konieczne są spójne przepisy
Aby dokonać tej zmiany w całym systemie, potrzebujemy spójnych regulacji. Potrzebujemy regulacji, które określą globalną strategię redukcji produkcji i wykorzystania pierwotnych tworzyw sztucznych. Taka strategia powinna określać wspólne kryteria lub sposoby wyeliminowania stosowania tworzyw sztucznych i ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych, których nie możemy wyeliminować, w tym definicję nowych modeli dostaw.
Potrzebujemy regulacji, które opisują sposób, w jaki będziemy rozprowadzać wszystkie plastikowe elementy, których nie można wyeliminować, w tym normy dotyczące projektowania produktów i systemów recyklingu, a także programów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR). Globalne regulacje powinny zapewniać wspólne standardy bezpieczeństwa dla tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oraz wspólne podejście do nieformalnego sektora gospodarki odpadami. Przez zbyt długi czas gospodarka odpadami nie była priorytetem, a lukę tę wypełnili pracownicy szarej strefy, którzy zajęli się zbieraniem, sortowaniem i handlem odpadami. Obecnie źródła utrzymania 20 milionów ludzi zależą od sortowania, utylizacji i rekultywacji wyrzuconych odpadów z tworzyw sztucznych. Interesariusze ci muszą zostać wzięci pod uwagę, aby zapewnić, że przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym będzie sprawiedliwe i uczciwe dla tych, którzy są najmniej odpowiedzialni za ten problem.
Potrzebujemy regulacji, które jasno określą, w jaki sposób będziemy zapobiegać przedostawaniu się pozostałych tworzyw sztucznych do środowiska, w tym wymogi dotyczące rozbudowy infrastruktury, na przykład recyklingu.
We wszystkich tych trzech aspektach potrzebujemy wspólnego planu, w jaki sposób będziemy za to wszystko płacić oraz w jaki sposób rządy i korporacje powinny raportować rodzaj i ilość wyprodukowanych tworzyw sztucznych, w tym informacje o surowcach.
Konsekwentnie wspieramy działania ONZ wymagające odważnych międzynarodowych działań w pilnych kwestiach klimatycznych i środowiskowych. Podczas gdy rządy państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych negocjują traktat w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, okoliczności są coraz bardziej dramatyczne. Wzywamy rządy, a nie tylko naszych kolegów z korporacji, do odważnego działania poprzez natychmiastowe wsparcie wiążących międzynarodowych przepisów dotyczących pełnego cyklu życia tworzyw sztucznych. Jako wspólny głos, wzywamy rządy światowe do stworzenia solidnego traktatu, zawierającego prawnie wiążące globalne zasady i środki, w celu napędzania obiegu zamkniętego i ograniczenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w skali globalnej. Nadszedł czas, aby wszyscy, od rządów po korporacje, zaczęli grać według tych samych zasad.
Mark Schneider
Chief Executive Officer, Nestlé
Antoine de Saint-Affrique
Chief Executive Officer, Danone
Link do artykułu: https://www.weforum.org/agenda/2023/06/time-for-a-coordinated-approach/
Licencja i ponowne publikowanie
Artykuły Światowego Forum Ekonomicznego mogą być publikowane ponownie zgodnie z międzynarodową licencją publiczną Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 oraz zgodnie z naszymi Warunkami użytkowania.
Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami samego autora, a nie Światowego Forum Ekonomicznego.
Ten artykuł jest częścią: Centrum Przyrody i Klimatu
Obraz wyróżniający: Sprzątanie plaży w Ghanie. By Gkbediako – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119852820