-
Indie przewodniczyły G20 w 2023 r., kierując się hasłem „jedna planeta, jedna rodzina, jedna przyszłość”.
-
W miarę jak rola kraju w polityce światowej stale rośnie, przewodnictwo G20 wyciąga wnioski dotyczące tego, jak kraj może działać w przyszłości.
-
Wydaje się, że priorytetem Indii jest wielostronna współpraca i nawiązywanie kontaktów z krajami, które w przeszłości mogły być marginalizowane.
G20 poczyniła znaczne postępy od czasu spotkania w Pittsburghu w 2008 roku, aby ogłosić się „najważniejszym forum międzynarodowej współpracy gospodarczej” na świecie.
Szczyt w Pittsburghu odbył się w samym środku kryzysu finansowego w 2008 r. i był szczególnie skupiony na ratowaniu światowego systemu finansowego.
Dziś obraz jest inny. Obecnie celem G20 nie jest zarządzanie kryzysem, ale wprowadzenie świata w wielostronny system zarządzania gospodarczego.
Na niedawno zakończonym szczycie w New Delhi prezydent G20 Indie nawoływał do osiągnięcia konsensusu między krajami w sprawie wielostronnego globalnego zarządzania – dzięki temu możemy się wiele dowiedzieć o wizji geopolitycznej tego kraju i bardziej ogólnie o jego podejściu do G20.
Podejście Indii do globalnych wyzwań
Kraj ten wykorzystał kanał wielostronnej współpracy G20 do nawiązania kontaktu z państwami spoza grupy. Weźmy na przykład jej wysiłki zmierzające do zapewnienia Unii Afrykańskiej stałego miejsca w grupie G20 lub jedno z pierwszych działań tego kraju jako przewodniczącego G20: zorganizowanie szczytu „Głos Globalnego Południa”, dialogu ze 125 krajami mającego na celu zrozumienie ich rozwoju obawy.
W sferze finansowej Indie nalegały, aby zalecenie G20 , przyjęte jednomyślnie, dotyczące zreformowania międzynarodowych instytucji finansowych, stworzenia silniejszych globalnych sieci bezpieczeństwa finansowego i systematycznego eliminowania problemu wrażliwości na zadłużenie w krajach o niskich i średnich dochodach.
W zakresie finansowania działań klimatycznych Indie są w trakcie rozwijania swojej oferty. Zarówno Krajowy Fundusz Adaptacyjny do Zmian Klimatu, jak i Krajowy Fundusz Czystej Energii mają na celu poprawę adaptacji i odporności, a także zapewnienie środków niezbędnych do poradzenia sobie ze zmianami klimatycznymi.
Indie zobowiązały się również do uruchomienia platformy internetowej służącej mentoringowi i budowaniu potencjału kobiet-liderów w określonych sektorach w krajach G20. Głośno wspierała szereg zobowiązań na rzecz rozwoju kierowanego przez kobiety, w tym zwiększone inwestycje w STEM dla kobiet, promowanie przedsiębiorczości kobiet oraz zapewnienie kobietom większej liczby stanowisk kierowniczych i decyzyjnych na szczeblu społeczności.
Nacisk na odnowiony multilateralizm
Świat roku 2023 znacznie różni się od tego z roku 2009. Od szczytu w Pittsburghu doświadczyliśmy pandemii, rozwoju sztucznej inteligencji i rosnącej akceptacji kryzysu klimatycznego wśród „polikryzysu” wzajemnie powiązanych zagrożeń, które w dalszym ciągu utrudniają postęp w kierunku lepszy świat do roku 2030.
W tym kontekście dążenie Indii do odnowienia multilateralizmu zostało przyjęte z zadowoleniem przez większość społeczności międzynarodowej – dzisiejsze problemy wymagają tego rodzaju współpracy.
Nawet poza G20 Indie odgrywają coraz ważniejszą rolę na arenie międzynarodowej i współpracują z różnymi partnerami, aby osiągnąć swój cel i forsować wielostronny model zarządzania. Indie w coraz większym stopniu pełnią rolę pomostu między partnerami, od Arabii Saudyjskiej po Brazylię i RPA. Wykorzystuje swoje rosnące wpływy, aby wpłynąć na pozytywne zmiany w kontekście rosnących napięć geopolitycznych.
Zaloty do Globalnego Południa na szczycie G20
Podejście Indii do multilateralizmu koncentruje się w dużej mierze na gospodarkach wschodzących, wykorzystując liczne nieformalne, wzajemnie korzystne i zorientowane na cel partnerstwa, zbudowane na porozumieniach między suwerennymi rządami, które opierają się zarówno na zasadach, jak i na skupianiu potrzeb obywateli. Na przykład podpisała dwustronne umowy handlowe uzgodnione ze ZEA, Singapurem, Koreą i innymi krajami. Atrybuty te odzwierciedlają podejście Indii do polityki zagranicznej na przestrzeni ostatnich kilku lat. W ciągu ostatniej dekady Indie były pionierami multilateralizmu opartego na elastycznych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością: od Quad, przez I2U2, po BRICS.
Zakres zobowiązań podjętych przez G20 w czasie prezydencji indyjskiej – od biopaliw po reformę międzynarodowych banków rozwoju – wskazuje na rolę, jaką kraj ten pragnie odgrywać we wspólnocie międzynarodowej. Wszystkie mają znaczenie dla świata rozwijającego się.
Multilateralizm w podzielonym świecie
Globalne przywództwo musi dziś podjąć się zadania przekształcenia światowej gospodarki z korzyścią dla tych, którzy chcą kształtować następną erę globalizacji, jakkolwiek by to nie wyglądało.
Indie, Brazylia i Republika Południowej Afryki będą przez następne dwa lata przewodniczyć światowym ugrupowaniom wielostronnym. Jako członkowie BRICS wspierali się już wcześniej nawzajem w swoich inicjatywach. Tak jak Indie pomogły Indonezji w ostatniej chwili w walce o porozumienie na szczycie G20 na Bali w zeszłym roku, tak demokracje rynków wschodzących połączyły siły, aby umożliwić osiągnięcie konsensusu w Delhi.
Wśród tych narodów trudno zignorować prymat Indii. Ma największą populację, największą gospodarkę i najwyższą stopę wzrostu. Ma także położenie geograficzne, którego nie sposób zignorować. Mówiąc najprościej: Indie mają znaczenie.
Za kolejne pokolenie świat znów się zmieni – i niewątpliwie częścią historii tej zmiany będzie to, co dzieje się w Indiach i ich interakcja ze światem. Indie to jedna z kluczowych historii naszych czasów.
Więcej informacji na temat przewodnictwa Indii w G20 w Agendzie
-
Jako przewodniczący G20 Indie mają szansę zbliżyć społeczność międzynarodową w zakresie przyspieszania działań klimatycznych. Silna współpraca publiczno-prywatna będzie kluczowa dla wsparcia tych wysiłków, piszą Prezydent Światowego Forum Ekonomicznego, Børge Brende, Anish Shah, dyrektor generalny i dyrektor zarządzający grupy Mahindra Group oraz Sumant Sinha, prezes i dyrektor generalny ReNew Power.
-
Pandemia Covid-19 pokazała, że zjednoczona globalna reakcja jest najskuteczniejszym sposobem zwalczania i ograniczania globalnego zagrożenia zdrowia publicznego. Mansukh Mandaviya, Minister Zdrowia i Opieki Rodzinnej; oraz Minister Chemikaliów i Nawozów, rząd Indii podkreśla, w jaki sposób Indie wykorzystują swoje przewodnictwo w G20 do budowania konsensusu w sprawie globalnego akceleratora zdrowia.
-
Indyjska cyfrowa infrastruktura publiczna (DPI) robi furorę na arenie międzynarodowej. Oto, w jaki sposób wnioski wyciągnięte z sukcesu projektu mogą stworzyć podstawę dobrze prosperującego na całym świecie ekosystemu sztucznej inteligencji (AI).
-
Transformacja cyfrowa jest kluczem do wzrostu gospodarczego Indii, pisze Arundhati Bhattacharya, prezes i dyrektor generalny Salesforce India, omawiając możliwości dla biznesu.
Samira Sarana
Prezes Fundacji Badań Obserwacyjnych (ORF)
22 września 2023 r
Licencja i ponowna publikacja
Artykuły Światowego Forum Ekonomicznego mogą być ponownie publikowane zgodnie z Międzynarodową Licencją Publiczną Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 oraz zgodnie z naszymi Warunkami użytkowania.
Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami samego autora, a nie Światowego Forum Ekonomicznego.
Link do artykułu: https://www.weforum.org/agenda/2023/09/what-india-s-g20-presidency-teaches-as-about-its-approach-to-geopolitics/