Zmarł Leonard Szmaglik, nestor trójmiejskich fotoreporterów

0
323

W wieku 85 lat odszedł Leonard Szmaglik, nestor trójmiejskich fotoreporterów, obecny z aparatem wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego, osoba niezwykle skromna, był lubiany i ceniony w każdym środowisku.

Sztuką fotografii zainteresował go w 1955 r. nauczyciel w szkole w rodzinnych Brusach. 10 lat później rozpoczął pracę w Stoczni Północnej, gdzie pracował przez 30 lat i przez cały ten czas fotografował ludzi i wydarzenia, które działy się w Gdańsku i Trójmieście. Uchwycił w kadrze Fidela Castro i Charlsa de Gaulle, wszystkie Jarmarki Św. Dominika, setki wystaw, spotkań autorskich i koncertów. W latach 1980–1981 fotografował wydarzenia i osoby związane z  „Solidarnością”. Kilkanaście fotografii jego autorstwa z czasu strajków w 1980 roku znalazło się w  projekcie Artyści i Naukowcy dla Solidarności realizowanym przez Gdańską Galerię Fotografii MNG (http://www.artin.gda.pl/galeria11.php). Brał udział w wielu wystawach. W 1996 r. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zorganizowało dużą wystawę, na której przedstawiono około 1500 zdjęć wykonanych przez niego zdjęć z lat 1960–1996. Wielokrotnie brał udział w konkursie fotograficznym Foto Feta organizowanym przez Młodzieżowy Klub Twórczy „Plama”. W 1999 r. miał tam dwie wystawy: „Obrazy światłem i ogniem malowane” oraz „Nowa Hanza”. W 1989 r. otrzymał od Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 150-lecia Fotografii medal za zasługi dla rozwoju fotografii. W 1996 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska z okazji 40-lecia działalności fotograficznej na rzecz Gdańska. W 2005 r. obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Sam siebie skromnie nazywał „zawodowym fotografem amatorem”.

                     Rodzinie, przyjaciołom i znajomym pana Leonarda składamy wyrazy                                       głębokiego współczucia
                    Redakcja WOBEC

 

Strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina_29

Festyn wyborczy na rynku w Tczewie. Od lewej stoją: Olga Krzyżanowska, Roman Szymon Pawlicki, Bogdan Lis i Lech Kaczyński

Te pliki udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe, za zgodą pana Leonarda Szmaglika.