TEHERAN (Tasnim) – Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję żądającą od Izraela zakończenia bezprawnej okupacji terytoriów palestyńskich w ciągu jednego roku.
Łącznie 124 kraje głosowały za rezolucją, podczas gdy 14 państw, w tym Stany Zjednoczone, było jej przeciwnych.
Wśród 43 państw, które wstrzymały się od głosu, znalazły się: Wielka Brytania, Szwajcaria, Ukraina, Indie i Niemcy.
Rezolucja uwzględnia wydaną w lipcu opinię doradczą Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), który uznał okupację i osadnictwo Izraela za nielegalne i wezwał do ich natychmiastowego wycofania.
MTS, najwyższy organ sądowniczy Organizacji Narodów Zjednoczonych, zalecił, aby okupacja izraelska na terytoriach palestyńskich została zakończona „tak szybko, jak to możliwe”.
W rezolucji wezwano również Izrael do wypłacenia Palestyńczykom odszkodowań za szkody wyrządzone osobom i podmiotom na okupowanych terytoriach.
Ponadto rezolucja wzywa do nałożenia sankcji i embarga na broń wobec Izraela.
Zgromadzenie Ogólne, składające się ze 193 państw członkowskich, apeluje ponadto do krajów o wstrzymanie importu towarów wyprodukowanych w izraelskich osiedlach i zaprzestanie transferu broni i sprzętu do Izraela, jeśli istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że mogą one zostać użyte na okupowanych terytoriach palestyńskich.
Rijad Mansur, ambasador Palestyny przy ONZ, zwrócił się do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, stwierdzając, że żadna władza okupacyjna nie ma prawa weta w stosunku do niezbywalnych praw osób znajdujących się pod okupacją.
„Ci, którzy wierzą, że naród palestyński zaakceptuje życie w niewoli i apartheidzie, nie są realistami” – powiedział Mansour.
Dodał: „Ci, którzy uważają, że pokój jest możliwy bez sprawiedliwego rozwiązania kwestii palestyńskiej, również nie są realistami”.
Mansour wezwał kraje do stanięcia po „właściwej stronie historii” poprzez głosowanie za rezolucją, zgodną z prawem międzynarodowym i pokojem.
Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, zaapelowała do państw o odrzucenie rezolucji.
Waszyngton, kluczowy dostawca broni i sojusznik Izraela, historycznie sprzeciwiał się jakimkolwiek rezolucjom ONZ popierającym Palestynę.
W przeciwieństwie do Rady Bezpieczeństwa żadne państwo członkowskie Zgromadzenia Ogólnego nie ma prawa weta.
Rezolucja została uchwalona na kilka dni przed planowanym spotkaniem światowych przywódców w Nowym Jorku na dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W maju Zgromadzenie Ogólne przegłosowało ponowne rozpatrzenie wniosku Palestyny o pełne członkostwo w ONZ, który obecnie uznaje 145 ze 193 państw członkowskich.
Kilka krajów, w tym Hiszpania, Norwegia i Irlandia, uznało Palestynę za państwo pod koniec maja, pośród narastającej krytyki ludobójczej wojny Izraela w Strefie Gazy.
Podczas gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ pozostaje w impasie, jeśli chodzi o przeciwdziałanie izraelskiej agresji na Gazę z powodu powtarzających się weta Stanów Zjednoczonych, Zgromadzenie Ogólne przyjęło wiele rezolucji popierających palestyńskich cywilów.
- 19 września 2024 – 14:21 Wiadomości ze świata
Powyższe informacje podajemy za stroną Tasmin New Agency.
Wszystkie treści Tasnim News Agency są objęte licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Link do artykułu: https://www.tasnimnews.com/en/news/2024/09/19/3161608/un-general-assembly-demands-israel-end-occupation-of-palestinian
Dodatkowo na stronie ONZ możemy znaleźć informację: „Zgromadzenie Ogólne ONZ żąda od Izraela zakończenia „nielegalnej obecności” na okupowanym terytorium palestyńskim”. Link do artykułu: https://news.un.org/en/story/2024/09/1154496
Możemy tam przeczytać również, że: Zgromadzenie Ogólne zażądało ponadto, aby Izrael zwrócił ziemię i inne „nieruchomości”, a także cały majątek skonfiskowany od czasu rozpoczęcia okupacji w 1967 r., a także wszelkie dobra kulturalne i aktywa odebrane Palestyńczykom i palestyńskim instytucjom. Oraz, że: Rezolucja jest wynikiem opinii doradczej wydanej w lipcu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ( MTS ), w której Trybunał orzekł, że dalsza obecność Izraela na Terytorium „jest bezprawna” i że „wszystkie państwa mają obowiązek nieuznawania” trwającej od dziesięcioleci okupacji.