Zapowiedzi wydawnicze. Lech Stempniewicz ” Na kruchym lodzie. Opowieść o Arktyce i zmianach klimatu” / Wydawnictwo Bezdroża

0
367

Czy można wyobrazić sobie Ziemię bez niedźwiedzi polarnych? Takie pytanie pojawiło się, gdy opinią publiczną na świecie wstrząsnęło zdjęcie skrajnie wychudzonego niedźwiedzia dryfującego na krze. Zwierzę szybko stało się symbolem negatywnych skutków zmian klimatu i dyskusji o przyszłości gatunku, który z winy człowieka zaczął stąpać po kruchym lodzie.

Na kruchym lodzie. Opowieść o Arktyce i zmianach klimatu to książka niezwykła. Nie rozprawa naukowa, jak można by się spodziewać po profesorze nauk biologicznych, ale napisana ze swadą historia bliskich spotkań z niedźwiedziami polarnymi i nie tylko. Znajdziemy w niej także opowieści o fokach, pingwinach i wielu innych gatunkach, których ścieżki przecinają się ze ścieżkami niedźwiedzi. Okraszona humorem i mnóstwem anegdot duża dawka wiedzy!

W opowieści Profesora przeszłość wraz z reminiscencjami polskich wypraw polarnych miesza się ze współczesnym wielogłosem zimnej i niegościnnej, ale przecież tak tętniącej życiem Arktyki ― obszaru, który ze swoimi mieszkańcami doświadcza coraz szybciej zachodzących zmian, w tym klimatycznych. Wędrujemy przez ten świat razem z niedźwiedziem polarnym, głównym bohaterem historii, co w połączeniu z narracją Autora, który poświęcił kilkadziesiąt lat życia badaniom ekosystemów polarnych, uświadamia nam nasze miejsce na kartach historii Ziemi. Miejsce, o które warto i trzeba dbać.

Dagmara Bożek ― autorka książek o tematyce polarnej, polarniczka i tłumaczka

Miałem to wielkie szczęście i przywilej, że mogłem z Lechem Stempniewiczem być w Arktyce. Niewielu ludzi ma taką wiedzę o tamtejszej przyrodzie jak Lech, a jeszcze mniej potrafi tak barwnie o niej opowiadać. Dzięki tej znakomitej książce będziecie mogli poczuć to, co ja, i dowiedzieć się naprawdę dużo o tym ― moim zdaniem najciekawszym ― regionie świata.

Adam Wajrak – dziennikarz, ekolog i działacz na rzecz ochrony przyrody. Autor licznych artykułów i książek o tematyce przyrodniczej

Autor w ciekawy sposób, z pewną dozą humoru, opisuje arktyczną przyrodę, a zwłaszcza niedźwiedzie polarne. Ale nie tylko o tym jest ta książka. Zwraca uwagę na konsekwencje ocieplenia klimatu, które jest już przecież tak namacalne. Pokazuje, jak wszystko się ze sobą łączy; że jeden element ma wpływ na drugi. Zachęcam do lektury, bo ludziom brak świadomości na temat tego, jak blisko jesteśmy katastrofy, jak wiele wspaniałych gatunków jest na wymarciu, w tym jeden z moich ulubionych ― właśnie niedźwiedź polarny. Zachęcam do poszerzenia swojej wiedzy i wyrobienia własnej opinii na ten temat.

Marek Kamiński ― polarnik, podróżnik, innowator i filozof, w ciągu roku zdobył oba bieguny Ziemi, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa

 

Lech Jan Stempniewicz (ur. 24 grudnia 1949 w Koszalinie) – polski biolog i ekolog, profesor nauk biologicznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1972). Doktoryzował się w 1978 na Uniwersytecie Gdańskim. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 1993 na UG w oparciu o pracę Ptaki morskie w ekosystemie arktycznym. Tytuł naukowy profesora nauk biologicznych otrzymał 1 stycznia 2001.
Zawodowo związany z Uniwersytetem Gdańskim, na którym doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. W latach 2004–2010 był dyrektorem Instytutu Biologii UG. Na Wydziale Biologii obejmował kierownictwo Katedry Genetyki oraz Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców.
Specjalizuje się w ekologii kręgowców, etologii, ochronie przyrody i ekosystemach polarnych. Opublikował ponad 90 prac, był promotorem w kilkunastu przewodach doktorskich. Przebywał na stażach na University of Aberdeen (1985) i Uniwersytecie Oksfordzkim (1991). Został członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego, Polskiego Towarzystwa Etologicznego, European Ornithologists Union i Komitetu Badań Polarnych PAN.
Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2003).

[Biogram za Wikipedią]