Wykłady u Pellowskiego – Początki państwowości (cz. 1)

0
1287

Jak doszło do powstania państw, czyli stawiając to pytanie inaczej, jakie czynniki umożliwiły ich tworzenie?

Poniżej przedstawiam relację z pierwszego wykładu na temat „Początków państwowości”.  Przepraszam za pewne niedociągnięcia i braki techniczne. Właściwie nie powinny się pojawić, gdyż z pewnych niedociągnięć zdawaliśmy sobie sprawę już po pierwszym wykładzie, ale po tak długiej przerwie jakoś o nich zapomnieliśmy. Realizując kolejny wykład wyciągniemy wnioski z poniższego i np. wykorzystamy odpowiednie mikrofony.

Proszę też wybaczyć pewne niedociągnięcia „wykładowcy”. Swą pracę dydaktyczną ukończyłem już kilkanaście lat temu i z trudem staram się odzyskać poprzedni rytm.

W nagrywanych wykładach staram się maksymalnie redukować ilość faktów (dat, nazw itp.) koncentrując się na procesach i ideach.  Mam nadzieję, że nie za bardzo „przynudzam”, że choć nieco Państwo zainteresowałem. Zagadnienia podejmowane w czasie tego „wykładu” omawiam znacznie szerzej w prezentowanych w ostatnim tygodniu na łamach portalu WOBEC artykułach. W jednym z nich piszę o początkach państwowości nad Nilem, w drugim o takim procesie na Dalekim Wschodzie.

                                                                          Piotr Kotlarz

 

Wybierając obraz wyróżniający do tego artykułu postanowiłem zwrócić Państwu uwagę na kilka faktów.

Po pierwsze dziś ruiny Eridu znajdują się wśród piasków, niemal na pustyni. Tysiące lat temu okolice te były odmienne. Wokół zapewne była zieleń, może drzewa. Dzisiejszy obraz, to wynik trwającego tysiące lat (przebiegającego falami, ale nieustannego) ocieplenia.

Po drugie musimy mieć świadomość, że oglądając ruiny z jakiegoś okresu z trudem możemy odtworzyć początki danego miasta, czy osady. Wiele śladów z czasu ich powstawania uległo zniszczeniu, zatarciu. Liczba mieszkańców zapewne rosła stopniowo, różnicowały się też ich zajęcia. Procesy te trwały dziesiątki, a nawet setki lat.

Obraz wyróżniający: Ruiny Eridu. By Таис Гило – http://www.ancientcity.ru/images/stories/cities/29%20eridu.gif, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17767775